Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:19:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σπανια γαλλικα γραμματοσημα - βοηθεια ...  (Αναγνώστηκε 5568 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2017, 10:44:36 πμ »

Kαλημερα σε ολους τους φιλους .

Πριν λιγο καιρο ειχα παρει καποια ξενα γραμματοσημα και μεσα στο ντοσιε υπηρχαν αυτα τα πολυ ομορφα και * σπανια * γαλλικα κομματια !!!
Προκειται για την σειρα του 1877-1880 pax and mercur σε ασφραγιστη κατασταση με σαρνιερα .
Προσπαθησα να τα βαλω στην σειρα τους ( γιατι ηταν ανακατεμενα με καποιες αλλες ημερομηνιες ) και πιστευω οτι προκειται για τα εξης οπως τα βλεπεται απο αριστερα προς τα δεξια :


1 c bluish black paper
1 c bluish prussian blue *****
2 c yellowish brown
3 c yellowish brown
3 c grey
4 c reddish brown
10 c black

Ο λογος της αναρτησης ειναι φυσικα για το 1 c bluish prussian blue το οποιο πιστευω οτι ειναι το συγκεκριμενο σε αυτην την σειρα και προκειται φυσικα για κατι * μοναδικο * και υπερ δυσκολο παγκοσμιως ειδικα σε ασφραγιστη κατασταση .
Eψαξα στο ιντερνετ και σε αλλες πηγες για να μπορεσω να οριστικοποιησω την υπαρξη του και βρηκα αρκετες ομοιοτητες με το δικο μου στο χρωμα ( γιατι εκει ειναι το κλειδι της σπανιοτητας ) στο παρακατω σαιτ :
https://siegelauctions.com/lot_grd.php?majgroup=Foreign%20(non-U.S.)&cat_supgroup=Europe%20and%20Colonies&recsperpage=10&lot_catfk=172&subgroup=France%20and%20Colonies&realized1=&realized2=&sale_no=&srtorder=87&lot_no=&sdate1=01%2F01%2F1930&sdate2=01%2F01%2F2020&symbol[]=All&lotclass=All&syear=All&pfoper=All&pseoper=All&pfgrade=&psegrade=&gandor=or&keyword=&catselect=eq&pscolumn=default&pssortby=&sortord=DESC&photo=&calledfrom=lkp
Μπορει κανεις να βοηθησει σχετικα με αυτο το κομματι ? ?
Υπαρχει καποιος γνωστης των γαλλικων κομματιων να εκτιμησει και να πιστοποιησει αυτο το γραμματοσημο εντος ελλαδος ?
Οποιαδηποτε βοηθεια ...γνωμη δεκτη .
Ευχαριστω

χαρης
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2017, 10:45:30 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2017, 10:46:04 πμ »

.
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2017, 01:41:12 μμ »

Εχει καποια διαφορα στο χρωματισμο με το παρακατω??
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2017, 03:13:12 μμ »

Ναι φυσικα ...αυτο που εχω οπως φαινεται και στις 2 τελευταιες φωτο ειναι μπλε αποχρωσης ...πιο βαθυ μπλε απο αυτο που εβαλες .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2017, 08:33:42 μμ »

Χάρη δύσκολο στη Ελλάδα να βρεις τέτοιον εμπειρογνωμων,μια καλή ιδέα είναι ο
http://www.roumet.com/
κάπου είχα διαβάσει ότι είναι και φτηνός,γύρω στα 50ε το γραμμ,βέβαια ασφράγιστο 1c.blue de Prusse,ε,όλο και κάτι θα πληρώσεις παραπάνω αλλά χαλάλι κάνει....
Εδώ έχω και μια περίπτωση για να συγκρίνεις,επειδή δεν έχω πείρα{και πως να'χω που να το βρώ?}θα βοήθαγε και η διαδρομή αυτου του γραμμ.μέχρι να έρθει στα χέρια σου...
https://www.davidfeldman.com/auctions/browse-lots/aucP/2016-december-stamp-auction-series/item/286910/
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2017, 08:58:14 μμ »

Πανο μου καλησπερα και ευχαριστω για την αμεση βοηθεια σου !
Αυτο το γραμματοσημο με εχει προβληματισει αρκετα γιατι εως τωρα δεν εχω βρει καποια ακρη στην χωρα μας ωστε να αξιολογηθει αναλογα ...
Ο feldman ειναι σαφως αρκετα γνωστος οικος αλλα το πρωτο σαιτ που μου εστειλες δεν το γνωριζα οποτε θα κανω μια προσπαθεια να επικοινωνησω εκει μηπως και μπορεσουν να με εξυπηρετησουν ..ελπιζωντας φυσικα αυτο που πιστευω να βγει αληθινο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2017, 09:08:35 μμ »

Χάρη,στο γράφω και δημόσια,και ταξίδι κάνεις στο Παρίσι,αν εκ πρώτης άποψης σου πει θετικά νέα....μή σου πω ότι πετάγεσαι και στην Ελβετία στον Feldman για να διαπραγματευτείς !
Η αξία του σου καλύπτει και με το πολύ παραπάνω αυτα τα έξοδα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2017, 09:22:46 μμ »

Φοβαμαι τα αεροπλανα ...δεν εχω μπει ποτε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2017, 12:07:58 μμ »

Κοιτώντας και λίγο χθες τα δικά μου 1c που έχω το αρ.83,83α και 83β και σε σύγκριση με το αρ.84,που είναι το πρώσσικο έχω να παρατηρήσω το εξής:
Η διαφορά είναι στο χαρτί.
Εχουμε :
83-γαλάζιο
83α-μπλε
83β-σταχτί/γκρι

το 84 που είναι το θέμα μας,έχει χαρτι πρώσσικο μπλέ,θέλει μεγάλη προσοχή να βρεις τον ακριβη προσδιορισμό αυτου του χρώματος,πάντως αυτος ο χρωματισμός έχει και μια δόση πράσινου.Κοιτώντας με τα απο αρκετο καιρο τα δικά μου θυμήθηκα πως είχα μπει και εγώ στη σκέψη ότι μπορει να έχω και εγώ μια τέτοια περίπτωση,απο τα δύο 83α της συλλοογής μου το ένα έχει ένα δυνατο και φωτεινό μπλέ,αλλά συγκρίνοντάς το με το χρώματισμό του πρώσσικου και βεβαίως η πηγή που το απόκτησα{λοτ Γαλλικής συλλογής απο τον Feldman συνολικού τιμήματος γύρω στα 500ε,αν θυμάμαι καλά μετα απο αρκετα χρόνια},με κάνανε να το τοποθετήσω τελικά σαν 83α.

Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2017, 01:03:36 μμ »

Πανο μου επικοινωνησα απο χτες με τον roumet και εχω τις εξης 2 απαντησεις σε 2 εμαιλ του εως τωρα :

1)Bonjour Monsieur,
Before to send it, do you have a better scan please, because on the scan I received the stamp seems to be "greenish" !
Best regards


jean-marc Guedon

2) Thank you for the scan
Sorry, I can't tell you if it is, or not, a bleu de prusse !
You can send it for expertization if you want, if it is not a bleu de prusse, the cost with shipping will be only 15 euro.
Best regards


jean-marc Guédon

Στην πρωτη του απαντηση λεει οτι μοιαζει σαν πρασινωπο και θελει να το ξανασκαναρω και μετα μου λεει να του το στειλω για εξεταση .
Ειναι δυσκολη περιπτωση παντως γιατι οπως ειπες ειναι αρκετα ιδιαιτερος ο χρωματισμος του και χρηζει επιτοπιας ερευνας .
Αυτο που παρατηρησα στην σελιδα που εβαλα σαν λινκ ( siegelauctions ) ειναι οτι η αποχρωση του prussian blue στα κομματια που εχει προς πωληση ειναι διαφορετικη απο κομματι σε κομματι ...αλλο ειναι πιο σκουρο , αλλο πιο ατονο , αλλο πιο βαθυ ...δηλαδη δεν ειναι μια και μοναδικη .
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences