Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:14:40 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες και ενεχυροδανειστήριο  (Αναγνώστηκε 7004 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ManolisM
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 31, 2017, 02:50:21 μμ »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της ομάδας!!!Παιδιά θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου έκανε εντύπωση...Λοιπόν διατηρώ μια μικρή συλλογή απο 3 Χρυσές λίρες (με προοπτική να αυξηθεί...χαχα) και έτσι απο περιέργεια και μόνο πήγα σε ενα ενεχυροδανειστήριο της γειτονιάς μου να τις εκτιμήσει και να με πει μια τιμή.Λοιπόν αφου τις εξέτασε,τις ζύγισε,τις πέρασε απο ενα εξάρτημα να δει αν χωράνε,μου λέει οι λίρες είναι τέλειες και αν θέλετε σας δίνω 215€ για την κάθε μια.Μου έκανε εντύπωση η τιμή που είναι τόσο χαμηλά μιας και η τράπεζα της Ελλάδος αγοράζει στα 255€...Αύτο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!!!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2017, 02:55:18 μμ »

http://www.protothema.gr/greece/article/474267/sunelifthi-kai-pali-o-vasilias-tou-hrusou-rihardos-mulonas/
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2017, 03:00:05 μμ »

Καλά έκανες Μανώλη.
244 θα στην αγοράσει η ΤτΕ αν δεν είναι ελαττωματική στην όψη ή λιποβαρής.
Αλλιώς πας για 237 και πιο κάτω.
Καταγράφηκε
ManolisM
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2017, 05:09:47 μμ »

Έτσι ακριβώς γι΄αυτό ήθελα να το αναφέρω και εδω μέσα...Πχ διαβάζω και στις αγγελίες που πωλούνται χρυσές λίρες σε τιμή πολύ παραπάνω απο την τιμή που μου πρόσφερε το ενεχυροδανειστήριο και με έκανε εντύπωση!!!Τέλος πάντων εγω απο περιέργεια και μόνο πήγα να ρωτήσω Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2017, 05:19:20 μμ »

Θα ειχε ενδιαφέρον να ρωτήσεις ποσο τις πουλάει αυτος...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2017, 07:10:27 μμ »

Αν δεν υπαρχει απολυτη αναγκη για ρευστο ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ τα ενεχυροδανιστηρια και τα καταστηματα τυπου αγορα χρυσου. Σου παιρνουν το χρυσο σου για ενα κομματι ψωμι!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2017, 09:19:09 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τί σου κάνει εντύπωση....παρόλαυτά ισχύει αυτό που σου είπε ο φίλος πιο πάνω, ρώτα τον αν αγοράζεις 215, πόσο πουλάς;
Καταγράφηκε
ManolisM
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2017, 09:43:50 μμ »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους την ομάδας!!!Λοιπόν παιδιά ρώτησα απο περιέργεια αν θέλω να αγοράσω χρυσή λίρα απο εσάς πόσο στοιχίζει....Και με είπε λίγο δύσκολο γιατί με λέει εγω δεν κρατάω εδω τίποτα,τα στέλνω ολα!!!Τώρα τι σημαίνει αυτό ποιός ξέρει....Πάντως ευχαριστώ όλους που συμετέχαν στην κουβέντα.Καλό βράδυ!!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2017, 10:26:23 μμ »

Είναι απλά τα πράγματα. Αυτοί που έχουν τα καταστήματα συνήθως είναι απλοί έμποροι. Δηλαδή, αγοράζουν με 225 και τις δίνουν αλλού με 245-250. Δηλαδή έχουν κέρδος 20-25 ευρώ σε κάθε λίρα... ή ένα ποσοστό κέρδους περίπου 10%-12%. Αν πιστεύετε ότι κλέβουν τότε σκεφτείτε τα ποσοστά των εμπόρων στα ρούχα, παπούτσια, τρόφιμα, καφετέριες κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2017, 11:37:04 μμ »

Και όμως κλέβουν γιατί σε όλα αυτά τα είδη που είπες οι τιμές διαμορφώνονται ελεύθερα, ενώ του χρυσού είναι συγκεκριμένη.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2017, 07:13:34 πμ »

Σωστά... Οπότε υπάρχουν 2 τινά... Ή θα αγοράζουν 258 και θα τις δίνουν στον έμπορο 259 κι αυτός μετά 260 και με τα 2 ευρώ θα πληρώνουν όλοι ρεύμα, ΟΑΕΕ, έξοδα για το μαγαζί κλπ ή θα αγοράζουν 259 θα δίνουν για ανακύκλωση το χρυσό με 260 κι αυτός που λιώνει θα χάνει 30 ευρώ.

Νομίζετε ότι το γάλα ξεκινά από το χωράφι 1 ευρώ και φτάνει στο ράφι 1 ευρώ ;
Με την ίδια λογική, Αυτοί που πουλάνε το γάλα, τα φρούτα κλπ, δεν είναι κι αυτοί κλέφτες ;

Άλλο εγώ ή εσύ που ασχολούμαστε ερασιτεχνικά, δεν έχουμε μαγαζί, έξοδα, μεσάζοντες, εργατικά κι άλλο ο επαγγελματίας. Το να δαιμονοποιούμε το κέρδος, είναι παθογένεια της εποχής. Έτσι λειτουργεί και υπάρχει το εμπόριο εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Αυτός που κλέβει εμάς, είναι οι Τράπεζες και το κράτος κι όχι ο άνθρωπος που λειτουργεί ένα μαγαζί για να ζήσει την οικογένεια του. Να μου πεις ότι  κλέβει το κράτος επειδή δεν κόβει παραστατικό... να το δεχθώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2017, 08:16:25 πμ »

Όλες οι τιμές στην αγορά διαμορφώνονται όπως και του χρυσού, έχουν μια σταθερή τιμή αγοράς που διαμορφώνεται στην πώληση ανάλογα με την ζήτηση και τον ανταγωνισμό.
Ο σαράφης που μπορεί να πληρώνει ρεύμα και ενοίκιο δεν παράγει κάτι για να διαμορφώσει τιμή απλώς λειτουργεί σαν παράσιτο και κοιτάει να βγάλει κέρδος εκεί που δεν υπάρχει πατώντας στην ανάγκη του άλλου, έστω και νόμιμα και όπως λες να τον λέμε και  επαγγελματία και να μην δαιμονοποιούμε το κέρδος του γιατί  είναι παθογένεια!
Χρυσό αγοράζουν και τα κοσμηματοπωλεία τα οποία μετά μπορούν να φτιάξουν κοσμήματα και να βγάλουν κέρδος και όχι απλώς να δαγκώνουν στο ζύγι στα καράτια ή στην ανάγκη σου.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2017, 08:32:51 πμ »

Το κράτος φίλε μου πατάει στην ανάγκη των άλλων και έχει διαμορφώσει αυτή την νοοτροπία. Όταν πληρώνω 30 χρόνια ΟΑΕΕ και έρχεται τώρα και μου λέει ότι δεν φτάνουν οι εισφορές των σημερινών εργαζομένων να καλύψουν την σύνταξή μου, αυτός είναι ο σαράφης. Που πήγαν αυτά που σου έδωσα μέχρι σήμερα βρε σαράφη κράτος ;; Γιατί πρέπει να πληρώνει ο εργαζόμενος τη δική μου σύνταξη, που ήδη την έχω πληρώσει ;; ... Και τόσο και τόσα παραδείγματα.

Όσο θέλει αγοράζει ο καθένας κι όσο θέλει πουλάει. Το κέρδος είναι επιλογή του καθενός και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας απασχολεί γιατί θέλει ο καθένας να κερδίσει 5 ή 10. Κάνει ο ίδιος το κουμάντο του και αποφασίζει πόσο θα κερδίζει.

Και μην το κάνετε 'Ξανθοπουλική' υπόθεση. Κανείς δεν πατάει στην ανάγκη οποιουδήποτε (εκτός από το κράτος που πατάει στην ανάγκη όλων μας) αν ο 'οποιοσδήποτε' δεν το θελήσει ο ίδιος. Η αγορά είναι ελεύθερη και μπορεί να πάει όπου θέλει. Ας πάει στην τράπεζα να δώσει τις λίρες ή σε ένα κοσμηματοπωλείο ή ας τις δώσει στο Γηροκομείο δωρεά. Κανείς δεν τον υποχρεώνει να πάει στον σαράφη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2017, 08:48:29 πμ »

Πολύ φιλοσοφημένο σε βρίσκω Κωστή μου! Απογοητευμένο μάλλον, όπως όλους μας.  Λύπη
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 01, 2017, 09:08:17 πμ »

Δε νομίζω να είναι απογοήτευση Θανάση, μάλλον θα έλεγα οργή... και μεγάλη ποσότητα καφείνης. Βλέπεις ξύπνησα πρωί και ήδη έχω πιει 2 καφέδες.

Ανοίγει κάποιος ένα μαγαζί και έχει έναν συνέταιρο που βρέξει-χιονίσει θέλει να πάρει εισόδημα. Βγάλω δε βγάλω, δεν τον απασχολεί. Μόνο να παίρνει. Και η οργή μου δεν είναι σ' αυτό το γεγονός, καθ αυτού. Είναι στο ότι μας 'παίδευσαν' όλα αυτά τα χρόνια ότι αν καταφέρουμε να βγάλουμε παραπάνω είμαστε παράνομοι. Και η κοινωνία μας δείχνει με το δάχτυλο λέγοντας ότι βγάζουμε κέρδος στις πλάτες άλλων. Ένα 'μουζαβέζικο' σύστημα 'καπιταλοσοσιαλισμού' που θέλει επιχειρήσεις ιδιωτικές με δημόσια κριτήρια ή δημόσιες με ιδιωτικά.

Αν δεν υπάρχει κέρδος, δεν υπάρχει επιχείρηση, δεν υπάρχει εργασία, δεν υπάρχει εργαζόμενος, δεν υπάρχει κοινωνία. Πλην του παραδείσου, όπου όλοι μοιράζονται ίσα τα πάντα, σα να είναι το απόλυτο κο#####στικό σύστημα... τυχαίο ; Δε νομίζω !!!

Τέλος πάντων. Επειδή δεν είμαι ούτε σαράφης, ούτε κοσμηματοπώλης, ούτε έμπορος μετάλλων, η άποψή μου είναι απλή... Όποιος θέλει πάει σε σαράφη, όποιος θέλει πάει όπου θέλει. Κανείς απ' όλους αυτούς δεν το κάνει για την 'ψυχή της μάνας του', όλοι πρέπει να ζήσουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences