Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:30:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για δίευρω.  (Αναγνώστηκε 4012 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 08, 2017, 05:36:37 μμ »

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.Μια άποψη για το αριστερο δίευρω των εικόνων.Εχει διαφορετικό ήχο,8.37 γραμμάρια και βλέπω οτι το δακτυλίδι δεν εχει ομοιόμορφη μορφή.Εσείς τί λέτε;Δεξιά είναι ενα σωστό.Το έβαλα για σύγκριση.Κοιτάξτε τη λέξη Ευρώπη.ακουμπάνε τα γράμματα στο αρειστερα νόμισμα στον δακτύλιο.Σφάλμα ή πλαστό;










Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2017, 05:57:40 μμ »

Εχει και λίγο rotation ξεχασα να το γράψω.Εχει κάποια αξία;Το κρατάω ή σουβλάκι; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2017, 08:07:27 μμ »

Βγάλε μερικές φωτογραφίες και από το edge τού νομίσματος, με το σωστό δεξιά πάλι. Στις φωτογραφίες τού edge, προσπάθησε να τραβήξεις τα χαραγμένα γράμματα. Γενικά, το edge βοηθάει πολύ στην εκτίμηση των κερμάτων ευρώ.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2017, 10:00:35 πμ »

Βγάλε μερικές φωτογραφίες και από το edge τού νομίσματος, με το σωστό δεξιά πάλι. Στις φωτογραφίες τού edge, προσπάθησε να τραβήξεις τα χαραγμένα γράμματα. Γενικά, το edge βοηθάει πολύ στην εκτίμηση των κερμάτων ευρώ.
Δεν ξέρω αν ειναι σωστο να στην κοπή του 2002 Φιλανδίας να γράφει ανάποδα το Ελληνική δημοκρατία αλλά στο υποτιμθέμενο πλαστό που εχω βάλει εδω είναι γραμμένο ανάποδα.H πρώτη φωτό είναι απο τα δύο.




Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2017, 01:49:15 πμ »

Φίλε μου, το ανάποδο edge με προβληματίζει! Το σωστό edge είναι αυτό στην κάτω φωτογραφία (δηλαδή η φράση "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" πρέπει να διαβάζεται όταν κοιτάς την εθνική και όχι την κοινή όψη). Επίσης, υπάρχει και μια διαφορά στο βάρος τού νομίσματος. Γενικά, αυτά τα στοιχεία συνηγορούν υπέρ τού πλαστού νομίσματος και όχι του σφάλματος!

Θα σου πρότεινα να κάνεις το τεστ με το μαγνήτη. Τα αληθινά κέρματα ευρώ δεν περιέχουν καθόλου σίδηρο και έτσι δεν μαγνητίζονται με έναν απλό μαγνήτη. Αντιθέτως, στα πλαστά συνηθίζουν να βάζουν αρκετό σίδηρο στα κράματα, λόγω χαμηλού κόστους. Αυτά να νομίσματα, όμως, μαγνητίζονται κανονικότατα! Αν ένα οποιοδήποτε κέρμα ευρώ μαγνητίζεται με κοινό μαγνήτη, είναι απολύτως βέβαιο ότι είναι πλαστό!

Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, όμως, ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που ξέρει περισσότερα από σφάλματα και πλαστά ευρώ!
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2017, 02:29:53 πμ »

Στα γνήσια δίευρα υπάρχει η έλξη από μαγνήτη.Όχι όπως τα 5λεπτά  , αλλά έλκονται.
Το ότι κάποιο νόμισμα των 2ευρώ μπορεί να έλκεται , δεν σημαίνει φυσικά ότι είναι και γνήσιο .
όταν δεν υπάρχει καθόλου έλξη , είναι πλαστό.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2017, 02:40:41 πμ »

υπαρχουν 2 τυποι σε ολα τα ελληνικα 2 ευρα... και σε αρκετα ξενα.... αναλογα με το πως διαβαζεται η γραφη στο χειλος, στην συγκεκριμενη περιπτωση το ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

για την πλαστοτητα κοιτας περισσοτερο το πως ειναι τα γραμματα... και σε αυτο βλεπω την χαραξη μια χαρα!

ο μαγνητισμος υπαρχει και στα μονοευρα και στα 2ευρα... απλα σε καποια πλαστα ειναι μεγαλυτερος.. αλλα οχι σε ολα!  αν δεν κανω λαθος... αυτα που δεν ελκονται απο μαγνητη ειναι τα 10, 20 και 50 λεπτα...

αυτα που ελκονται περισσοτερο ειναι τα μικρα... 1, 2, 5 λεπτα μιας και ειναι χαλυβδυνα με εξωτερικη επενδυση χαλκου...

η διαφορα βαρους... μπορει να ειναι απο την ζυγαρια... μπορει να ειναι και απο αλλους λογους.. πχ... αν και δεν φαινεται να εγινε και τετοιο εδω.. να εμεινε καποιο διαστημα μεσα στην θαλασσα..

την ζυγαρια την ελεγξες μηπως θελει καλιμπραρισμα;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2017, 05:53:21 πμ »

Ρε παιδιά, έχω βαρεθεί να κράζω τους δραχμοσυλλέκτες με το rim. Τώρα άρχισαν οι ευρωσυλλέκτες με το edge!!! Περίμετρος, περιφέρεια, στεφάνη... δεν μας κάνουν;



Νίκο μου, και το καλιμπράρισμα μπορεί να εξελληνιστεί (sic) σε ρύθμιση (πιο απλά) ή βαθμονόμηση (πιο επιστημονικά). Μη μας περάσουν και για φαναρτζήδες, χεχε. :-))
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2017, 10:32:53 πμ »

Λοιπόν ειναι ελαφρύτερο απ το κανονικο.Η ζυγαριά μου ειναι οκ.7.37 γραμμάρια βγαίνει.Απο τον μαγνήτη ελκεται περισσοτερο απο τα κοινα διευρα κι επισης εχει διαφορετικο ηχο κτυπώντας το απο τα συνηθισμενα.
Αν μπορει κάποιος να μας πει αν οντως στην περιμετρο ειναι λάθος ή σωστό η φράση ΄΄Ελληνική Δημοκρατία΄΄ να φαίνεται ανάποδα κοοτώντας απο την μπροστινή πλευρά.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2017, 11:59:06 πμ »

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην επιγραφή της περιφέρειας. Όπως κάτσει.

Η επιγραφή δημιουργείται κατά τη δημιουργία του χείλους (και των ραβδώσεων), πριν μπει στην πρέσα ο δίσκος.  Είναι θέμα τύχης από ποια πλευρά θα μπει.

(Τζάμπα τα έβαζε τόσα βίντεο ο Σίμος;;; )



Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δείχνουν μεγάλη πιθανότητα να είναι πλαστό.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 10, 2017, 07:51:34 μμ »

Ρε παιδιά, έχω βαρεθεί να κράζω τους δραχμοσυλλέκτες με το rim. Τώρα άρχισαν οι ευρωσυλλέκτες με το edge!!! Περίμετρος, περιφέρεια, στεφάνη... δεν μας κάνουν;



Νίκο μου, και το καλιμπράρισμα μπορεί να εξελληνιστεί (sic) σε ρύθμιση (πιο απλά) ή βαθμονόμηση (πιο επιστημονικά). Μη μας περάσουν και για φαναρτζήδες, χεχε. :-))


χαχαχαχαχαχα Βαθμονομηση! αυτη ειναι η σωτη ελληνικη διατυπωση! δεν μου ερχοταν η λεξη οταν εγραφα! σωστος!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2017, 09:50:38 πμ »

Η ζυγαρια παντα ειναι π αλανθαστος τροπος να διακρινεις το πλαστο!!
Εφοσον χανει αρκετες μοναδες εχεις να κανεις με κατι διαφορετικο του τετριμενου, αρα η πλαστοτητα σου χτυπαει την πορτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences