Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:07:30 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ  (Αναγνώστηκε 4654 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« στις: Μάιος 18, 2017, 01:02:17 μμ »

Καλησπέρα σας

Παρακαλώ θα ήθελα μια εκτίμηση ταυτότητας του παρακάτω νομίσματος που δεν γνωρίζω.
Επίσης  θα ήθελα εάν γνωρίζετε την τρέχουσα τιμή του στην αγορά?
Όπως επίσης  αν το κρικάκι μπορεί να βγει και να επανέλθει  στην φυσική του κατάσταση?

Ευχαριστώ

Χρήστος
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2017, 02:02:22 μμ »

Το κρικακι κ να βγει η ζημια δεν διορθωνεται. Δυστυχως το καημενο εχασε την συλλεκτικη του υπεραξια. Οσο για το τι ειναι δεν γνωριζω αλλα σε λιγο ειμαι σιγουρος οτι θα μαθουμε.
NMS που εισαι? Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2017, 05:13:03 μμ »

εδω ειμαι... απλα μαγειρευω και... χαχαχαχα

η αφαιρεση του κρικου δεν θα επαναφερει το κερμα στην προτερη κατασταση... δυστυχως η καταστροφη εχει γινει και δεν υπαρχει αντιστρεψιμοτητα!

το νομισμα σου ειναι 100 γροσια του Μωαμεθ Ε΄Ρεσατ, και κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη το 1912 σε 41.507 τεμαχια! δεν ειναι λιγα... μη νομιζεις.. Χαμόγελο

ειναι 91,7% χρυσος, 30 χιλιοστα διαμετρος και 7.02 γραμμαρια βαρος!  ανηκει στην λεπτη σειρα.. την Ζiynet... ή οπως αργοτερα τα ελεγαν... de lux...

αυτα κοπηκαν περισσοτερο για να χρησιμοποιηθουν για κοσμηματα ή για καποιους εορτασμους οπως γαμους, περιτομες, αλλα και για στολισμο παραδοσιακων φορεσιων.... ετσι τα εκαναν λεπτοτερα και μεγαλυτερα σε διαμετρο.. για εντυπωσιασμο!  δεν επαυαν ομως να ειναι και κανονικο κερμα... λογικα...

το δικο σου μαλλον παει στο μεταλλο πια..
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2017, 05:25:28 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ είσασταν κατατοπιστικότατοι.

Χρήστος
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2017, 10:48:31 μμ »

για καποιους εορτασμους οπως περιτομες

Καλά, εορτασμός είναι αυτό?

Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2017, 11:09:17 μμ »

για καποιους εορτασμους οπως περιτομες

Καλά, εορτασμός είναι αυτό?


Για τους μουσουλμάνους,και τους εβραίους είναι εορτασμός.Οχι με την έννοια του κοινωνικού εορτασμού,αλλά του θρησκευτικού.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2017, 11:46:24 μμ »

ακριβως! μαλιστα το παιδι το ντυνουν σαν πριγκιπα! μαζευεται σοι και γειτονες... χαμος γινεται... αστα...

λογικα ειναι αρκετα τραυματικο για το παιδι... αλλα...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2017, 12:01:45 πμ »



λογικα ειναι αρκετα τραυματικο για το παιδι... αλλα...

Τι τραυματικο βρε Νικολα αφου απο την ωρα που θα αρχισει να καταλαβαινει του κανουν πλυση εγκεφαλου για αυτο το εθιμο;;
Πως το κανουν ολοι οι αντρες , πως ετσι γινεσαι αντρας και σε σεβωνται ολοι , πως πως πως οσα πως θελουν βρισκουν!!

Μεχρι την ωρα που θα μπει το μαχαιρι , η φαλτσετα-ξυραφι δεν ξερω ηντα διαολο χρησημοποιουν το παιδι καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι απο την πλυση εγκεφαλου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2017, 01:45:54 πμ »

Ένας ταξιδιώτης πάει στο Ισραήλ και περιδιαβαίνει στην παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ.
Χαζεύει τις βιτρίνες των μαγαζιών.
Βλέπει μια βιτρίνα που είχε ρολόγια, και επειδή ενδιαφερόταν πλησιάζει, κοιτάει τα ρολόγια, και μπαίνει στο κατάστημα.
-"Παρακαλώ, τι θα θέλατε?"
-"Θα ήθελα να σας ρωτήσω γι' αυτό το ασημένιο ρολόϊ τσέπης που έχετε στη βιτρίνα σας, εκεί αριστερά".
-"Δεν ασχολούμαστε με ρολόγια, κύριε, σε λάθος κατάστημα μπήκατε".
-"Μα, ρολογάδικο δεν είναι το κατάστημα?"
-"Όχι κύριε. Εδώ κάνουμε περιτομές".
-"Α, μάλιστα. Μα τότε γιατί έχετε βάλει ρολόγια στη βιτρίνα σας?"
-"Και τι θα περιμένατε να βάλουμε, κύριε?"

Σαρκασμός      Σαρκασμός      Σαρκασμός      Σαρκασμός


Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2017, 02:18:28 πμ »

- "γκιλοτινες μινιατουρες"
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2017, 07:58:49 πμ »

Καλημέρα σας

Έχω την εντύπωση πως οι πραγματικοί λόγοι αυτής της ιεροτελεστίας είναι καθαρά λόγοι καθαριότητας και όχι θρησκευτικοί και για να καθιερωθεί στο υποσυνείδητο των ανθρώπων ντύθηκε με τον μανδύα της θρησκείας.
Και ο λόγος ήταν ότι την εποχή εκείνη λόγω της κλιματικής κατάστασης που επικρατούσε στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής (ζέστη & ξηρασία) η πρόσβαση σε πήγες καθαριότητας ήταν δυσεύρετη και για να λέμε και την αλήθεια όχι και από τις προτεραιότητες των ανδρών,και επειδή όλοι ξέρουμε την φυσιολογία του συγκεκριμένου μέλους παρουσιάζονταν συχνά μολύνσεις (μετάδοση και στις γυναίκες) και θάνατοι και το οικονομικό και κοινωνικό κόστος απώλειας ανδρών τεράστιο για την εποχή εκείνη.
Μην σας διαφεύγει και το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια και στον δυτικό κόσμο αυξάνονται ραγδαία οι περιτομές για καθαρά λόγους καθαριότητας (τους πραγματικούς δηλαδή από καταβολής του εθίμου).

Χρήστος
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2017, 02:12:17 μμ »

Στο δυτικό κόσμο δεν αυξάνονται ραγδαία λόγω καθαριότητας μιας και τέτοιο πρόβλημα δε νομίζω πως υπάρχει.
Υπάρχουν πάρα πολλοί μουσουλμάνοι και εβραίοι στο δυτικό κόσμο που ακολουθούν το θρησκευτικό τους
πρόσταγμα.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2017, 05:06:48 μμ »

Πιθανόν.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2017, 05:50:26 μμ »

... τέτοιο πρόβλημα δε νομίζω πως υπάρχει.

αν δεν υπηρχε θα παιρνα το λεωφορειο πιο συχνα  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
και δεν ειναι μονο εδω, οποιος εχει κανει εξω ξερει, οποιος γυριζει... μυριζει που λενε  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
( τη μια ατακα μετα την αλλη πεταω, περιμενω συγχαρητηρια απο τον cat )

εχω γνωστους παντως που τους το χε προτεινει ο γιατρος και το εκαναν επειδη ας πουμε ειχαν μια αλφα ευαισθησια
π.χ. μου ρθε ενας αλλος γνωστος μου τωρα στο μυαλο, ελληνας που χε ερθει απ'εξω, και μου χε πει οτι στη χωρα του ειναι πολυ συνηθισμενο (μη σχολιαζετε, οποιος εχει παει στρατο ξερει τι &^*()συζητησεις (κυριολεκτικα) ειναι ικανος κανεις να πιασει στη σκοπια για να περασει η ωρα) Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
υποθετω εκει το προτεινουν οι γιατροι πιο ευκολα απο οτι εδω βεβαια, δλδ ειναι πιο συνηθισμενο σε ξενους ή εστω ελληνες του εξωτερικου. υποθετω εδω ... και μενα δλδ να μου το προτεινανε θα χα αρχισει να τρεχω πριν τελειωσει την προταση του ο αλλος.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2017, 11:16:27 μμ »

Επειδή βλέπω ότι μερικοί το συζητάτε σοβαρά το θέμα, και πέραν της πλάκας (ρολόγια στη βιτρίνα κλπ), να πω αυτά που ξέρω:

1) Ναι, υπάρχει θέμα καθαριότητος. Το οποίο δεν υπάρχει βέβαια, αν κάθε φορά που παρουσιάζεται η ευκαιρία (δηλ. εύκαιρος νιπτήρας, βρύση κλπ) πλένεται με νερό η περιοχή.
2) Η περιτομή είναι και μέθοδος θεραπείας/αποκατάστασης της πάθησης/αναπηρίας που λέγεται φίμωση. Δε θα μπω τώρα σε ανατομικές λεπτομέρειες, αλλά όποιος δεν ξέρει τι είναι ας ψάξει στο internet και θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
Και δε μιλάω για φίμωση του ελεύθερου λόγου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences