Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:45:40 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φακελλος 1862  (Αναγνώστηκε 2293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2017, 08:45:30 μμ »

Καποιες γνωμες για το φακελλο??
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2017, 09:38:44 μμ »

Ε.τι να πούμε,ότι ζηλεύουμε ? Χαμόγελο
Εχω όμως μία απορία,στη μεγένθυνση 300% δεν μου βγαίνει καθαρα,το 10λ με μπερδεύει,ενώ έχει καλή εκτύπωση διακρίνω βαριά εκτυπωμένες γραμμές σκίασης,δηλ.υπάρχει περίπτωση να μην είναι παρισινό και να είναι προσωρινών εκδόσεων,επιμελημένο,καθώς βοηθάει και η χρονολογία 4/1862.
Αυτο το βλέπεις πανεύκολα,αν δεν το ξέρεις ήδη ,με το να βάλεις,αφου ξεδιπλώσεις το EL,μπροστα στο φως,εκει λόγω και ψιλού χαρτιού της επιστολής θα φανει καθαρα ο ΑΕ.
Ετσι λοιπόν έχουμε αναδιπλούμενη επιστολή{δεν μου φαίνεται για φάκελλος} που κάνει τη διαδρομη Αθήνα-Τρίεστη Ιταλίας μέσω Πάτρας,ένας ας πούμε συνήθης προορισμός,για να έχουμε μια μικρου βεληνηκούς σπανιότητα.Ας πούμε στην Τριέστη είχε το γραφείο του ο δικηγόρος Βλασόπουλος,όνομα άσχετο με την ιστορία του φιλοτελισμού,αλλά λόγω ότι κάποιοι κληρονόμοι πούλησαν την αλληλογραφία που μάζευε για πάνω απο 40χρόνια,έχουμε το φαινόμενο να υπάρχει πληθώρα φακέλλων με το δίδυμο Βλασόπουλος-Τριέστη,ακόμα σε προγραμματοσημικούς φακέλλους.
Σαν αξία το 5λ είναι three margin,το 40λ VF,το 10λ LUX,και το 2Ολ G,συνολικά,τετραχρωμία,δύο εκδόσεις{μάλλον},Παρισινή και προσωρινή,κατάσταση γραμμ F-VF και σε προορισμό εξωτερικού,όλα αυτα μας κάνουν ένα πολύ ωραίο απόκτημα,κόσμημα συλλογής ΜΚΕ !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 12:18:08 πμ από LHH » Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2017, 09:28:58 πμ »

Ε.τι να πούμε,ότι ζηλεύουμε ? Χαμόγελο
Εχω όμως μία απορία,στη μεγένθυνση 300% δεν μου βγαίνει καθαρα,το 10λ με μπερδεύει,ενώ έχει καλή εκτύπωση διακρίνω βαριά εκτυπωμένες γραμμές σκίασης,δηλ.υπάρχει περίπτωση να μην είναι παρισινό και να είναι προσωρινών εκδόσεων,επιμελημένο,καθώς βοηθάει και η χρονολογία 4/1862.
Αυτο το βλέπεις πανεύκολα,αν δεν το ξέρεις ήδη ,με το να βάλεις,αφου ξεδιπλώσεις το EL,μπροστα στο φως,εκει λόγω και ψιλού χαρτιού της επιστολής θα φανει καθαρα ο ΑΕ.
Ετσι λοιπόν έχουμε αναδιπλούμενη επιστολή{δεν μου φαίνεται για φάκελλος} που κάνει τη διαδρομη Αθήνα-Τρίεστη Ιταλίας μέσω Πάτρας,ένας ας πούμε συνήθης προορισμός,για να έχουμε μια μικρου βεληνηκούς σπανιότητα.Ας πούμε στην Τριέστη είχε το γραφείο του ο δικηγόρος Βλασόπουλος,όνομα άσχετο με την ιστορία του φιλοτελισμού,αλλά λόγω ότι κάποιοι κληρονόμοι πούλησαν την αλληλογραφία που μάζευε για πάνω απο 40χρόνια,έχουμε το φαινόμενο να υπάρχει πληθώρα φακέλλων με το δίδυμο Βλασόπουλος-Τριέστη,ακόμα σε προγραμματοσημικούς φακέλλους.
Σαν αξία το 5λ είναι three margin,το 40λ VF,το 10λ LUX,και το 2Ολ G,συνολικά,τετραχρωμία,δύο εκδόσεις{μάλλον},Παρισινή και προσωρινή,κατάσταση γραμμ F-VF και σε προορισμό εξωτερικού,όλα αυτα μας κάνουν ένα πολύ ωραίο απόκτημα,κόσμημα συλλογής ΜΚΕ !!!


Eυχαριστω για τις διευκρινισεις.Ο φακελλος,( τον ειπα ετσι γιατι δεν εχει μεσα γραμμα ),βγαινει σε μια μελλοντικη δημοπρασια,αρα δεν μπορω να ξερω για τον ΑΕ του 10λεπτου.Οι καταστασεις όπως ειπες, αλλα το 40λεπτο γιατι μονο VF?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2017, 10:14:07 πμ »

A,προκειται για μελλοντική περίπτωση ,καθώς εγω νόμιζα ότι ήταν μέρος της συλλογής που είχες πάρει ήδη.
Τότε εδώ έχουμε κατα 95% 10λ επιμέλημένο και το 40λ αν υποθέσουμε ότι στο σημειο που καλύπτει το περιθώριο το 10λ έχει την φορά προς τα έξω και όχι προς τα μέσα,δηλ.το δεξι περιθώριο του 40λ πλατιάζει,τότε,ναι,γίνετε κατηγορίας lux,αν και ο όρος στην κυριολεξία διατυπώνετε όταν τα περιθώρια έχουν πάνω απο 0.9 ως και 1,1 χιλιοστα ή όπως το 10λ που αριστερα και δεξιά έχουν πάρει και τις χρωματιστές γραμμές περιθωρίου των διπλανων γραμμ.
Τέτοιοι φάκελλοι,έχω την άισθηση ,ότι βγαίνουν στις δημοπρασίες στα 300ε και πάνω....και βεβαίως αν είναι ηλ.δημοπρ.,αν υπολογίσουμε το όφελος της προμήθειας,φπα,φορολογικής ανωνυμίας{ Κλείσιμο ματιού}και πιο ψηλά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences