Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:44:52 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δανειον εις Χρυσον Ηγγυημενον 1898!!  (Αναγνώστηκε 2487 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 14, 2017, 08:27:21 μμ »

Αυτη την ομολογια την ειχα για δυσκολη.
Αρκετα δυσκολη και ακριβη!!
Την γυρευα καιρο , ηξερα εναν που ειχε ενα φυλλο και του ειχα κανει τρακα να μου το δωσει.
Δεν εγινε τελικα η Παντρεια!!
Και προχτες μου καθονται δυο μαζι συνεχομενα νουμερα!!!
Αριθμοι 43675+6
Τελικα η αγορα ειναι πολυ απροβλεπτη.
Λεμε λεμε , ακουμε ακουμε διαφορα και τελικα απο το πουθενα εμφανιζωνται αλλα σημαδια!!
Δεν ξερεις τι να υποθεσεις τελικα και τι τιμη να δωσεις για κατι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2017, 10:41:25 μμ »

Κάποτε είχα βρει μια αρμαθιά τέτοιες με 8 δολάρια τη μία. Τις πούλαγα 15 ευρώ το κομμάτι.
Αυτή είναι η τελευταία που μου κράτησα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2017, 08:22:10 πμ »

Χαιρομε Γιωργο οπου μπηκες εστω λεω (ΕΣΤΩ) εσυ που δεν ασχολησε με μετοχες και κατεθεσες την προσωπικη σου αποψη.
Δυστηχως απο οτι βλεπω ο τομεας των μετοχων δεν αγγιζει  ιδιαιτερα κανεναν και κανεις δεν μιλαει εδω μεσα εκτος εμενα και λιγοτερο καποια αλλα μελη.
Θα σας πω τωρα την ιστορια της σαν μετοχη:

Την εχει ενας στα χερια του και μου λεει :
Αυτη ειναι του Πατερα μου που την βρηκε απο τον Παπου μου και ειναι δυσκολη κτλ κτλ δεν την δινω κατω απο 50 ευρω!!!
Και μου κοτσαρει και απο διπλα τον παρακατω συνδεσμο οπου βλεπεται τον οποιο θα σηκωσω και φωτογραφια διοτι καποτε θα εξαφανιστει φυσικα !!!

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=578&lot=464890

Εγω του λεω φιλαρακι πανω απο 15 ευρω δεν δινω για αυτην!! Την εχω δει εδω (στο σαιτ μας) και εδω και εδω (υμπεη πχ)  αρα δεν παιζει να ειναι δυσκολο χαρτι!!

Δεν την δινω για 15 ευρω η απαντηση του.... Και κλεινει εκει το θεμα.

Ψαχνωντας λοιπον προχτες πεφτω πανω σε αυτες τις δυο συνεχομενα νουμερα.
Και μια Προσφυγικη μαζι , τα κλεινω ολα μαζι ενα ικανοποιητικο πακετο και τερμα η αναζητηση για αυτα!!

Και ουσιαστικα για τις τρεις μετοχες δεν εδωσα το ποσον που  εκλεισε η μια μετοχη στον συγκεκριμενο οικο

Αρα;;

Καποιοι ανθρωποι γενικα , εκμεταλευομενοι την αγνοια των πολλων τραβανε καποια τεμαχια στα υψη!!!
Δειχνουν και μια δημοπρασια κλειστη (σαν παρακαταθηκη) οπου καποιος που δεν ειχε τι να κανει τα λεφτα του και τα σκορπουσε και σου λενε : Φιλαρακι;; Αυτη ειναι η τιμη της ΕΚΕΙ πρεπει να την αγορασεις!!

Αυτο ομως αγαπητοι φιλοι δεν συμβαινει μονο στις μετοχες!! Συμβαινει ΠΑΝΤΟΥ !!!
Χαρτονομισμα οπου προσφατος καταλογος το εχει ακυκλοφορητο 900 να το βλεπεις εξτρα φαιν να το ζητανε 800!!
Γενικα καποιοι εχουν την ταση οσο βλεπουν τον συλλεκτισμο να αυξανει να φουσκωνουν και αυτοι τις τιμες!! Γιαυτο ολοι προσεχετε!!
Μετρατε πολυ που δινετε τα λεφτα σας !!
Αλλιως εσεις λεφτα δεν θα εχετε αλλα ουτε και συλλογη!! Διοτι τα μισα θα σας τα εχουν φαει!!!

Προσωπικες εκτιμησεις τα παραπανω

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2017, 09:07:43 μμ »

Kαι εγώ δεν ασχολούμαι με τις μετοχές και τα ομόλογα αλλά διαβάζοντας το άρθρο σου δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τα συμπεράσματά σου!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:35:48 πμ »

Γιώργο,πριν από καιρό είχαμε ξανανοίξει θέμα με τις μετοχές,είχα βάλει ξένες και ελληνικές.Το πρόβλημα με αυτά τα κομμάτια,είναι ότι δεν υπάρχει βιβλιογραφία(ειδικά στις ελληνικες°ειχε ξεκινήσει μια φιλότιμη προσπάθεια από κάποια άτομα,αλλά ακόμα δεν βλέπω αποτέλεσμα).Το μόνο που μπορεί να σου πει κάποιος είναι ότι είναι όμορφες,ειδικά οι παλιές που έχουν περίτεχνες βινιετες.Περαν τούτου όμως κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τη σπανιότητα τους.Μονο βάση της εμπορικής κυκλοφορίας τα τελευταία χρόνια μιλάμε για σπανιοτητες.Πετυχα σε σάιτ δημοπρασιών,μετοχές της εθνικής που κυκλοφορούν ακόμα και ολόκληρα μπλοκ,και ο πωλητής τις παρουσίαζε σαν σπάνιες.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 04:04:00 μμ »

Και ο λόγος που τυπώθηκε αυτή η μετοχή.

https://konstantinosdavanelos.blogspot.gr/2013/05/blog-post_5861.html?m=1

Οι φίλοι μας οι ΔΝΤ !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences