Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:17:42 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματόσημα σε ταχυδρομημένους φακέλους  (Αναγνώστηκε 4342 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Μάιος 24, 2017, 11:30:15 πμ »

 Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα και αν είναι λάθος συγχωρήστε με. Ως άσχετος από γραμματόσημα και με αφορμή μια μικρή συλλογή της ανιψιάς μου, θα ήθελα να μου διευκρινιστεί πως "μαζεύουμε" τα γραμματόσημα που είναι πάνω στα ταχυδρομημένα γράμματα και τις καρτ ποστάλ. Η ανιψιά μου κόβει το αντίστοιχο τμήμα του φακέλου ή της κάρτας και βρέχοντας το κομμάτι αφαιρεί τα γραμματόσημα. Εγώ έχω ακούσει ότι τα κρατάμε μαζί με τον φάκελλο ή την κάρτα. Επίσης μεγαλύτερη αξία έχουν τα σφραγισμένα, ή τα ασφράγιστα; Εμένα που μου αρέσει να μαζεύω παλιά έγγραφα (επίσημα και μη), γράμματα σημειώματα κτλ, τι κάνω με τα διάφορα γραμματόσημα, χαρτόσημα, σφραγίδες σταμπες κτλ που έχουν πάνω τους; Τα " κόβω", ή τα αφήνω στην ησυχία τους και τα μαζεύω ως έχουν; Κάθε απάντηση επιθυμητή, ελπίζω να έγινε κατανοητός ο προβληματισμός μου...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2017, 12:43:45 μμ »

Δεν υπάρχει ένας δρόμος στο φιλοτελισμό, αλλά πολλοί δρόμοι και ανάλογα την περίπτωση διαλέγεις κάποιον.

Πάμε λοιπόν

Γραμματόσημα σε καρτ ποσταλ. Τις συλλέγουμε ως έχουν οι καρτ ποσταλ πέρα απο το μήνυμα που μπορεί να γράφει κάποιος έχει σηνήθως και μια φωτογραφία απο μιας περιοχή που σίγουρα δε θα την ξαναδείς ίδια οπότε αποτελεί και ένα είδους ντουκουμέντου. Γενικά τις καρτ ποσταλ έχουν αξία σαν ολόκληρες κάρτες δεν αξίζει να τις κόβεις. Γιατί? 1) αποτελούν ντοκουμέντο όπως είπα πιο πάνω, 2) για την ταχυδρόμηση τους θέλουν απλά ταχυδρομικό τέλος δηλαδή 0,72 (για σήμερα) το αντίστοιχο για παλιότερα χρόνια δηλαδή έχουν φέρουν το πιο κοινό γραμματόσημο της εκάστοτε περιόδου. 3) είναι ωραίο φιλοτελικό τεκμήριο καθώς έχει φωτογραφία της περιοχής και σφραγίδα του ταχυδρομικού γραφείου της περιοχής πχ καρτ ποσταλ Σπετσών με μια σφραγίδα του ταχυδρομικού γραφείου Σπέτσες.

Γράμματα με γραμματόσημο. Γενικά  τα ξεκολλάμε (κόβουμε το κομματάκι, το βαφτίζουμε σε χλιαρό νερό και ξεκολλάει μόνο του, μετά στέγνωμα σε πετσέτα με τις πλάτες γυρισμένες προς τα πανω)
Πότε δεν τα ξεκολλάμε και κρατάμε όλο τον φάκελο μαζί ως έχει. Όταν α) έχει πολλά γραμματόσημα πάνω του μεγάλων αξίων (το απλό τέλος σήμερα είναι 0,72) ένα γράμμα με τέλος 3,5ε πχ,  σφραγισμένο το κρατάς ως έχει. β) κρατάς ολόκληρα αν έχουν πάνω κάποια ιδιαίτερη σημείωση απο το ταχυδρομείο ή κάποια ιδιαίτερη σφραγίδα με κάποιο μήνυμα. γ) το κρατάς αν η σφραγίδα αποστολής είναι ευανάγνωστη και απο μικρή περιοχή. πχ γράμμα με σφραγίδα απο Γαύδο ας πούμε ειναι πιο σπάνιο απο γράμμα απο το Σύνταγμα.

Βέβαια μπορείς μη τα κρατάς και καθόλου αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η σφραγίδα.

Σφραγισμένα ή Ασφράγιστα
Εδώ κάνεις ότι μπορείς. Η απλή λύση είναι ασφράγιστα μαζεύεις ότι πέφτει στα χέρια σου εκεί συνήθως δεν θα έχεις τα γραμματόσημα μεγαλύτερων αξίων (τα κλειδιά που λέμε) είναι και η πιο ανέξοδη λύση.
Ασφράγιστα είναι πιο ωραία και ολοκληρωμένη αλλά μπαίνεις στη διαδικασία να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Ένα παλιό γραμματόσημο συνήθως έχει μεγαλύτερη αξία ως ασφράγιστο παρά ως σφραγισμένο (μιλάω για τον γενικό κανόνα και όχι εξαιρέσεις)

Σημείωση τα γραμματόσημα του σήμερα σφραγισμένα είναι πιο δύσκολα απο τα ασφράγιστα καθώς έχει μειωθεί το επιστολικό ταχυδρομείο.

Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα αλλά νομίζω για αρχή είναι ένας μπούσουλας τα πιο πάνω.

Σημείωση 2 δες το θέμα για την φιλοτελική έκθεση που γίνεται σε μερικούς μήνες θα είναι πάρα πολύ καλή εμπειρία και θα αποκομίσεις αρκετά πράγματα για τα γραμματόσημα.

Ότι απορία έχεις ρώτα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 24, 2017, 01:49:45 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή συλλέγω παλιά έγγραφα, πέφτουν στα χέρια μου και επιστολές που βρίσκονται πολλές φορές μαζί. Εκεί είναι η απορία μου, αν το χαλάς το παλιό γράμμα αν του αφαιρέσεις τα γραμματόσημα... Επίσης κάτι χαρτόσημα, που βρίσκονται πάνω σε παλιά έγγραφα, που αναγράφουν "κινητόν επίσημα ΔΟΕ", έχουν κάποια αξία; ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2017, 02:00:38 μμ »

Εξαρτάται και για πόσο παλιό γράμμα μιλάμε, νομίζω με μπούσουλα όσα σου είπα πάνω κατω θα καταλάβεις.

Για χαρτόσημα δεν έχω ιδέα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences