Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:43:45 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Perfins  (Αναγνώστηκε 7391 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΑΣΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 14, 2017, 11:28:23 πμ »

Την Καλημέρα μου σε όλους σας..

Μία γρήγορη ερώτηση σας παρακαλώ.
Είμαι πολύ νέος στο χώρο του γραμματοσήμου (κάποιον ημερών..χα.χα) και θα ήθελα την εξής διευκρίνηση.
Τα Perfins, που εάν κατάλαβα καλά είναι τα γραμματόσημα που φέρουν τρύπες κυρίως με κάποια γράμματα, είναι κάποιας μεγαλύτερης συλλεκτικής αξίας απο τα υπόλοιπα. Εάν ναί, αυτό ισχύει για όλες τις χώρες, διότι διάβασα απο το μέλος OUZAKI που έγραφε σε κάποιν για Γαλλικά τέτοιου είδους γραμματόσημα να τα κρατήσει κάπου διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2017, 11:52:40 πμ »

Για να το πούμε πιο ολοκληρωμένα, είναι γραμματόσημα που έχουν διατρηθεί με κάποια αρχικά γράμματα συνήθως της εταιρείας που τα αγόραζε.

Για παράδειγμα μια τράπεζα ή εταιρεία έπαιρνε γραμματόσημα με τις ντάνες προφανώς για δικιά της χρήση ταχυδρομική. Για να μην τα καβαντζώνουν οι υπάλληλοι και στέλνουν αυτοί τα γράμματα τους με γραμματόσημα πληρωμένα από την εταιρεία, η εταιρεία έπαιρνε ένα μηχάνημα διάτρησης και τα διακόρευε με τα μονογράμματα της.

Το λέω με επιφύλαξη το επόμενο (γιατί δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω τώρα και ίσως να μη το θυμάμαι σωστά οπότε ας με διορθώσει κάποιος) οι διατρήσεις γίνονταν με την άδεια των ταχυδρομείων ώστε να υπάρχει και επιβεβαίωση δηλαδή ότι το γραμματόσημο με διάτρηση Χ έφευγε με αποστολέα του φακέλου την Χ εταιρεία και όχι κάποιο απλό φυσικό πρόσωπο.


Στο ερώτημα τώρα, ναι έχουν μεγαλύτερη αξία και χρηματική και συλλεκτική γιατί προφανώς είναι λιγότερα απο τα κυκλοφορηθέντα τότε γραμματόσημα, ναι ισχύει γενικά για όλες (εκτός πια αν για κάποια χώρα - ταχυδρομείο ήταν συνήθης - πάγια τακτική η διάτρηση με γράμματα που τώρα δεν έχω κάποιο τέτοιο παράδειγμα υπόψιν μου)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ΝΑΣΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2017, 02:59:20 μμ »

Απαπητέ Valeroi σε ευχαριστώ πολύ. Εάν είσουν στα Χανιά θα σε κερνούσα μια Τσικουδιά για την επιμόρφωση αν και δεν είμαι Κρητικός. Για όλους αυτούς τους λόγους ερωτεύτηκα το Φιλοτελισμό απο την πρώτη κι'όλας ημέρα. Έχω χιλιάδες ερωτήσεις να κάνω αλλά θα το πάω σιγά σιγά για να μην σας ζαλήσω. Βλέπεις, η συλλογή που βρείκα απο τον πατέρα μου όταν έφειγε έξαφνα το 1979 και που μόλις πριν απο 2,5 μήνες τόλμησα να ανοίξω, είναι γεμάτη απο τέτοιες λεπτομέρειες οι οποίες μου φωνάζουν να αποκωδικοποιήσω.

Τα ξαναλέμε σύντομα   

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά
Νάσος
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2017, 05:40:41 μμ »

Θα διαφωνήσω σχετικά με την άποψη οτι τα Γραμματοσημα με διατρηση έχουν μεγαλύτερη αξια . Το ανάποδο ισχύει . Έχουν σαφως μικροτερη. Ο λόγος ,οτι οι διατρησεις έγιναν ως επι το πλειστον από ιδιωτες ( εταιριες κλπ ) , κάτι παρομοιο που ισχύει και για τις χαριστικες σφραγιδες
Καταγράφηκε
ΝΑΣΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2017, 06:04:13 μμ »

Σιγουρα εδω υπαρχει μια ισοπαλια... Καποια τριτη αποψη ισως απο καποιον αλλο!
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2017, 06:26:04 μμ »

Κοινα γραμματοσημα με διατρηση εχουν σαφως μεγαλυτερη αξια από τα ανευ.Πιθανον και σε σπανιοτερα γραμματοσημα με πιο δυσκολες διατρησεις να ισχυει το ιδιο.Αυτο συμβαινει πχ,σε ξενα γραμματοσημα ,όπως της Μεγαλης Βρεττανιας.Στο εξωτερικο η συλλογη με διατρητα είναι σιγουρα πιο δημοφιλης απ'οτι στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2017, 07:04:46 μμ »

Θα διαφωνήσω σχετικά με την άποψη οτι τα Γραμματοσημα με διατρηση έχουν μεγαλύτερη αξια . Το ανάποδο ισχύει . Έχουν σαφως μικροτερη. Ο λόγος ,οτι οι διατρησεις έγιναν ως επι το πλειστον από ιδιωτες ( εταιριες κλπ ) , κάτι παρομοιο που ισχύει και για τις χαριστικες σφραγιδες

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε δημοπρασίες για τα διάτρητα, πρώτα θα δεις οτι δε τα συναντάς εύκολα και όταν τα συναντήσεις θα δεις και τη διαφορά στην τιμή.

Για να σε γλιτώσω απο τον κόπο όμως σκέψου το εξής έστω οτι για κάποιο τέλος κάποιας κοινής σειράς τα ταχυδρομεία κυκλοφόρησαν ας πούμε 2 εκατομμύρια γραμματόσημα απο αυτά μια ναυτιλιακή εταιρεία αγόρασε 2000 και τα διάτρησε. Ποια είναι πιο σπάνια? και λογικά μεγαλύτερης αξίας?

Στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαδεδομένα γιατί δεν έχουν πολυγραφεί, είναι σχετικά λίγα (σε σχέση με άλλες χώρες) και πέραν της ΕΤΕ και καμιας τράπεζας ακόμα τα υπόλοιπα άντε να τα βρεις.
Απαπητέ Valeroi σε ευχαριστώ πολύ. Εάν είσουν στα Χανιά θα σε κερνούσα μια Τσικουδιά για την επιμόρφωση αν και δεν είμαι Κρητικός. Για όλους αυτούς τους λόγους ερωτεύτηκα το Φιλοτελισμό απο την πρώτη κι'όλας ημέρα. Έχω χιλιάδες ερωτήσεις να κάνω αλλά θα το πάω σιγά σιγά για να μην σας ζαλήσω. Βλέπεις, η συλλογή που βρείκα απο τον πατέρα μου όταν έφειγε έξαφνα το 1979 και που μόλις πριν απο 2,5 μήνες τόλμησα να ανοίξω, είναι γεμάτη απο τέτοιες λεπτομέρειες οι οποίες μου φωνάζουν να αποκωδικοποιήσω.

Τα ξαναλέμε σύντομα   

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά
Νάσος

Νάσο αν το ήξερα μια βδομάδα νωρίτερα θα την πίναμε γιατί ήμουν Χανιά για δουλειά, χαίρομαι όμως που έπιασες τη συλλογή και σε τρώει να την συνεχίσεις και σου εγγυώμαι οτι θα βγείς περισσότερο κερδισμένος.
Ρώτα ότι θέλεις και εδώ είμαστε εμεις να βοηθήσουμε με όσα ξέρουμε
 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2017, 11:20:21 πμ »

Σιγουρα εδω υπαρχει μια ισοπαλια... Καποια τριτη αποψη ισως απο καποιον αλλο!

γραμματόσημα με διάτρηση σε φάκελο έχουν αξία αρκετά μεγαλυτερη.
και γενικά εκτός από ιδιωτικές εταιρίες γραμματόσημα με διάτρηση εκδώσαν και διάφορες δημόσιες/στρατιωτικές  υπηρεσίες ( μεγαλη βρετανία ,ελβετία ,γερμανία).
τα γραμματόσημα αυτά έχουν αξία μεγαλύτερη από τα κοινά .
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2017, 11:48:19 πμ »

Χμμμ..για πειτε καμια πληροφορια παραπανω..εχω καποια γερμανικα κ καποια βρετανικα (πιθανον κ απο αλλες χωρες) που ειναι διατρητα..οταν επιστρεψω,θα ανεβασω φωτο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2017, 01:20:28 μμ »

Χμμμ..για πειτε καμια πληροφορια παραπανω..εχω καποια γερμανικα κ καποια βρετανικα (πιθανον κ απο αλλες χωρες) που ειναι διατρητα..οταν επιστρεψω,θα ανεβασω φωτο..

όπως έγραψα και πριν .δεν είναι όλα τα διάτρητα από ιδιωτικές εταιρίες. υπάρχουν διάτρητα γραμ. που ανήκουν στην κατηγορία 'officials'.

π χ στα γερμανικά η διάτρηση POL δεν έχει καμία σχέση με εταιρεία αλλά με την αστυνομία

POL=Polizei …...κλπ

βάλε φωτο από αυτά που έχεις  και ίσως βγάλουμε άκρη .
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:15:46 μμ »

ανεβαζω τις φωτο απο τα perfins που εχω.ευτυχως δεν τα εδωσα μεσα σε αλλα!ειναι κυριως βρετανικα και ενα αμερικανικο κ ενα γερμανικο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2017, 09:17:43 μμ »

συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2017, 09:11:54 πμ »

καλημέρα ,

κώστα γνωστό σαν ''οfficial'' μου είναι το προτελευταίο από την πρώτη φωτο
με διάτρηση :  HMSO = his majesty's stationary office.

το γερμανικό ,το τελευταίο  δηλαδή , με  διάτρηση '' v ''
είναι του γερμανικού εκδοτικού οίκου Vogel από το mühlheim.

προσωπικα, γερμανικά γραμματόσημα με αυτή την διάτρηση έχω δει αρκετά.δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο .

για τα άλλα , που με πρώτη ματιά δεν βλέπω να υπάρχει άλλο official ,περίμενε λίγο γιατί πέσαν οι ζέστες και βλέπω τις τρύπες διπλές.
φιλικά 
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2017, 12:22:59 μμ »

συνέχεια και τέλος ....

τα δύο πρώτα από την 4η φωτό με διάτρηση AA CoLD  είναι της εταιρείας Alliance Assurance Company Ltd .

το αμερικανικό δεν είναι official αλλά ούτε έχει διάτρηση  σιδηροδρομικήs εταιρείας που ίσως το έκανε κάπως ενδιαφέρων .

ίσως κάποιος φίλος σου δώσει περισσότερες πληροφορίες .
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 02, 2017, 01:05:19 μμ »

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!θα κοιταξω μηπως βρω καποια λιστα με διατρησεις (αν εχει κανεις καποιο λινκ κατα νου ας μου πει)..

εχω επισης κ 2-3 γραμματοσημα που στην πισω μερια εχουν τυπωμενους καποιους αριθμους.αξιζει να δουμε τι ειναι η να μην ανεβασω φωτο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences