Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:07:44 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποίηση νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 9525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 26, 2018, 11:10:57 μμ »

Φίλε Xappas έτσι είναι όπως τα λες. Γι' αυτό και τα πιστοποιημένα είναι ακριβότερα, γιατί ενσωματώνουν στην τιμή τους και τη βεβαίωση γνησιότητας που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για την πώληση του νομίσματος αργότερα. Η αγορά από οίκο δημοπρασιών έχει επίσης αυτή την εγγύηση γνησιότητας την οποία μπορείς να επικαλεστείς κατά την πώληση. Όσο για αγορά από τρίτους, μόνο το έμπειρο μάτι τόσο ως αγοραστής, όσο και ως πωλητής, αργότερα, μπορεί να ξεχωρίσει το γνήσιο, χωρίς, βέβαια, να αποκλείονται και λάθη. Γι' αυτό και αυτά τα νομίσματα είναι (ή θα έπρεπε να είναι) φθηνότερα. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ ως αγοραστής, έμαθα με τον καιρό και ξεχωρίζω τα γνήσια, στον τομέα που με ενδιαφέρει, όχι σε όλες τις κατηγορίες. Αυτό μου παρέχει μια σχετική άνεση να χτυπήσω αυτά τα νομίσματα σε καλύτερη τιμή, αφού κάποιος άλλος ίσως να φοβηθεί να το κάνει λόγω έλλειψης πείρας. Αφού λοιπόν έχω τη δυνατότητα να τα αγοράσω φθηνότερα, μπορώ αργότερα να τα πουλήσω και φθηνότερα, αφού δεν έχουν τη βούλα της πιστοποίησης.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences