Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:54:37 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "The Karagyozi Cross" ή τίμιο λάθος;  (Αναγνώστηκε 9857 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2017, 07:05:01 μμ »

Γιώργο ναι ο Πολεμικός Σταυρός (Γ Τάξεως) του παππού μου υπάρχει. Είναι ένας 121.31α κατά Στρατουδάκη (φώτο).
Ο παππούς μου έλαβε μέρος στην μάχη της Κρήτης στην υπεράσπιση του αεροδρομίου του Μάλεμε προερχόμενος από το κέντρο εκπαίδευσης Ναυπλίου όπου δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει καν την βασική του εκπαίδευση. (Κατετάγη στις 10 Απριλίου του 1941).
Μετά την λήξη του πολέμου επιστρέφοντας στην γενέτειρά του κατετάγη στο 145 Τάγμα Εθνοφυλακής και έλαβε μέρος στον Εμφύλιο πόλεμο. Απολύθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1948 με τον βαθμό του Λοχία.
Έλαβε μέρος τον Μάρτιο του 48 στις επιχειρήσεις Πιερίων / Ολύμπου, Ρούμελης / Όθρυς (Απρίλιο Μάιο) και Γράμμου (Ιούνιο Αύγουστο).
Τον πολεμικό σταυρό τον έλαβε στις 18-Ιουλίου-1947 ευρισκόμενος στο 620 Τ.Π (3η μετάθεση) σε μια λιτή τελετή όπου παρασημοφορήθηκαν συνολικά 8 στρατιώτες. 
Τα περισσότερα στοιχεία και τις ημερομηνίες τα έχω αποκτήσει από τα αρχεία της Υ.Σ.Α. του ΓΕΣ και από ντοκουμέντα που μου έχει αφήσει. (Φύλλα πορείας, Βεβαιώσεις από τα τάγματα, ταυτότητες, φωτογραφίες κλπ.)
Τις περισσότερες όμως πληροφορίες και λεπτομέρειες αυτών των 6 ετών σε υπηρεσία (απώλειες ανθρωπίνων ζωών, μάχες, αιχμαλωσία, κακουχίες, πείνα, κρύο, φόβος κλπ) μου τα είχε διηγηθεί ο ίδιος.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2017, 10:03:39 μμ »

Γιώργο ναι ο Πολεμικός Σταυρός (Γ Τάξεως) του παππού μου υπάρχει. Είναι ένας 121.31α κατά Στρατουδάκη (φώτο).
Ο παππούς μου έλαβε μέρος στην μάχη της Κρήτης στην υπεράσπιση του αεροδρομίου του Μάλεμε προερχόμενος από το κέντρο εκπαίδευσης Ναυπλίου όπου δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει καν την βασική του εκπαίδευση. (Κατετάγη στις 10 Απριλίου του 1941).
Μετά την λήξη του πολέμου επιστρέφοντας στην γενέτειρά του κατετάγη στο 145 Τάγμα Εθνοφυλακής και έλαβε μέρος στον Εμφύλιο πόλεμο. Απολύθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1948 με τον βαθμό του Λοχία.
Έλαβε μέρος τον Μάρτιο του 48 στις επιχειρήσεις Πιερίων / Ολύμπου, Ρούμελης / Όθρυς (Απρίλιο Μάιο) και Γράμμου (Ιούνιο Αύγουστο).
Τον πολεμικό σταυρό τον έλαβε στις 18-Ιουλίου-1947 ευρισκόμενος στο 620 Τ.Π (3η μετάθεση) σε μια λιτή τελετή όπου παρασημοφορήθηκαν συνολικά 8 στρατιώτες. 
Τα περισσότερα στοιχεία και τις ημερομηνίες τα έχω αποκτήσει από τα αρχεία της Υ.Σ.Α. του ΓΕΣ και από ντοκουμέντα που μου έχει αφήσει. (Φύλλα πορείας, Βεβαιώσεις από τα τάγματα, ταυτότητες, φωτογραφίες κλπ.)
Τις περισσότερες όμως πληροφορίες και λεπτομέρειες αυτών των 6 ετών σε υπηρεσία (απώλειες ανθρωπίνων ζωών, μάχες, αιχμαλωσία, κακουχίες, πείνα, κρύο, φόβος κλπ) μου τα είχε διηγηθεί ο ίδιος.
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ Υπεροχο.Ευχαριστουμε που τα μοιραστηκες μαζι μας..
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 12, 2017, 12:22:46 πμ »

Πολύ ενδιαφέρον, τόσο σαν κειμήλιο, όσο και σαν ιστορία, αλλά και για την καταγραφή ότι ο τύπος απονέμονταν κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:41:37 μμ »

Πράγματι Γιώργο.
Το μόνο αρνητικό σχετικά με τον Πολεμικό Σταυρό του παππού μου είναι ότι δεν πρέπει να του δόθηκε απονομή. Βέβαια το βρίσκω λίγο αφύσικο αλλά τουλάχιστον ποτέ δεν μου είχε αναφέρει να είχε λάβει απονομή. Εκτιμώ ότι αν υπήρχε θα είχε πέσει στην αντίληψή μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος μια που δεν βρίσκεται πιά εν ζωή.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 23, 2017, 12:40:24 μμ »

Ψάχνοντας το τι μπορεί να προκάλεσε τεχνικά τις ατέλειες της κατασκευής, έπεσα πάνω σε αυτό, που είναι πολύ αναλυτικό και εξηγεί τόσο τους διάφορους τρόπους χάραξης με τις μήτρες, όσο και τις ατέλειες που μπορεί να προκληθούν από λάθος χειρισμούς, από ελαττωματικές μηχανές και μήτρες ή και λόγω της ποιότητας του μετάλλου.

http://www.ijsrp.org/research-paper-0614/ijsrp-p3024.pdf

Εδώ μιλάμε μάλλον για "hot forging", όπου το μέταλλο μπαίνει στη μήτρα καυτό και για "impression-die forging", όπου η μήτρα δεν κλείνει εντελώς, αφήνοντας ένα μέρος του υλικού να ρεύσει έξω, δημιουργώντας ένα λεπτό στρώμα μετάλλου γύρω από το κομμάτι. Αν έχετε πετύχει έναν διαφορετικής ποικιλίας, μισοτελειωμένο Σταυρό στο ebay, αυτό είναι το αποτέλεσμα.

Με βάση τα όσα περιγράφονται, οι ατέλειες που είδαμε (ανατροπή, σημάδια στην επιφάνεια, ρωγμές και σπασίματα) μπορούν να οφείλονται σε κακούς χειρισμούς όχι καλά εκπαιδευμένου προσωπικού, κακής ποιότητας κράματα, όχι καλά θερμασμένο μέταλλο, βρώμικες μήτρες και έλλειψη λιπαντικού σε αυτές κ.α.

Δεδομένου ότι τα μεταπολεμικά μετάλλια είναι πολύ καλύτερης ποιότητας, δεν ξέρω αν οι παραπάνω συνθήκες είναι ενδεικτικές της περιόδου της Κατοχής και μάλιστα για τα πρώτα κομμάτια παραγωγής, μέχρι τουλάχιστον να διορθωθούν κάποιες ατέλειες. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι είναι ένας από τους λίγους τύπους που παράχθηκαν και στις τρεις τάξεις, με την πρώτη απονομή σε μια οποιαδήποτε από αυτές να γίνεται μέχρι το 1942.

Αυτό βέβαια παραμένει προς το παρόν μόνο μια υπόθεση.

Μακάρι κάποτε να βρούμε στοιχεία που θα ξεκαθαρίσουν το τοπίο σε σχέση με τον κατασκευαστή και τη χρονική περίοδο κατασκευής του κάθε τύπου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences