Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:15:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπαρέτες διεμβολών του πολεμικού ναυτικού.  (Αναγνώστηκε 1852 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2017, 02:15:39 μμ »

Στη μικρή συλλογή μου πρόσθεσα και αυτές τις 2 μπαρέτες με διεμβολές του ναυτικού.
To μόνο κακό είναι οι κανιβαλισμένες στρατιωτικές αξίες που λείπουν τα φυλαράκια.. Λύπη
Είναι μια συλλεκτική κατηγορία απο μόνη της νομίζω με ιδιαίτερη ομορφία, για τα γούστα μου τουλάχιστον.
Γνωρίζει κανείς σε τί μετάλλιο αντιστοιχεί η πράσινη διεμβολή στο κάτω μέρος της δεξιάς μπαρέτας;

Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2017, 06:00:03 μμ »

Όμορφες, Στρατή! Με γεια!

Για την πράσινη διεμβολή τώρα... Ζόρικο. Βρήκες κι εσύ και πήρες τη μονόχρωμη, ούτε λίγο άλλο χρώμα μέσα για βοήθεια...  Μεγάλο χαμόγελο

Θα έλεγα ότι είναι κάποιο ξένο μετάλλιο ή παράσημο. Το ότι είναι μονόχρωμο όμως το κάνει λίγο δύσκολο. Υπήρχαν βρετανικά αντίστοιχα μετάλλια, τα οποία απευθύνονταν όμως σε Βρετανούς που υπηρετούσαν σε αποικίες. Δεν ταιριάζει απ' όσο ξέρω σε κάποιο Αμερικάνικο ή Γαλλικό... Θα μπορούσε ίσως να είναι λίγο πολύ από οπουδήποτε, ειδικά αν ο αξιωματικός υπηρέτησε κάπου σαν ακόλουθος π.χ.

Δε δοκιμάζεις και στο WAF ή κάπου αλλού; Συνήθως βρίσκεται η απάντηση από κάποιον εκεί.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2017, 08:57:41 μμ »

Ευχαριστώ Γιώργο.
Θα δοκιμάσω και σε κανένα ξένο φόρουμ όπως λες αν και δεν είμαι και πολύ του ποσταρίσματος..βαριέμαι τη διαδικασία... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Δεν ξέρω εαν είναι περίεργο αλλά οι συγκεκριμένες, σε σχέση με άλλες του πεζικού που είναι πάνω σε ύφασμα και ραμμένες, αυτές έχουν μεταλλικό σώμα και καρφίτσα για εύκολη μεταφορά μάλλον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences