Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:17:02 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΡΗΤΗ 60 τορνεζια ΠΝΕ (νόμιμο;)  (Αναγνώστηκε 11295 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:00:43 μμ »

αγαπητε φιλε γιωργο,επειδη οταν γραφω κατι,σκεφτομε καλα,και υστερα γραφω!σαν χρονια μελος της πνε,και γενικα στον χωρο του νομισματος,εχω δικαιωμα! να μιλαω εκ μερους της πνε(οχι σαν διοικητικο οργανο)  εστω και σαν απλο αλλα ενεργο μελος!αν εχεις δει,ποτε δεν εχω εκφραστει για νομισματα,εκτος των πριν,του 1453 δηλαδη μετα την αλωση,αλλα μονο πριν(αρχαια,ρωμαικα,βυζαντινα)που φυσικα δεν εχουμε αμεση σχεση!αλλα μονο αρχαιολογικης αξιας κανονικα!αλλα βενετσιανικα?οπως και αλλα της ιδιας εποχης?αλλα ειναι νομιμα?που κυκλοφορουσαν,και επι οθωνος αν εχεις διαβασει!(τσεκινια,αργυρα δουκατα)λες να κατηγορω  νομισματα που συλλεγω,και  που εχω!!σαν,το αβαταρ μου!αλλο! αρχαια,βυζαντινα που πρεπει να ψαξεις!και αλλο μεσαιωνικα η τουρκικα,η ευρωπαικα και νοτιας αμερικης!που εχει σχεδον καθε σπιτι σαν ενθυμιο!εγω θα ευχομουν να ηταν ελευθερα ολα,αλλα αφου απογορευονται ας δειξουμε ανοχη,οπως των αντιστοιχων ευρωπαικων που επιτρεπονται,μετα το 1453!αν ειδες οταν κατηγορω,εξηγω,γιατι?επειδη μου εχει τυχει τετοια περιπτωση,και προς αποφυγη της αρχαιοκαπηλιας στα βασικα κυριως ελληνικα,(οπως τα αρχαια ελληνικα,ρωμαικα που τα περισοτερα εχουν ελληνικα θεματα και τελος βυζαντινα που ειναι χαραγμενα στο DNA μας!)ας μην αλλοιωνεις τις ξεκαθαρες προθεσεις μου,θυμασαι τις απειλες εναντιων μου,των κυνηγων θησαυρων!εκτος και αν εχεις επιλεκτικη μνημη!εγω ποτε δεν σε εχω κατηγορησει,ουτε εχω παρει θεση σε διαφορες διαμαχες!δεν μου αρεσει!να κανω τον δικηγορο του διαβολου,και ενω σε χαρηκα που ειπες που πρεπει?να απευθυνθει ο φιλος βαγγελης,εσυ εκατσες και εψαξες με ιδιαιτερο ζηλο!παλαια μου αρθρα!σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!μαλλον ανταπωδωση? για τα ξενυχτια που εχω κανει,για να απαντω σε νεους συλλεκτες,και να βοηθω οσο μπορω.στα τοσα χρονια, που ειμαι συλλεκτης και εχω απαντησει σε ολους τους φιλους,ενω θα μπορουσα να πουλω και εγω! χρυσα και αλλα νομισματα,οπως σχεδον ολοι!δυστηχως,εγω τα χαριζω,δεν τα πουλαω σαν μερικους!ουτε απαντω για να τους βοηθησω,να τα ξεφορτωθουν.ισως φταιω εγω,γιατι αντι να κονομαω σαν μερικους αλεξιπτωτιστες,βοηθουσα η τσακωνομουν,για να μενη ορθια η ιστοσελιδα μας,(αλλα μαλλον,ιστοσελιδα σου!)κυριε αντνου,αν στον αρθρο του φιλου βαγελλη.δεν καταλαβαινεις σε ποιον, μονο!απευθυνεται. πρεπει μαλλον καποιος να σου εξηγησει οτι εννοει μονο την πνε?και οχι αλλους αμεσα ενδιαφερομενους(πωλουνται σταυροφορικα του 1200μχ!!!,κλπ)αν ψαξεις θα τα βρεις!αρα δυο μετρα και δυο σταθμα!αλλα εγω δεν εκανα θεμα,νομισματα παραλληλα με τα βυζαντινα 1453!αλλα  πολυ αργοτερα.ισως πρεπει να ασχοληθεις πιο ουσιαστικα,η να διαβαζεις πιο προσεκτικα,καλο βραδυ σε ολους,και δεν ξανασχολουμε αλλο,πρσπαθω να φανω ψυχραιμος!για το καλο ολων μας!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.υγ.δεν εχω μαθει να μιλω ασχημα,ουτε προκειτε να το κανω,αλλα μπορω και ξερω,να αμυνομε με την,ευπρεπη απλη σκεψη,και γραφη(εστω και ανορθογραφα!)
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:22:58 πμ »

Γιάννη δε είχα κακή πρόθεση με τα προηγούμε ποστ μου. Πραγματικά απόρησα προς τι η επίθεση που δέχτηκε αυτός που ξεκίνησε τον θρεντ (μπορεί να κατάλαβα λάθος και να μην έκανες καν επίθεση). Επειδή πολλοί μπορούν να υποστηρίξουν ότι η το Ιονικό κράτος ή Κρητική πολιτεία ΔΕΝ ανήκαν στο ελληνικό κράτος εκείνη την εποχή, ότι δεν εμπίπτουν στη νομοθεσία. Φυσικά δεν είμαι ο αρμόδιος να γνωρίζω τι θέλει να πει ο νομοθέτης γιατί ούτε ασχολήθηκα ούτε είμαι νομικός.
Κατάλαβα από το αρχικό ποστ ότι η ερώτηση πήγαινε στο αν τελικά επιτρέπονται ή όχι αυτά τα νομίσματα.
Στο παρελθόν έχουν γίνει τέτοιες συζητήσεις.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:09:50 πμ »

δεν εχω τιποτε φιλε antvou,μαζι σου,γιατι βλεπω οτι εισαι νεος συλλεκτης,και δεν εχεις μπει ακομη στο πνευμα,της λεγομενης πιατσας!απλως λυπαμε για μερικους φιλους?δεν βαριεσαι! οσοι ξερουν,οτι τους  βοηθησα?αν τους βοηθησα?αν ειμαι καλοπροαιρετος?και τους πραγματικους μου σκοπους!οσο καιρο εγραψα εδω μεσα!σιγουρα εχω κανει λαθη,αλλα παντα χωρις δισταγμο ζητουσα συγνωμη.και για να πεις συγνωμη πρεπει να διαθετεις καποιο δικαιο ψυχης,που μαλλον μερικοι το αγνοουν!και ειναι φιλοι μονο οταν σε χρειαζονται,η αν υπαρχει λογος!σου ευχομε καλη συνεχεια.παντως ο νομοθετης αναφερει για ελληνικη επικρατεια,και μαλλον εννοει,ολον τον ελληνισμο της μισης μεσογειου!που ηταν τα ορια της αρχαιας ελλαδος!ολοι οι συλλεκτες γνωριζουν καλα τους νομους,αλλα παντα υπαρχει αυτο που λεμε συμφερον!γιατι να μην τα καθιερωσουμε νομιμα?τουλαχιστον,τα μετα του βυζαντιου,που υπαρχουν τοσα κρατη,και νομισματα που εδρασαν στον ελληνικο χωρο.χωρις να ασχολουμαστε με αρχαιολογικους θησαυρους και αρχαιοκαπηλιες,που τις καταδικαζω σιγουρα!ακομα και για πριν εκατο χρονια,εφοσον δεν ειναι κτημα κανενος,αλλα μονο του δημοσιου!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:42:45 μμ »

Οντος Γιαννη εισαι απο τα λίγα μελη που απαντουν και βοηθουν τους νεους σαν και εμενα.Τωρα σαν να εχω αρχισει να πιστευω σαυτα που λενε οτι μας ψεκαζουν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο γιατι τωρα τελευταία ολο παρεξηγήσεις γινονται.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 04:34:32 μμ »

να εισαι καλα,φιλε δημητρη!ισως πρεπει να βρουμε τροπους,να μην λερωνομαστε,ειναι κριμα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 10:54:38 πμ »

αγαπητε φιλε βαγγελη,σου ζητω συγνωμη,αν το υφος μου,ηταν λιγο προκλητικο!παντως κατοπιν συνενοησης με τον προεδρο της ΠΝΕ,αιμιλιο Ζιλιερον,μου ειπε οτι επιτρεπονται!απαγορευονται μονο τα,πριν του 1453 κομμενα στον ελλαδικο χωρο.για καθε πληροφορια,μπορεις να απευθυνθεις μαζι του.αιμιλιος ζιλιερον,προεδρος της πανελληνιας νομισματικης ενωσης.nomisma.gr.και παλι,πιστευω οτι θα δεχθεις την συγνωμη μου,ειλικρινα δεν ειχα κανενα κινητρο να σε θιξω προσωπικα!επισης μου ανεφερε οτι η πνε,δεν μπορει να απαντα σε καθε σχολιο ιστοσελιδος!αντιθετα ειναι προθυμη!να απαντα,σε ολες τις αποριες μελων η μη,κατοπιν αιτησεως!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 656


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:43:58 μμ »

Δεκτή η συγγνωμη βεβαιως.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 04:41:34 μμ »

αγαπητε φιλε βαγγελη,σου ζητω συγνωμη,αν το υφος μου,ηταν λιγο προκλητικο!παντως κατοπιν συνενοησης με τον προεδρο της ΠΝΕ,αιμιλιο Ζιλιερον,μου ειπε οτι επιτρεπονται!απαγορευονται μονο τα,πριν του 1453 κομμενα στον ελλαδικο χωρο.για καθε πληροφορια,μπορεις να απευθυνθεις μαζι του.αιμιλιος ζιλιερον,προεδρος της πανελληνιας νομισματικης ενωσης.nomisma.gr.και παλι,πιστευω οτι θα δεχθεις την συγνωμη μου,ειλικρινα δεν ειχα κανενα κινητρο να σε θιξω προσωπικα!επισης μου ανεφερε οτι η πνε,δεν μπορει να απαντα σε καθε σχολιο ιστοσελιδος!αντιθετα ειναι προθυμη!να απαντα,σε ολες τις αποριες μελων η μη,κατοπιν αιτησεως!σε χαιρετω,γιαννηςτ.

εισαι και ο πρωτος τρελο αγορι
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 06:45:16 μμ »

ευτυχως που αντιλαμβανομε το προβλημα,της ψυχολογικης σου καταστασης?αλλιως θα το εκλαμβανα σαν ανηθικη προταση!εισαι και μανιατης!να εισαι καλα,φιλε λεωνιδα!γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences