Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:45:15 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: O πανάκριβος δίσκος και ο άσχετος πωλητής;  (Αναγνώστηκε 4527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
passenger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2017, 11:37:09 πμ »

Πάνε 2 μήνες που άρχισα ν' ασχολούμαι με το χρηματιστήριο του βινυλίου. Πρόσφατα διάβασα αυτό το άρθρο: http://www.lifo.gr/team/music/55242. Επειδή συνηθίζω οτιδήποτε διαβάζω στο διαδίκτυο να το επαληθεύω, πράγματι διαπίστωσα ότι "ο πιο ακριβός ελληνικός δίσκος" είχε πουληθεί το 2013 στην τιμή που ανέφερε ο αρθρογράφος : http://www.popsike.com/Mega-Rare-Mimis-Plessas-Orbiters-Greece-Goes-Modern-Garage-Psych-Holy-Grail-Lp/171040493008.html. Οταν όμως τον αναζήτησα στο discogs, με εκπληξη είδα ότι το 2015 η τιμή πώλησης του εκεί υπολειπόταν κατά 2 μηδενικά της μυθικής του ebay. Βεβαίως και όλα είναι πιθανά σ'αυτον τον κόσμο, όμως η πιθανότητα κάποιος που πουλάει δίσκους στο discogs να πέφτει τόσο έξω στην εκτίμηση του δίσκου του, είναι περίπου η ίδια μ'αυτήν ενος καθημερινού αναγνώστη της wall street journal να πιστεύει οτι οσονούπω ο Αρτέμης Σώρρας θα σώσει τον πλανήτη. Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός - αν κάνω λάθος διορθώστε με- ότι μεταξύ των δύο πωλήσεων του 13 και του 15 καμία άλλη πώληση του "πανάκριβου" δεν έχει γίνει. Θα θελα ν'ακούσω την άποψη των έμπειρων συλλεκτών του σάιτ γι αυτήν την περίπτωση.
ΥΓ. Στο discogs ο εν λόγω δίσκος χαρακτηρίζεται ως avant guarde jazz...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2017, 11:57:45 πμ »

Μήπως έπαιξε κάποιο ρόλο στην πτώση της τιμής η επανέκδοση του δίκου? Η επανέκδοση είναι πάντα πολύ πιο φθηνή απο την πρώτη έκδοση. Οι συλλέκτες κυνηγάνε πάντα την πρώτη έτσι και επανέκδοση να γίνει κρατάει γενικά την τιμή της.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2017, 12:44:24 μμ »

Καλημέρα. Ο δίσκος είναι ο πιο ακριβός ελληνικός δίσκος. Η τιμή δεν είναι συγκεκριμένη, ορίζεται από τον πωλητή, τον αγοραστή, και την στιγμή. Η πώληση που βλέπεις ήταν λάθος ξένου πωλητή που δεν ήξερε, έτσι έχω ακούσει, στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και την περίπτωση να είναι κουτοπονηριά της ράτσας μας, να κάνουμε μια ψεύτικη χαμηλή πώληση, μήπως τσιμπήσει κανένας ξένος που θα τύχει να τον έχει και να θέλει να πουλήσει και τον βάλει χαμηλά, αφού θα δει παλιά πώληση χαμηλή.

Μία πρόσφατη ebay μέτριας κατάστασης...

http://www.ebay.com/itm/Mimis-Plessas-034-Greece-Goes-Modern-034-Ultra-Rare-Greek-Psych-Fuzz-LP-Pan-Vox-mp3-/401287872273?hash=item5d6e9eff11%3Ag%3AWDQAAOSwsW9YwFnk&nma=true&si=fEiTjtTatHvTvsfkIH639fUnHXw%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Καταγράφηκε
passenger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2017, 01:48:43 μμ »

Σ'ευχαριστώ Dimmarko, μου λυσες όλες τις απορίες. Το λινκ που έδωσες δεν ήταν ψηλά στο γκουγκλ κι έτσι έμεινα με την εντύπωση ότι ο εν λόγω δίσκος έχει πουληθεί δις.
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2017, 03:55:55 μμ »

...........

ισχυει το ιδιο και για σενα..αν θες να βαλεις πωληση,να πας στον τομεα των πωλησεων,να διαβασεις τους ορους (καρφιτσωμενα θεματα) και μετα να ανεβασεις σωστα την οποια αγγελια σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2017, 04:05:33 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2017, 04:09:33 μμ »

Δεν έβαλα αγγελία πώλησης φίλε, σχόλιο για το θέμα στη τιμή έκανα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2017, 04:55:57 μμ »

Το "εχω τον χ δισκο και τον πουλαω.περιμενω την προσφορα σας να δουμε αν ισχυουν οι τιμες" δεν νομιζω οτι ειναι σχολιο για την τιμη παραπανω αλλα εμμεσως προσπαθεις να πουλησεις κατι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences