Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:59:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτα 1830  (Αναγνώστηκε 7080 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikolas86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 05, 2017, 12:26:41 μμ »

καλησπερα, θα ηθελα μια βοηθεια για την ποικιλια αυτου του νομισματος, λογικα ειναι η 233, δεν ξερω ομως ποια, η 233a h' 233β?

https://ibb.co/b8sDza

https://ibb.co/dH38Xv
Καταγράφηκε
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2017, 12:56:14 μμ »

Γράψε μας την διάμετρο πόσα mm Είναι.
Καταγράφηκε
nikolas86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2017, 01:28:29 μμ »

27.6mm
Καταγράφηκε
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2017, 02:13:19 μμ »

H b είναι χτυπημένη σε δίσκο 26 mm από όσο γνωρίζω αυτή είναι η α.
Καταγράφηκε
nikolas86
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2017, 03:03:14 μμ »

το θεμα ειναι οτι το αγορασα για β, και δεν ξερω τι να κανω τωρα, μονο απο τη διαμετρο του καθοριζετε για τις συγκεκριμενες ποικιλιες?
Καταγράφηκε
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2017, 03:06:59 μμ »

Είναι οφθαλμοφανές ότι είναι η α και όποιος ασχολείται το καταλαβαινει. Το θέμα είναι ποιος σας το πούλησε.
Αν σας το πούλησε κάποιος που γνωρίζει από Καποδίστρια προφανώς σας κορόιδεψε. Αν το αγοράσατε από κανα άσχετο που κάνει τον ειδικό ( και υπάρχουν αρκετοί στις μέρες μας) τότε ίσως έκανε λάθος.

Αλήθεια έχετε πει για το λάθος στον πωλητή? κι αν ναι τι σας ειπε???
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2017, 03:28:23 μμ »

ωπα ρε μαγκα απο που μας βγηκες εσυ που τα βλεπεις τα νομισματα και τα  βρισκεις απο οξω και ανακατωτα? και εβγαλες και την αποφαση και δεν ξερω τι αλλο μπορεις να μας προσαψεις κιολας εκτος απο απαταιωνες που το εχεις κανει ηδη!

 το νομισμα ειναι δικο μου και ειναι η 233β οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι εστι προκειπτει απο τη μελετη του πητερ!

στο δευτερο βιβλιο λεει οτι η α ειναι απο 17,5 μεχρι 28,25 και η β γυρω στα 26 χιλιοστα υπαρχουν δισκοι ομως σε ενδιαμεσες καταστασεις αυτοι που κατατασονται?

νικο μετρα καλα το νομισμα με παχυμετρο εγω το εβγαλα κατω απο 27 χιλιοστα δεν ξερω με τι το μετρησες?

γενικα η διαμετρος των νομισματων αυτων δεν ειναι ακριβης  απλα πιανουμε ενα μεσο ορο!

παρτε και μια φωτο το εν λογω νομισμα με μια 233α και πειτε μου αν ειναι ιδια!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2017, 09:59:42 μμ »

Μαλλον  τελικα τοχεσε καπως το θεμα ο Πητερ με την εν λογω ποικιλια
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2017, 08:51:40 πμ »

ακριβως οπως το πες, στο δευτερο βιβλιο περισσοτερο τα μπερδεψε παρα τα ξεμπερδεψε τα πραγματα! και εγω δεν εχω ασχοληθει καθολου με το συγκεκριμενο ζητημα! θα επανελθω με μια ερευνα που κανω με τη μετρηση σχεδον 30 νομισματων 233 και με τα συμπερασματα που θα προκειψουν!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2017, 05:00:40 μμ »

Αρκεί Θωμά να μην μας ξεχάσεις. Πραγματικά θα ήθελα να δω τα δικά σου συμπεράσματα.
Δυστυχώς δεν έχω ακόμα την 233 να στην έδινα και εγώ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 07:34:01 μμ »

ασχοληθηκα λιγο παραπανω με το ζητημα και παραθετω τα συμπερασματα μου σχετικα με την ποικιλια 233! αν και το νομισμα που ο Νικος βγαζει 27,6 εγω και με καινουριο παχυμετρο το εβγαλα 27,4 οστοσο φαινεται οτι ο νικος εχει δικιο και βαση της μελετης το νομισμα ειναι μεγαλος δισκος! περισσοτερα παρακατω!

Το θέμα της διαμέτρου των υποποικιλιών της ποικιλίας P. Chase 233-C.b δε με είχε απασχολήσει ιδιαίτερα μέχρι τώρα, θεωρούσα ότι καλύπτει επαρκώς το θέμα ο Πήτερ Τσέης με το βιβλίο του! Μέχρι πρόσφατα που την [πάτησα] με ένα τέτοιο κομμάτι το οποίο ακροβατούσε θα έλεγα μεταξύ μικρού και μεγάλου δίσκου! Έτσι  αποφάσισα να ασχοληθώ με το ζήτημα λίγο παραπάνω!  Στην ουσία θέλησα να βρω το διαχωριστικό σημείο στη διάμετρο των νομισμάτων αυτών κάτω από το οποίο μπορεί να θεωρηθεί μικρός δίσκος και πάνω από αυτό μεγάλος! Η υπόθεση αυτή καθαυτή αποδείχτηκε σχετικά εύκολη μιας και κατάφερα να έχω μετρήσεις από 29 διαφορετικά πεντάλεπτα της ποικιλίας 233  προέκυψαν όμως και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία!  

Πάμε όμως να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά!
Ο Πήτερ γράφει στο πρώτο βιβλίο του ότι οι μεγάλοι δίσκοι είναι από 27,5 χιλ μέχρι 28,25 χιλ. Για τους μικρούς δίσκους, στα νομίσματα σε σχέδιο νομίσματος αναφέρει ως διάμετρο κάτω από 27 χιλ και στα με σχέδιο μεταλλίου περίπου 26 χιλ!
Ενώ στο πρώτο βιβλίο το είχε πιάσει θα έλεγα το θέμα, στο δεύτερο αντί να το λύσει το μπέρδεψε χειρότερα! Αναφέρει τα ίδια για τους μεγάλους δίσκους δηλαδή 27,5 χιλ ως 28,25 χιλ, στους μικρούς όμως αναφέρει περίπου 26 χιλ για όλα τα νομίσματα σχέδιο νομίσματος και μεταλλίου! Ο Πήτερ αφήνει ένα κενό στα κάτω των 27,5 χιλ και στο δεύτερο βιβλίο το κενό αυτό γίνεται μεγαλύτερο! Στην πραγματικότητα όπως θα δούμε και παρακάτω  το κενό αυτό υπάρχει όμως η προσέγγιση του Πήτερ δημιουργεί παρερμηνείες!  Προσωπικά θεωρούσα ότι τα άνω  των 27,5 χιλ είναι μεγάλα και τα κάτω των 27,5 μικρά όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι! Το νόμισμα που με μπέρδεψε αρχικώς μετρήθηκε από μένα 27,3 χιλ και με καινούριο παχύμετρο που το μέτρησα ξανά 27,4 δηλαδή μικρό!
 Σύμφωνα  με τις  μετρήσεις και με την άποψη του  φίλου Ορφέα φαίνεται ότι το διαχωριστικό σημείο είναι τα 27 χιλιοστά και όχι τα 27,5! Εκεί παρατηρείται  ένα κενό 5 δέκατα του χιλιοστού  26,9 – 27,4 το οποίο δεν αποκλείεται να διαφοροποιηθεί ελαφρώς αν μετρήσουμε και άλλα νομίσματα! Σίγουρα όμως μιλάμε για μισό χιλιοστό αν όχι παρακάτω! Με λίγα λόγια το θέμα είναι απλό! Τα πάνω από 27 χιλ είναι μεγάλα και τα κάτω από 27 χιλ είναι μικρά! Τώρα αν βρεθεί νόμισμα 27,1 χιλ θα ξαναδούμε το θέμα πιθανόν να ορίσουμε ένα μέσο όρο κάπου εκεί στα 27,2 η 27,3. Βέβαια μιλάμε για δέκατα του χιλιοστού και φαντάζομαι ένα πολύ δυνατό χτύπημα θα ήταν ικανό να [ξεχειλώσει] ένα μικρό δίσκο και να τον μετατρέψει σε μεγάλο! Φαίνεται όμως ότι εκεί πάνω κάτω από τα 27 χιλ υπάρχει ένα σημαντικό κενό 0,5 του χιλιοστού! Για να ακριβολογούμε ούτε τα 27 χιλ μπορεί να είναι το όριο αλλά το μέσο του κενού ανάμεσα στα 26,9 χιλ και στα 27,4 χιλ! με λίγα λόγια το σωστό θα ήταν τα νομίσματα που είναι κοντά στα 27 χιλ και κάτω  να χαρακτηρίζονται ως μικροί δίσκοι και τα νομίσματα που είναι κοντά στα 27,5 χιλ και πάνω να χαρακτηρίζονται ως μεγάλοι! Και αυτό για να αποφύγουμε το μελλοντικό μπέρδεμα σε περίπτωση που εμφανιστούν περίεργα νομίσματα με διάμετρο 27 χιλ η 27,3 κτλ!
Παραθέτω αναλυτικά τις διαστάσεις των νομισμάτων που μέτρησα!
233a
27,4 είναι το επίμαχο νόμισμα που αναφέρω παραπάνω!
27,7
27,9
27,95
28,0
28,0
29,1
233b
26,45
26,5
26,7
26,7
26,7
26,8
26,8
26,9
233c
27,5
27,6
27,9
28,1
28,1
28,2
28,3
233d
26,0
26,0
26,0
26,1
26,2
26,35
26,45

Σύμφωνα με τις μετρήσεις  αυτές προκύπτει άλλο ένα ενδιαφέρον στοιχείο! Οι υποποικιλίες 233b είναι μεγαλύτερες από τις 233d, οι 233b είναι πάνω από τα 26,5 χιλ και κοντά στα 27 χιλ οι περισσότερες, ενώ οι 233d είναι κάτω από τα 26,5 χιλ και κοντα στα 26 οι περισσότερες!
Που μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφορά? Όπως είναι κατανοητό τα νομίσματα αυτά κόπηκαν σε 2 χρονικές φάσεις, στην πρώτη φάση  κόπηκαν τα νομίσματα σε σχέδιο νομίσματος  μικρά και μεγάλα και στη δεύτερη τα νομίσματα σε σχέδιο μεταλλίου! Πιθανόν  κατά τη δεύτερη φάση κοπής κάποια στιγμή εξαντλήθηκαν οι μεγάλοι δίσκοι και έχοντας στη διάθεση τους πλέον μόνο μικρούς άλλαξαν την εγκοπή η κολάρο στο οποίο έμπαιναν οι δίσκοι και τοποθέτησαν λίγο πιο μικρό! Στην περίπτωση αυτή λογικά θα υπάρχουν και νομίσματα 233d τα οποία θα πλησιάζουν τη διάμετρο των νομισμάτων 233b και τα οποία θα κόπηκαν πριν την αλλαγή του κολάρου!
Κλείνοντας να σημειώσω ότι έχω παρατηρήσει διαφορές στις μετρήσεις οι οποίες πιθανόν να οφείλονται στον τρόπο χρήσης  του παχύμετρου, στην παλαιότητα η μη αυτού, στην ποιότητα κτλ! Κάποιος ειδικός που συμβουλεύτηκα μου είπε ότι θεωρεί πιο αξιόπιστα τα μηχανικά παχύμετρα από τα ηλεκτρονικά! Ο ίδιος μου έδωσε και οδηγίες σωστής χρήσης του παχύμετρου!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2017, 07:36:23 μμ από Μολοσσος » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:43:48 μμ »

Ενδιαφερον μελετη και παρατηρησεις Θωμα.
Μπραβο σου.
Βλεπω μελοντικα να εχουμε εναν αμιγες Ελληνικο καταλογο βγαλμενο απο τα χερια σου αργοτερα!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:53:22 μμ »

του έχουμε προτείνει πολλοί, και ακόμα καλύτερα σε συνεργασία.........ξέρει αυτός! Κλείσιμο ματιού
Και ότι περνάει απο το χέρι μας....να βοηθήσουμε και εμείς. όσο μπορούμε. Γραφιστικά εννοώ...
διότι απο τα άλλα, είμαι μικρός ακόμα.
Αντε βρε παιδιά,μια απόφαση είναι. 
Θώμα σε ευχαριστώ και προσωπικά για τη μελέτη σου.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:54:50 μμ »

Τώρα το είδα, μπράβο Θωμά ωραία πράματα!Για συνέχισε...
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:43:10 μμ »

...γι αυτό σε λέω guru των Καποδιστριακών νομισμάτων! Εύγε!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences