Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:01:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Haus Habsburg AUSTRIA Thaler 1757 FRANZ I silver  (Αναγνώστηκε 3170 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 03, 2012, 05:16:31 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα των συλλεκτών. Το παρακάτω νόμισμα το έχω στη συλλογή μου και έχει γλυτώσει από κακές συνήθειες παλαιότερων χρόνων (π.χ. τρυπήματα). Έχω βρει την προέλευση του (Haus Habsburg AUSTRIA Thaler 1757 FRANZ  I silver). Θέλω να  βοηθήσει κάποιος σε τι κατάσταση (F,  XF κ.λ.π.) μπορεί να καταταγεί, ποιος ο βαθμός σπανιότητας του ή και η αξία του (αν το έχει δει σε κάποια δημοπρασία). Η εικόνα είναι από σκανάρισμα.
Το νόμισμα δεν πωλείται!!

Ευχαριστώ φιλικά ATHAN.
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 10:02:51 πμ »

Προσπάθησα παρακάτω να βάλω καλύτερες φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:23:26 πμ »

αγαπητε φιλε athan,δυστηχως το νομισμα σου ειναι χαμηλης καταστασης,με πολλα σημαδια,και ξεκολλημενο απο κρικο!αρα πλεον,δεν μπορουμε να το θεωρησουμε συλλεξιμο νομισμα!οσο για το θεμα τιμης,θα σε απαγοητευσω,αλλα κοιτα μονος σου,σε διαφορες ιστοσελιδες,οπως το ma-shops,κλπ,εγκριτων ευρωπαιων εμπορων!ποσο? πουλιουνται τα υψηλης καταστασεως,και βγαλε συμπερασμα,συγκρινοντας το δικο σου!δεν θελω να γραφω τιμες,για να μην μπαινουν στους φιλους,μελη της ιστοσελιδας και αλλους,υπονοιες για εξαπατηση,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 12:18:40 μμ »

Giannist  επειδή την ιστοσελίδα ΜΑ- SHOP την γνωρίζω έψαξα αλλά δεν το  είχα βρει. Το είχα βρει σε μια γερμανική χωρίς τιμές και δεν καταλάβενα και πολλά από αυτά που έλεγαν. Το μόνο που έμαθα από αυτή  την  ιστοσελίδα ήταν η προέλευση του. Θα ξαναψάξω στην  ΜΑ- SHOP όπου αναφέρεσαι.
Ευχαριστώ για  την επικοινωνία και την ενημέρωση σου.
Θανάσης.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 12:51:57 μμ »

αν ψαξεις προσεκτικα,θα βρεις δυο τρια θαλλερς.σιγουρα ομως,καλυτερης καταστασης,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:22:54 μμ »

εχει πουληθει προσφατα ενα σαν το δικο σου στον HDRauch.To δικο σου ειναι κομμενο στην Κρεμνιτσα που σημερα ανηκει στην Σλοβακια.Τοτε ηταν μερος της Αυστροουγγρικης αυτοκρατοριας ή καλυτερα της Αγιας Ρωμαικης Γερμανικης Αυτοκρατοριας οπως ηταν το πληρες ονομα της.Το συγκεκριμενο στον Rauch πουληθηκε για 750 ευρω και ειναι σε κατασταση ms62-ms63.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:20:41 μμ »

φυσικα οταν μιλαμε για θαλλερ, καταστασεως ms-63,64,μιλαμε για νομισμα στην κατασταση που κοπηκε!παντως ενα εξαιρετικο,στην ευρωπαικη βαθμολογηση,στοιχιζει 300-400 ευρω.ειναι σχετικα καλο νομισμα,αλλα δεν θεωρειτε σπανιωτητα,οταν κυκλοφορουσε παραλληλα με τα αντιστοιχα της θηρεσιας.ειναι ενα απο τα χιλιαδες ομως που κατεληξαν γιορντανια,και αλλα γυναικεια κοσμηματα.παντως στην ελλαδα δεν πεφτουν ευκολα,μιας και δεν υπαρχει μεγαλη αποδοχη αυτων των νομισματων,στην ελληνικη συλλεκτικη αγορα.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 07:49:11 μμ »

Νομίζω ότι περισσότερες πληροφορίες  δεν θα μπορούσα να έχω.  Ευχαριστώ παιδιά για την ενημέρωση ATHAN.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences