Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:21:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυστραλέζικο χιτώνιο, 1945  (Αναγνώστηκε 2753 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιούνιος 02, 2017, 11:16:53 μμ »

Μια από τις "παρασπονδίες" μου σε ό,τι αφορά στις στολές της Κοινοπολιτείας, καθώς γενικά συλλέγω στολές που χρησιμοποιήθηκαν στη Μ. Ανατολή, τη Β. Αφρική και τη Μεσόγειο.

Το συγκεκριμένο είναι ένα Αυστραλέζικο χιτώνιο τύπου Service Dress, που χρησιμοποιήθηκε από τα μέσα του Β' ΠΠ, οπότε και οι δυνάμεις του εκστρατευτικού σώματος της χώρας αποσύρθηκαν από τη Β. Αφρική, για να πολεμήσουν στον Ειρηνικό και την Άπω Ανατολή. Η εμφανής διαφορά του σε σχέση με τα προηγούμενα υποδείγματα είναι οι "κρυφές" χαμηλές τσέπες.

Είναι αχρησιμοποίητο και δεν έχει χορηγηθεί, καθώς δεν υπάρχουν ίχνη διακριτικών, τόσο μεταλλικών στο περιλαίμιο, όσο και υφασμάτινων στα μανίκια.



Κοντινές από τα κουμπιά.





Φωτογραφίες του εσωτερικού, με την τσέπη για τον ατομικό επίδεσμο και την ταμπέλα του κατασκευαστή.



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2017, 07:48:07 μμ »

Πολύ όμορφο,μου αρέσουν εκτός των άλλων,τα κουμπιά με το χάρτη,οι εξωτ. κάτω "κρυφές", καθώς και η εσωτερική τσέπη!

γενικά συλλέγω στολές που χρησιμοποιήθηκαν στη Μ. Ανατολή, τη Β. Αφρική και τη Μεσόγειο.

Οι Ιταλοί στην Λιβύη τί στολές φορούσαν?
Εχω δει κάποιες φωτογραφίες..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2017, 08:07:15 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2017, 10:35:42 μμ »

Χαίρομαι που σου άρεσε, Νίκο!

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα ιταλικά militaria. Οι στολές που έχω από τα συγκεκριμένα μέτωπα είναι αποκλειστικά βρετανικές.

Θα σου πρότεινα να εγγραφείς σε κάποιο διεθνές φόρουμ για militaria, όπως το wehrmacht-awards.com ή το warrelics.eu και πέρα από το ατομικό ψάξιμο, να ρωτήσεις και συλλέκτες εξειδικευμένους σε αυτον τον τομέα, καθώς υπάρχουν πολλά αντίγραφα και πολλά μεταπολεμικά κομμάτια που πωλούνται σαν της περιόδου του (μεσο)πολέμου. Είναι ρίσκο να προχωρήσεις έτσι, γιατί οι τιμές στις στολές και τα κράνη τις περισσότερες φορές ξεκινούν από τα 300 ευρώ και ανεβαίνουν.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2017, 07:30:32 πμ »

Καλημέρα Γιώργο, ωραίο κομμάτι με μηδέν χιλιόμετρα  Σαρκασμός
Βλέπω αρχίζεις τις παρασπονδίες που οδηγούν σε σκοτεινά (χρηματικά) και με μεγάλη ποικιλία, συλλεκτικά
μονοπάτια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2017, 10:11:49 πμ »

Καλημέρα, Στρατή.

"Παλιό" είναι, απ' ό,τι θυμάμαι πρέπει να αγοράστηκε το 2009. Πάλι στα βρετανικά κι ελληνικά κινιόμουν και τότε, αλλά αργότερα το περιόρισα ακόμη περισσότερο σε μέτωπα και συγκεκριμένα αντικείμενα, με τις "παρασπονδίες" να περιορίζονται σε λίγο πιο "ιδιαίτερα" κομμάτια.

Κατέληξα ότι αισθητικά είναι πολύ καλύτερο για μια συλλογή...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2017, 11:40:01 πμ »

Ωραίο χιτώνιο.  Συγχαρητήρια  Γιώργο
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2017, 08:11:34 πμ »

Καλημέρα, Στρατή.

"Παλιό" είναι, απ' ό,τι θυμάμαι πρέπει να αγοράστηκε το 2009. Πάλι στα βρετανικά κι ελληνικά κινιόμουν και τότε, αλλά αργότερα το περιόρισα ακόμη περισσότερο σε μέτωπα και συγκεκριμένα αντικείμενα, με τις "παρασπονδίες" να περιορίζονται σε λίγο πιο "ιδιαίτερα" κομμάτια.

Κατέληξα ότι αισθητικά είναι πολύ καλύτερο για μια συλλογή...
Ok Κλείσιμο ματιού..νόμιζα πως ξεκίνησες νέα συλλεκτική κατευθυνση προς Αυστραλία μερία..Αλλο κεφάλαιο, άλλο ψάξιμο,
άλλα χρήματα κλπ κλπ..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences