Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:08:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ζηταω στοιχεια γ σπανιοτητα&αξια ελλ.χαρτ/σματων '26-'40  (Αναγνώστηκε 3191 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« στις: Ιούνιος 09, 2017, 03:46:04 πμ »

προσπαθω να βαλω σε μια σειρα καποια  χαρτονομισματα που ειναι στα χερια μου, διαφορων χρονολογιων αλλα κυριως '26 με '40 οπως λεω στον τιτλο
επειδη ομως δεν ειναι το "στοιχειο" μου εψαχνα να βρω καποιες κατευθυνσεις
θυμηθηκα αυτο εδω το site http://www.greekbanknotes.com/greek-banknotes/a1900_1940/ το οποιο ειχε αναφερθει σε σχεση με τα κατοχικα στο site μας καποια στιγμη
πραγματι εχει καποιες τιμες για αλλες εποχες αλλα οχι για την εποχη που ειναι τα περισσοτερα
επισης δεν ξερω και ποσο ενημερωμενο ειναι στις τιμες (οχι οτι εχω φοβερη ιδεα για την αγορα, αλλα μου φανηκαν πολλα τα 35 ευρω για 5χιλιαρο '97 UNC, ετσι απλα μου φανηκε, μπορει να ειναι η ασχετοσυνη μου)
το θεμα ειναι οτι ακομα και αν ειναι "παλιες" ή "φουσκωμενες" οι τιμες τλχστν παιρνω μια ιδεα για την σπανιοτητα του καθε χαρτονομισματος

οποτε θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι στο ιντερνετ για αρχη που να με βοηθησει να καταλαβω τι ειναι πιο σπανιο απο ολα αυτα που κοιταω, να παρω μια ιδεα τλχστν τι μπορει να αξιζει απο ολα αυτα να βγαλω προς εκτιμηση εδω

ευχαριστω

ΥΓ: αυτοματα τροποποιησα σε... τιποτα τον τιτλο του πρωτου θεματος που ανοιξα οταν πηγα να συμπληρωσω κατι, και μετα δεν μπορουσα να μπω σε κεινο και ανοιξα αυτο, οποτε αν γινεται να διαγραφει εκεινο το θεμα και συγγνωμη απτον διαχειριστη που θα ασχοληθει με αυτο για την ταλαιπωρια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2017, 06:15:35 πμ »

Θα μας έλεγες, να σου βάζαμε σε εκείνο τον τίτλο. για να μη μπεις στον κόπο να τα ξαναγράψεις.
Τέλος πάντων, διαγράφω το άλλο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2017, 04:43:14 μμ »

καλα, θα παραθεσω τη "διαδρομη" μου εδω μεσα και αν φανω τυχερος καποιος θα με διορθωσει ή θα με ενημερωσει για τυχον ενδιαφερουσες-πιθανες παραλλαγες για τις οποιες θα επρεπε να ελεγξω, και αμα κανω και ολο τον κυκλο θα καταληξω και σε τι απο αυτα μπορει να αξιζει να ανεβασω να δειτε

10 δρχ 1940 2 κομματια κακη κατασταση υποθετω απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα οτι δεν ειναι σημαντικης αξιας και ουτε θα ηταν ακομα και αν ηταν της ταδε ή της αλλης σειρας

20 δρχ 1940 30 φευγα κομματια διαφορων καταστασεων αλλα τα περισσοτερα χρεποειδη, επισης απο εδω μεσα εχω πιστεψει οτι δεν ειναι σημαντικης αξιας, κανενας "περιεργος" αριθμος, δεν εχω ιδεα φυσικα αν π.χ. η σειρα Α02 ειναι πιο σπανια απο την Β03 αλλα και παλι πιστευω οτι δεν θα ειχαν σημαντικη διαφορα στην τιμη

παρενθεση: κατι 100ρικα '78 , χιλιαρικα '87, 200 δρχ '96 τα εχω αφησει στο πλαι γτ πιστευω οτι θα πρεπε να ναι σουπερ ντουπερ choice gem uncirculated για να ειχε νοημα να ψαξω για αυτα

50 δρχ 1939 8 τεμαχια, επισης πιστευω συνηθισμενο κομματι, δεν ξερω αν υπαρχει κατι σπανιο απο συνδυασμους γραμματων, αυτα τα κακομοιρα ειναι παντως ολα πιο αξιοπρεπεπη, αλλα και παλι πιστευω δεν ειναι καποιας σημαντικης αξιας γτ καπου ειδα να φευγουν 5 ευρω τα UNC, αρα ...

50 δρχ 1935 10 κομματια, πολυ ομορφα χρωματα ε ? πρωτη φορα τα βλεπω απο κοντα και με εντυπωσιασαν. 2 ή 3 ειναι σε αξιοπρεπη κατασταση. μου κανε επισης εντυπωση η υπογραφη του διοικητη, η οποια δεν ειναι σταθερη σε ενα σημειο, φαινεται σαν να εχει γινει με διαφορετικο μελανι-τροπο απο τις αλλες, το πατημα του μελανιου διαφερει απο το ενα χαρτονομισμα στο αλλο και εχει "ρουφηξει" το χαρτι και φαινεται και απο την πισω μερια
παιζει να ειναι το πρωτο χαρτονομισμα που βλεπω που να με κανει πραγματικα να καταλαβαινω καπως οσους συλλεγετε χαρτονομισματα. Υποθετω οτι αυτα που εχουν πολυ ζωντανα χρωματα, δεν εχουν υγρασια-διπλωματα και εχουν μια γωνιτσα μονο διπλωμενη μπορει να πιανουν κατι παραπανω απο 10 ευρω ? κατι τετοιο ... αν παλι αυτα που βλεπω δεν ειναι τα κανονικα τους χρωματα και τα "καλα" εχουν ακομα πιο ζωντανα, τοτε θα εντυπωσιαστω ακομα περισσοτερο...

ΥΓ: συγγνωμη και παλι, athas, απλα την ωρα που το χα γραψει μεσα στις αυπνιες μου... ειπα οτι δεν θα πετυχω κανεναν να μου το διορθωσει να συμπληρωσω εκεινη τη στιγμη


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2017, 04:54:35 μμ »

Και τα 50δρχ του 35 δεν ειναι κατι το δυσκολο. Προσφατα 8 τεμαχια αξιοπρεπεστατα τ εδωσα σε μελος μας 3 ευρω το ενα.
Μονο ακυκλοφορητα ολα αυτα θα ειχαν μια αλλαγη στην τιμολογηση τους πλιν 10-20 του 40 τα οποια δεσμιδες προχτες δοθηκαν 70 ευρω η καθε μια και απλα δεν τις προλαβα!! Δλδ σε αυτα τα δυο ειναι να κλαινε οι ρεγγες τοσα που υπαρχουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2017, 05:00:07 μμ »

100 δρχ 1967 2 κομματια υποθετω επισης οχι σπανια, χρεποειδη και τα δυο, διαβασα μονο για μια "ποικιλια" νατο πω ? δεν ξερω πως το λενε στα χαρτονομισματα, για μια διφορετικη υπογραφη τεσπα που σημαινει οτι θαταν του '66 αλλα κανενα απο τα δυο δεν ανηκει σε αυτην. αρα υποθετω ανευ σημαντικης αξιας επισης

100 δρχ 1927 ενα μονο του, ειναι ολο εκει αλλα ειναι φουλ στην υγρασια, 25.5.1927 λεει αλλα με την σφραγιδα την κοκκινη της τραπεζας της ελλαδος πανω απο την παλια τραπεζα. Παιζει επισης ναναι η πρωτη φορα που βλεπω 100ρικο αυτης της εποχης απο κοντα (καλα μπορει να μην το χα καταλαβει), αλλα εχω την εντυπωση οτι ολο χιλιαρικα μου δειχνανε. Αυτο πιστευω οτι μπορει να αξιζε κατι, αλλα με τοση υγρασια αμφιβαλω για το αν διατηρει σημαντικο μερος της συλλεκτικης του αξιας τωρα.

100 δρχ 1935 2 σε κακη κατασταση, στραπατσαρισμενο το ενα - με σκισιματα το αλλο, υποθετω οτι θα ηταν καποτε το ιδιο ομορφα οσο τα 50ρικα,αλλα δυστυχως δεν φαινονται τωρα το ιδιο ζωντανα τα χρωματα τους. οποτε παλι υποθετω ανευ σημαντικης αξιας.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 09, 2017, 05:05:28 μμ »

Και τα 50δρχ του 35 δεν ειναι κατι το δυσκολο. Προσφατα 8 τεμαχια αξιοπρεπεστατα τ εδωσα σε μελος μας 3 ευρω

ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα
εγω υποθετω απλα επηρεαστηκα απο το ποσο ομορφα και ντελικατα φαινονται και θεωρησα οτι μπορει να αξιζουν κατι παραπανω
δεν πειραζει ομως και τα μικρης αξιας ομορφα θα μου χρειαστουν, εχω στο μυαλο μου να μπουνε καπου να τα βλεπει ο κοσμος
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2017, 05:19:43 μμ »

500 δρχ 1932 2 κομματια, επισης μου αρεσει σαν χαρτονομισμα αν και πιστευω οτι παραφαινεται η αμερικανικη επιρροη. ειναι με συνδυασμο ενα διπλωμα 2 τσακισματα γωνιων ή το αναποδο, οχι κολλαριστα, αλλα βλεπονται. επισης πιστευω οτι δεν ειναι σημαντικης αξιας. μου καναν εντυπωση οι μπλε βουλες-τελιτσες που υπαρχουν στο περιθωριο στο ενα. στην αρχη υπεθεσα οτι ηταν εκει για να ελεγχεται ο χρωματισμος ή τα περιθωρια. μετα κοιταω το αλλο και δεν τις εχει. να μπαιναν αραγε καθε τοσο και οχι σε ολα ? μου φαινεται παντως απο το ποσο μικρες και ακριβεις ειναι οτι ειναι εκει απο το τυπωμα και δεν μπηκαν μετα...

1000 δρχ 4/11/26 τρια τεμαχια σφραγιδα "τραπεζα της ελλαδος" και κοκκινη σφραγιδα κουτακι στον επιτροπο. οποτε παλι απο αυτα που εχω διαβασει στο στεκι ειναι ο συνηθισμενος συνδυασμος, αρα ανευ σημαντικης αξιας.

1000 δρχ 1939 ενα μονο του, καλη κατασταση, τοσο κολλαριστο που δε θελω να το πιασω, εχει βεβαια ενα παλιο διπλωμα σε μια γωνια και ενα παλιο στο 1/3 του μηκους, η γωνια που χει το διπλωμα ειναι ομως και αφθαρτη, η αλλη σχεδον αφθαρτη και οι αλλες δυο φθαρμενες. Δεν εχω ιδεα για αυτο - δεν θυμαμαι εκτιμηση για αυτο εδω μεσα, που με κανει να πιστευω οτι κινειται στα ακρα ή πανακριβο ή παμφθηνο, αλλα επειδη δυσκολα στεκεται καποιος ετσι τυχερος υποθετω το παμφθηνο, αρα να πονταρω 5 ευρω το πολυ ? (τετραγωνη λογικη εχω το ξερω)

1000 δρχ 1935 7 απο αυτα, σε καποια φαινονται αυτα τα ωραια χρωματα, αλλα δεν ειναι τοσο κολλαριστα οσο τα αντιστοιχης χρονολογιας 50ρικα (οσο κολλαριστα μπορει να ηταν αυτα τεσπα γιατι πιστευω οτι το υλικο τους ειναι πολυ περιεργο, ειχε πολυ μπαμπακι ?δεν ξερω. και δεν πιστευω οτι ηταν ποτε κολλαριστα, ουτε και οταν τυπωνονταν, οπως εννοουμε εμεις σημερα το "κολλαριστα" τλχστν). τεσπα, ακομα και τα δυο τρια που εχουν ζωντανα χρωματα, εχουν παλια λυγισματα, οποτε τους ριχνει αξια. Η τετραγωνη λογικη μου μου λεει, οτι τλχστν ενα ιδιας καταστασης θα ειναι πιο ακριβο απο τα αντιστοιχο 50ρικο ή 100ρικο, μονο και μονο επειδη ειναι τεραστια (ναι, οκ, λογικα ειναι και λιγοτερα σε αριθμο), αρα πιο πιθανο να χαλασουν απο τα μικρα. Αυτο λεει η λογικη μου, αλλα ... πολυ πιθανο να κανω λαθος και εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2017, 05:52:07 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2017, 07:18:34 μμ »

ηθελα να τα παω με σειρα ονομαστικης αξιας, αλλα μου πεταγονται συνεχεια κι αλλα που δεν ειχα δει μεσα στη μεση
εκτος απο αρκετα ακομα 10 και 20 δρχ '40 (σαν τα μανιταρια πεταγονται αυτα πραγματικα, καλα ποσα ειχαν βγει) που δεν ειχα προσεξει βρηκα τωρα και ενα
50 δρχ 1964 σκισμενο, αξια 10 λεπτα το πολυ υποθετω και αυτο λοιπον  Σαρκασμός

επισης παιζουν και μερικα κατοχικα (αυτα τα τσεκαρα και σαυτο το σαιτ στην αρχη που ειχε τλχστν καποιες τιμες)
1000 δρχ 1942 ενα κομματι, κατασταση σουπερ χρεπι, υποθετω ασημαντης αξιας
50.000 δρχ 1944 ενα κομματι, κατασταση χαλια, υποθετω ασημαντης αξιας
100.000 δρχ 1944 ενα κομματι, κατασταση χαλια, υποθετω ασημαντης αξιας
5.000.000 δρχ 1944 ενα κομματι, κατασταση οχι καλο, υποθετω ασημαντης αξιας
2.000.000.000 δρχ 1944 δυο κομματια, ενα χαλια και ενα καλο, υποθετω ασημαντης αξιας

αυτα μεχρι τωρα
ευχαριστω και παλι τον ηρακλειωτη που μου απαντησε για τα πρωτα
οποιος γνωστης (ο ιδιος ή αλλος) διαβασει και τα επομενα και δει οτι καπου κανω λαθος στη λογικη μου (που σιγουρα θα κανω και καπου αλλου) παρακαλω πολυ να με κραξει  Έκπληξη
ή οπου μπορει να μου δωσει τα φωτα του, π.χ. εκει με τα 1000ρικα '35 - '39 ειδικα δεν ξερω καν τι να υποθεσω απο αξια, απλα "πονταρα" (στα αλλα ξερω θα μου πειτε ? αφου ασχετος ειμαι... ας το δουμε σαν τεστ να δουμε τι εχω μαθει τοσο καιρο στο στεκι και μονο απτο στεκι για τα χαρτονομισματα, χωρις να εχω μαζεψει τιποτα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)
α, να συμπληρωσω οτι κοιτουσα σε ολα για κανεναν χαρακτηριστικο αριθμο απο αυτους για τους οποιους εχουν γραφτει εδω στο στεκι (σειρα, ρανταρ,κτλ) και δεν βρηκα κανεναν περιεργο
μονο ενα απο τα 1000ρικα '35 νομιζω ειχε εναν σχετικα μικρο αριθμο δυο ή τρια μηδενικα στην αρχη δλδ
απο σειρες και τετοια πρωτη δευτερη τριτη ή απο Ι-566 ή Α578 και τετοια δεν εχω ιδεα αμα εχει κατι απο αυτα σημασια και για τι να κοιταω
νομιζω θα αρχισω να κοιταω και κανενα απο τα ξενα τωρα


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2017, 07:54:13 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2017, 08:52:36 μμ »

Τα 50,000 και τα 100,000 θα ειχαν καποια αξια εαν ηταν ακυκλοφορητα.
Σαν χρεπια καταληγουν και αυτα στο ευρω.
Ολα τα αλλα πληθωρα!!
Οσα θες!!
Για να καταλαβεις ολα τα κατοχικα μαζι πλιν των κερματικων ειναι νομιζω 28 τεμαχια.
Ακυκλοφορητα  τα βρισκεις γυρω στα 150 ευρω πιστευω τσιλικα!!
Αρα; Μην περιμενεις λεφτα απο τα χρησημοποιημενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 09, 2017, 10:44:55 μμ »

ευχαριστω και παλι
για τα κατοχικα ειχα λιγο πολυ μια ιδεα και απο δω μεσα και απο αυτο το σαιτ που χε περιπου τιμες
για αυτα τα χιλιαρικα του 35 και του 39, που δεν ειχα στοιχεια, κι αυτα τπτ ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:11:17 μμ »

Τα 1000 του 39 εχουμε δυο κοπες.
Ειναι με την μια κοπελα την Βλαχα εαν θυμαμε καλα και η αλλη κοπη ειναι με τις δυο Ξαδερφες.
Στο ακυκλοφορητα αυτο με τις δυο αδερφες εχει μεγαλυτερη υπεραξια κατα την προσωπικη μου αποψη. Στο αλλο υπαρχουν αφθονα. Σε αυτο δλδ με τις ξαδερφες δεσμιδες να τρεχουν δεν ειδα μεχρι σημερα.
Στο αλλο ομως βρισκω συνεχεια.
Προσωπικα εχω 40 συνεχομενα νουμερα κολλαριστα !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:15:59 μμ »

πω, ναι, συγγνωμη, ξεχασα να βαλω ημερομηνια για να ξεχωριζει ποιο ειναι
αυτο με τη βλαχα ειναι
αρα δεν εχει καποια σημαντικη αξια κι αυτο απ'οτι καταλαβα
δε πειραζει, αυτο ειναι απο αυτα που θα φαινονται πολυ ωραια στην βιτρινα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences