Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 06:50:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πιστά αντιγραφα  (Αναγνώστηκε 3673 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 16, 2017, 10:39:28 μμ »

Πόσο θεωρείται ικανοποιητική τιμή για πιστα αντίγραφα αρχαίων Ελληνικών νομισμάτων (χαλκάργυρα/χάλκινα με επίστρωση αργύρου) το τεμάχιο; Είναι καλής εμφάνισης, σε θήκες απλές νάϋλον ανά 4 κομμάτια,με χαρτάκι που περιγράφει τι είναι το καθένα και είναι έκδοση της εφημερίδας Ελληνικός Βοράς του 1980. Δεν έχω φωτογραφίες, αν μπορέσω θα ανεβάσω αύριο, (αν δεν πουληθούν), αλλά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί θα ήθελα να τα αγοράσω. Ευχαριστώ για την κατανόηση....
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 16, 2017, 10:49:17 μμ »

Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2017, 10:57:33 μμ »

Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα
Και εγώ έτσι έλεγα για τα αντίγραφα, μέχρι που ήρθαν στα χέρια μου κάτι πολύ ωραία αντίγραφα σε τσάμπα τιμή (5 ευρώ, 11 νομίσματα) και από τότε πέφτει το μάτι μου και σε ωραία αντίγραφα. Αυτά είναι περίπου καμιά 20αριά κομμάτια και τα πουλάει ο τύπος προς 5 ευρώ το ένα. Φυσικά με λίγη προσπάθεια, θα κόψει (φαντάζομαι) ένα με δύο ευρώ το τεμάχιο...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2017, 07:57:30 πμ »

Εγώ αν θες τη γνώμη μου θα προτιμούσα να αγοράσω τα ακριβή αντίγραφα είτε του Νομισματικού μουσείου είτε του Τ.Α.Π. Είναι βέβαια πολύ πιο ακριβά (δεν το συζητώ) αλλά είναι εκδόσεις επίσημων φορέων του Κράτους και αυτό για το χόμπι που κάνουμε έχει τη σημασία του. Θα αγόραζα λοιπόν ένα κάθε μήνα για παράδειγμα και σε βάθος χρόνου θα δημιουργούνταν μια συλλογή που πιστεύω θα είχε και μεταπωλητική αξία (τουλάχιστον ένα ποσοστό της αρχικής τιμής).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2017, 08:07:13 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2017, 09:38:01 πμ »

Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα
Συμφωνω και με τον Δημητρη και με τον Γιωργο. Αντιγραφα αυτης της κατηγοριας δεν θα επαιρνα ακομη και να μου τα χαριζαν. Οσο για το "πιστα" δεν το συζητω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2017, 09:46:26 πμ »

αυτού του τύπου οι κοπές......είναι μόνο για διακόσμηση.
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:04:29 πμ »

Η τελική τιμή είναι 60 ευρώ, για 24 νομίσματα (αντίγραφα), χάλκινα με επίστρωση αργυρου τα περισσότερα και χάλκινα με επίστρωση χρυσού 4-5 κομμάτια...Αλλάζει κάτι, ή θα είναι πεταμένα λεφτά;;;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:09:15 πμ »

Όχι δεν αλλάζει κάτι γιατί αυτή η επαργύρωση ή επιχρύσωση είναι μηδαμινής αξίας.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:43:44 μμ »

Όχι δεν αλλάζει κάτι γιατί αυτή η επαργύρωση ή επιχρύσωση είναι μηδαμινής αξίας.
+1000
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2017, 07:52:53 μμ »

Ακομα και αν ειναι καλης ποιοτητας κοπιες? Ασχετα απο το εκατομμυριοστο γραμμαριου χρυσου ή ασημιου που θα εχουν επανω. Αν δεν αξιζει να παρει κανεις μια κοπια με 2μιση ευρω το κομματι, τοτε απο που αξιζει να την παρει? Γιατι προφανως θα εννοειτε οτι υπαρχει καπου οικονομικοτερα. Υπαρχουν ετοιμες σειρες σε εμπορες ή κατι αντιστοιχο?
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2017, 08:13:55 μμ »

Συνεχίζεις να κάνεις ενδιαφέρουσες εύστοχες παρατηρήσεις.
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:22:32 μμ »

Ακομα και αν ειναι καλης ποιοτητας κοπιες? Ασχετα απο το εκατομμυριοστο γραμμαριου χρυσου ή ασημιου που θα εχουν επανω. Αν δεν αξιζει να παρει κανεις μια κοπια με 2μιση ευρω το κομματι, τοτε απο που αξιζει να την παρει? Γιατι προφανως θα εννοειτε οτι υπαρχει καπου οικονομικοτερα. Υπαρχουν ετοιμες σειρες σε εμπορες ή κατι αντιστοιχο?
[/quote
Οι κόπιες είναι καλές, η επαργύρωση και η επιχρύσωση δεν μ ενδιαφέρουν, είναι ένας τρόπος να βλεπεις (και να πιάνεις) τα αρχαία ελληνικά νομίσματα, (που είναι όλα πολύ όμορφα), νόμιμα..Και εγώ πιστεύω πως τα 60 ευρώ, για να πάρεις 24 αντίγραφα ελληνικών νομισμάτων με το καρτελάκι του κάθε νομίσματος, είναι πολύ καλή τιμή... Έχω δει να πουλιεται σ αυτή την τιμή ένα ή δύο μόνο αντίγραφα!!!
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:24:08 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα λάβω υπόψιν μου όλων τις απόψεις και θα αποφασίσω...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences