Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:44:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα σφαλματα της Β δημοκρατιας!!  (Αναγνώστηκε 5036 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 03, 2017, 01:05:25 μμ »

Σημερα επιασα και ξεκαθαριζα καποια παλια εντυπα παλι και επεσα πανω στα σφαλματα.
Εψαχνα να βρω το θεμα με τα αμετρητα σφαλματα που μου ειχαν στειλει καποτε για αγορα αλλα ματαια.
Δεν το βρηκα.  Κλάμα
Σημερα καθησα λοιπον και ξαναμελετησα λιγο τι λεγαν τα παλια εντυπα και επεσα πανω στην πρωτη δημοσιευση οπου εγινε για την δραχμη του 76 με τα τεσσερα καταρτια!!
Ιανουαριος του 1977!!
Το θεμα ομως λεει δραχμη και αλλα πολλα!!
Μας δειχνει και ενα ταληρο και ενα δεκαρικο και ενα εικοσαρικο!!
Και η πλακα;;
Γινωνται λεει ερευνες στο νομισματοκοπειο!!

Εγω τουλαχιστον εμαθα ποιος τα εφτιαξε ολα αυτα!!  Μεγάλο χαμόγελο

Αυτοι εμαθαν ποτε;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2017, 07:57:49 μμ »

Φίλε ηρακλειώτη ακόμα και αν δεν μάθουμε εμείς την αλήθεια από εσένα  Σαρκασμός είναι πολύ σημαντικό που ανέβασες τις σελίδες από έντυπο της εποχής πάνω στο θέμα για να δούμε τι γράφτηκε αρχικά!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2017, 08:27:16 μμ »

Χρονια μιλαω για γνησια σφαλματα και ΦΤΙΑΧΤΑ σφαλματα.
Καποιοι τα αγοραζουν ολα αδιακριτως.
Εχω αναφερθει κατα το παρεθλον οτι μεγαλη παρτιδα απο αυτα θα μπορουσε να ειχε καταληξη στα χερια μου.
Και σε καλη τιμη.
Δεν τα πηρα διοτι ηταν ψευτικα.
Μπορει να ηταν αληθινα αλλα δεν βγηκαν κατα λαθος!!
Ηταν παραγγελιες αρχικα.
Και αφου γλυκαθηκε αυτος που του τα ζητησε πιθανοτατα ενα αντε δυο ατομα το εριξε στην μαζικη παραγωγη.
Οταν λοιπον βλεπουμε σφαλματα Β δημοκρατιας καλυτερα να μενετε μακρια τους!!!
Φτιαχτηκαν μονο και μονο για την κόνομα και συνεχιζουν να κονομάνε μερικοι μερικοι εφοσον βρισκουν εδαφος.

Οσο για αυτον που τα εφτιαξε;;

Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει λενε η δικοι του . .  .

Αλλα και να ζουσε;; Οτι του εκαναν τοτε θα εκαναν και σημερα. . .  Δημοσιο !! Μια λεξη τα λεει ολα.

Υ.Γ Οποιος εχει ανατρεξει σε παλαιοτερες δημοσιευσεις μου γνωριζει τις αποψεις μου  καλα.
Και με φωτογραφιες παραδειγματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2017, 10:56:19 μμ »

Αποκαλυπτικός! Μια ερώτηση μόνο: αυτή η δραχμή του 1976 με τους 4 φλόκους είναι γνήσιο σφάλμα ή κατά παραγγελία?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2017, 11:11:12 μμ »

Η δραχμη με τους τεσσεερις φλοκους ουσιαστικα μπορει να θεωρηθει δοκιμιο.
Γιατι αρχικα φαινετε πως ειχαν τυπωθει ετσι τα νομισματα για να κυκλοφορησουν και μετα παρθηκε η αποφαση να καταστραφουν.
Οταν λοιπον τα εριξαν ολα στον κλιβανο και εφυγαν οι υπευθηνοι τις καταστροφης τα τσακαλια ανοιξαν την πορτα και μπροστα τους ειχαν εναν δισκο απο το καφενειο. (ξερετε ολοι , αυτους που μεταφερουν τον Ελληνικο καφε τον αλουμινενιο)
Εκει μεσα λοιπον καταφεραν με διαφορα σιδερικα και πεταξαν γυρω στα 67-76 νομισματα;; Δεν θυμαμε καλα το νουμερο.
Γιαυτο ολα οσα εχουν βρεθει μεχρι σημερα  ειναι ολα καψαλισμενα απο την φλογα πλιν ενος τεμαχιου!!
Αυτο που ειχε βαλει το μεγαλο τσακαλι στην τσεπη του , αλλα οι δικοι του μου ειπαν πως οταν τα πετουσαν στην φωτια ενα γλυστρισε και επεσε σε ενα κουτι με λαδι. Το ειδε αυτος και το πηρε μετα οταν εμεινε μονος του.

Αυτη ειναι η ιστορια οπως μου την εχουν διηγηθεί.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2017, 11:15:26 μμ »

Φοβερή ιστορία! Μάλλον πρέπει να δώσεις συνέντευξη στη Μηχανή του Χρόνου!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2017, 12:40:23 πμ »

Διάσπαρτα εκτός αυτού του θέματος έχω διαβάσει διάφορά πράγματα που έχεις γράψει (περισσότερο
υπαινικτικά) γιατί μάλλον προσπαθείς να μην εκθέσεις κόσμο που δεν πρέπει , σχετικά
με τα λάθη κατα παραγγελία της Β Περιόδου .Μάλλον για τον ίδιο λόγο δεν είναι και συγκεκριμένα τα
δείγματα αυτών των σφαλμάτων ( πέρα από τις " αναδημοσιευσεις " σαυτό το θέμα φιλοτελικών περιοδικών) για να μην εκθέσεις κανένα.Αλλά πέρα από αυτή την ασάφεια που εγώ την εξηγώ με το προηγούμενο σκεπτικό ,γιατί θέλεις να επιστήσεις την προσοχή μας στις αυθαιρεσίες που έγιναν στο Νομισματοκοπείο συγκεκριμένα μόνο εκείνη την χρονική περίοδο ? Λόγω της μεγάλης ποσότητας αυτών των νομισμάτων οπότε και ότι είναι πιο ευκολο να ξεγελαστεί κάποιος με τα μη "γνήσια λάθη" ?Δηλαδή πριν ή μετά αυτή τη περίοδο πως ξέρουμε ότι δεν στήσανε ή δε θα στήσουνε , μαγαζάκι κάποιοι (όχι απαραίτητα σ'αυτή την έκταση αλλά έστω μικρότερου μεγέθους ή τεσπά όσο τους παίρνει ) ? Τα κρατικά νομισματοκοπεία ήταν ,είναι και θα είναι "Δημόσιο" άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο είτε στην Ελλάδα έιτε στην Αλβανία είτε στην Αμερική είτε στην Βόρεια Κορέα είτε στην Ανδρομέδα.
Τα λάθη κατα παραγγελία , ήταν και θα είναι κομμάτι των λαθών της διαδικασίας  παραγωγής των νομισμάτων είτε αυτό γίνετε με σκοπό το κέρδος κάποιων επιτήδιων , είτε από λάθους χειρισμούς των υπαλλήλων .Από την
στιγμή που υπάρχει στη μέση το κέρδος και κάλπικα νομίσματα θα βγαίνουνε και  καλπικα σφάλματα θα βγαίνουνε και αυθεντικά σφαλματα κατα παραγγελία θα βγαίνουνε.
Δεν θα μπλέξω τις εταιρίες πιστοποίησης σαν να είναι κάποιοι ειδήμονες,  αλλά απλά για να διευκολύνουν το συλλογισμό μου:Και ρωτάω λοιπόν :
Αν πας αυτά τα νομίσματα που κατασκευάστηκαν σαν σφάλματα , στην NGC ή την PCGS δεν θα στα πιστοποιήσουν σαν Μint error , ακόμα και να ξέρουν ότι τα φτιαξε ο κυρ Μήτσος στο τέλος της βάρδιας του για να έχει extra εισόδημα ...... Απορία . Αν αυτοί τα πιστοποιούν ( δεν το ξέρω και θα θέλα να πει καποιος αν το ξέρει) τότε είναι τουλάχιστόν ενδεικτικό , ότι και αυτά τα μεθοδευμένα λάθη είναι κομμάτι των Μint Errors.
Μήπως ο σκοπός της ενημέρωσης σου είναι η διαπαιδαγώγηση των συλλεκτών ώστε μειώνοντας τη ζήτηση τέτοιων σφαλμάτων κατα παραγγελία να εξαληφθεί και το φαινόμενο των παραμάγαζων που στήνονται στα νομισματοκοπεία ?
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2017, 08:51:40 πμ »

Καλημέρα, στην ερώτηση σου αν τα πιστοποιούν οι εταιρίες..... ναι κανονικά, από ότι έχω δει, σε κάθε δημοπρασία του Καραμιτσου   (htt ps://www.karamitsos.com/pastAuctions.php ), έχει και κάμποσα απο αυτά τα "σφάλματα" πιστοποιημενα ( και μη ), τα οποία βέβαια μοσχοπουλιούνται....... Άσχετο, αλλά ακριβά κατά την γνώμη μου Χαμόγελο.    
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2017, 09:04:43 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2017, 09:29:57 πμ »

Οι εταιριες φιλε μου κανουν την δουλεια τους.
Απο την στιγμη που βγηκαν απο γνησια μητρα σαφως και θα τα πιστοποιησουν!!
Βεβαια πιστευω οτι καποιος υπαλληλος θα ειναι λιγο  τι εξυπνος  και θα αναρωτηθει :

Μα καλα , πως χτυπηθηκε ταληρο σε δισκο δεκαρικου;;
Αυτο δεν γινετε !! Ειναι αφυσικο αυτο το λαθος!!

Αλλα αμα κανει αυτη την ερωτηση στον υπευθηνο εκει θα του απαντηση: Μην σκεφτεσε πολυ πολυ σλαμπαρε το να παρουμε το εικοσαδολαρο!!

Θυμαμε καποτε το νομισματοκοπειο στην Αθηνα πρεπει να το κανει ακομη δλδ ανοιγε τις πορτες του στο κοινο μια συγκεκριμενη μερα και εβγαζαν και στην αυλη νομιζω μια παλια πρεσα και τυπωναν δραχμες ή δυο δραχμες εαν θυμαμε καλα του 1926 με την οριζτιναλ μητρα του 1926 σε μολυβενιους δισκους!!

Ενα μελος μας λοιπον πηγε και πηρε ενα τετοιο νομισμα.

Διχως να το πολυσκεφτει το εστειλε για πιστοποιηση!!!

Πιστοποιηθηκε κανονικα σαν δραχμη 1926 με ενδειξη εαν θυμαμε πανω οτι ηταν διαφορετικο μεταλλο;;
Κατι τετοιο!!!

Χτες τυπωθηκε στην πρεσα στην αυλη , την επομενη μερα μπηκε στο κουτι σαν νομισμα του 1926!!

Τα ματακια σας λοιπον να εμπιστευεστε και την ιστορια και οχι οτι σας πασαρουν αριστερα και δεξια!!

Προσωπικα λοιπον επειδη ξερω οτι αυτα δεν ειναι σφαλματα δεν με ενδιαφερουν!!
Θα με ενδιεφερε να βρω ενα σφαλμα που να το αξιζει να λεγετε σφαλμα και οχι μαιμουδιες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2017, 09:36:39 πμ »

Οσο για την ερωτηση του sam_gr η απαντηση εχει ως εξεις:
Μονο την περιοδο της Β Δημηκρατιας και μετα τα νομισματα μας ξανακοπηκαν στο Ελληνικο νομισματοκοπειο.

Απο εκει και πισω κοβωταν σε αλλες χωρες και δεν ειχαν την δυνατοτητα οι εξυπνοι οι Ελληνες να δινουν παραγγελιες σφαλματων!!

Γιαυτο αμα δω ενα σφαλμα στον Κωσταντινο , στον Παυλο και πισω λεω οτι αυτο ειναι γνησιο σφαλμα!!

1971 και μετα βρωμαει η υποθεση , 1970 και κατω παιζουν τα γνησια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2017, 10:40:06 πμ »

Ξέρεις οτι με τις ποικιλίες και τα σφάλματα (μικρά-μεγάλα), έχω έναν έρωτα. Αυτό που λες, με βρίσκει σύμφωνο. Είναι φορές που βλέποντας ένα σφάλμα μεταπολιτευσης με ξενίζει. Ξέροντας οτι το 99% είναι φτιαχτά, δεν μου κάνουν κλικ. Οι εταιρίες βέβαια την δουλειά τους κάνουν, είναι στον συλλέκτη αν θα τα εκτίμησή η όχι.
 Λοιπόν ξέρεις απο τα κομμάτια που έχω (και είναι αρκετά) πηστοποιημενα η όχι , αυτό που με φτιάχνει πιο πολύ είναι μια δεκάρα του 1922 οφ σεντερ VG, ξέρεις γιατί? γιατί τότε δεν υπήρξε κανείς να την βάλει στην άκρη με το σκεπτικό της συλλογής, άλλαζε χέρια για αρκετό καιρό, έτσι στραβότυπωμένη... ε αυτό δεν το λες "σφάλμα για εμπόριο".
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 20, 2017, 12:19:26 μμ »

Λοιπόν ξέρεις απο τα κομμάτια που έχω (και είναι αρκετά) πηστοποιημενα η όχι , αυτό που με φτιάχνει πιο πολύ είναι μια δεκάρα του 1922 οφ σεντερ VG, ξέρεις γιατί? γιατί τότε δεν υπήρξε κανείς να την βάλει στην άκρη με το σκεπτικό της συλλογής, άλλαζε χέρια για αρκετό καιρό, έτσι στραβότυπωμένη... ε αυτό δεν το λες "σφάλμα για εμπόριο".

+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences