Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:09:27 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστοποίηση νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 9434 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2017, 08:36:50 μμ »

Μιας και πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου πιστοποιημένο (χάρη στο στέκι!), έχω αρχίσει να το ψάχνω περισσότερο το θέμα. Αν υπάρχει και κάποια σχετική ενότητα, θα εκτιμούσα αν μπορείτε να μου την υποδείξετε, ώστε να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα.

Μερικές βασικές ερωτήσεις που έχω, αφορούν το πότε πραγματικά αξίζει να πιστοποιεί κανείς ένα νόμισμα. Ξέρω πως ένας λόγος είναι η  διαβεβαίωση πως είναι γνήσιο κατ' αρχήν, κάτι που μπορεί να βοηθήσει σε μελλοντική πώληση.

Πέραν αυτού, όταν μιλάμε για βαθμολογία, αξίζει πχ. να το κάνεις αν βγάλει (ή θεωρείς πως) πάνω από μία συγκεκριμένη τιμή; Ας πούμε ένα χρυσό 20δραχμο του 1884 πότε έχει νόημα να το πιστοποιήσεις; Αν πάρει κάτι γύρω στο 50+ αξίζει τον κόπο;

Επίσης σχετικα με τα proof,έχει νόημα η πιστοποίησή τους και γιατί; Ξέρω πως αν πιάσουν πχ. 70 ανεβάζει την αξία τους, αλλά αυτό είναι λίγο ζαριά.

Αυτά προς το παρόν, κάθε γνώμη θα εκτιμηθεί πολύ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2017, 10:24:41 μμ »

Δυσκολη ερωτηση , υποκειμενικες απαντησεις.....
Οχι!! Δεν αξιζει η ημερομηνια αυτη σε αυτο τον βαθμο να παει για κουτι. Απο 61 και ανω κατ εμε.
Γενικοτερα οι πιστοποιησεις εξυπηρετουν στην μεταπωληση, και δεν αξιζουν σε χαμηλης αξιας νομισματα.
Οσο χαμηλοτερη αξια , αλλο τοσο θα υπαρχει εντονοτερη η απαιτηση για top grade βαθμο.
Λαβε υπο οψιν σου οτι η πραγματικη διαφορα αναμεσα σε δυο νομισματα ιδιου βαθμου, ενος σε κουτι και ενος row, επι της ουσιας ειναι ανυπαρκτη.
25- 30 ευρω δηλαδη και ενας μηνας πηγαινε-ελα. Ειναι λιγο θεμα γουστου , ή μοδας ,ή οπως θες πεστο.
Καταγράφηκε
newone
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2017, 05:01:36 πμ »

Ξεκίνησα το ταξίδι πριν από περίπου τρία χρόνια - θεωρώ τον εαυτό μου νέο ακόμα!
Αγόρασα τα πρώτα μου 20 νομίσματα raw, αποκλειστικά από 2 - 3 σχετικά καταστήματα στο κέντρο Αθηνών, δηλώνοντας άσχετος και ζητώντας αυστηρά ακυκλοφόρητα. Τα έστειλα για πιστοποίηση και βγήκανε: το 1/3 όπως περίμενα, το 1/3 καθαρισμένα, και το τελευταίο 1/3 κατώτερο του ακυκλοφόρητου, (η τελική ευθύνη των επιλογών δική μου για να μην παρεξηγούμαστε)!
Από τότε αγοράζω μόνο πιστοποιημένα (αρχικά από εδώ στο στέκι και ευχαριστώ τα παιδιά), και δεν το έχω μετανιώσει. Εξαίρεση αποτελούν τα σφάλματα που τα πιστοποιώ εγώ και raw δημοπρασιών που είναι δημοσιευμένα και υπάρχουν εκτιμήσεις.
Θεωρώ ότι με τη πιστοποίηση ένας νέος συλλέκτης εξασφαλίζει:
- τη γνησιότητα
- το αν έχει καθαριστεί
- την εκτίμηση της κατάστασης (με το όποιο στατιστικό λάθος +/- μπορεί να υπάρχει)
- την διαχρονική φυσική προστασία και εμπορική αξία μεταπώλησης του νομίσματος, εάν και εφόσον!
Φιλικά!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2017, 10:29:57 πμ »

Προταξες 4 παραμετρους .
Θα συμφωνησω  μονο με τις τρεις πρωτες.
Διοτι αν απο απειρια  ή απροσεξια αγοραζες ακριβα για την εκαστοτε κατασταση  (βαθμου ή καθαρισμενα κλπ)  και χωρις να παρεις μια δευτερη γνωμη ,το ιδιο ειναι δυνατον να  συμβει και με τα κουτια  , τα οποια δεν σημαινει οτι μπορει να τα πουλησεις στην τιμη που τα πηρες.
Ο σωστος πωλητης θα πουλησει στην σωστη τιμη ειτε εδω ειτε εξω, αλλα με σιγουρια λεω, οτι μονο η γνωση σωζει.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2017, 10:41:19 πμ »

αν και δεν ειμαι φιλος των πιστοποιημενων,θα συμφωνησω στον παραγοντα 'γνησιοτητας' σε μια πιστοποιηση,αντε και στο καθαρισμα.αν και πρεπει να εμπιστευομαστε τα δικα μας ματια μεσα απο τις γνωσεις που αποκτουμε.το ιδιο ισχυει και για τον βαθμο..βεβαια εχουμε δει αρκετες φορες καποιο νομισμα να ειναι αρκετα υπερτιμημενο η υποτιμημενο απο την κατασταση που πραγματικα ειναι (και εδω κολλαει να εμπιστευομαστε τα ματια μας μεσα απο τις γνωσεις μας.το να αγοραζουμε κατα κορον πιστοποιημενα ακυκλοφορητα και τελος,δεν σημαινει οτι μαθαινουμε..απλα αγοραζουμε χωρις να ξερουμε..παιρνουμε ενα μς64 πχ και λεμε τελος,ειναι ακυκλοφορητο.αν δουμε ενα raw που σε πιστοποιηση εγραφε 65-66 δεν θα μπορουσαμε να το αναγνωρισουμε και να κρινουμε οτι ειναι καλυτερο απο το 63-64 που αγορασαμε ετοιμο..αυτο σχετικα με τις γνωσεις παντα..

στον τεταρτο παραγοντα,θα διαφωνησω πληρως ως προς την εμπορικη αξια μεταπωλησης..αν θυμηθειτε οσοι γνωριζετε τι εγινε με τα κορωνακια γεωργιου..τοτε ολοι επαιρναν και ακριβοπληρωναν ενα πιστοποιημενο κορωνακι στα 400-450 και μετα βρεθηκε καποιος με ενα πακετο κορωνακια ακυκλοφορητα που πιστοποιηθηκαν και εγραψαν υψηλοβαθμα πολλα απο αυτα..τοτε οσοι ειχαν παρει τα ετοιμα εκλαιγαν τα λεφτα τους κατα καποιον τροπο..καλα ειναι να παιρνουμε ακριβα κερματα αλλα με μετρο κ συνεση..πχ αν βρειτε μια 5αρα 1836,σε οτι κατασταση κ να ειναι,θα κοστισει ακριβα.αυτη ξερετε οτι δεν προκειται να σκασει σε 1-2-5 χρονια κανενα μασουρι κ να χασετε λεφτα..το ιδιο και σε αλλα δυσκολα κερματα.τωρα να παρετε και να ακριβοπληρωσετε μια σειρα 1970 πιστοποιημενη ενω γνωριζουμε οτι υπαρχει ακομα στοκ απο πισω,δεν το καταλαβαινω..βεβαια,καθενας πραττει οπως νομιζει και αγοραζει οτι τον γεμιζει..εγω την αποψη μου ειπα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2017, 10:56:28 πμ »

Το πιστοποιημένο μπορεί να βοηθήσει όμως σε μεγάλο βαθμό.......το νέο συλλέκτη,
προκειμένου να έχει και ένα μέτρο συγκρισης ......για την κατάσταση των μελλοντικών αγορών σε raw νομίσματα, του ενδιαφεροντός του.
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των πιστοποιημένων για δικους μου λόγους.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2017, 11:12:59 πμ »

Πιστεύω κάποια νομίσματα (scarce,rare) καλό θα ήταν να τα πιστοποιήσεις είτε για μέτρο σύγκρισης όπως αναφέρθηκε , είτε για την γνησιότητα.
Αρκεί να μην είναι χρέπια.
Καμιά φορά και για να συγκρίνεις τον βαθμό που πήραν με κάποια προφορική ή online εκτίμηση που έλαβες για αυτά, μιάς και οι φωτογραφίες ξεγελάνε κάποιες φορές.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 01, 2017, 11:15:53 πμ »

Επίσης σχετικα με τα proof,έχει νόημα η πιστοποίησή τους και γιατί; Ξέρω πως αν πιάσουν πχ. 70 ανεβάζει την αξία τους, αλλά αυτό είναι λίγο ζαριά.

Μια λεπτομέρεια: Ένα νόμισμα proof που έχει κατασκευαστεί από το 1980 και μετά, φυσιολογικά θα βαθμολογηθεί ή PF69 ή PF70. Αν το PF70 δίνει υπεραξία σε αυτές τις περιπτώσεις... όπως το βλέπει κανείς...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2017, 11:29:45 πμ »

Απευθυνομενος στον newone καθως η ταταρτη παραμετρος εμπεριειχε και το θεμα της προστασιας που δεν σχολιασα πριν  το συμεριζομαι υπο συνθηκες.
Δανειζομαι την φωτο απο την προσφατη της ΠΝΕ . Δεν ξερω αν ετσι ηταν ή αν προεκυψε (πιθανοτερο το πρωτο ;)και για πολλους <ψιλα γραμματα> αλλα εγω το αισθανομαι σαν λιονταρι στο κλουβι. Μαλλον θα τοσπαγα να το ξελασπωσω.

Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2017, 11:34:38 πμ »

τα νομίσματα κυβερνήτη σε κουτί,είναι έγκλημα...
Καταγράφηκε
newone
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2017, 01:14:10 μμ »

Καταρχάς να ευχαριστήσουμε τον Xappas που μας έθεσε το θέμα, που όσο κι αν έχει συζητηθεί βρίσκω πάντα ενδιαφέρον και επίκαιρο, (παρατηρείστε το πώς αυξάνονται τα population reports τους τελευταίους μήνες ειδικά στους Καποδίστριες και Όθωνες - επίσης τον αριθμό και την ποικιλία των νέων πιστοποιημένων που δημοπρατούνται πρόσφατα!).
Τις τέσσερις παραμέτρους που έθεσα, τις ανέφερα για τους νέους συλλέκτες, αναγνωρίζοντας και ότι υπάρχουν στατιστικά λάθη στις πιστοποιήσεις και φυσικά πρέπει να τονίσουμε αυτό που έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι δεν αρκεί να αγοράζουμε το κουτί για το κουτί αλλά πρέπει πρωτίστως να μας αρέσει αυτό που βλέπουμε μέσα.
Το ότι λοιπόν ο βαθμός και μόνο δεν αρκεί για να ορισθεί η εμπορική αξία είναι προφανές, από την άλλη μεριά βέβαια κυκλοφορούν αρκετές λίστες από έμπειρους συλλέκτες που προσπαθούν να βοηθήσουν ακριβώς σε αυτό, να υπάρχει δηλαδή ένα ενδεικτικό εύρος τιμής ανά βαθμό!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:03:15 μμ »

τα νομίσματα κυβερνήτη σε κουτί,είναι έγκλημα...
+1 με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις θα ελεγα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2017, 09:27:15 πμ »

τα νομίσματα κυβερνήτη σε κουτί,είναι έγκλημα...


Μεγάλο!!!!
Όσοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν νόμισμα Κυβερνήτη.........καλύτερα να μην συλλέγουν.
Δεν το λέω με κακία. Απλά σε ένα πιστοποιημένο,οι πληροφορίες που αναγράφονται στο κουτί,είναι
ελάχιστες έως μηδαμινές. Η γοητεία του συλλέγω,ερευνώ,ταυτοποιώ κλπ χάνεται!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2017, 09:44:47 πμ »

τα νομίσματα κυβερνήτη σε κουτί,είναι έγκλημα...


Μεγάλο!!!!
Όσοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν νόμισμα Κυβερνήτη.........καλύτερα να μην συλλέγουν.
Δεν το λέω με κακία. Απλά σε ένα πιστοποιημένο,οι πληροφορίες που αναγράφονται στο κουτί,είναι
ελάχιστες έως μηδαμινές. Η γοητεία του συλλέγω,ερευνώ,ταυτοποιώ κλπ χάνεται!
+1
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2017, 09:46:02 πμ »

...........και όχι μόνο για τα νομίσματα του Κυβερνήτη θα έλεγα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences