Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:28:17 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Queen’s Beasts Gold Coins  (Αναγνώστηκε 7475 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:26:00 μμ »

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου. Ενώ για τα ασημένια Queen’s Beasts έχουν γίνει αρκετές ομαδικές παραγγελίες, παρατηρώ ότι για τα χρυσά δεν υπάρχει όχι απλά αντίστοιχο ενδιαφέρον αλλά σχεδόν καθόλου, δεν έχω δει να αναφέρονται πολύ στο steki εκτός κι αν κάνω λάθος.
Σήμερα ειδικά έπεσε το μάτι μου στο γεγονός ότι το Dragon και το Griffin κοστίζουν 1.187€ η ουγγιά ενώ το Lion 1.469€. Μου φάνηκε πολύ μεγάλη η διαφορά κι είπα να ζητήσω τη γνώμη σας, ως πιο έμπειροι.
Πιστεύετε ότι μπορεί να πάρουν όλα αρκετή υπεραξία, δηλαδή σε ένα χρόνο να κοστίζουν και τα άλλα 2 όσο το λιοντάρι και να αξίζει να συμπληρωθεί μια συλλογή όλων των νομισμάτων έστω και σε 1/4 της ουγγιάς;
Ξέρω την αγάπη των περισσότερων εδώ μέσα για λίρες, οι οποίες είναι και σαφέστατα φθηνότερες από τα αντίστοιχα τέρατα 1/4 oz αλλά είπα να ρωτήσω τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2017, 10:10:09 μμ »

Μιλάς για τα bullion ή τα proof?

Τα προυφ πάντως αν μπορούσα θα έπαιρνα και τα χρυσά, βγαίνουν σε λιγότερα κομμάτια το λιοντάρι στα 2.500 και ο μονόκερος στα 1500, οπότε.

Ακόμα παίζει το ενδεχόμενο να ολοκληρωθεί με άλλο κεφάλι ή να σταματήσει εντελώς
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2017, 10:22:07 μμ »

Για τα bullion μιλάω. Τα proof παίζουν σε ακόμα υψηλότερες τιμές και δεν είναι για την τσέπη μου.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2017, 10:37:32 μμ »

Σήμερα ειδικά έπεσε το μάτι μου στο γεγονός ότι το Dragon και το Griffin κοστίζουν 1.187€ η ουγγιά ενώ το Lion 1.469€.

Πολλά το βρήκες το λιοντάρι.Έχει ίδια τιμή με τα άλλα θηρία στο royalmintbullion .1037£(1184€+19 μεταφορικά)
https://www.royalmintbullion.com/Our-Products/Queens-Beasts/Gold/QB16L1CP

Με premium 6% αυτά της ουγκιάς ,15 με 20 τα τέταρτα.
Τα μεταφορικά φυσικά και τυχόν έξοδα συναλλάγματος ανεβάζουν την τιμή.

Αν βρεθείς ή έχεις κάποιον να σου φέρει θηρίο ουγκιάς από Αγγλία(που το βρίσκεις πιο χαμηλά από royalmintbullion), πιστεύω αξίζει σαν επένδυση.
Καταγράφηκε
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2017, 10:58:00 μμ »

Εδώ το βρήκα
https://www.coininvest.com/en/gold-coins/queens-beasts/
Ειναι αλήθεια ότι δεν έχω κονέ με Royal Mint και δεν ξέρω πως αποκτάς.
Ευχαριστώ πολύ, λέω κι εγώ, τέτοια διαφορά.
Φαίνονται πολύ όμορφα τα άτιμα πάντως!
Εγώ πάντως δηλώνω ενδιαφέρον αν ποτέ μαζευτούν άτομα για τα τέρατα του 1/4 της ουγγιάς!
Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2017, 11:23:54 μμ »

Εγω λεω για επενδυση λιριτσες απλα πραγματα και για μελοντικες υπεραξιες συλεκτικες λιριτσες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2017, 10:21:12 πμ »

Εγω λεω για επενδυση λιριτσες απλα πραγματα και για μελοντικες υπεραξιες συλεκτικες λιριτσες  Κλείσιμο ματιού
+1000.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2017, 11:30:03 πμ »

Εγω λεω για επενδυση λιριτσες απλα πραγματα και για μελοντικες υπεραξιες συλεκτικες λιριτσες  Κλείσιμο ματιού

όπως πάνε τα πράγματα....τελωνεια, δασμοί κτλ.....θα τα κοιτάμε με το κυάλι....μόνο σε κάνα γαμήλιο τάξιδι προς τα κει θα ψωνίζουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
τώρα όσο για φίδια, θηρία, και στοιχειά της ΄φυσεως.....εμένα δεν με συγκινούνε....προτιμώ τα δικά μας με ιστορικές θεματολογιες.......και ας μην πάρουν ποτέ υπεραξίες.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2017, 11:45:59 πμ »

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου. Ενώ για τα ασημένια Queen’s Beasts έχουν γίνει αρκετές ομαδικές παραγγελίες, παρατηρώ ότι για τα χρυσά δεν υπάρχει όχι απλά αντίστοιχο ενδιαφέρον αλλά σχεδόν καθόλου, δεν έχω δει να αναφέρονται πολύ στο steki εκτός κι αν κάνω λάθος.
Σήμερα ειδικά έπεσε το μάτι μου στο γεγονός ότι το Dragon και το Griffin κοστίζουν 1.187€ η ουγγιά ενώ το Lion 1.469€. Μου φάνηκε πολύ μεγάλη η διαφορά κι είπα να ζητήσω τη γνώμη σας, ως πιο έμπειροι.
Πιστεύετε ότι μπορεί να πάρουν όλα αρκετή υπεραξία, δηλαδή σε ένα χρόνο να κοστίζουν και τα άλλα 2 όσο το λιοντάρι και να αξίζει να συμπληρωθεί μια συλλογή όλων των νομισμάτων έστω και σε 1/4 της ουγγιάς;
Ξέρω την αγάπη των περισσότερων εδώ μέσα για λίρες, οι οποίες είναι και σαφέστατα φθηνότερες από τα αντίστοιχα τέρατα 1/4 oz αλλά είπα να ρωτήσω τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ πολύ!
O λόγος φανταζομαι πως ειναι o προφανης 4ψηφιος Μεγάλο χαμόγελο
Επισης οταν καποιος αγοραζει τέτοιου ειδους νομισματα δε νομιζω οτι ψαχνει αλλους 1-2 για να γλιτωσει μεταφορικα Γλώσσα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2017, 11:47:19 πμ »

Εγω λεω για επενδυση λιριτσες απλα πραγματα και για μελοντικες υπεραξιες συλεκτικες λιριτσες  Κλείσιμο ματιού

όπως πάνε τα πράγματα....τελωνεια, δασμοί κτλ.....θα τα κοιτάμε με το κυάλι....μόνο σε κάνα γαμήλιο τάξιδι προς τα κει θα ψωνίζουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
τώρα όσο για φίδια, θηρία, και στοιχειά της ΄φυσεως.....εμένα δεν με συγκινούνε....προτιμώ τα δικά μας με ιστορικές θεματολογιες.......και ας μην πάρουν ποτέ υπεραξίες.
Δε θα διαφωνήσω Δημήτρη με τις σκέψεις σου αυτές απλά θα βάλω για άλλη μια φορά στο τραπέζι την παράμετρο "συλλέκτης".Ο καθένας είναι ελεύθερος να αναζητήσει και να αποκτήσει ότι τον συγκινεί.
Σχετικά με την επένδυση που κάπου αναφέρθηκε θα πρέπει να λογαριάζουμε ότι συλλέκτης και επένδυση πολλές φορές εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να συμβαδίζουν.
Απο προσωπική εμπειρία τα δικά μας με τις ιστορικές θεματολογίες είναι αυτά που πήραν υπεραξίες και τις πήραν σε δύσκολες εποχές.
Αυτό φαίνεται και απο την προσφορά.Δύσκολα πια βλέπεις τέτοια κομμάτια να βγαίνουν σε προσφορά και όσο πάνε και λιγοστεύουν.
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2017, 01:33:39 μμ »

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2017, 01:58:13 μμ »

μια ερωτηση (χωρις ειρωνια)

η υπεραξια στα ελληνικα που αναφερεστε ειναι για την ελλαδα η' και για εκτος? ..εχω την αισθηση (χωρις να ειμαι σιγουρος)οτι η υπεραξια που αναφερεται ειναι για εντος...  Απορία
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2017, 02:41:24 μμ »

θα μου βρειτε ειτε εντος ....ειτε εκτος ενα πυθαγορα με 120? θέλω 2 κομμάτια και τα αγοράζω επιτοπου.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2017, 02:53:16 μμ »

ειχε εναν στο numismatic 64 (γαλλικο σαιτ)πριν μισο χρονο....με μτφ 140...για το ασημενιο ετσι?

και η ττε τα δινει ακριβα ετσι?δεν λεω οτι ειναι φθηνος στα 140  αλλα ειναι και θεμα ζητησης...εδωσα ανταλλαγη σε εναν στο νουμιστα (με ισαξιο κατα την γνωμη μου)και eγραφε στο φιντμπακ with philosopher!!!...δεν πολυφενεται η ζητηση αλλα μοιαζει με κρυφη επιθυμια στους ξενους γιατι ειναι ακριβη η πωληση για 1οζ ισως
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2017, 07:51:10 μμ »

Θα περίμενα τα Queen's Beast  1/4 oz να έχουν premium σαν τις καινούριες λίρες, όχι το διπλάσιο.
Όχι ότι είναι και απαγορευτική η τιμή τους στα 325 ,σχεδόν τόσο πουλάνε τα boulionάδικα κοινούς θυρεούς ή 20δραχμα σε VF κατάσταση.Περί ορέξεως.

Εφόσον βρω χαμηλότερα και τα τρία νομίσματα με normal μεταφορικά , ίσως τα πάρω.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences