Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:02:25 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο Οθωμανικο τρυπιο  (Αναγνώστηκε 1708 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 05, 2017, 09:46:39 μμ »

Αν γνωριζει καποιο μελος κατι περισσοτερο για το συγκεκριμμενο παρακαλω? Βαρος 1.10 γραμμαρια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2017, 10:22:06 μμ »

Αν και έχει πέσει πολύ στα γραμμάρια (όταν κόπηκε ήταν κάπου 1.70-1.78 γρ), νομίζω ότι είναι γνήσιο. Είναι 1/2 Hayriye Altin του Mahmud II. Κόπηκε στην Κωνσταντινούπολη το έτος 1223/21 (περίπου 1829 μ.Χ.).

https://en.numista.com/catalogue/pieces36328.html
https://www.ngccoin.com/price-guide/world/turkey-hayriye-altin-km-638-1223-21-1223-26-cuid-1100976-duid-1558756

Δεν έχει κάποια σπανιότητα αλλά πωλείται με σχετικά καλή υπεραξία στο εξωτερικό. Με τρύπα όμως χάνει πολύ. Και για να μην παρεξηγηθώ, επειδή συμβαίνει συχνά τελευταία... Πωλείται αυτή τη στιγμή σε site ένα ατρύπητο, σε εξαιρετική AU+ κατάσταση, στα 120 ευρώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2017, 01:41:51 πμ »

εγω παλι πιστευω οτι ειναι πλαστο! δυστυχως..

ειναι αρκετα καλο αλλα υπαρχουν και τετοια πλαστα... ισως παιζει κατι στον τουγρα.. που δεν ειναι καλογραμμενο το Μαχμουτ... αλλα...

εχω πλαστα σε χρυσο που ειναι στα 1.22 γραμμαρια γιατι ειναι σε χαμηλοτερα καρατια απο τα γνησια... αλλα ειναι πολυ καλοφτιαγμενα!

εχω και πλαστα ειτε ασημενια με καλη επιχρυσωση, αλλα και πλαστα σε ευτελες μεταλλο! καποια ειναι αρκετα καλοφτιαγμενα!  (η πλακα ειναι οτι ακομα δεν εχω μονο.. γνησιο... χαχαχαχα αν και ειναι ευκολα και οχι ακριβα..)

το δικο σου... θα πρεπει να το δουν αν ειναι χρυσο και τι καρατια! υποψιν... υπαρχουν ασημενια που εχουν καλη επιχρυσωση...

αν δεν με ξεγελαει το χρωμα... πιστευω οτι ειναι ασημενιο με επιχρυσωση...  

εχω ενα τετοιο αλλα οχι καλοφτιαγμενο στον τουγρα... που εχει βαρος καπου στο 1.15 γραμμαρια...
και ειναι και τρυπιο...

το βαρος που μας δινεις δεν ειναι ουτε για μισο ουτε για ενα hayriye altin!  το μισο εχει βαρος που παιζει απο 0.73 εως 0.90 γραμμαρια... ενω το ολοκληρο εχει βαρος απο 1.73 εως 1.84 γραμμαρια...

το δικο σου... με την τρυπα δεν χανει τοσο πολυ... δηλαδη  πανω απο το 1/3 του βαρους του!!!

καλο ειναι να το ελεγξεις...

αα... πολλες φορες θα ακουσεις οτι εχει χρυσο 22 καρατιων... δηλαδη 91.6% χρυσο... αλλα το site osmanliparalari το δινει στα 87.3% καθαροτητα χρυσου...
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2017, 06:49:37 πμ »

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, θα το ελεγξω καλυτερα με τα καρατια-βαρος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences