Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:52:31 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλεκτική αξία  (Αναγνώστηκε 4959 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 20, 2017, 09:51:00 πμ »

Έχω το πιο κάτω πρόβλημα, παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.

Για να εξοικονομήσω χώρο στην βιβλιοθήκη μου συνενώνω 4-5 βιβλία μαζί (ίδιας θεματολογίας) φτιάχνοντας ένα τόμο (τα βιβλιοδετώ κανονικά) συνήθως αφαιρώ το εξώφυλλο.... αυτό έχω κάνει σε αρκετά βιβλία ... τώρα βλέποντας την θεματολογία σας διαπιστώνω ότι κάποια από αυτά έχουν συλλεκτικό ενδιαφέρον.

Ερωτώ τα βιβλία αυτά έχουν χάσει την συλλεκτική τους αξία;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2017, 10:28:19 πμ »

Γιατί τέτοια καταστροφή  Απορία Απορία Ο τόμος οκ πάει κ' έρχεται αλλά να σκίζεις και το εξώφυλλο?.

Σίγουρα θα έχει μικρότερη αξία απο το να το βρεις σαν κανονικό βιβλίο, αλλά αν είναι η θεματολογία τέτοια που τον άλλο τον ενδιαφέρει περισσότερο η θεματολογία παρά το βιβλίο τότε οκ ο άλλο μπορεί να έχει ανοχή να το παραβλέψει.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2017, 12:52:12 μμ »

"Η βιβλιοφιλία είναι βέβαια η αγάπη για τα βιβλία, αλλά όχι κατ ανάγκη για το περιεχόμενό τους. Ασφαλώς, υπάρχουν βιβλιοφιλοι που συλλέγουν κατά θέμα και διαβάζουν τα βιβλια που συλλέγουν. Αλλά για να διαβάσεις πολλά βιβλία, αρκεί να εισαι βιβλιοποντικας. Οχι, ο βιβλιοφιλος, ακόμη κι αν δίνει βαρύτητα στο περιεχόμενο, θέλει το αντικείμενο και μάλιστα, αν είναι δυνατον, να είναι το πρώτο που βγήκε από το πιεστήριο του τυπογραφου. Σε τέτοιο βαθμό, ώστε υπάρχουν βιβλιοφιλοι, τους οποίους δεν επιδοκιμαζω, αλλά καταλαβαίνω, που όταν αποκτούν ένα αξακριστο βιβλιο, δεν κόβουν τις σελίδες ώστε να μην σπιλώσουν το αντικείμενο που αγόρασαν. Γι'αυτους το να κόβεις τις σελίδες ενός σπάνιου βιβλίου είναι ακριβώς ότι για ένα συλλέκτη ρολογιών το σπάσιμο της κασας για να δούμε το μηχανισμό "

Τάδε έφη Ουμπέρτο Έκο στα κείμενά του περί βιβλιοφιλιας! Και ναι η ευθεία απάντηση είναι ότι χάνουν πάνω από την μισή αξία τους κόβοντας τα εξωφυλλα τους. Δεν είναι όμως κάτι άγνωστο αυτο! Η ιδιωτική βιβλιοδεσία γίνεται εδώ και αιώνες για "επισκευαστικους " και μη λογους. Πολλές φορές όταν το εξώφυλλο είναι απλο, δύσκολα καταλαβαινεις την αλλαγη! Αν όμως έχει διακοσμητικά στοιχεία, πχ χρυσοδεσια, τότε υπάρχει προβλημα...

Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2017, 01:30:40 μμ »

"Η βιβλιοφιλία είναι βέβαια η αγάπη για τα βιβλία, αλλά όχι κατ ανάγκη για το περιεχόμενό τους. Ασφαλώς, υπάρχουν βιβλιοφιλοι που συλλέγουν κατά θέμα και διαβάζουν τα βιβλια που συλλέγουν. Αλλά για να διαβάσεις πολλά βιβλία, αρκεί να εισαι βιβλιοποντικας. Οχι, ο βιβλιοφιλος, ακόμη κι αν δίνει βαρύτητα στο περιεχόμενο, θέλει το αντικείμενο και μάλιστα, αν είναι δυνατον, να είναι το πρώτο που βγήκε από το πιεστήριο του τυπογραφου. Σε τέτοιο βαθμό, ώστε υπάρχουν βιβλιοφιλοι, τους οποίους δεν επιδοκιμαζω, αλλά καταλαβαίνω, που όταν αποκτούν ένα αξακριστο βιβλιο, δεν κόβουν τις σελίδες ώστε να μην σπιλώσουν το αντικείμενο που αγόρασαν. Γι'αυτους το να κόβεις τις σελίδες ενός σπάνιου βιβλίου είναι ακριβώς ότι για ένα συλλέκτη ρολογιών το σπάσιμο της κασας για να δούμε το μηχανισμό "

Τάδε έφη Ουμπέρτο Έκο στα κείμενά του περί βιβλιοφιλιας! Και ναι η ευθεία απάντηση είναι ότι χάνουν πάνω από την μισή αξία τους κόβοντας τα εξωφυλλα τους. Δεν είναι όμως κάτι άγνωστο αυτο! Η ιδιωτική βιβλιοδεσία γίνεται εδώ και αιώνες για "επισκευαστικους " και μη λογους. Πολλές φορές όταν το εξώφυλλο είναι απλο, δύσκολα καταλαβαινεις την αλλαγη! Αν όμως έχει διακοσμητικά στοιχεία, πχ χρυσοδεσια, τότε υπάρχει προβλημα...

Να σε ρωτήσω μήπως το γνωρίζεις? γι αυτό βλέπω απο ορισμένους μικρούς εκδοτικούς οίκους που βγάζουν σημερινές εκδόσεις και τα έχουν ακόμα άκοπα τα φύλλα?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2017, 01:52:50 μμ »

Το "ξακρισμα" του βιβλιου πολλές φορές παραλείπεται για λόγους οικονομιας. Δεν γνωρίζω αν το εκμεταλλευονται και για συλλεκτικους σκοπους... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:14:16 πμ »

Το "ξακρισμα" του βιβλιου πολλές φορές παραλείπεται για λόγους οικονομιας. Δεν γνωρίζω αν το εκμεταλλευονται και για συλλεκτικους σκοπους... Αναποφασιστικότητα


Φυσικά έχεις δίκαιο για το ξάκρισμα δεν γίνεται από οικονομία σε εργατοώρες κλπ..... σχετικά με όσα μου παραθέσατε η βιβλιοδεσία ενός βιβλίου προϋποθέτει το βιβλίο να διαλυθεί και μετά τυπογραφικό τυπογραφικό να ραφτεί στο τεζάκι εκ των πραγμάτων λοιπόν το εξώφυλλο μένει.... το βιβλίο αποκτά νέο εξώφυλλο (εγώ συνήθως την θεματολογία του εξώφυλλου την κολλώ  στο εσωτερικά  του βιβλιοδετημένου βιβλίου). Όταν βρίσκω παλαιά βιβλία όπως έγραψα είναι σε αθλία κατάσταση (διαλυμένα με υπολείμματα εξωφύλλου). Τα βιβλιοδετώ περισώζοντας ότι είναι δυνατόν να περισωθεί, το νέο βιβλίο είναι ένα όμορφο βιβλίο αρκετά εύχρηστο αλλά σίγουρα δεν είναι το πρωτότυπο. Και εδώ υπάρχει θέμα συλλεκτικότητας;  

Τώρα κάποιες στιγμές (και τώρα δηλαδή) δημιουργείται το αδιαχώρητο με πλήθος βιβλία κάποια στιγμή έκανα τόμους 4-5 βιβλίων μαζί (λάθος μπορεί δεν το είχα σκεφτεί).


http://pluton22.blogspot.gr/2016/02/blog-post_27.html

http://pluton22.blogspot.gr/2012/06/blog-post_08.html

http://pluton22.blogspot.gr/2016/04/blog-post_18.html

http://pluton22.blogspot.gr/2015/02/914.html

Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:46:30 πμ »

Καταπληκτικό!!!!   Έκπληξη
Εσείς τα σώζετε τα βιβλια!!! Και μόνο το γεγονός αυτο, φτάνει για να παρακάμψεις το ότι λείπει το πρωτότυπο εξωφυλλο!
Άλλωστε όπως ανέφερα και πιο πάνω, ιδιωτικές βιβλιοδεσιες γίνονται αιώνες τωρα. Λαθος κατάλαβα πριν!
Και απ'οτι βλέπω το κατέχετε και ιστορικά το θεμα! Εσείς πρέπει να κάνετε τις εκτιμήσεις κι όχι εμεις!

Υγ. Χαίρομαι πολύ που ήρθατε στο στεκι! Θα μάθουμε πράγματα από εσας!
 
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:06:23 πμ »

Πολύ ωραίο θέμα !  Χαμόγελο
Γίνεται να ανεβάσετε φωτογραφίες από δείγματα της δικής σας βιβλιοδεσίας;
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:31:07 πμ »

Πολύ ωραίο θέμα !  Χαμόγελο
Γίνεται να ανεβάσετε φωτογραφίες από δείγματα της δικής σας βιβλιοδεσίας;

Μόλις πείσω την κόρη μου  Σαρκασμός να μου σκανάρη δουλειές μου ΝΑΙ .... Τα πρώτα χρόνια είχα μεγάλο μεράκι και έκανα πολλές εργασίες και πολλούς πειραματισμούς με όλα τα υλικά (δυστυχώς δεν είχα δάσκαλο, ότι έκλεψαν τα μάτια μου από εργαστήρια που πήγαινα "τυχαία", φυσικά τώρα είμαι πολύ καλύτερος και από επαγγελματίες).... σήμερα βιβλιοδετώ μόνον βιβλία παλαιά δικά μου που θέλω να τα περισώσω ή βιβλία της Εκκλησίας της ενορίας μου (όποτε μου το ζητούν) ή μοναστηριών (όποτε μου το ζητούν) ή του όποιου (φίλου, γνωστού, γείτονα) με πλησιάζει και μου ζητά να του φτιάξω ένα συναισθηματικά πολύτιμο βιβλίο του.... δεν έχω πάρει ποτέ λεφτά από κανένα και τα υλικά εγώ τα βάζω.
Τελευταία με έπιασε ένας γνωστός με ένα εκκλησιαστικό βιβλίο σε αθλία κατάσταση που το βρήκε πεταμένο και καμένο μέσα στο χωράφι του ο συμπέθερος (τρέχα γύρευε)... του το έφτιαξα (ο κακομοίρης έκανε σαν τρελός από την χαρά του όταν το είδε).
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:55:48 πμ »

.
του το έφτιαξα (ο κακομοίρης έκανε σαν τρελός από την χαρά του όταν το είδε).
[/quote]

Εγώ να δεις πως θα εκανα!!!
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 22, 2017, 12:55:08 μμ »

Όποιος θέλει να δει πολλά πράγματα για την βιβλιοδεσία και κυρίως ότι υπάρχει γύρω απ αυτή υπάρχει μια έκδοση (εγώ έχω τρεις τόμους, δεν ξέρω αν βγήκε και άλλος τόμος), συλλεκτική (αριθμημένη) λέγεται ΒΙΒΛΙΟΑΜΦΙΕΣΤΗΣ



Αρκετά ακριβούτσικη έκδοση

https://www.ianos.gr/vivlioamfiastis-protos-tomos-xarti-0040467.html


http://www.spanidis.gr/index.php?route=product/product&product_id=4770
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences