Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:16:43 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ebay - Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες  (Αναγνώστηκε 17937 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:04:38 μμ »

καλημερα φιλε μου ! ειναι αστερι ο γιαννης ο παραπονιαρης !  Χαμόγελο αν μπορεσεις ποτε και ερθεις απο την λερο και δεις το μουσειο που εχει φτιαξει ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει !! ειναι απλα απιστευτη δουλεια για παρα πολλα χρονια !! αξιος πολλων συγχαρητηριων ο γιαννης ! οσο για το ebay αυτο που πρεπει να σου μεινει ειναι ποτε μην κυνηγας κανεναν στα χτυπηματα !  Κλείσιμο ματιού εσυ οριζεις την τιμη σου και την κρατας μεχρι το τελος ασχετως τι κανουν οι υπολοιποι ! ετσι δεν ψαχνεις λαμογια-φαντασματα ... αυτοι παντα θα υπαρχουν ... το θεμα συχρονισμου ειναι καθαρα θεμα εμπειρειας ... κανενας δεν ειναι εξυπνοτερος απο εσενα ... αρα εκει θελει λιγο υπομονη  Κλείσιμο ματιού να περνας καλα ... φιλικα μιμης
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:20:40 μμ »

κανενας δεν ειναι εξυπνοτερος απο εσενα ... αρα εκει θελει λιγο υπομονη  Κλείσιμο ματιού να περνας καλα ... φιλικα μιμης

 Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:32:41 μμ »

Χαιρετώ με τη σειρά μου την όμορφη Λέρο και βέβαια εσένα φίλε μου Μίμη.Συμφώνω απόλυτα σε όσα έγραψες και προσθέτω ότι αυτούς που πειράζουν δημοπρασίες τους αφήνω στο περιθώριο με λίγα λόγια δεν ξανακτυπώ δημοπρασία τους.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:52:12 μμ »

καλησπερα αδερφε μου !  Χαμόγελο εχεις απολυτο δικιο ! η τιμωρια για τα λαμογια ειναι η πληρη αποχη απο τις δημοπρασιες τους !! αστες να τις βλεπουν μονοι τους  Κλείσιμο ματιού καλη συνεχεια καλοκαιριου να εχουμε παιδια και να μην ξεχναμε οι ευκαιριες δεν σταματανε ποτε  Μεγάλο χαμόγελο παντα θα υπαρχουν και πολλες φορες καλυτερες απο τις προηγουμενες  Χαμόγελο απλα θελει υπομονη και ψαξιμο ... αυτο αλλωστε ειναι κατα εμε και η ομορφια του συλλεκτισμου ....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:46:44 μμ »

τι εχετε να πειτε για το παρακατω κομματακι που τρεχει τωρα στο εβαυ?? Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1841-40L-REFUGEE-STAMP-FRAGMENT-CRETE-CHARITY-/152703719472
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:25:13 μμ »

Κώστα δεν σου απάντησε κανείς φοβούμενος μην χαρακτηριστεί οτι προσπαθεί να ανεβάσει το βαθμό του και το έχασες το λοτάκι Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 08:28:11 μμ »

νικο μου,εκτος οτι πηγε ψηλα για τα δικα μου χτυπηματα,δεν μαθαμε και περι τινος προκειται..αν προκειται για καποια ανατυπωση,αν ειναι γνησιο,καποια πιθανη τιμη κτλ..αυτες οι πληροφοριες θεωρω οτι ειναι σημαντικοτερες απο την αποκτηση του λαχνου! Χαμόγελο

θα περιμενω ομως μηπως καποιος εχει καμια αποψη..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:18:31 μμ »

Κώστα δεν σου απάντησε κανείς φοβούμενος μην χαρακτηριστεί οτι προσπαθεί να ανεβάσει το βαθμό του και το έχασες το λοτάκι Σαρκασμός

...δεν λέγαμε χθες ότι θα πάρουμε λεφτα ,π.χ. απο το τζοκερ,αλλά λέγαμε για σφραγίδα ''Πυραιεύς'' με ύψιλον ?
ε, να λοιπόν η σφραγίδα που σου έλεγα Σαρκασμός
Τώρα για τηνν απορία του Κώστα,η σφραγίδα φαίνεται εντάξει,αλλά το ''γραμματόσημο'' δεν ξέρω και αμφιβάλλω ,όπως είχε ξαναθιχτεί παλίότερα,αν κάποιός μπορει να το κάνει...μόνο ο μακαρίτης Μακρυμίχαλος που είχε γράψει μια εργασία παλαιότερα,μπορει να υπάρχει στην ΕΦΕ σαν ανάτυπο.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 09:52:05 μμ »

Όπως λέει και ο  LHH το ''γραμματόσημο'' ένα απλό κουπόνι εράνου είναι και πριν κάνα δίμηνο  ένας Βούλγαρος είχε γεμίσει το ebay με ''αυτό'' με μονά, διπλά, τετραπλά  κομμάτια.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 11:13:40 μμ »

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη εδώ αλλά "καλύτερα" που το χάσατε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 12:36:55 μμ »

Αυτο που μου κανει εμενα εντυπωση ειναι το εξης.
εφοσον ο βλαστος γραφει στον καταλογο του (και εχω ανεβασει φωτο απο αυτο στο καφενειο,νομιζω σελ15-16)
οτι δεν ειναι γραμματοσημο οπως ολοι ξερουμε αλλα ειναι κουπονι ερανου οπως σωστα ειπωθηκε.επισης αναφερει οτι ξεκινησε να επικολλαται ανεπισημα σε επιστολες μετα την εμφανιση του μπλακ πεννυ το 1840 χωρις να θςωρειται τελος ταχυδρομησης.ενας φακελος που παραθετει στον καταλογο, εχει σφραγιδα οκτωβρη 1841 αλλα ΟΧΙ στο κουπονι πανω.εδω,στου εβαυ βλεπουμε οτι εχει σφραγιδα μαιου αλλα ΠΑΝΩ στο κουπονι.πως θα μπορουσε να δικαιολογηθει αυτο απο την στιγμη που δεν υπηρχε λογος να σφραγιστει το κουπονι αφου δεν χρησιμοποιουταν σαν τελος? Αυτο πιθανον να μας δειχνει οτι το κουπονι μπορει να ειναι πλαστο,αλλα πως γινεται να ειναι γνησια η σφραγιση?

Θετω ερωτηματα για να μαθαινω και οχι για να αμφιαβητησω τις γνωσεις σας..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 06:12:48 μμ »

Καλησπερα,παρατηρωντας καλα,μπορω να πω επειδη εχω και παλιες σφραγιδες,το 1841 οι γραμματοσειρες των σφραγιδων δεν ηταν με τετοια γραμματα,επισης σε παλιες σφραγιδες εκεινη την εποχη δεν εγραφαν Μαιος ολοκληρη λεξη,αλλα με λατινικους αριθμους σφραγιζαν και εδεχιναν ολοκληρη την ημερομηνια,απο οτι μπορω να δω απο κατι παλιες σφραγιδες που εχω στη κατοχη μου.Πιθανον καποιος να κατασκευασε σφραγιδα(πολυ ευκολο) και να σφραγισε...
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 18, 2018, 08:06:23 μμ »

Ενα πολύ σπάνιο ζεύγος σε δημοπρασία.Με υπογραφές που δεν αμφισβητούνται.
Οι εικόνες μιλάνε μόνες τους..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 19, 2018, 01:33:19 πμ »

για να καταλαβω τι βλεπω (και επειδη ενα κλικ μου εκανε αυτο το κομματι)
αυτη η επισημανση, οπως την βλεπω εγω ως ασχετος (και ακομη παραπανω) με το συγκεκριμενο, ειναι αρκετα καλα κεντραρισμενη (το κενο αναμεσα στο "ιτα" και το "λια" πεφτει στο κενο αναμεσα στα δυο γραμματοσημα, ναι δεν ειναι τελεια, αλλα αρκετα κοντα)
γενικα ομως σε αυτα ειναι συνηθισμενο αυτο (και τα περισσοτερα ηταν ετσι η καλυτερα) ? ή ειναι ακομα πιο ξεχωριστο το συγκεκριμενο κομματι ?

ΥΓ: εκει με το βιβλιο και τα αστερακια για τα χωρις σαρνιερα, ευτυχως που τα βαλες με κοκκινο κυκλο γτ εγω αλλα'ντ'αλλα θα καταλαβαινα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2018, 01:34:27 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 19, 2018, 10:45:01 πμ »

για να καταλαβω τι βλεπω (και επειδη ενα κλικ μου εκανε αυτο το κομματι)
αυτη η επισημανση, οπως την βλεπω εγω ως ασχετος (και ακομη παραπανω) με το συγκεκριμενο, ειναι αρκετα καλα κεντραρισμενη (το κενο αναμεσα στο "ιτα" και το "λια" πεφτει στο κενο αναμεσα στα δυο γραμματοσημα, ναι δεν ειναι τελεια, αλλα αρκετα κοντα)
γενικα ομως σε αυτα ειναι συνηθισμενο αυτο (και τα περισσοτερα ηταν ετσι η καλυτερα) ? ή ειναι ακομα πιο ξεχωριστο το συγκεκριμενο κομματι ?

Το κεφάλαιο των επισημάνσεων είναι πολύ μεγάλο και απαιτεί εξειδίκευση.Εχω μια γενική εικόνα που αποκτάται με την εμπειρία.Υπάρχουν πολλές πλαστές φυσικά.
Ποτέ όμως δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον να εμβαθύνω γιατί γνωρίζω οτι πολλά σφάλματα γίνονταν "επι παραγγελία".Εμποροι και εργάτες των τυπογραφείων βοηθούσαν σε αυτό...

{...} ναι δεν ειναι τελεια, αλλα αρκετα κοντα)
γενικα ομως σε αυτα ειναι συνηθισμενο αυτο (και τα περισσοτερα ηταν ετσι η καλυτερα) ? ή ειναι ακομα πιο ξεχωριστο το συγκεκριμενο κομματι ?

Στο ερώτημα αυτό και εγώ το παρατήρησα αλλά μένω στο ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΛΑΣΤΟΣ και την θεωρώ γνήσια.Τώρα αν και το σφραγιδάκι είναι πλαστό... μπαίνουμε σε βαθιά νερά.Μάλλον δεν είναι γνήσιο το αποτύπωμα πάντως.
Δείτε και συγκρίνετε απο link δημοπρασίας,
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=503&lot=417828
Η γνώμη μου για τέτοια αντικείμενα είναι οτι δεν αγοράζονται απο το διαδίκτυο αλλά απαιτούν εξέταση "στο χέρι" γιατί κρύβουν κινδύνους.Μπορεί ο πωλητής να μην γνωρίζει και να μην το έκανε με δόλο αλλα...

Για να γίνει συζήτηση το ανέβασα και εσύ Στέλιο "το έπιασες"  Κλείσιμο ματιού

Η υπεραξία στις επισημάνσεις υπάρχει βασικά στα κλασικά γραμματόσημα όταν έχουμε μετατόπιση ή "σπάσιμο" δλδ λείπει ένα κομμάτι.Ακολουθούν εικόνες απο κατάλογο.



Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences