Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:17:12 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστό ασημένιο Lunar Horse  (Αναγνώστηκε 6637 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 13, 2017, 10:25:50 μμ »

Όπως κάποιο φίλοι θα έχυν δει, αγοράζω αρκετά από αυτά το τελευταίο 2μηνο που ξεκίνησα ουσιαστικά με τα νομίσματα. Έχω πάρει από διάφορες πηγές αλλά 95% είναι online, αφού στην Ιρλανδία που βρίσκομαι δεν υπάρχουν ουσιαστικά retailers, μόνο κάποιοι bullion dealers, που και εκεί μέσω ιντερνετ παραγγέλνεις.

Σε μία δημοπρασία στο Ebay λοιπό πριν κανα δίμηνο, χτύπησα πολύ χαμηλά ένα άλογο μιας ουγγιάς. Η τιμή μου φάνηκε ιδιαίτερα χαμηλή (10€), αλλά είπα πως στάθηκα τυχερός! Δε με προβλημάτισε καν ότι μόνο ένας άλλος είχε κάνει bid μια φορά...

Τέλος πάντων όταν το παρέλαβα πήγα να το ζυγίσω (όπως κάνω πάντα σαν αρχικό τεστ) και δεν έβγαινε από την κάψουλα! Όταν το παρατήρησα καλά, είδα πως είχε κάπως κολληθεί στο πλάι, ώστε να μη μπορεί να βγει. Εκεί άρχισα να προβληματίζομαι σοβαρά και το έβαλα δίπλα σε ένα άλλο που είχα. Οι διαφορές ήταν τεράστιες, στην κάψουλα, στο ίδιο το νόμισμα (πχ. τα γράμματα του τίτλου έβγαινα προς τα έξω ενώ κανονικά είναι σκαλισμένα) και το κυριότερο είχε διάμετρο 40 εκ. αντί για 45!

Τότε έγραψα στον τύπο που το έστειλε, ο οποίος χωρίς να αντικρούσει τίποτα από όλα τα παραπάνω που ανέφερα, μου είπε να το στείλω πίσω. Το έστειλα λοιπόν εδώ και τρεις εβδομάδες, αλλά λέει πως δεν το έχει παραλάβει. Το θέμα είναι πως δεν το έστειλα συστημένο, αφού αντί για 5€ θα πλήρωνα 10, που έχανε κάθε νόημα. Το θράσσος του τύπου είναι απίστευτο, που ενω μπορούσε να δώσει απλώς τα 10€ και να τελειώναμε εκεί, κάνει το κορόϊδο.

Το πιο λυπηρό της ιστορίας (που δεν ανέφερα ως τώρα) πως ο πωλητής είναι από Ελλάδα, που προσωπικά με στενοχωρεί διπλά. Τέτοιοι άνθρωποι κάνουν μεγαλύτερο κακό στη χώρα μας από πολλούς άλλους που κράζουμε, σε μια εποχή που η Ελλάδα χρειάζεται όσο πιο θετική δημοσιότητα όσο είναι δυνατόν.

Επειδή λοιπόν τέτοιοι τύποι δεν θα έπρεπε να είναι στο εμπόριο (κανενός είδους), παραθέτω το λινκ της παραγγελίας για να δείτε και τις φωτογραφίες και να κρίνετε. Να πω πως τώρα πρόσεξα και το "silver clad" μάλλον εκεί είναι η παγίδα.

http://www.ebay.ie/itm/2014-1-oZ-AUSTRALIAN-LUNAR-YEAR-HORSE-silver-clad-coin-/222490750720

Θα ακολουθήσουν σύντομα και πλήρη στοιχεία του πωλήτή, αν δεν έχουν αντίρρηση οι διαχειριστές.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2017, 12:55:38 πμ »

Θεωρώ ότι αδίκως κρίνεται αρνητικά ο πωλητής, αφού δεν υφίσταται θέμα απάτης ή παραπλάνησης.
Στον τίτλο της συγκεκριμένης πώλησης δηλώνεται ξεκάθαρα πως πρόκειται για νόμισμα επάργυρο.

Δεν είναι υπόλογος ο πωλητής αν ο αγοραστής είναι απρόσεκτος και αντιλαμβάνεται λανθασμένα..
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2017, 03:35:29 πμ »

Το συγκεκριμένο πωλητή τον είχα ρωτήσει αν κάνει συναλλαγή χέρι με χέρι
και μου απάντησε όχι  Μεγάλο χαμόγελο και ήξερα to γιατί , αφού προηγουμένως
είχα ψάξει στο google και βρήκα τι σημαίνει glad  .
Προφανώς βγάζει μεροκάματο εξαπατόντας κόσμο.
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι αφού χρησιμοποιεί αυτό το τέχνασμα
με το τίτλο της δημοπρασίας (κατά τη γνώμη μου άδικα και παραπλανητικά). 
Yπάρχουν και άλλοι όπως αυτός από Ελλάδα
που προφανώς κάνουν την ίδια δουλειά.
Καταγράφηκε

johny69
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2017, 07:29:48 πμ »

Να κανεις καταγγελια στο ebay για fake και βεβαια, να αφησεις αρνητικο feedback, γραφοντας οτι σου πουλησε πλαστο νομισμα
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:20:17 πμ »

Θεωρώ ότι αδίκως κρίνεται αρνητικά ο πωλητής, αφού δεν υφίσταται θέμα απάτης ή παραπλάνησης.
Στον τίτλο της συγκεκριμένης πώλησης δηλώνεται ξεκάθαρα πως πρόκειται για νόμισμα επάργυρο.

Δεν είναι υπόλογος ο πωλητής αν ο αγοραστής είναι απρόσεκτος και αντιλαμβάνεται λανθασμένα..


Το να πετάς ένα "silver clad" δίπλα στον τίτλο ενός επίσημου προϊόντος, δεν αρκεί και σίγουρα συνιστά κατά τη γνώμη μου τίμια ή αποδεκτή πολιτική. Το Ebay θα πρέπει να κάνει πιο αυστηρή την πολιτική του και ήδη έχω αρχίσει ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση (σε επίπεδο ενημέρωσης αρχικά).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:35:24 πμ »

Το θεμα αυτο δεν ειναι τωρινο αγαπητε φιλε.
Υπαρχει απο το ετος 2000 οπου μπηκα εγω στο ιντερνετ.
Απο τοτε εβλεπες ατομα που δεν εχουν καμια σχεση ουσιαστικα με τον συλλεκτισμο και οι γνωσεις τους να ειναι μηδαμηνες και να ασχολουντε με τετοια περιπου νομισματα.
silver clad coin  /  plated ηταν οι αγαπημενες τους λεξεις!!
Μαζι με κατι δηθεν πειρατικα αντιγραφα  κατι νομισματα ευτελη βαμενες μαιμουδες κτλ κτλ !!
Οτιδηποτε γιαλυζε στο ματι και μπορουσαν να το αγορασουν 1 ευρω και να το πουλησουν 10 ηταν η λατρεια τους!!

Τετοια ατομα να τα σταμπαρετε και να φευγετε μακρια τους!!

Καποτε αηδηασμενος απο αυτα που εβλεπα σε ενα σαιτ το οποιο η διαφθορα βρωμουσε απο το κεφαλι μεχρι τα ποδια των υπευθηνων εδω στην Ελλαδα εεπιτηδες ειχα αγορασει μερικα τετοια και τα εβαλα στην ιδια κατηγορια με αυτη που τα εβαζαν οι αλλοι και εγραφα κατα γραμμα :

<<Αυτο που βλεπεται δεν ειναι χρυσο!! Ειναι επιχρυσομενο!! Μια ψιλη βαφη εχει περαστει απο πανω του η οποια δεν μπορει να αξιοποηθει ποτε!! Το πηρα 1 ευρω !! Σας το προσφερω 3  (οι αλλοι τα ειχαν τα ιδια 10) εαν το αγορασετε τριαπλασιαζω τα λεφτα μου και εσεις πετατε 3 ευρω στα σκουπιδια>>

Ελικρινα σας λεω ετσι ακριβως τα εγραφα!! Ο μονος που μπορει να το θυματε ειναι ο Αναργυρος και ισως ο Διονυσης ο Θεοδ----- !! (δεν λεω ολο το ονομα διοτι το παιδι δεεν μπαινει πια)

Το αποτελεσμα;;

Ειχα φερει 30 τεμαχια τετοια επειδη η αγορα ηταν πακετα πακετα αλλο 30 - αλλο 100 αλλο 1000 !! (Φανταστητε δουλεια οπου εκαναν.)
Και εχω μεινει με  3 τμχ  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

ΝΑΙ τους ελεγα οτι πετατε τα λεφτα σας και τα αγοραζαν !!
Φυσικα ειχα μπει στο ματι της ιδιοκτητριας τοτε του μαγαζιου και του κολλητου της απο τα Χανια διοτι τους χαλουσα την πεσκουλα (απο τις μηνιαιες εισπραξεις πρωτης σελιδας διαφημησης) και φροντισαν να με διαγραψουν  ακουγωντας εναν απατεωνα!!
Ελα ομως που τελικα ο συλλεκτικος κοσμος εχει ματια και βλεπει και το μαγαζακι τους το πηρε ο διαολος με τον καιρο και ησυχασαμε!!

Τα ματακια σας λοιπον ανοιχτα και μακρια απο καθε τυπο που εμπορευετε τετοια!!
Συλλεκτης δεν ειναι !!!
Γενικα μακρια απο οσους πανε για την αρπαχτη !!
Αυτοι χαλανε το χομπυ μας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2017, 01:50:43 μμ »

Συμφωνώ με τον φίλο gemuncey23. Στην αγγελία του ο πωλητής έχει αναφέρει σε δύο σημεία τόσο στον τίτλο όσο και πιο κάτω στις παρατηρήσεις ότι πρόκειται για silver clad coin οπότε δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τον κατηγορήσουμε ευθέως ότι πουλάει πλαστό νόμισμα. Το ότι ξέρει προφανώς ότι είναι πλαστό και πάει για όποιον ''τσιμπήσει'' το δέχομαι. Αλλά απευθείας κατηγορία δεν ευσταθεί. Είναι σαν τις τηλεπωλήσεις κοσμημάτων σε μικρά κανάλια που σου λένε πωλείται χρυσός σταυρός 18Κ στα 0.5 micron 30ευρώ!!! Αν κάποιος μείνει μόνο στα 18Κ και δεν ξέρει τι είναι τα microns και τελικά πάει και το αγοράσει νομίζοντας ότι πήρε χρυσό φταίει ο πωλητής ή ο αγοραστής? Πάντως ειδικά για τα ασημένια bullion νομίσματα της ουγγιάς που συζητάμε εδώ καλό για μένα είναι εφόσον κάποιος θέλει να αγοράσει κυρίως απο ebay να αντιπαραβάλει την φωτογραφία που αναρτά ο πωλητής με φωτογραφίες αυθεντικών νομισμάτων από γνωστές ιστοσελίδες bullion. Συνήθως οι διαφορές όπως και στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι μεγάλες και ευδιάκριτες.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:42:43 μμ »

H πηγη :
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170614123834&SearchText=5oz+silver+plated+coins

Μπορείς να βρεις ότι θέλεις μέχρι και μπάρες έχει .

Εχει και του κιλού (στη κυριολεξία του κιλού):

https://www.aliexpress.com/store/product/2014-Chinese-Panda-commemorative-silver-coin-1kg-with-COA-and-box-for-collection-free-shipping/925244_32728815124.html?spm=2114.12010612.0.0.X8iUa0

Έχει και πιστοποιημένα :

https://www.aliexpress.com/store/product/2015ys-silver-panda-coin-1oz-with-capsule-pcs-grade-NGC-collection-box-for-chrismas-gift/925244_32761675681.html?spm=2114.12010612.0.0.auIXf9
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2017, 11:39:03 μμ »

H πηγή πλαστών εννοείς?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:25:26 πμ »

Παιδια καπου μπερδευομαστε

Ενα νομισμα ποτε θεωρειται πλαστο ??

πλαστός -ή -ό [plastós] Ε1 : 1. που είναι κατασκευασμένος με απομίμηση ή παραποίηση του γνήσιου, με σκοπό την εξαπάτηση, την αποκόμιση αθέμιτου κέρδους, οφέλους: Πλαστά χαρτονομίσματα / έγγραφα .

Φιλε sam_gr τα site που ανεφερες δεν πουλανε πλαστα νομισματα ,
πουλανε  copy /replica , και αναφερουν οτι ειναι  silver plated αν ανατρεξεις
στις πληροφοριες αναφερουν για brass, silver plated νομισματα

πανομοιότυπος -η -ο [panomiótipos] Ε5 : για ό,τι είναι απόλυτα πιστή αναπαράσταση ή αντιγραφή άλλου (πρωτοτύπου):
αντιγραφο 2α. (για έργο τέχνης) η απομίμηση του πρωτότυπου έργου

Δεν λεω ομως οτι καποιοι τα περνουν ως τριτοι και τα μεταπωλουν ως αληθινα και εκει ειναι το προβλημα !!

κοιταζοντας την πωληση στο ebay
http://www.ebay.ie/itm/2014-1-oZ-AUSTRALIAN-LUNAR-YEAR-HORSE-silver-clad-coin-/222490750720
δεν βλεπω σκοπο εξαπατησης αφου αναφερει οτι ειναι silver plated, και στο κατω κατω η τιμη θα  πρεπει
να ειναι και ενα σημαδι οτι κατι δεν παει καλα.

Ολα ειναι προσωπικη μου γνωμη και σκεπτικο .
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2017, 07:08:10 πμ »

Φίλε Γιώργο συμφωνώ μαζί σου ότι άλλο το πλαστό και άλλο το αντίγραφο. Το αντίγραφο όταν δηλώνεται ως αντίγραφο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και είναι απολύτως νόμιμο ως αντικείμενο. Όταν όμως ένα αντίγραφο δεν δηλώνεται ως τέτοιο τότε θεωρείται πλαστό με σκοπό την εξαπάτηση κτλ που αναφέρεις και με ό,τι συνέπειες ακολουθούν. Η διαφορά μεταξύ του listing του ebay και της σελίδας Aliexpress είναι ότι στον τίτλο του lunar horse αναφέρεται ήδη ότι είναι silver clad coin και όχι silver, ενώ το panda του κιλού αλλά και το ποιστοποιημένο αναφέρουν στον τίτλο τους αντίστοιχα α)2014 Chinese Panda commemorative silver coin 1kg with COA and box for collection free shipping και β)2015ys silver panda coin 1oz with capsule pcs grade NGC collection box for chrismas gift. Δηλαδή ο τίτλος της πώλησης αναφέρεται σε ασημένιο νόμισμα το οποίο δεν υφίσταται ως τέτοιο, άρα αν σταθούμε μόνο στον τίτλο τότε μπορούμε να μιλήσουμε για πλαστό.

Με άλλα λόγια αν θα επέλεγα να κάνω αναφορά για κάποιο από τα τρία τότε θα έκανα στα 2 κινέζικά γιατί ξεκινάνε να πουλάνε ένα ασημένιο όπως λένε στον τίτλο της αγγελίας τους νόμισμα και σε άλλο σημείο στην ίδια αγγελία μιλάνε για επάργυρο. Ενώ η αγγελία του lunar horse τόσο στον τίτλο όσο και παρακάτω στην περιγραφή αναφέρεται σε silver clad και όχι silver.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2017, 07:20:37 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2017, 07:56:28 μμ »

Δεν θα διαφωνίσω σε τίποτα μαζί σας ,
απλά μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά και έκανα ένα γκουγκλάρισμα
οπότε τα έβάλα εδώ
[Προφανώς και δεν θα είναι οι μοναδικές πηγές χονδρικής πλαστών
 ή και ρεπλίκων (με συγχωρείς Γιώργο 13 Χαμόγελο) ]
Σίγουρα θα υπάρχουν μέχρι και κατα παραγγελία κατασκευή τέτοιων νομισμάτων.
Το ξέρω ότι δεν ανακάληψα την Αμερική.

Εγώ πάντως θεωρώ ότι από τη στιγμή που ο πωλητής δεν είναι σαφής
(μιλάμε σε σημείο να εξηγει με μεγάλα γράμματα ότι το νομισμα δεν είναι
αυθεντικό , όπως στις αγγελίες που έβαζε ο Herakliotis παλιότερα)
τότε είναι υπεύθυνος για την παραπλάνηση του αγοραστή .
Αν δεν λέει όλη την αλήθεια λέει ψέματα. Αν έχει μικρά γράμματα όπως οι "κρυφοί"
όροι συμβολαίων τότε παραπλανεί. Νομότυπα μεν αλλά σκοπός του είναι να σε ξεγελάσει.

Μου θυμίζει ένα φίλο μου πωλητή σε πολυκατάστημα .Σε μια συζήτηση που ειχαμε
για τα χαμηλής ποιότητας έπιπλα που διέθετε το κατάστημα προς πώληση ,
το ρώτησα κοροιδευτικά τι τέχνασμα είχε και μπορούσε και πουλούσε τέτοια "σκουπίδια"
Του λέω:
-"Kάλα αυτούς τους καναπέδες με τη δερματίνη πώς τους πουλάς "
Και μου απαντάει (o Μιχάλης μια ζωή ήταν πωλητής !!!):
-"Δεν τους λέω ρε ότι είναι από δερματινή αλλά ότι είναι από
πολύ καλή απομίμηση δέρματος !!! "
 
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2017, 10:21:17 πμ »

Ο άνθρωπος έχει μαγαζάκι όλο με τέτοια κατασκευάσματα, η πονηριά είναι οτι δε τα λέει στο τίτλο αλλά σε μερικά στις σημειώσεις πιο κάτω αν τα διαβάσεις καταλαβαίνεις οτι είναι κατασκευάσματα.

Και το αλογακι lunar λέει οτι είναι κατασκεύασμα ουσιαστικά και το έχει 11 δολάρια... δηλαδή τι τυχερός να σταθείς?
Δε φταίει απόλυτα ο πωλητής (αν και δε το λέει ξάστερα κιόλας και απο τις περιγραφές καταλαβαίνεις οτι κάτι παίζει)

Απο τα πολύ βασικά στους κανόνες του ebay είναι οτι αν η τιμή έχει τεράστια διαφορά με την κανονική μας βάζει σε υποψίες.

Ο πωλητής πάντα έχει ευθύνη γι αυτό που πουλάει αλλά και ο αγοραστής έχει ευθύνη να βλέπει τι αγοράζει.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2017, 10:53:39 πμ »

''Ο πωλητής πάντα έχει ευθύνη γι αυτό που πουλάει αλλά και ο αγοραστής έχει ευθύνη να βλέπει τι αγοράζει.''

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2017, 09:44:49 μμ »

Θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις, για να καταλάβω καλύτερα τη λογική κάποιων μελών. Έχουμε κάποιον που διαφημίζει ένα κακέκτυπο (δηλ. χαμηλότερων προδιαγραφών και αντίγραφο), ενός κατοχυρωμένου (copyrighted) προϊόντος. Και θεωρείτε πως η προσθήκη μιάς λέξης (clad) αρκεί για να η θερείται παράτυπο και παραπλανητικό; Δηλαδή γιατί κάποιος υποοψήφιος αγοραστής οφείλει να γνωρίζει τι σημαίνει "clad" και τι συνεπάγεται η αναφορά του; Και οφείλει κάθε αγοραστής να είναι ειδικός σε έν τομέα για να έχει δικαίωμα να ωψνίζει, χωρίς το φόβο να τον εξαπατήσουν;

Και μια και μιλάμε για αυτό, πού ακριβώς ορίζεται το "silver clad" και τι ακριβώς σημαίνει για το διαφημιζόμενο προϊόν; Ούτε η λογική "η τιμή ήταν ασυνήθιστα χαμηλή" μπορεί να σταθεί. Ναι, ίσως είναι ένα δείγμα ώστε να είναι κανείς πιο προσεκτικός, αλλά και πάλι δε δικαιολογεί τέτοιες πρακτικές.

Οι κανόνες καλής πίστης και δίκαιης συμπεριφοράς (fair trade) έχουν θεσμοθετηθεί για να καλύπτουν τον κοινό πολίτη ακριβώς από τέτοιου είδους απατεώνες. Αλλιώς θα υπήρχε παντού η λογική "διάβαζε τα ψιλά γράμματα και ας πρόσεχες", ευτυχώς όμως ειδικά στην ΕΕ υπάρχουν αρκετά αυστηροί κανόνες για τέτοιες περιπτώσεις. Πιστεύω πως το Ebay έχει μεγάλη ανοχή σε αυτά και έχει δεχθεί αρκετή κριτική για το θέμα.  Από την πλευρά μου έχω αποφασίσει να το τραβήξω όσο μπορώ, και μέσω του Ebay αλλά και μέσω του αντίστοιχου ινστιντούτου προστασίας του καταναλωτή εδώ στην Ιρλανδία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences