Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:21:35 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιταλοκρατία στα Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 15920 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2017, 05:01:25 μμ »

γερμανικα γυαλια οδηγων μηχανοκινητου; μοτοσυκλετιστη;;;

Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 06, 2017, 05:17:35 μμ »

δες εδω εναν γερμανο που μαλλον.... αφησε την τελευταια του πνοη στην Λερο....

διπλα εινα το παρασημο που φοραει.... βουλγαρικο και πολυ σπανιο.... ειναι ασημενιο επιχρυσωμενο.. αν και η επιχρυσωση εχει φυγει πια.. ελαχιστα φαινεται!  στο μεσο... αριστερα και δεξια του στρατιωτη υπηρχε κοκκινο σμαλτο που εχει φυγει...



στην πισω μερια της φωτογραφιας... εχει και γραμμα... με σφραγιδα PHOTO ELLAS SALONIKI....

μερικους μηνες πριν πολεμησει για την καταληψη της λερου... ηταν στην Θεσσαλονικη.... ετος.. 1943...







Xωρις να θελω να υποβιβασω την γενικη εικονα των αντικείμενων, η βουλγαρικη καρφιτσα( δεν είναι παρασημο) είναι σχετικα κοινη εως σπανια

http://www.ebay.ca/itm/R-Rare-Bulgarian-Royal-military-Army-badge-WWII-Boris-III-photo-/231807756500?hash=item35f8d1a8d4:g:GdUAAOSwA4dWM15e
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 06, 2017, 05:31:50 μμ »



η κατω φωτο ειναι απο ιταλικο πλοιο... λογικα πολεμικο λιγο πριν τον πολεμο... σε καποια γιορτη. δεν μπορω να διαβασω τι γραφει η φωτο...

το αλλο ειναι σημα ιερολοχιτη... δεν ειναι το κανονικο.. αλλα χυτο... οποτε μπορεις να το πεις καλπικο,,, αν και ο ιερολοχιτης το ειχε χασει και του εφτιαξαν αυτο. με αυτο εκανε και παρελαση στα μετεπειτα χρονια μεχρι που πεθανε! ετσι δεν μπορω να το πω τελειως μουφα αφου το τιμησε ιερολοχιτης!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 06, 2017, 05:47:49 μμ »

φιλε μου heraldic... ειναι σημα... σαν παρασημο... στο κατω μερος ειναι το παρασημο ανδρειας του Μπορις ΙΙΙ... δεν ξερω πως ακριβως να το πω..  αυτo μου ειπε ο βουλγαρος που πουλουσε τετοια οταν τον ρωτησα για το συγκεκριμενο κουφαθηκε... πως ενας χαμηλοβαθμος γερμανος πηρε τετοιο μεταλλιο... και το μεταλλιο ειναι το δικο του....στανταρ!

αυτο στην δημοπρασια λεει οτι ειναι επαργυρο αλλα χαμηλοτερης ταξης! το συγκεκριμενο εχει διαφορες ταξεις... απο χαλκινο μεχρι  ασημενιο επιχρυσο που ηταν το ανωτερο! το δικο μου ειναι το ασημενιο με επιχρυσωση!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 06, 2017, 05:52:56 μμ »

εδω εχουμε μερικα κουμπια (το σκετο... ειναι οθωμανικο... στην πισω μερια εχει ημισεληνο με αστερι σαν σφραγιδακι)... ενα κομματι απο γερμναικο δαχτυλιδι που λεει wirfahren geggen engeland. ειναι μπρουτζινο...
βλεπουμε μια γερμανικη πορπη σε αρκετα καλη κατασταση, και ενα σημα ολλανδικο, γιατρου... που βρεθηκε στην λερο σε βουνο...! μαλλον καποιος γερμανος το ειχε παρει σαν σουβενιρ πριν... γιατι ολλανδοι δεν νομιζω να ηρθαν ποτε...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2017, 06:23:22 μμ από NMS » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:01:20 μμ »

NMS,  παίρνοντας τα ένα-ένα.

Το πρώτο ιταλικό κράνος που δείχνεις είναι M31 και το δεύτερο Μ33.

Στη φωτογραφία του Γερμανού, το πίσω μέρος γράφει "αφιερωμένο στη Mädi μου, σε ανάμνηση της δεύτερης επετείου της γνωριμίας μας. Δικός σου, Rudi."

Το Βουλγάρικο Διάσημο Τιμής του Πεζικού δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο και δε νομίζω ότι του λείπει επιχρύσωση. Υπάρχει το σπάνιο Α' Τάξης, αλλά δεν είναι αυτό. Υπάρχει επίσης περίπτωση να είναι γερμανικής κατασκευής και να μην είχε σμάλτο. Έχει βιδωτό δίσκο πίσω ή καρφίτσα;

Εκτός από αυτό έχει και την ταινία του Σταυρού Πολεμικών Υπηρεσιών Β' Τάξης στο χιτώνιό του.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:02:05 μμ »

ιταλικο σημα που καπου διαβασα οτι εμπαινε σε κρανος τυπου ανδριαν;;

δαχτυλιδι με τον μουσολινι. το συγκεκριμενο φτιαχτηκε στην λερο εκεινη την εποχη...

2 διαφορετικα ιταλικα ΤΑΠ... ταυτοτητες στρατιωτικες.... η στρογγυλη του ναυτικου και η αλλη του πεζικου κτλ..

πιν στολης... με υποβρυχιο τυπου squalo αν δεν κανω λαθος... σαν το delfino που τορπιλησε το Ελλη... και ειχε ξεκηνισει απο την λερο...

πιν στολης με το ιταλικο τορπιλοβολο LIRA. το συγκεκριμενο το βυθισαν οι ιταλοι για να μην πεσει στα χερια των γερμανων στην καταληψη της λερου... οι γερμανοι το βρηκαν μισοβυθισμενο, το ανεβασαν και το εκαναν γερμανικο πολεμικο. βυθιστηκε νομιζω σε βομβαρδισμο σαν γερμανικο πλοιο..

σημα την ΟND  ενω το αλλο το στρογγυλο ειναι πολυ σπανιο σημα νομιζω μηχανικου υδροπλανων που σταυθμευαν στα λεπιδα λερου αν δεν κανω λαθος!  πριν πολλα χρονια ειχα δει ενα πιλοτου σε site ιταλου... αλαλ τωρα πια το site δεν το βρισκω... ισως το σταματησε! του ειχα στειλει φωτο και μου ειχε πει οτι του πιλοτου ηταν πολυ σπανιο ενω του μηχανικου ηταν η πρωτη φορα που το εβλεπε...

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:03:55 μμ »

εχω και κατι αλλα... ενα μεταλλιο με το μουσολινι και πισω μερος του λογου του, κι ενα καλο μανικετοκουμπο... ενα τοκεν μεταλιακι απο τον δημο του πορτο λαγκο (Λακκι λερου) για τον φορο σκυλων του 1937...

ολα ειναι γνησια κι εχουν βρεθει ειτε σε λερο ειτε σε ροδο. ευρεσεις της εποχης, δηλαδη απο τον πολεμο ή λιγο μετα..
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:09:28 μμ »

φιλε μου heraldic... ειναι σημα... σαν παρασημο... στο κατω μερος ειναι το παρασημο ανδρειας του Μπορις ΙΙΙ... δεν ξερω πως ακριβως να το πω..  αυτo μου ειπε ο βουλγαρος που πουλουσε τετοια οταν τον ρωτησα για το συγκεκριμενο κουφαθηκε... πως ενας χαμηλοβαθμος γερμανος πηρε τετοιο μεταλλιο... και το μεταλλιο ειναι το δικο του....στανταρ!

αυτο στην δημοπρασια λεει οτι ειναι επαργυρο αλλα χαμηλοτερης ταξης! το συγκεκριμενο εχει διαφορες ταξεις... απο χαλκινο μεχρι  ασημενιο επιχρυσο που ηταν το ανωτερο! το δικο μου ειναι το ασημενιο με επιχρυσωση!

Νομιζω ότι η επεξηγηση του giorgos_p είναι πλεον κατατοπιστικη..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:20:24 μμ »

NMS,  παίρνοντας τα ένα-ένα.

Το πρώτο ιταλικό κράνος που δείχνεις είναι M31 και το δεύτερο Μ33.

Στη φωτογραφία του Γερμανού, το πίσω μέρος γράφει "αφιερωμένο στη Mädi μου, σε ανάμνηση της δεύτερης επετείου της γνωριμίας μας. Δικός σου, Rudi."

Το Βουλγάρικο Διάσημο Τιμής του Πεζικού δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο και δε νομίζω ότι του λείπει επιχρύσωση. Υπάρχει το σπάνιο Α' Τάξης, αλλά δεν είναι αυτό. Υπάρχει επίσης περίπτωση να είναι γερμανικής κατασκευής και να μην είχε σμάλτο. Έχει βιδωτό δίσκο πίσω ή καρφίτσα;

Εκτός από αυτό έχει και την ταινία του Σταυρού Πολεμικών Υπηρεσιών Β' Τάξης στο χιτώνιό του.


γιωργο μου, για το διασημο που εχω:

το πισω δεν το εχω... αλλα στην πισω οψη το παλουκακι που εχει, εχει ραβδωσεις σαν βιδα...
στο πισω μερος εχει  σφραγιδα στα βουλγαρικα και το μονο που καταλαβαινω ειναι το Σοφια. εχει κι εναν αριθμο 3-23-89

δεν ειναι κοπια... αλλα γνησιο. δεν μπορω να πω απο εδω το πως το ξερω... αλλα μονο απο προσωπικο μηνυμα.

δυστυχως και επιχρυσωση ειχε και κοκκινο σμαλτο! κι εδω ειναι η μεγαλη μου βλακεια σαν παιδι....

το μεταλλιο προσπαθησα να το καθαρισω με αποτελεσμα να βγαλω την επιχρυσωση... σε καποια σημεια την βλεπεις ακομα... αναμεσα στα φυλλα...  

το σμαλτο του ηταν σπασμενο... ηταν σαν γυαλακι, και στην προσπαθεια καθαρισμου εγινε κομματια και εφυγε ολο... βλεπεις.. αν βγαλει το πισω... σαν καπακι που εχει... εφτανες το σμαλτο...

στεναχωριεμαι και μονο που σκεφτομαι το τι εκανα...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:40:23 μμ »

κι εδω ειναι η μεγαλη μου βλακεια σαν παιδι....

αουτς !
νταξ ομως, ολοι καναμε παρομοια λαθη ως παιδια. αλλα πως θα μαθεις και πως θα αγαπησεις.

(καλα εγω κανω ακομα βλακειες  Ντροπή Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο )
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:44:54 μμ »

κι εδω ειναι η μεγαλη μου βλακεια σαν παιδι....

αουτς !
νταξ ομως, ολοι καναμε παρομοια λαθη ως παιδια. αλλα πως θα μαθεις και πως θα αγαπησεις.

(καλα εγω κανω ακομα βλακειες  Ντροπή Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο )

ασχημο πραγμα να εισαι στα τελη του δημοτικου ή αρχες γυμνασιου και να ειναι το πρωτο μιλιταρια που πιανεις ενα τετοιο κομματι..

ειχα τοτε μια χαρα που το γυαλισα.... γιατι ειναι ασημενιο... αστα... Λύπη

βλακειες κανουμε ολοι και παντα... ανεξαρτητως ηλικιας.. αλλα μερικες φορες πονανε μετα...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:50:17 μμ »

το πισω δεν το εχω... αλλα στην πισω οψη το παλουκακι που εχει, εχει ραβδωσεις σαν βιδα...
στο πισω μερος εχει  σφραγιδα στα βουλγαρικα και το μονο που καταλαβαινω ειναι το Σοφια. εχει κι εναν αριθμο 3-23-89

Άρα είναι βουλγάρικης κατασκευής. Υπήρχαν αντίστοιχα που κατασκευάζονταν στη Γερμανία και είχαν κούμπωμα σαν καρφίτσα και κάποια από αυτά δεν είχαν σμάλτο.

Τα βουλγάρικα είναι κατασκευασμένα όπως λες, από τρία κομμάτια. Το δίσκο, το σμάλτο και το μπροστά κομμάτι.


Για τον Γερμανό τώρα, η φωτογραφία είναι λίγο θολή και δεν μπορώ να διακρίνω καλά την άλλη διεμβολή πάνω από την αριστερή τσέπη. Επίσης, αν μπορείς να διακρίνεις κάτι, θα βοηθήσει ως προς το βαθμό. Απ' όσο βλέπω είναι Feldwebel. Δεν υπάρχει απόλυτη αντιστοιχία στους βαθμούς, αλλά θα αποδίδονταν σα Λοχίας. Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν στη βάση της επωμίδας υπάρχουν δυο ασημί σειρήτια; Αν ισχύει αυτό, τότε είναι Υποψήφιος Αξιωματικός.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 06, 2017, 06:54:59 μμ »

γιωργο μου, να σε ρωτησω κατι αλλο;;; στο site σου, ειδα ενα βουλγαρικο παγουρι που εχεις μεσα.... και εχει επενδυση σαν ξυλο.... αυτα τα εδιναν και σε γερμανους;;; γιατι ο νονος μου εχει ενα τετοιο στολισμενο... αλλα χωρις το πωμα.. και βουλγαροι στο νησι που ειναι.... δεν πηγαν...

παιζει να το ειχε γερμανος;;

και μια δευτερη ερωτηση.... που ησως ακουστει αστεια.. αλλα στο ελληνικο τμημα που εχεις... ο φωτο του φοντου δειχνει ελληνες στρατιωτες σε πορεια... ετσι;;; βλεπω να φορανε κρανη του Β  παγκοσμιου, αλλα ενας νομιζω εχει πιο πλατυ γεισο (μονο αυτο φιανεται αριστερα του πρωτου φανταρου με κρανος...) που λες και ειναι αγγλικο... ενω ενας πισω του φοραει τυπου ανδριαν;; οτι να ναι τους εδιναν;;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 06, 2017, 07:06:35 μμ »

δεν μπορω να δω καθαρα.. αλλα φαινεται κατι αρκετα παχυ  εκει... πιθανον διπλο ασημι σειρητι...  
γενικα στο ματι μου φαινεται σαν να ειναι παχυτερη απο τα πλαγια σειρητια στον ωμο... αλλα να ειναι ενωμενα;;

ποιος να ηταν αυτος ο ρουντι........ τουλαχιστον... ελπιζω να του αφησαν την ταυτοτητα του πανω του για να αναγνωρισουν το πτωμα..

δηλαδη απο υπαξιωματικος... λοχιας παιζει να ηταν κατι σαν δοκιμος αξιωματικος;

το αλλο παρασημο που λες οτιι εχει... λες γι αυτο πανω απο την τσεπη του... δεν βλεπω καθαρα... κατι σαν να εχει στο κατω και πανω μερος μια λεπτη οριζοντια γραμμη και στο κεντρο παχια... αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος...

μαλλον περισσοτερο τον ενοιαζε να βγει καλα το προσωπο για την κοπελια του... που ομως δεν ελαβε την φωτο ποτε....

στο διασημο μπορω να ξαναβαλω σμαλτο ή καλυτερα να το αφησω ως ειναι πια;; ειχα την εντυπωση οτι το σμαλτο ηταν μπογια αλλα εκεινο ηταν σαν τζαμακι!



Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences