Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:21:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 25 Δρχ Τράπεζας Κρήτης  (Αναγνώστηκε 4093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 26, 2017, 12:38:00 πμ »

προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω αν προκειται για φθορα κυκλοφοριας η κακης φυλαξης (ειμαι και νεος στο χαρτονομισμα)..εγω μπορω να υποθεσω οτι εφτασε στα χερια καποιου (με αγνωστο τροπο) και το διπλωσε,το εβαλε στην τσεπη,πορτοφολι,σε μια ακρη,παραπεσε και κατεληξε να γινει αυτο που βλεπουμε.μπορει οντως να ειναι και σημαδια κυκλοφοριας..δεν μπορω να το ξεχωρισω..σε ενα νομισμα πχ,αν ειναι ακυκλοφορητο,διακρινεται ευκολα η φθορα απο κακη φυλαξη σε σχεση με την φθορα κυκλοφοριας.στο χαρτι ομως??

Τέλος, να συμπληρώσω πως η δική μου μικρή εμπειρία λέει πως είναι ένα ιδιαίτερα όμορφο και σπάνιο κομμάτι ανεξάρτητα από την κατάστασή του. Χαίρομαι που θα το προσθέσω στη συλλογή μου ως κάτι το μη σύνηθες, αλλά και για το ότι η κοινοποίησή της ύπαρξής του διευρύνει τις γνώσεις μας πάνω στις όποιες ιδιαιτερότητες του ελληνικού χαρτονομίσματος.

οπως ανεφερα δεν εχω μεγαλη εμπειρια στο χαρτι,αλλα θα συμφωνησω με τα παραπανω και χαιρομαι ιδιαιτερα που μπαινει σε μια συλλογη και εκτιμαται ακομα και στην κατασταση του!να το χαιρεσαι και παλι!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 26, 2017, 08:04:12 πμ »

Το να απουσιάζουν από ένα χαρτονόμισμα δύο υπογραφές και η ημερομηνία έκδοσης, δεν πρόκειται σίγουρα για σφάλμα... πολλά τα σημαντικά στοιχεία που απουσιάζουν ταυτόχρονα

Ποια αλλα σημαντικα στοιχεια απουσιαζουν;
Καταγράφηκε

LG
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 27, 2017, 11:13:19 μμ »

Απουσιάζουν αυτά που ανέφερα, δηλ. οι υπογραφές του ηγεμονικού επιτρόπου και του ταμία, καθώς και η ημερομηνία έκδοσης που σε αυτή τη σειρά έκδοσης (Α014) τη συναντάμε σε μορφή σφραγίδας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences