Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:56:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1973Α  (Αναγνώστηκε 6666 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2017, 08:10:28 μμ »

Καλησπέρα.
Θα παρακαλούσα τους ειδικούς για μία εκτίμηση των ποικιλιών για τα νομίσματα της φωτογραφίας.
Υπάρχουν φωτογραφίες από κάθε νόμισμα μόνο του, μπορώ να ανεβάσω αν ζητηθεί.
Ευχαριστώ, Νίκος.

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι το Νο2 είναι η ποικιλία  "σπασμένο ακροκέραμο" μαζί με ‘’σπασμένο κύμα’’ .
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2017, 10:46:08 μμ »

1 χοντρο περιθωριο
2 κομμενο κυμα-σπασμενο ακροκεραμο (δεν ειμαι σιγουρος για το ακροκεραμο,δεν βοηθα η φωτο,αλλα ετσι δειχνει)
3 ψιλο περιθωριο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2017, 04:37:24 μμ »

Ευχαριστώ Κώστα.
Επειδή οι φωτογραφίες ήταν όντως χάλια  Λύπη, ανεβάζω το Νο2, μόνο του.
Είναι η ποικιλία με το μικρό ή το μεγάλο κύμα ?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2017, 05:12:30 μμ »

Ειναι με σπασμενο ακροκεραμο.το κυμα το βλεπω για μεγαλο.εγω θα το κρατουσα σαν σπασμενο ακροκεραμο κ θα εβρισκα ενα αλλο με κομενο κυμα που ειναι πιο ευκολο..τωρα για το μικρο κυμα,δεν εχω συναντησει καποιο,αν και εχω καιρο νς ασχοληθω με τα συγκεκριμενα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2017, 08:42:48 μμ »

Μάλλον μικρό κύμα είναι.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2017, 10:30:29 μμ »

 Στην Απάντηση 17 στην 4η φωτο είναι  τα δυο κομμένα κύματα. Τσέκαρε  εσύ πιο είναι το δικό σου Χαμόγελο.   http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33017.15
 Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τον Κώστα . Να το κρατήσεις σαν διπλή ποικιλία, κομμένο κύμα και σπασμένο ακροκέραμο. Το ακροκέραμο είναι και πιο δύσκολο έναντι του κομμένου κύματος Κλείσιμο ματιού.. Μιμης
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2017, 10:42:25 μμ »

ειναι ξεκαθαρο το μεγαλο κυμα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2017, 10:49:06 μμ »

Το κύμα δεν ακουμπάει την μύτη του ψαριού.
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2017, 11:19:43 μμ »

Στην Απάντηση 17 στην 4η φωτο είναι  τα δυο κομμένα κύματα. Τσέκαρε  εσύ πιο είναι το δικό σου Χαμόγελο.   http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33017.15
 Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τον Κώστα . Να το κρατήσεις σαν διπλή ποικιλία, κομμένο κύμα και σπασμένο ακροκέραμο. Το ακροκέραμο είναι και πιο δύσκολο έναντι του κομμένου κύματος Κλείσιμο ματιού.. Μιμης

Μίμη ευχαριστώ για την βοήθεια.
Τις φωτογραφίες σου τις έχω σαν ευαγγέλιο τώρα που ψάχνω τις ποικιλίες, όμως με το συγκεκριμένο δεν έβγαλα άκρη. Όπως λέει και ο D.Dimitris
Το κύμα δεν ακουμπάει την μύτη του ψαριού.

Στις φωτογραφίες που έχεις στην απάντηση 17 δεν φαίνεται η μύτη του δελφινιού !
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2017, 11:33:34 μμ »

οπα,για να ξεκαθαρισουμε,τι κοιταμε στο ψιλο-χοντρο κυμα??εχω την εντυπωση οτι η διαφορα ειναι στο κομμενο σημειο απο το ποδι του αλογου που το αριστερο κομματι του κυματος ειναι πιο ψιλο και η πανω του ακρη τελειωνει πιο χαμηλα απο το παχος της οπλης.κατι που στο χοντρο κυμα δεν συμβαινει γιατι το παχος του κυματος ειναι ισο με το παχος της οπλης...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2017, 11:45:26 μμ »

οπα,για να ξεκαθαρισουμε,τι κοιταμε στο ψιλο-χοντρο κυμα??εχω την εντυπωση οτι η διαφορα ειναι στο κομμενο σημειο απο το ποδι του αλογου που το αριστερο κομματι του κυματος ειναι πιο ψιλο και η πανω του ακρη τελειωνει πιο χαμηλα απο το παχος της οπλης.κατι που στο χοντρο κυμα δεν συμβαινει γιατι το παχος του κυματος ειναι ισο με το παχος της οπλης...
Κώστα τώρα που το είπες, παρατηρώ ότι όντως έτσι είναι και στις φωτογραφίες του Μίμη!
Κάπου διάβασα όμως αυτό που λέει ο D.Dimitris για το δελφίνι και την απόστασή του από την πάνω άκρη του κύματος, γιαυτό μπερδεύτικα  Απορία !
 
Υ.Γ. Αυτά είναι 3 από καμιά 15αριά κομμάτια του 1973Α που βρήκα και πήρα από το "ταψί" στην Θεσσαλονίκη όπως είπα και στον sam_gr . Ακολουθούν και άλλα σε άλλες αξίες, που θα χρειαστώ την βοήθεια σας.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2017, 12:08:36 πμ »

το χοντρο και ψιλο κυμα αυτο ηξερα εγω οτι ηταν.τωρα αν υπαρχει καποια αλλη ποικιλια λεγομενη 'ψηλο-χαμηλο' κυμα,δεν το ξερω..

οσο για τα υπολοιπα,αναμενουμε νεες αναρτησεις!! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2017, 02:50:31 πμ »


 Από την φωτο που έχεις πιστεύω ότι είναι το κανονικό κομμενο κύμα ( όσο αφορά το κύμα).  Στο λεπτό κομμενο κύμα είναι λεπτότερο και το πόδι, αλλα και το κύμα από την δεξιά πλευρά.
 Για το δελφίνι τωρα  να σου πω την αλήθεια δεν εχω άποψη.  Πιστεύω όμως ότι παρουσιάζει αυτήν την διαφορά ( απόσταση μύτη-κύμα), και σε άλλες ποικιλίες αυτού του νομίσματος. Ίσως πρέπει να ρίξω μια ματια ξανα στα εικοσάρικα αυτά Στριφογύρισμα ματιών….
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2017, 07:05:08 μμ »

Από την φωτο που έχεις πιστεύω ότι είναι το κανονικό κομμενο κύμα ( όσο αφορά το κύμα).  Στο λεπτό κομμενο κύμα είναι λεπτότερο και το πόδι, αλλα και το κύμα από την δεξιά πλευρά.
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

  Για το δελφίνι τωρα  να σου πω την αλήθεια δεν εχω άποψη.  Πιστεύω όμως ότι παρουσιάζει αυτήν την διαφορά ( απόσταση μύτη-κύμα), και σε άλλες ποικιλίες αυτού του νομίσματος. Ίσως πρέπει να ρίξω μια ματια ξανα στα εικοσάρικα αυτά Στριφογύρισμα ματιών….

Δες τις φωτογραφίες που ανεβάζω για σύγκριση.
Η λεπτομέρεια  1 είναι το Νόμισμα 3 (Λεπτό περιθώριο) και η λεπτομέρεια 2 είναι το νόμισμα 2 (κομμένο κύμα-σπασμένο ακροκέραμο). Η διαφορά στη μύτη του δελφινιού είναι σημαντική νομίζω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2017, 07:12:21 μμ »

ωχωχωχ!!σε μπελαδες μας βαζετε παλι!!τουλαχιστον δεν κανονιζετε με τον κωστα να τα ανεβαζετε μαζι για να μην ψαχουλευω συνεχεια?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences