Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 09:04:28 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έκθεση με συλλογή έργων  (Αναγνώστηκε 6771 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 16, 2017, 11:58:44 πμ »

Ευχαριστώ "El Greco". Για την ώρα θέλω να μάθω πως γίνεται η όλη διαδικασία και δεν βιάζομαι να εκθέσω την συλλογή...! ότι γίνει θέλω να γίνει σωστά χωρίς βιασύνες και φυσικά να μην εκτεθούν τα έργα σε κίνδυνους!
Θα σε ενημερώσω πάντως αν χρειαστεί!
Φίλε "Kostakis88" φυσικά και θα σας ενημερώσω "να έρθετε να δείτε κ την συλλογή χεχε". Ακόμα είναι πολύ νωρίς... ούτε κατάλογο της συλλογής δεν έχω κάνει που μου ζητάει η πινακοθήκη για να περάσει επιτροπή για την έκθεση...! Πάντος μου φάνηκαν ικανοποιημένοι από τα ονόματα των ζωγράφων της συλλογής και ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην έγκριση για να εκτεθούνε τα έργα.   
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 16, 2017, 10:22:32 μμ »

Μιλας για την εθνικη πινακοθηκη;
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 16, 2017, 11:04:47 μμ »

Η συλλογή θα έχει πίνακες σύγχρονων ζωγράφων όπως Μυταράς-Φασιανός-Κόττης-Βαλυράκη-Παπανελόπουλος-Σταθόπουλος-Κούτρικας και άλλους περίπου 30 έργα μεγάλων διαστάσεων από 50χ70 εώς 2χ1

Εχεις υπολογίσει την αξία των πινάκων σου, εννοώ θα κοιμάσαι ήσυχος όταν θα είναι αμπαλαρισμένοι με φυσαλίδα στην καρότσα ενός φορτηγού και θα μεταφέρονται σε μια επαρχιακή πόλη; Η' όταν το βράδυ θα κλειδώνει η αίθουσα με μια απλή κλειδαριά χωρίς security κτλ, γιατί μήν περιμένεις να υπάρχει 24ωρη φύλαξη σε δημοτικές πινακοθήκες κτλ....
Καταγράφηκε
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2017, 08:07:30 πμ »

Φίλε μου teris3 όλα αυτά είναι υπό σκέψη. Θεωρώ πάντως ότι η πινακοθήκες στις μεγάλες πόλης ανά την Ελλάδα όπως Θεσ/κη, Ιωάννινα, Τρίπολη etc έχουν 24ωρη φύλαξη αλλιώς θα τις είχαν ρημάξει και δεν θα είχαν πίνακες μέσα...! Η μεταφορική  πάλι είναι σοβαρή και γνωστή εταιρία με λίστα όλων των πινάκων και συμφωνητικό σωστό πάλι θεωρώ ότι δεν θα ρισκάρει να εξαφανίσει πίνακα. Αν ήταν να κλέβουν έτσι τους πίνακες όλες οι γκαλερί θα είχαν βάλλει λουκέτο. Φυσικά οι πίνακες είναι ασφαλισμένοι.    
Πάντως και πάλι θα πώ ότι ψάχνω να βρώ την πιο σωστή λύση γιαυτό και δεν βιάζομαι...!
Τόσες εκθέσεις κάθε χρόνο και δεν υπάρχουν τέτοια κρούσματα λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα.
    
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 08:52:41 πμ από papaki88 » Καταγράφηκε
amateur
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2017, 08:59:54 πμ »

Με μεγάλη χαρά θα έβλεπα μια έκθεση με έργα από τη ματιά του συλλέκτη, κυρίως όταν είναι μαζεμένοι τόσοι σύγχρονοι ζωγράφοι. Στο δήμο που μένετε στο πολιτιστικό κέντρο θεωρώ ότι θα ήταν πιο εύκολο να γίνει μια πρώτη παρουσίαση.
Καταγράφηκε
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 20, 2017, 02:11:12 μμ »

καλημέρα. Για να επανέλθω στο θέμα μετά από μεγάλη έρευνα περί εκθέσεων αποφάσισα να την καθυστερήσω για ένα μικρό χρονικό διάστημα (περίπου 6-8 μήνες) η οποία θα γίνει σε δικό μου χώρο στην Μεταμόρφωση Αττικής και έχω ξεκινήσει μία καινούρια σελίδα στο facebook (  https://www.facebook.com/spourelart/ ) η οποία έχει θέμα την Τέχνη και Φιλοσοφία, περισσότερο τέχνη φυσικά. Έκει θα αναρτηθούν σε πρώτη φάση όλα τα έργα της συλλογής τα οποία θα αναφέρονται ώς "Συλλογή ART & Philosophy" αλλά και άλλα γνωστά έργα μεγάλων ζωγράφων. Η όλη κίνηση γίνεται με μεγάλη αγάπη προς την τέχνη και δεν έχει σκοπό πώλησις πινάκων. Άρα και η έκθεση που θα γίνει θα χρηματοδοτηθεί από την τσέπη μου (κρασιά ποτά etc.) Γιαυτό θα γίνει και στον χώρο μου. Στο facebook μπορείτε να δείτε σε video ένα μέρος του χώρου...! Τέλος Αυγούστου ανεβαίνω Ιωάννινα για να κλείσω ημερ/νία για την έκθεση στην Πινακοθήκη Ιωαννίνων μιας και εγκρίθηκε η συλλογή !
Θα εκτιμούσα την άποψή σας και τις ιδέες σας! 

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2017, 02:20:12 μμ »

γεια
καλη αρχη ευχομαι και μακαρι να ζηλεψουν κι αλλοι και να συνεργαστειτε και να γιγαντωθει και να καθιερωθει
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 20, 2017, 03:03:41 μμ »

Γειά σου DSP. Περιμένω κ ιδέες...!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 20, 2017, 03:41:28 μμ »

πολυ ωραια τον εφτιαξες το χωρο
δυστυχως το βιντεακι ειναι απο μακρυα και δεν μπορεσα να κλεψω καμια ματια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
δυσκολα θα βρεθω κατω, αλλα αν τυχει θα το τιμησω
βαλε μια παρακληση να ακολουθουν πορεια κυκλικη με οποια φορα θες και θα λεγα αμα δεις να μαζευεται κοσμος να πατας ενα "στοπ"
ετσι οπως το βλεπω δλδ, δε 8ες πανω απο 20 ατομα εκει μεσα καθε στιγμη, μπορει να λεω και πολλα
ή θα πρεπει να περιμενουν απεξω ή σε κανα γραφειο μεσα αμα εχεις αλλο χωρο
συνηθως καταλαβαινουν μονοι τους δλδ, γτ αμα ειναι και "μπουλουκι" δεν τα χαιρονται οσο θα ηθελαν
(το χω δει εδω πανω αρκετες φορες, οταν δεν γινεται εκθεση στην πινακοθηκη, αλλα σε μια μικρη γκαλλερι που υπαρχει και οι περισσοτεροι πατανε μονοι τους φρενο στον εαυτο τους και περιμενουν απεξω)
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2017, 03:54:50 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο! Περίπου 25 άτομα διότι υπάρχει κ αλλη μικρή αίθουσα. Ο χώρος είναι περίπου 160τμ. Αλλά τι να κάνουμε αυτός υπάρχει κ βασικό είναι δικός μου, ασφαλής (κάμερες συναγερμός security etc). Δύσκολες εποχές για μεγαλύτερο.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 20, 2017, 03:59:11 μμ »

Μπραβο! Χαιρομαι που βρηκες χωρο και πολυ περισσοτερο που η πινακοθηκη Ιωαννινων θα τιμησει τη συλλογη σου. Δεν ειναι ευκολο να ανοιξει ενας τετοιος χωρος για συλλεκτες εκτος αν τα εργα τους ειναι πραγματι αξιολογα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo