Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:42:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή 1832 τρυπημένη  (Αναγνώστηκε 2279 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 16, 2017, 09:12:46 μμ »

Δυστυχώς το έχουν πετσοκόψει το όμορφο νόμισμα. Διατηρεί κάποια αξία σε αυτή την κατάσταση;





Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2017, 08:39:57 μμ »

Κατά την γνώμη μου όχι. Δυστυχώς η τρύπα στα νομίσματα αφαιρεί σχεδόν όλη την συλλεκτική/εμπορική αξία τους καθώς κανένας δεν θα ήθελε να τα εντάξει στη συλλογή του αφού υπάρχουν κομμάτια χωρίς επεμβάσεις. Πρέπει να είναι ένα ιδιαίτερα σπάνιο νόμισμα όπου εάν και εφόσον βρεθεί να προτιμήσει ο συλλέκτης να το αγοράσει σε όποια κατάσταση και να είναι προκειμένου να κλείσει μια συλλογή γιατί το επόμενο μπορεί να κάνει χρόνια να επανεμφανιστεί ή και καθόλου.  
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2017, 10:05:06 μμ »

η φωτο σου xappas δεν μου επιτρεπει να καταλαβω σε τι κατασταση ειναι το νομισμα (περαν του ξεκοιλιασματος)
δεν ειναι και για τον κουβα παντως
κατι θα πιασει η κακομοιρα, ακομα και τρυπια, να σου πω τωρα γυρω στα 5 ευρω με επιφυλαξη γτ δεν εχω και φοβερη εμπειρια απο αγοραπωλησιες τρυπιων, αλλα ξερω γω ρε παιδι μου, τρυπια μεν, δραχμη '32 δε
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Xappas
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2017, 10:12:51 μμ »

Τη φωτό την έβγαλε πρόχειρα η κόρη μου, που έχει αρχίσει μια προσπάθεια ταξινόμησης, γιατί εγώ δε βρίσκομαι Ελλάδα. Σκοπεύω να τα γκρουπάρω μάλλον και να βγάλω κάποια λοτ σε προσφορές σιγά σιγά. Αυτή τη συλλογή την είχα μαζέψει πριν από 30 χρόνια και βάλε, και ξεθάφτηκε πρόσφατα. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω σπουδαία χρήματα, αλλά κυρίως να πάνε τα νομίσματα σε κάποιους που να τους ενδιαφέρουν. Όταν δημοσιεύσω κάποια λοτ εννοείται πως θα προσπαθήσω να έχω καλύτερες φωτογραφίες. Στο κάτω κάτω όλο μου λέει πως θέλει κινητό με καλή κάμερα, ευκαιρία να τη χρησιμοποιήσει κιόλας!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2017, 12:49:02 μμ »

δρχ του 32-33-34 και υποδιεραισεις τους τρυπια και κολλημενα πολλες φορες τα κανουμε δωρο μεταξυ μας μερικοι μερικοι παλια. Εχω διαφορα τετοια απο φιλους στην συλλογη μου που μου τα εστειλαν δωρο και επειδη ειναι δωρα δεν χαριστικαν και απο εμενα προς αλλους!! (το δωρο οσο μικρο και να ειναι πρεπει να το τιμας προς εκτιμησην και του ατομου που σου το εστειλε!!
Ειμαι σιγουρος πως εαν τραβηξω μερικες φωτογραφιες ισως καποιοι αναγνωρισουν καποια τεμαχια διοτι προερχωταν απο αυτους!!

Αρα μηδενικη η αξια της δραχμης σου φιλε , θα ειχε καποια υπεραξια εαν ηταν κατι δυσκολο.
Αλλα 32-33 υπαρχουν αρκετες σωες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences