Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:28:08 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολωνικός προβολέας φίλμ δεκαετίας 70;  (Αναγνώστηκε 34478 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:38:12 μμ »

Μαλλον χαλασμενος δλδ !!!
Ελπιζω να μην το πληρωσες ακριβα !!! Οπως σου ειχα γραψει και περισυ εκεινη την εποχη δινοταν ενας με την κουτα του στα 30 ευρω !!! Ακριβως το ιδιο πραγμα !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 03:33:37 μμ »

Ευχαριστώ, αλλά δεν δείχνει πως τοποθετούμε το φίλμ. Εγώ νομίζω ότι το τοποθετώ σωστά, αλλά δεν μπορώ να το γυρίσω. Γυρίζω τον εξωτερικό μοχλό, αλλα δεν γυρίζει..Χαλασμένο
Απόσο θυμάμαι δεν μπορείς να βάλεις το φίλμ ανάποδα γιατί αν το βάλεις θα βλέπεις και ανάποδα τις εικόνες.
Με τον συγκεκριμένο προτζέκτορα μάζευα τους φίλους μου στο σπίτι και τους έκανα προβολή ταινίες όπως :
Ρομπέν των δασών , παπουτσωμένος γάτος , καραγκιόζης κ.α.Αν βρω χρόνο και τον κατεβάσω θα δοκιμάσω να δω πως μπαίνει και το φιλμ.
σ ευχαριστώ για τον κόπο σου. Το φιλμ το βάζω μάλλον κανονικά, η εικόνα προβάλλεται ίσια, αλλά δεν γυρίζουν οι σκηνές...
Λοιπόν, τον έβγαλα από την κούτα του να δω πως τραβάει το φίλμ και είδα οτι στον άξονα που περιστρέφεις με το χέρι , στη μια του άκρη έχει ένα λαστιχάκι σε σχήμα κυλινδρικό.Αυτό προφανώς πατάει πάνω στην άκρη του  φίλμ με αποτέλεσμα να γυρνάει.Δες τη φωτο που έβγαλα :
https://i.postimg.cc/jdyb4k7w/P1060370.jpg
Με το κίτρινο βελάκι σου δείχνω το λαστιχάκι που έχει πάνω.
Αν δεν έχει αυτό το λαστιχάκι το δικό σου ή αν είναι φαγωμένο τότε αυτό προφανώς φταίει.
Αν τυχόν βρεις κανένα χαλασμένο κασσετοφωνάκι , μέσα στο μηχανισμό του έχει αν δεν κάνω λάθος κάτι λαστιχάκια παρόμοια που είναι οδηγοί για την ταινία της κασσέτας.Με κάποια ψιλοπατέντα αν ποιάνουν τα χέρια σου μπορεί να φτοιαχτεί.Δεν είναι κάτι δύσκολο πιστεύω.
Αν δεν καταφέρεις τίποτα μπορώ να σου πουλήσω τον δικό μου που τον έχω σε αχρηστία  Σαρκασμός
Έχει το κουτί του και 13 φιλμάκια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences