Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:16:11 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ebay - Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες  (Αναγνώστηκε 18050 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:15:54 πμ »

Καταπληκτικές καρτ ποστάλ .Καλορίζικες στο νέο κάτοχο του .
Η αλήθεια είναι ότι τις έχω και τις κτύπησα για να τις πάρω για διπλές . Έχω καταφέρει να μαζέψω περίπου 80 καρτ ποστάλ της Καρπάθου από 1890 έως 1950 κάτι που πριν δέκα χρόνια που ξεκίνησα δεν το φανταζόμουν καν ούτε στα ποιο τρελά μου όνειρα.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 22, 2017, 07:49:22 πμ »

Καταπληκτικές καρτ ποστάλ .Καλορίζικες στο νέο κάτοχο του .
Η αλήθεια είναι ότι τις έχω και τις κτύπησα για να τις πάρω για διπλές . Έχω καταφέρει να μαζέψω περίπου 80 καρτ ποστάλ της Καρπάθου από 1890 έως 1950 κάτι που πριν δέκα χρόνια που ξεκίνησα δεν το φανταζόμουν καν ούτε στα ποιο τρελά μου όνειρα.
Απίστευτο!
Εσύ τις χτύπαγες και τις πήρες!
Και σου έστειλα pm για να τις δείς Μεγάλο χαμόγελο
Σαν τιμή εσύ πώς τις βλέπεις?
Τις άλλες ίδιες θυμάσαι πόσο τις είχες αγοράσει?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:37:37 πμ »

Οι νεες αφίξεις.
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:38:46 πμ »

Και αλλα δυο..
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:45:53 πμ »

Χθεσινοβραδυνού ebay συνέχεια Σαρκασμός
Αφού λοιπόν έμεινα με το πληκρολόγιο να το κοιτάω κάνω μία γύρα και θυμάμαι μια cartolina που έληξε πριν 2 μέρες.Αυτή την ψάχνω ταχυδρομημένη εδώ και πολύ καιρό.Είναι του 1912 απο τις πρώτες που κυκλοφόρησαν.Εχει μία σφραγίδα "δύσκολη" που έμπαινε στις Ιταλικές αποικίες τότε.
Εχει κάποιες οξιδώσεις όμως   Αναποφασιστικότητα

Αρχική τιμή 29,99 απούλητη.Γράφω στον πωλητή

Hello I offer you 16 euros for the item
Thank you

Απάντηση Σαρκασμός

ok € 16,00+€ 3,60, if you live in Europe, for shippment.

Σήμερα το πρωί την πλήρωσα μέσω paypal Κλείσιμο ματιού

Συμπέρασμα:
Δεν πρέπει να φοβόμαστε στους εμπόρους,θέλουν και αυτοί να πουλήσουν Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:50:40 πμ »

Heraldic40 πολύ όμορφα και δύσκολα αντικείμενα Χαμόγελο
Να τα χαίρεσαι!
Επρεπε να τα ανεβάσεις στα νέα αποκτήματα της συλλογής μας Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:22:02 μμ »

βρε βρε .. Ωραίος ο Heraldic ..  Η τετράδα η σφραγισμένη με τικτή σφραγίδα είναι όλα τα λεφτά .. Βέβαια κάτι μου θυμίζει εμένα ..  Κλείσιμο ματιού ...Ωραία γραμματόσημα ...
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 22, 2017, 12:37:11 μμ »

Herladic φαίνεται οτι είσαι άνθρωπος που αγοράζει από Ebay .
Γενικά σε όλες αυτές τις αγορές που εχεις κανει  ποιο είναι το ποσοστό των γραμματοσημων που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σου,  είτε γιατί ειχε κάποια φθορά , είτε γιατί δεν ειχε  π.χ γόμα το γραμματόσημο που αγόρασες,  κτλ κτλ . ??
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 22, 2017, 02:23:21 μμ »

Καταπληκτικές καρτ ποστάλ .Καλορίζικες στο νέο κάτοχο του .
Η αλήθεια είναι ότι τις έχω και τις κτύπησα για να τις πάρω για διπλές . Έχω καταφέρει να μαζέψω περίπου 80 καρτ ποστάλ της Καρπάθου από 1890 έως 1950 κάτι που πριν δέκα χρόνια που ξεκίνησα δεν το φανταζόμουν καν ούτε στα ποιο τρελά μου όνειρα.
Απίστευτο!
Εσύ τις χτύπαγες και τις πήρες!
Και σου έστειλα pm για να τις δείς Μεγάλο χαμόγελο
Σαν τιμή εσύ πώς τις βλέπεις?
Τις άλλες ίδιες θυμάσαι πόσο τις είχες αγοράσει?

Καλησπέρα

δεν τις πήρα εγώ . Η τιμή για ειδικά για την Κάρπαθο είναι λογική αφού έχουν μία μεγάλη δυσκολία και αυτή είναι περίπου η τιμή της. Τόσο αγόρασα και γω τις δικές μου .

Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 22, 2017, 02:35:30 μμ »

Herladic φαίνεται οτι είσαι άνθρωπος που αγοράζει από Ebay .
Γενικά σε όλες αυτές τις αγορές που εχεις κανει  ποιο είναι το ποσοστό των γραμματοσημων που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σου,  είτε γιατί ειχε κάποια φθορά , είτε γιατί δεν ειχε  π.χ γόμα το γραμματόσημο που αγόρασες,  κτλ κτλ . ??


To συστημενο το παρελαβα σημερα.Απο τη δημοπρασια που εννοεις,πηρα σχεδόν το 70% των λαχνων.Καποιοι λαχνοι,που αναφεροταν σαν MLH ( ασφρ,ελαφρια σαρνιερα ) ισα ισα που ειχαν ανεπαισθητο ιχνος σαρνιερας, αρα καλο.Το κακο ηταν ότι στην εξαδα του 10 λεπτου (είναι στις παραπανω φωτο), ενώ την ανεφερε επισης σαν MLH,δεν ειχε καν γομμα.Εγραψα του πωλητη (εμπορου) νωρίτερα.Πιστευω ότι σαν επαγγελμαιας που είναι, μαλλον του διεφυγε στην περιγραφή μιας κι εχει χιλιαδες λαχνους στις online πωλήσεις,οποτε περιμενω μια συμβιβαστικη λυση ,γιατι δεν είμαι κι ατομο των ακρων..
Καταγράφηκε
gjdimi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 22, 2017, 11:02:07 μμ »

Και αλλα δυο..
Καλορίζικα heraldic. Πολύ όμορφα κομμάτια...κι αναρωτιόμουνα από ποιόν τα χασα πάνω στο νήμα  Άνεση ο συγκεκριμένος πωλητής βγάζει πολύ όμορφα κομμάτια με χαμηλές εκκινήσεις κι αφήνει μετά το πόπολο να σφάζεται  Σαρκασμός  Σαρκασμός

Sent from my GT-P5210 using Tapatalk

Καταγράφηκε
Theosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:03:12 πμ »

Στο θέμα που αναφέρει ο GSHH για το να μην φοβόμαστε τους πωλητές θα το αναφέρω και εγώ που πρόσφατα αγόρασα κάποιες μΚΕ από το eBay και ενώ οι λαχνοί ήταν στην κατηγορία "Buy it now", τις αγόρασα αφού έστειλα κατώτερες τιμές στον πωλητή, τουλάχιστον κατά 20%.

Επειδή όμως αγοράζω συχνά από το eBay και μΚΕ και ΜΚΕ και άλλους λαχνούς που με ενδιαφέρουν μέχρι το 1930, έχω διαπιστώσει όλα αυτά που προαναφέρονται για τα γνωστά και μη εξαιρετέα "ταβάνια" (sic!) όπως και για προσυμφωνημένες τιμές μεταξύ αγοραστών (γνωσστών των πωλητών) και των πωλητών.

Σε πρόσφατή μου αγορά, που δεν κατέληξε υπέρ μου, ήμουν μόνος από την 5η ώρα προ λήξης έως και 20 δεύτερα και  (ω!! του θαύματος!!!) βρέθηκε άνθρωπος που πήρε τον λαχνό στην διπλάσια τιμή!!! Αυτό που καταδεικνύει ότι ή ήταν προσυμφωνημένη τιμή και χτύπημα του αγοραστή ή ότι ο πωλητής επιθυμούσε μεγαλύτερη τιμή (που είχα ήδη δώσει, για ΜΚΕ βελγικής [20λ] με σφάλμα πλάκας)!!!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:00:24 πμ »

Αρχική τιμή 29,99 απούλητη.Γράφω στον πωλητή

Hello I offer you 16 euros for the item
Thank you

Απάντηση Σαρκασμός

ok € 16,00+€ 3,60, if you live in Europe, for shippment.

Αγαπητέ Theosal κατ αρχήν καλώς ήλθες στο forum Χαμόγελο
Η αναφορά που κάνω εδώ αφορά απούλητο λαχνό(λαχνό που παρακολουθούσα και ήθελα) οχι "buy it now"

Στο θέμα που αναφέρει ο GSHH για το να μην φοβόμαστε τους πωλητές θα το αναφέρω και εγώ που πρόσφατα αγόρασα κάποιες μΚΕ από το eBay και ενώ οι λαχνοί ήταν στην κατηγορία "Buy it now", τις αγόρασα αφού έστειλα κατώτερες τιμές στον πωλητή, τουλάχιστον κατά 20%.

Και εγώ συμφωνώ σε αυτό και νομίζω και οι πωλητές το ξέρουν και το περιμένουν

Σε πρόσφατή μου αγορά, που δεν κατέληξε υπέρ μου, ήμουν μόνος από την 5η ώρα προ λήξης έως και 20 δεύτερα και  (ω!! του θαύματος!!!) βρέθηκε άνθρωπος που πήρε τον λαχνό στην διπλάσια τιμή!!! Αυτό που καταδεικνύει ότι ή ήταν προσυμφωνημένη τιμή και χτύπημα του αγοραστή ή ότι ο πωλητής επιθυμούσε μεγαλύτερη τιμή (που είχα ήδη δώσει, για ΜΚΕ βελγικής [20λ] με σφάλμα πλάκας)!!!

Εδώ είναι το μεγάλο θέμα Λύπη Λύπη
Εχω καταλήξει να παρακολουθώ αυτό που θέλω και να κτυπάω 20-30 δευτ. πρίν το κλείσιμο μια τιμή,εαν το θέλω πολύ μπορεί και διπλάσια,αν το θέλω λίγο συν 20-30% και οτι βγεί.
Νομίζω οτι οταν ο πωλητής βλέπει αγοραστές 5 ωρες πριν το κλείσιμο είναι πιο πιθανό να "στήσει" μια πώληση
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 23, 2017, 12:07:22 μμ »

καλημερα παιδια ... να πω και εγω την γνωμη μου για το ebay μιας και ειχα μια εμπειρεια αρκετων χρονων σε αυτο το σιτε  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο ... καταρχην τα βασικα ... οποιος φτιαχνει δημοπρασιες ( ακομη και για εξυπηρετηση φιλου και καλα ) ειναι για εμενα ΛΑΜΟΓΙΟ  Κλείσιμο ματιού ... και κανενα λαμογιο δεν αφηνει κατι στην τυχη ... αρα καμια σημασια αν εχει η οχι χτυπηματα .. το λαμογιο που θελέι να στησει θα χτυπησει ο ιδιος η κολλητος του με αλλον κωδικο ακομη και στο μηδεν για να μην χασει το αντικειμενο αν δεν φτασει εκει που θελει ... για αυτο σε αυτο το σιτε μια ειναι η λυση κατα την ταπεινη μου γνωμη ... προσφορα στο μεγιστο οριο που εμεις εκτιμαμε οτι ειναι λογικη-καλη τιμη και τελος ... η επομενη ευκαρια θα ειναι και καλυτερη απο αυτην που πιθανον να χασουμε ... αν το θελουμε πολυ το ιδιο συστημα αλλα χτυπαμε στο τελευταιο δευτερολεπτο ( θελει λιγο προπονηση αυτο )  Μεγάλο χαμόγελο ... σας ευχομαι καλες αγορες ... φιλικα μιμης
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 24, 2017, 11:47:46 πμ »

Φίλε mimisss χαιρετώ την όμορφη Λέρο Χαμόγελο Χαμόγελο

... οποιος φτιαχνει δημοπρασιες ( ακομη και για εξυπηρετηση φιλου και καλα ) ειναι για εμενα ΛΑΜΟΓΙΟ  Κλείσιμο ματιού ... και κανενα λαμογιο δεν αφηνει κατι στην τυχη ... αρα καμια σημασια αν εχει η οχι χτυπηματα .. το λαμογιο που θελέι να στησει θα χτυπησει ο ιδιος η κολλητος του με αλλον κωδικο ακομη και στο μηδεν για να μην χασει το αντικειμενο αν δεν φτασει εκει που θελει ... για αυτο σε αυτο το σιτε μια ειναι η λυση κατα την ταπεινη μου γνωμη ... προσφορα στο μεγιστο οριο που εμεις εκτιμαμε οτι ειναι λογικη-καλη τιμη και τελος


Καλά τα λές,πώς αναγνωρίζονται τα "λαμόγια".Φαντάζομαι δεν έχουν ταμπέλα Σαρκασμός
Με την συνεχή τριβή και παρακολουθηση φαντάζομαι

... η επομενη ευκαρια θα ειναι και καλυτερη απο αυτην που πιθανον να χασουμε ...


Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή Χαμόγελο,δυστυχώς φοβόμαστε οτι δεν θα ξαναέχουμε την ευκαιρία,δεν θα το ξαναβρούμε και παρασυρόμαστε Απορία

... αν το θελουμε πολυ το ιδιο συστημα αλλα χτυπαμε στο τελευταιο δευτερολεπτο ( θελει λιγο προπονηση αυτο )  Μεγάλο χαμόγελο


Εκείνη την ώρα τρέμουν τα δάχτυλα mimisss..
Εγω εχω φθάσει μέχρι τα 20 τελευταία δευτερόλεπτα Σαρκασμός

Δες και τον φίλο σου που ανέφερες αλλού Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22662.msg448355#msg448355
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences