Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:22:23 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιταλοκρατία στα Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 15772 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2017, 07:19:39 μμ »

Όχι, τα βουλγάρικα με την ξύλινη επένδυση ήταν διαφορετικά από τα γερμανικά, που επίσης χορηγούνταν σε τροπικά κλίματα. Το βουλγάρικο είναι ολοκληρωμένο έτσι, τα γερμανικά είχαν και ιμάντες ανάρτησης και "κύπελο" από βακελίτη ή μέταλλο. Googl-αρε αν θέλεις "german coconut canteen" και θα δεις αρκετά δείγματα.

Για τη δεύτερη ερώτησή σου, τα περισσότερα κράνη στη φωτο είναι αυτά που έχει επικρατήσει να λέγονται Μ34/39, αν και αποκαλούνται έτσι από τους συλλέκτες και δεν προκύπτει κάπου από ιστορικά στοιχεία. Γι αυτά η πιο διαδεδομένη θεωρία είναι ότι έρχονταν στην Ελλάδα σαν κελύφη από την Ιταλία και η κατασκευή ολοκληρώνονταν εδώ, αλλά υπάρχουν πλέον στοιχεία ότι αυτά μάλλον κατασκευάστηκαν εξολοκλήρου από τη Βιομηχανία Μεταλλουργίας και Εμαγιέ στην Κέα, σαν αντίγραφα του ιταλικού Μ34. Σκόπευα να ξεκινήσω ένα θέμα σχετικά εδώ. Αν δεις στα άρθρα στο site μου, έχω κάνει μια σχετική προσθήκη πριν από μερικές μέρες.

Το κράνος με το "πλατύ γείσο" που βλέπεις είναι βρετανικής κατασκευής MkI της περιόδου του Α' ΠΠ και το Adrian είναι επίσης της ίδιας περιόδου. Προφανώς τα M34/39 δεν επαρκούσαν για την πλήρη δύναμη κάθε μονάδας, μαζί με τους επίστρατους, άρα έδιναν ό,τι υπήρχε στις αποθήκες. Η παραγγελία στην Εμαγιέ αφορούσε σε 250.000 κράνη για τον ΕΣ, αλλά κάποιο μέρος καταστράφηκε σε πυρκαγιά στην αποθήκη που φυλάσσονταν στον Πειραιά, τον Αύγουστο του '40.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2017, 07:32:15 μμ »

να σε καλα!!! σε ευχαριστω!!! χχμμ... τελικα το γερμανικο εχει ο νονος μου! γιατι θυμαμαι μια σφραγιδα που εχει πανω στην σαν ξυλινη επενδυση...  αλλα δεν εχει τιποτα αλλο... μονο το παγουρι... ε... κατι ειναι κι αυτο.. παο το τιποτα.. χαχαχαχαχα

εν το μεταξυ... παιζει να εχει πουθενα και το ποτηρι... ή να το εκανε ποτιστρα για πουλακια!!! δεν θελω να το σκεφτομαι αυτο..

πωπω... ετσι λοιπον ο ελληνικος στρατος.. για να πω την αληθεια.. οταν θα τους ειδαν οι γερμανοι μετα την παραδοση ετσι... θα επαθαν πλακα... μιας και εκεινοι ειχαν απιστευτο υλικο αλλα βρηκαν τοση αντισταση...
ποσο μαλλον οι ιταλοι... που εχασαν κιολας! και καπου εδω μπαινει η ελληνικη ψυχη... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2017, 07:35:44 μμ »

δεν μπορω να δω καθαρα.. αλλα φαινεται κατι αρκετα παχυ  εκει... πιθανον διπλο ασημι σειρητι...  
γενικα στο ματι μου φαινεται σαν να ειναι παχυτερη απο τα πλαγια σειρητια στον ωμο... αλλα να ειναι ενωμενα;;

ποιος να ηταν αυτος ο ρουντι........ τουλαχιστον... ελπιζω να του αφησαν την ταυτοτητα του πανω του για να αναγνωρισουν το πτωμα..

δηλαδη απο υπαξιωματικος... λοχιας παιζει να ηταν κατι σαν δοκιμος αξιωματικος;

στο διασημο μπορω να ξαναβαλω σμαλτο ή καλυτερα να το αφησω ως ειναι πια;; ειχα την εντυπωση οτι το σμαλτο ηταν μπογια αλλα εκεινο ηταν σαν τζαμακι!

Κοίτα, αν είναι αυτά τα σειρήτια, περνιούνταν σα "θηλιές" από την επωμίδα.

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ίσως βάσει βαθμού, μικρού ονόματος (Rudolf), τόπου και κατά προσέγγιση ημερομηνίας θανάτου, να μπορέσεις να βρεις κάτι εδώ: https://www.dd-wast.de/en/home.html

Τώρα αν βρεις αυθεντικό, μεμονωμένο σμάλτο... go for it. Αλλιώς άφησέ το ως έχει, θα έλεγα. Είναι και που τα βουλγάρικα σμάλτα είναι από τα ομορφότερα που υπάρχουν σε μετάλλια...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2017, 08:01:30 μμ »

ξεχασα να βαλω την πισω μερια απο την αγκραφα την γερμανικη....

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2017, 08:09:59 μμ »

γιωργο μου... δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι σαν θηλιες... σαν να βλεπω 2.. αλλα μηπως το ενα ειναι το τελειωμα της επωμιδας;  επισης... και απο το αλλο ωμο... σαν να φαινεται οτι αυτα γυριζουν προς τα κατω.. αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος...

παντως φαινεται σα να ειναι απο πανω απο τα αλλα συριτια..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 06, 2017, 08:11:51 μμ »

κι ελπιζωντας να μην εχει θυμωσει ο φιλος μας με τα τοσα ποστ στο θεμα του... να και φωτο του τοκεν του 1937 απο το πορτο λαγκο... το σημερινο Λακκι Λερου! ειναι φορος σκυλων....

Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 06, 2017, 08:12:56 μμ »

δεν μπορω να δω καθαρα.. αλλα φαινεται κατι αρκετα παχυ  εκει... πιθανον διπλο ασημι σειρητι...  
γενικα στο ματι μου φαινεται σαν να ειναι παχυτερη απο τα πλαγια σειρητια στον ωμο... αλλα να ειναι ενωμενα;;

ποιος να ηταν αυτος ο ρουντι........ τουλαχιστον... ελπιζω να του αφησαν την ταυτοτητα του πανω του για να αναγνωρισουν το πτωμα..

δηλαδη απο υπαξιωματικος... λοχιας παιζει να ηταν κατι σαν δοκιμος αξιωματικος;

στο διασημο μπορω να ξαναβαλω σμαλτο ή καλυτερα να το αφησω ως ειναι πια;; ειχα την εντυπωση οτι το σμαλτο ηταν μπογια αλλα εκεινο ηταν σαν τζαμακι!

Κοίτα, αν είναι αυτά τα σειρήτια, περνιούνταν σα "θηλιές" από την επωμίδα.

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ίσως βάσει βαθμού, μικρού ονόματος (Rudolf), τόπου και κατά προσέγγιση ημερομηνίας θανάτου, να μπορέσεις να βρεις κάτι εδώ: https://www.dd-wast.de/en/home.html

Τώρα αν βρεις αυθεντικό, μεμονωμένο σμάλτο... go for it. Αλλιώς άφησέ το ως έχει, θα έλεγα. Είναι και που τα βουλγάρικα σμάλτα είναι από τα ομορφότερα που υπάρχουν σε μετάλλια...

Η πιο ευκολη περιπτωση είναι το ψυχρο σμαλτο.Το αυθεντικο (ψημμενο ), και διαφανες ,δεν ξαναγινεται πια,οι παληες τεχνικες δεν χρησιμοποιούνται πλεον,και σε περιπτωση που βρεθει τεχνιτης για να το επανασμαλτωσει, το κοστος θα είναι αρκετα μεγαλο σε σχεση με την αξια της καρφιτσας ( badge )
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2017, 09:00:29 μμ »

αουτς... οποτε ειναι μαλλον απαγορευτικο....

ο χαζος δεν επρεπε να βγαλω τα κομματακια που ειχαν μεινει μετα το σπασιμο.... Λύπη
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 06, 2017, 09:33:01 μμ »

Και αφού το θέμα ξέφυγε να αφιερώσω στον φίλο NMS,που του ξύπνησα όμορφα συναισθήματα,φωτογραφίες της Λέρου:
Απο ενα σπάνιο λεύκωμα του 1926 (εικόνα 1)
2) Santa Marina και Porto Lago
3) Απο αναδημοσίευση σε Ελληνικό λεύκωμα φωτογραφίες του 1912 Ιταλού φωτογράφου

Το τόκεν πολύ όμορφο (tassa cani! Σαρκασμός)και σχετικό με το θέμα.Που μπορώ να βρώ άραγε παρόμοιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2017, 10:09:23 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2017, 09:52:11 μμ »

Και για να μην ξεχνάμε τα Φιλοτελικά μας και την ταχυδρομική ιστορία Σαρκασμός
Φάκελος με ακύρωση LERO SANTA MARINA(EGEO) 27.08.1942 με παραλήπτη τον Ερυθρό Σταυρό στη Γενεύη και ταινία της Ιταλικής λογοκρισίας Verificato per censura
Η κάτω εικόνα είναι σκανάρισμα της πίσω όψης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2017, 10:06:06 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2017, 10:27:48 μμ »

χαχαχαχαχα λοιπον... βαλε στο youtube... RODI EGEO... και θα σου βγαλει ντοκουμεντα... Κλείσιμο ματιού

εχει πολλα!!!

δες πχ την επισκεψη του vittorio emanuele III στην ροδο...

https://www.youtube.com/watch?v=rgTp2G_0Se4

δες και αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=Uh_afFWvmR0

δες και τα υπολοιπα!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2017, 10:44:37 μμ »

Πρώτο μπόι ο Vittorio !
Και ο Lago με το φοβερό καπέλο...
Με την περίοδο του φασισμού δεν τα πάω πολύ καλά...
Την προσεγγίζω απο την Ιστορική της πλευρά,όπως και την πρώτη περίοδο Κλείσιμο ματιού
Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός συλλέγοντας πληροφορίες και απο τις δύο πλευρές.
Δεν είναι εύκολο,εσύ που έχεις ακούσει προσωπικές μαρτυρίες καταλαβαίνεις Χαμόγελο
Πρέπει πάντα να προσεγγίζουμε τα πράγματα με τα μάτια και τα αυτιά της τότε εποχής.
Επειδή η καταγωγή μου δεν είναι απο εκεί είναι πιο εύκολο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2017, 11:24:29 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2017, 11:05:20 μμ »

 Κλείσιμο ματιού
"Τα Δωδεκάνησα ντυμένα στα γιορτινά τους,ανυπομονούν να καλωσορίσουν την ποθητή τους λευτεριά"
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 06, 2017, 11:38:19 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα πιάσατε ρε παιδιά .Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες σήμερα να ανεβάσω .
Αν κάποιος έχει φωτογραφίες από Κάρπαθο ας ανεβάσει καμία!!!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 06, 2017, 11:44:59 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα πιάσατε ρε παιδιά .Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες σήμερα να ανεβάσω .
Αν κάποιος έχει φωτογραφίες από Κάρπαθο ας ανεβάσει καμία!!!
Για σήμερα έναν φάκελο που έχω πρόχειρο Χαμόγελο
11.08.1922 απο SCARPANTO(EGEO) Σε Μιλάνο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences