Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:53:57 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δαχτυλίδι με "πολεμιστή"  (Αναγνώστηκε 3844 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
damis199
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 08, 2017, 09:02:11 πμ »

Καλημέρα σας, περιήλθε στην κατοχή μου το παρακάτω δαχτυλίδι και θα το εκτιμούσα, αν ήξερε κάποιος να μου πει μήπως γνωρίζει ποιός απεικονίζεται πάνω στην πέτρα ή για ποιό λόγο υπάρχει ένα τέτοιο σκάλισμα (επετειακό, εορταστικό, αναμνηστικό;).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, με εκτίμηση, Γιώργος

Υ.Γ.: Το συγκεκριμένο το έχω βάλει και στην κατηγορία "κοσμήματα", οπότε αν δεν χρειάζεται εδώ, ασ διαγραφεί από την online εκτίμηση.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2017, 09:22:35 πμ »

Έχει κάποια σφραγίδα εσωτερικά;Κάνε μια δοκιμή και ζέστανε μια βελόνα και τρύπησε ελαφρά την πίσω μεριά της πέτρας.Αν είναι κάτι αξιόλογο,η βελονα δεν θα τρυπήσει,αλλά αν είναι φτηνό πλαστικό τότε η βελόνα θα τρυπήσει με ευκολία.Τι βάρος έχει;Δεν νομίζω να είναι κάποιο αναμνηστικό,γιατί σε αυτή τη περίπτωση,θα έγραφε κάποια ημερομηνία ή τα αρχικά κάποιας επετειου ή συλλόγου.Πιο πολύ για τουριστικο μου κάνει.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2017, 09:51:52 πμ »

Ακριβως!! Τουριστικο το οποιο αρεσε σε καποιον Ελληνα και το αγορασε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
damis199
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2017, 10:20:36 πμ »

Μόνο τουριστικό που δεν είναι.... Από μέσα λεεί ότι είναι 18κ χρυσός και μάλιστα, επειδή το'χω ψάξει σε χρυσοχοείο, έχει και τη σφραγίδα του χρυσοχόου (γνωστού στο Ηράκλειο). Η πέτρα είναι ημιπολύτιμη (σάρδιος λίθος, carnelian). Το κόλπο με την καρφίτσα το έχω κάνει ήδη....

Αύτο που μου έχουν πει, πέρισυ είναι ότι, επειδή το δαχτυλίδι ανήκε σε στρατιωτικό, ίσως να "έδεσε" ο ίδιος την πέτρα σε χρυσό και να ζήτησε ανάλογο με το επάγγελμά του σκάλισμα.

Σας ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2017, 11:06:23 πμ από damis199 » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2017, 01:03:02 μμ »

Ελπίζω πάντως να μην σκέφτεσαι να το πουλήσεις γιατί εγώ το βλέπω για πάνω από 6gr βάρος οπότε αφού είναι και 18Κ όπως λες τότε μιλάμε για δαχτυλίδι σημαντικής αξίας σε τιμή μετάλλου και μόνο. Δεν συζητάω το πόσα θα δώσει κάποιος για να το αγοράσει από κοσμηματοπωλείο.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
damis199
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:09:04 μμ »

Δεν θέλω να το πουλήσω, απλά ψάχνω να βρω περισσότερες πληροφορίες κυρίως για το σκάλισμα της πέτρας.
Καταγράφηκε
Swmp9
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2017, 08:34:43 μμ »

Υπάρχει και στη δική μου κατοχή παρόμοιο χρυσό δαχτυλίδι. Δεν εχω πληροφορίες αλλά σίγουρα ανήκε σε παλιό αξιωματικό ΕΣ
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2017, 11:27:53 μμ »

ρίξτε και μια  ματιά στα διάφορα κεφάλια της θεάς αθηνάς στα αρχαία  νομίσματα έτσι από περιέργια
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2017, 08:21:51 πμ »

περιέργια
περιέργεια
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2017, 09:52:42 πμ »

Δεν είναι καθόλου τουριστικό.

Αυτά τα δαχτυλίδια ήταν πολύ της "μόδας" το 1950-1960. Ήταν μια επαναφορά των δαχτυλιδιών-σφραγίδων.

Σωστά η πέτρα περιγράφηκε σαν carnelian.  Το σκάλισμα είναι "εσωτερικό" με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται και σαν σφραγίδα για ισπανικό κερί.

Η αξία του όμως δεν είναι διαφορετική ή περισσότερο από ένα δαχτυλίδι σημερινό. Ίσως σε 100-200 χρόνια να έχει μια κάποια περισσότερη αξία.

(Σφραγίδες χρυσές με ίδιες πέτρες 19ου αιώνα ξεκινούν από 200$ και φτάνουν.... όσο θέλουν).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences