Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:23:38 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "The Karagyozi Cross" ή τίμιο λάθος;  (Αναγνώστηκε 9935 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2017, 02:29:45 πμ »

Σα συμπλήρωση, ο τελευταίος, που πιστεύω πως είναι χυτός, είναι της ποικιλίας 121.31a, κρίνοντας από τις λεπτομέρειες της χρονολογίας.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2017, 07:38:26 πμ »

Σα συμπλήρωση, ο τελευταίος, που πιστεύω πως είναι χυτός, είναι της ποικιλίας 121.31a, κρίνοντας από τις λεπτομέρειες της χρονολογίας.
Σίγουρα είναι χαμηλότερης ποιότητας απο τους προηγούμενους που έδειξες.
Οντως στο βιβλίο του Στρατουδάκη τα περισσότερα πλαστά είναι στις μινιατούρες.Το κακό είναι πως απο το 2001
(παρότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά) έχουν παρουσιαστεί και άλλες ποικιλίες, π.χ. το διασυμμαχικό του βιβλίου έχει 2 ποικιλίες ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν τουλάχιστον 4, ίσως και περισσότερες.
Εχω επίσης δεί σε δημοπρασίες του Καραμήτσου να ονοματίζεται μια ποικίλια που δεν υπάρχει στο βιβλίο με το
ίδιο "a" που χρησιμοποιεί ο Στρατουδάκης.
Κάτι άλλο.Το χυτό που μας δείχνεις είναι ο μοναδικός τύπος χυτού πολεμικού σταυρού;Eαν είναι, υπάρχει η πιθανότητα να είναι πλαστό και να καταγράφτηκε λανθασμένα ως ποικιλία; Υπάρχει περίπτωση αυτό να έχει γίνει
και σε άλλα μετάλλια;
Aυτό είναι ένα θέμα για μένα μιας και όλοι (μάλλον) χρησιμοποιούμε το βιβλίο του Στρατουδάκη ως οδηγό
αναγνώρισης.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:45:45 πμ »

Σίγουρα ο Στρατουδάκης έχει ελλείψεις και ασάφειες, άλλωστε όπως λες, από το 2001 έχουν περάσει 16 χρόνια και παρά την καλή δουλειά, όσο σκέφτομαι πόσα πράγματα έχουν αναθεωρηθεί από αυτά που είχαμε δεδομένα γενικά στα ελληνικά militaria...  Αναποφασιστικότητα Παράδειγμα αυτό που έδωσες, με τις +2 ποικιλίες του Διασυμμαχικού, αλλά και τις αντίστοιχες κόπιες, να συμπληρώσω... Το ίδιο και δυο τουλάχιστον κόπιες του Πολεμικού Σταυρού '16-'17 και άλλα...

Σε αυτό τι να πω... Ελπίζω να βρίσκονται συνεχώς καινούριες πληροφορίες, αλλά και όσοι τις βρίσκουν να μην τις κρατούν σαν επτασφράγιστο μυστικό μέσα στα δωμάτια των συλλογών τους... Σίγουρα δεν είναι ευαγγέλιο ο Στρατουδάκης, αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πολλές εναλλακτικές, που να βρίσκονται μάλιστα και εύκολα. Όπως και να 'χει... γνωστές καταστάσεις.

Κάτι άλλο.Το χυτό που μας δείχνεις είναι ο μοναδικός τύπος χυτού πολεμικού σταυρού;Eαν είναι, υπάρχει η πιθανότητα να είναι πλαστό και να καταγράφτηκε λανθασμένα ως ποικιλία;

Είναι βασικά το μόνο χυτό κομμάτι που είδα ποτέ. Δε νομίζω ότι ο καταγεγραμμένος σαν 121.31a του Στρατουδάκη είναι χυτός, κρίνοντας από ό,τι μπορεί να διακριθεί από τις λεπτομέρειες των φωτογραφιών του, με τις διαφορές να εντοπίζονται ουσιαστικά στη χρονολογία και ίσως και στο πάχος του σταυρού του στέμματος. Νομίζω όμως ότι το καλούπι αυτού εδώ φτιάχτηκε από αυθεντικό 121.31a.

Κι εδώ είναι νομίζω που πρέπει γενικά να παρακολουθούμε στενά την κίνηση σετις (πιθανές) κόπιες, πριν κυκλοφορήσουν για αρκετά χρόνια χωρίς να έχουν καταγραφεί, με κίνδυνο να γίνουν αποδεκτές.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2017, 10:16:14 πμ »


Είναι βασικά το μόνο χυτό κομμάτι που είδα ποτέ. Δε νομίζω ότι ο καταγεγραμμένος σαν 121.31a του Στρατουδάκη είναι χυτός, κρίνοντας από ό,τι μπορεί να διακριθεί από τις λεπτομέρειες των φωτογραφιών του, με τις διαφορές να εντοπίζονται ουσιαστικά στη χρονολογία και ίσως και στο πάχος του σταυρού του στέμματος. Νομίζω όμως ότι το καλούπι αυτού εδώ φτιάχτηκε από αυθεντικό 121.31a.

Κι εδώ είναι νομίζω που πρέπει γενικά να παρακολουθούμε στενά την κίνηση σετις (πιθανές) κόπιες, πριν κυκλοφορήσουν για αρκετά χρόνια χωρίς να έχουν καταγραφεί, με κίνδυνο να γίνουν αποδεκτές.
[/quote]
Τώρα το διάβασα καλύτερα και συμφωνώ μαζί σου ως προς την πλαστότητα.Αρα μιλάμε για άλλο ένα μετάλλιο που προστίθεται στην κατηγορία των πλαστών..ευτυχώς είναι εύκολα αναγνωρίσιμο.
Θα κοιτάξω και τα δικά μου για διαφορές αν και δε πρέπει να έχω κάτι τέτοιο λόγω ασχήμιας  Σαρκασμός ;
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2017, 12:03:37 μμ »

το χυτο οντως ειναι λιγο υποπτο...δεν μου αρεσει... Απορία
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2017, 12:12:59 μμ »

Να και τα δικα μου. Για πειτε αποψη









Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2017, 01:45:23 μμ »

Kομπλέ φαίνονται Νικ.
Η 2η τάξη έχει και το σημάδι απο την πίεση που λέγαμε στα προηγούμενα πόστ.
Βγάλε το αυτοκόλλητο!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 09, 2017, 03:40:33 μμ »

Όντως φαίνονται μια χαρά, Νίκο.

Ο Γ' Τάξης είναι ο "a", με τη μικρότερη "μύτη" στο 1, το "ψηλότερο" 4 και το πιο στρογγυλεμένο στο εσωτερικό του 0.

Στον Α' Τάξης σου, αν δε φταίει η γωνία λήψης, φαίνεται να βρίσκεται σε κάποια κλίση η χρονολογία.

Πολύ όμορφοι και να τους χαίρεσαι, λοιπόν! Άντε να βλέπουμε κανένα κομμάτι, ντε!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 09, 2017, 06:34:40 μμ »

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 09, 2017, 06:45:21 μμ »

Όμορφα πράγματα, Elko!

Ειδικά αυτοί που αποδίδονται στον Spink, με το βρετανικό στέμμα, είναι η αδυναμία μου!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 09, 2017, 08:18:20 μμ »

Το αυτοκόλλητο  φοβάμαι  να το  βγάλω. Μην αφήσει σημάδι
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 09, 2017, 08:45:20 μμ »

Ευχαριστώ Γιώργο....  ο Πολεμικός σταυρός ήταν η αφορμή που με έκανε να αρχίσω να συλλέγω Ελληνικά Militaria. Είχε τιμηθεί με αυτόν ο παππούς μου και θυμάμαι να τον περιεργάζομαι στα χέρια μου από πολύ μικρός.

Νίκος
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 09, 2017, 08:47:53 μμ »

Νίκο αν δεν βγάλεις το αυτοκόλλητο, βάλε και στους άλλους δύο ένα ίδιο για να είναι ασορτί.
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 09, 2017, 11:35:44 μμ »

Είχε τιμηθεί με αυτόν ο παππούς μου και θυμάμαι να τον περιεργάζομαι στα χέρια μου από πολύ μικρός.

Ενδιαφέρον, Νίκο. Υπάρχει ακόμη ο Σταυρός του παππού σου; Κι αν ναι, σε ποιον πόλεμο του απονεμήθηκε και πόσο αργότερα;

Είναι νομίζω ένας τρόπος να αρχίσουμε να βλέπουμε κάπως έτσι πότε περίπου κατασκευάστηκαν κάποιες ποικιλίες, αν συγκεντρωθεί κάποτε ένα αρκετά καλό δείγμα, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν προς το παρόν τουλάχιστον καταγεγραμμένοι κατασκευαστές και διαθέσιμα συμβόλαια για την κατασκευή τους...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2017, 12:03:53 πμ »

Νίκο αν δεν βγάλεις το αυτοκόλλητο, βάλε και στους άλλους δύο ένα ίδιο για να είναι ασορτί.
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
πιο πιθανο το εχω.  Σαρκασμός Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences