Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:31:57 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Bit για bit ...coin άσχετος  (Αναγνώστηκε 5868 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 08, 2017, 01:17:49 μμ »

δεεν σας περναει απο το μυαλο;;

Ο άνθρωπος ρώτησε ποια είναι τα "κατά" του bitcoin, όχι τι περνάει από το μυαλό του καθενός.

Απορια:

Επίσης, φαντάζομαι ότι έχει περισσότερες απορίες από σένα.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 08, 2017, 02:56:04 μμ »

Τα μειονέκτηματα του bitcoin ειναι :
Αστάθεια στην τιμή , μεγάλη δηλαδή μεταβλητότητα .
Κίνδυνος απο hacker ( όπως και αλλά συστήματά )
Περιορισμένη αναγνωρισημότητα και μικρό εύρος επιχειρήσεων που το χρησιμοποιούν .
Ειναι ακόμη υπό ανάπτυξη .

Σαν νόμισμα φυσικά , έστω ψηφιακό , εχει και άλλη όψη .Αφου ο φίλος Sam ρωτάει για τα μειονεκτήματα , δεν θα αναφερθώ στα τυχόν πλεονεκτήματα .

Υποτίθεται οτι ειναι ενα μέσο συναλλαγής , εγώ το βλέπω σαν τζόγο .
Αν λοιπόν σου περισσεύουν χρήματα ενα μέρος αυτών τα βάζεις στο bitcoin , γνωρίζοντας οτι μπορεί να μηδενιστεί το κεφάλαιο σου .

Επειδή όλα ειναι θέμα συγκυριών και timing , συμβαίνει το εξής παράδοξο κατα την γνώμη μου .
Αν πριν απο πέντε χρόνια έβαζε κάποιος τα ίδια ποσά σε bitcoin , χρυσό , σε ελληνική τραπεζική κατάθεση και αποφάσιζε σήμερα να κάνει ταμείο .
Σήμερα λοιπόν θα ήταν χαμένος με τον χρυσό , κερδισμένος κατα πολύ με bitcoin και θα είχε κάτι παραπάνω στην τράπεζα που λόγω CC δεν θα μπορούσε να τα πάρει όλα άμεσα , αλλά θα μπορούσε να τα φάει όλα στην Ελλάδα με διαφανής διαδικασίες .
Σήμερα που μιλάμε όλα αυτά , αύριο μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα .




Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:05:12 μμ »

Το να ειναι μια  τυπου πυραμιδα απο τις πολλες που κυκλοφορησαν κατα το παρελθον και να κερδιζουν οι πρωτοι και να βγουν χαμενοι  οι τελευταιοι δεεν σας περναει απο το μυαλο;;

Μακαρι να μην χαθουν χρηματα σας λεω εγω .

Απορια:

Εαν αυριο αυτο καταρευση τι εγγυησεις εχετε;;  

Και εγώ εκεί το βλέπω να πηγαίνει, ιδίως μετά την εκτόξευση της τιμής και την διαφήμιση για παραπλήσια currencies όπως το Ethereum. Κάτι μου βρωμάει. Πλέον δεν θα έπαιζα περισσότερα αποσα είμαι διατεθειμένος να χάσω σε ένα βράδυ σε καζίνο.

Φυσικά καμία εγγύηση, όπως όταν χάθηκαν τα bitcoin απο εννα ιαπνωνικό bitcoing exchange (δεν το θυμαμαι αυτή την στιγμή) αλλά και από το mtgox για όσους το πρόλαβαν απο την αρχή...
https://www.mtgox.com/
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:25:08 μμ »

Το να ειναι μια  τυπου πυραμιδα απο τις πολλες που κυκλοφορησαν κατα το παρελθον και να κερδιζουν οι πρωτοι και να βγουν χαμενοι  οι τελευταιοι δεεν σας περναει απο το μυαλο;;

Μακαρι να μην χαθουν χρηματα σας λεω εγω .

Απορια:

Εαν αυριο αυτο καταρευση τι εγγυησεις εχετε;; 

Και εγώ εκεί το βλέπω να πηγαίνει, ιδίως μετά την εκτόξευση της τιμής και την διαφήμιση για παραπλήσια currencies όπως το Ethereum. Κάτι μου βρωμάει. Πλέον δεν θα έπαιζα περισσότερα αποσα είμαι διατεθειμένος να χάσω σε ένα βράδυ σε καζίνο.

Φυσικά καμία εγγύηση, όπως όταν χάθηκαν τα bitcoin απο εννα ιαπνωνικό bitcoing exchange (δεν το θυμαμαι αυτή την στιγμή) αλλά και από το mtgox για όσους το πρόλαβαν απο την αρχή...
https://www.mtgox.com/

Άσχετο: Κάποιος πρόσφατα έγραφε κάτι παρόμοια για το ebay...
Καταγράφηκε
johny69
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:48:45 μμ »

Αγορασα μπιτκοην τον 10/2016, τον 1/17 τα εκανα μετρητα σε πιστωτική καρτα μεσω bitwala και αγορασα χρυσο και ασημ.
Υπερδιπλασίασα το κεφαλαιο και τωρα περιμενω.
Δεν ειναι για να βαλεις τις οικονομίες μιας ζωής αλλα μπορεις να βαλεις ενα μικρο ποσο.
Ελεγαν οτι ειναι φούσκα απο τοτε που εκανε 80 ευρω το ενα.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 08, 2017, 05:31:07 μμ »

Ναι γιατί και το ebay χτυπήθηκε από hackers (το 2014 ?) αλλά και ελληνικές τράπεζες έχουν δεχτεί επιθέσεις , όπως και κάθε ένας από εμάς στο φάκελο "Ανεπιθύμητα" έχει ένα σωρό email
που προσπαθούν να του αποσπάσουν προσωπικα στοιχεία οπότε και λεφτά .
Γιαυτούς τους λόγους δικαιολογώ εν μέρει την επιφυλακτικότητα.

Η διαφορά των cryptocurrencies και του bitcoin με το ebay και το ebanking είναι οτι (τα δευτερα )
έχουν μπει στη ζωή μας . Ανέπαφες συναλλαγές , πληρωμές φόρου μέσω ebanking και web  κάνουν
πλεον άνθρωποι 80 και 90 χρονών .Έχω και έχετε παραδείγματα από τη καθημερινή σας ζωή. Οπότε ο κόσμος
σταδιακα εξοικειώνετε-προσαρμόζεται στην άυλη-ηλεκτρονική μορφή συναλλαγών.Για να είμαι πιο ακριβής αυτές οι αλλαγές επιβλήθηκαν  .Μια ωραία μέρα επιβλήθηκε στους συνταξιούχους να έχουν κάρτα
και σε όλους να εκαθαρίζουμε τους φόρους μας από το web. Οπότε τότε όσοι είχαν μήνει στο παλιό τρόπο
αναγκάστηκαν να μάθουν για το νέο τρόπο συναλλαγών και εκ των πραγμάτων έμαθαν τα πλεονεκτήματα
και τα μειονεκτήματα του ! (αλλά μάλλον αυτοί το έκαναν κάπως καθυστερημένα)

Παρόλλα αυτά το Βitcoin είναι κάτι εντελώς καινούριο και διαφορετικό από τα υπόλοιπα
(web, κάρτες , ebanking ) .Μπορεί να περιέχει χαρακτηριστικά των προηγούμενων ηλεκτρονικών μορφών
συναλλαγών αλλά δεν είναι κάτι από αυτά .Οπότε επειδή η ζωή εξελίσετε θέλοντας και μη , πρέπει να
μάθουμε τι είναι αυτό το "μαραφέτι" και να το εντάξουμε στη ζωή μας γιατί αργά ή γρήγορα  θα είναι και
αυτό ένας επιβεβλημένος τρόπος συναλλαγής .
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 08, 2017, 05:41:12 μμ »

Άσχετο, μέρος β':
Έλεγα σε μια συνάδελφο, μικρότερη από μένα, που... δυσκολευόταν με τους υπολογιστές "Η γιαγιά σου έμαθε το ηλεκτρικό πλυντήριο, για να μην πλένει στη σκάφη. Εσύ λες ότι σε βολεύει καλύτερα η σκάφη;"
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 08, 2017, 06:41:03 μμ »

Το bitcoin είναι ένα μέσο συναλλαγών, όποιος θέλει το χρησιμοποιεί έτσι, όποιος θέλει το χρησιμοποιεί σαν επένδυση και όποιος δεν θέλει δεν ασχολείται καν με αυτό. Εγώ έτυχε και βγήκα πολύ κερδισμένος από αυτό αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Όποιος προχωράει όσο τον παίρνουν οι δυνάμεις του δεν έχει τίποτα να χάσει, όποιος παίρνει ρίσκα είναι εν γνώσει του ότι μπορεί να βγει χαμένος. Ο αφορισμός είναι κακός γενικότερα, το ίδιο συμβαίνει με οτιδήποτε καινούργιο ώσπου να σταματήσει να είναι καινούργιο, κάτι που συνήθως παίρνει δεκαετίες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 08, 2017, 07:30:06 μμ »

Διαφήμιση bitcoin
Καταγράφηκε

mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2017, 07:52:41 μμ »

Καλησπέρα παίδες!

Μιας και βλέπω ότι υπάρχουν μερικοί που ενδιαφέρονται για Bitcoins/cryptocurrencies, και μιας κ το BTC έσπασε το φράγμα των $4.000 USD παρασέρνοντας πολλά αλλα νομισματα προς τα πάνω, θα ήθελα να πω σε όλους να προσέχουν τις κατα καιρούς "ευκαιρίες" που βγαίνουν σε διάφορα site που υπόσχονται αποδόσεις και κέρδη περα από κάθε φαντασία. Δλδ κάτι του στυλ 1.5% ημερισια επιστροφή της αρχικής καταθεσης σε BTC κλπ και όλη η "φάμπρικα" του compound interest κλπ κρύβει πολλούς κινδύνους κ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι απλά μία αρπαχτη (παίζουν κ αρκετά referal/ponzi schemes). Προσοχή δεν λέω ότι τα bitcoin/altcoins ειναι αρπαχτή/φούσκα (παρόλο που υπάρχουν μερικές μούφες με πλασματική άνοδο εκεί έξω), αλλά ότι διάφοροι "έξυπνοι" ταζουν τον ουρανο με τα άστρα προκειμένου να μαζέψουν tokens + φράγκα.

Αν θελετε να ασχοληθείτε, κάντε έρευνα γύρω απο το καθε νόμισμα, την τεχνολογία που κουβαλα, την ομάδα απο πίσω του και μελλοντικά σχέδια. Δεν ειναι όλα τα cryptos ευκαιρία για επένδυση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences