Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:43:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικο χρυσό νομισμα  (Αναγνώστηκε 3652 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GEOVOZ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 05:34:13 μμ »

Καλησπέρα και γειά σας από ένα νέο μέλος, μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι το οθωμανικό (νομίζω) χρυσό νόμισμα στις φωτογραφίες. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 04:09:02 μμ »

οθωμανικο ειναι... αλλα αν μπορεις πες μου διαμετρο και βαρος του νομισματος.... για να σου πω λοιπα στοιχεια...
Καταγράφηκε
GEOVOZ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:09:16 μμ »

Η διάμετρος του είναι 22,2 χιλιοστά και το βάρος του περίπου 7,5 γραμμάρια (δεν έχω ζυγαριά ακριβείας)
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 06:26:39 μμ »

το νομισμα σου ειναι Οθωμανικο των 100 κουρων!  κανονικα ειναι 7.2160 γραμμαρια και 22 χιλιοστα.. οποτε πανω κατω εισαι μεσα... δες το ομως στο βαρος.. γιατ ιτο νομισμα σου εχει φθορα.. και αν ειναι 7.5 γραμμαρια.. υπαρχει προβλημα! κανονικα πρεπει να ειναι 7.1 ή 7 γραμαμρια λογο φθορας...

να ξερεις υπαρχουν πολλα πλαστα οθωμανικα νομισματα! στις φωτογραφιες σου.. δεν μπορω να καταλαβω.. δεν ειναι καλη η αναλυση... η μεγενθυση θολωνει το νομισμα.. και δεν μπορω να δω καθαρα το πεδιο..

βλεπω σημαδια... αν ειναι σαν ποροι... ισως το νομισμα ειναι χυτο.. αρα καλπικο... ισως με καθαροτερες φωτο...

το νομισμα λοιπον κοπηκε επι βασιλειας του σουλτανου Αβδουλαζιζ... και φερει ημερομηνια 1277 /2 ή 3... φαινεται εξογκωμενο το 2.. αλα το 2 με το 3 στα αραβικα ειναι σχεδον το ιδιο..  κατι βλεπω θολα που μαλλον το κανει ετος 3...

τι θα πει αυτο σε χριστιανικα χρονια... το 1277ΑΗ ειναι το χριστιανικο 1861 αλλα αυτο ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου! το 2 ή 3 που αναφερω ειναι το ετος βασιλειας του σουλτανου οταν κοπηκε το κερμα...

αρα μιλαμε (αν το παρω σαν 3 και εχοντας υποψιν οτι το 1861 ειναι ο πρωτος χρονος βασιλειας..), για το 1863.

κοπηκε δε στην Κωνσταντινουπολη.... το αναφερει στην πισω οψη! υπαρχουν και αλλα νομισματοκοπεια την περιοδο.. ειτε για την επισκεψη του σουλτανου εκει.. ειτε απο το νομισματοκοπειο του Μισιριου... της αιγυπτου δηλαδη.. που ομως ηταν διαφορετικα σε σχεδιο...

ο κραους αναφερει οτι 1277/3 κοπηκαν 478.000 τεμαχια... ενω 1277/2 κοπηκαν 3.129.000 τεμαχια...

τιμες που αναφερει η 6η εκδοση ημερομηνιας 2009 (φυσικα οι τιμες πηραν ανοδο.. μιας και ανεβηκε ο χρυσος!!), ειναι σε VF απλα οσο κανει ο χρυσος του (ειναι 22 καρατια!), σε XF 220 δολλαρια και σε ακυκλοφορητο 250 δολλαρια! δεν παιζουν πια αυτες οι τιμες! στανταρ!!!

τιμες στην τουρκικη αγορα....

F=425$, VF=450$, UNC=500$ παντα σε δολλαρια αμερικης! ιδιες τιμες ισχυουν και στις 2 ημερομηνιες... 2 ή 3

στην ελλαδα εχω δει να πουλουνται οθωμανικα παραπλησια διαφορων ημερομηνιων... απο 260-270 ευρω εως 285 νομιζω... δεν ειμαι σιγουρος...  παλιοτερα ηταν φτηνοτερα... αναλογα με τον χρυσο πανε κι αυτα.. λιγο πανω απο την αξια του χρυσου... εκτος κι αν ειναι καποιο σπανιο!

τωρα... το δικο σου εχει φθορα... οποτε η τιμη του πεφτει.... και σαν να εχω προσεξει σημαδια στα πλαγια.. στην οδοντοση... οτι ηταν κολλημενο καπου... ειχε χαλκα... απο κοσμημα; αν ναι... μιλαμε τοτε μονο για αξια χρυσου!

ισως και να κανω λαθος... αλλα κατι φαινεται...στην φωτο που δειχνεις την πισω οψη (ΟΧΙ αυτη με τον Τουγρα..)... στα αριστερα....
Καταγράφηκε
GEOVOZ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 08:48:21 μμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την λεπτομερέστατη ανάλυση! Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι καλύτερες. Δεν ήταν κολλημένο σαν κόσμημα αλλά η οδόντωση  έχει φθαρεί από ότι καταλαβαίνω.
Τα σημάδια είναι χτυπήματα, όχι πόροι, νομίζω φαίνονται στις νέες φωτογραφίες.Είναι ένα νόμισμα που μάλλον έχει περάσει πόλλα στην διάρκεια του χρόνου, εξού και οι φθορές!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 10:04:00 μμ »

Τελικα ειναι 1277/2 κι οχι 3....

αν δεν εχει πια καλη οδοντοση... σιγουρα εχει περασει απο κοσμημα... και ηταν κολλημενο σε στεφανακι... γιατι αν η οδοντωση δεν ειναι καλη... λογο φθορας... θα επρεπε ολο το νομισμα να ειναι υπερβολικα φθαρμενο....
παλια τα κολλουσαν σε στεφανακι... για κοσμημα και οταν το αφαιρουσαν... η οδοντωση δεν ηπηρχε ή ηταν πολυ χαλια... ισα που φαινοταν... ή γενικα πολυφθαρμενη.. ειδικα στα σημεια κολλησης...

παιζει ομως και κατι αλλο... μπορει να ειναι χυτο.... απομιμιση σε χρυσο ομως... υπαρχουν τετοιες πολλες μοντερνες ή οχι!... σκεψου... μου ειπες περιπου 7.5 γραμμαρια χωρις να εχεις ζυγαρια ακριβειας.. και εχει τετοια φθορα.. και στην οδοντοση και μια καποια φθορα στο πεδιο.....
για να το κανουν οσο ποιο κοντα στα γνησια σε μεγεθος και βαρος... επρεπε η να ειναι λιγο μεγαλυτερο, ή λιγο ποιο χοντρο.. βαρυτερο... κτλ... μιας και τα καρατια του χρυσου ηταν χαμηλωτερα...

και κατι δεν μου καθετε πολυ καλα.. εχει σημεια σε ολο το πεδιο που... ειδικα στα αστρα.. γυρω... σαν να ειναι χυτο... ελπιζω καποιος γνωστης πλαστων να μπορει να μας πει αν οντως εχει τον ιδιο προβληματισμο.... κι αν ειναι σημαδια τετοια...  ποροι δηλαδη πολλοι μικροι...  το ιδιο και στην πισω οψη... στην περιμετρο... που χανεται καποια στιγμη...
δεν το εχω το νομισμα στην συλλογη μου για να μπορεσω να μελετησω.. αλλα απο φωτογραφιες αλλων...
γι αυτο αν καποιος που ξερει να αναγνωριζει πλαστα και εχει και ενα τετοιο γνησιο νομισμα για να το ελεγξει... ισως βοηθησει καλυτερα!


μπορει και να κανω λαθος... ανθρωποι ειμαστε! Χαμόγελο  καλο ειναι να το ελεγξεις αν εχεις καποιο δικο σου χρυσοχοο.. για ακριβες βαρος, παχος, καρατια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences