Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 01:15:55 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έκθεση με συλλογή έργων  (Αναγνώστηκε 6776 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2017, 10:12:39 πμ »

Καλημέρα. Σκέφτομαι τι θα χρειαζόταν και πια θα ήταν τα προβλήματα στο να γίνει μία έκθεση ζωγραφικής με έργα που έχει κάποιος στη συλλογή του...! Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας. Η έκθεση θα έλεγα να έχει ύφος Πολιτιστικό και όχι οικονομικό κίνητρο (πώληση των πινάκων της συλλογής).
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2017, 12:57:56 μμ »

αθηνα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2017, 01:09:01 μμ »

Τα δύσκολα προβλήματα θα ήταν η εύρεση χώρου (μάλλον δωρεάν αφού η έκθεση δεν θα έχει έσοδα απο πωλήσεις) και χώρου κατάλληλου (όσο αυτό είναι δυνατόν) ώστε να μπορούν να εκτεθούν οι πίνακες.

Άλλο σημαντικό πρόβλημα είναι η φύλλαξη, δηλαδή τα τοποθετητούν κάπου τα έργα για κάποιες μέρες τις βραδυνές ώρες θα χρειάζεται φύλαγή, απο κάποια εταιρεία security οπότε ανεβάζει και άλλο το κόστος.

Φυσικά προκύπτουν και άλλα προβλήματα ή οργανωτικά θέματα αλλά αν υπάρχει το πίσμα να γίνει κάτι το κάνεις και ξεπερνάς τα όποια προβληματα

Ισως η συνεργασία με κάποιον φορέα- ίδρυμα κλπ που θα είναι η υπο την αιγίδα του η έκθεση να ξεπεράσει κάποια προβλήματα αλλά θα δημιουργήσει άλλα οργανωτικά θέματα.

Ίσως σε μια επαρχεία με διάφορες επαφές με κάποιον πολιτιστικό φορέα Δήμου να μπορεί να περπατήσει κάτι τέτοιο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2017, 01:26:05 μμ »

σιγουρα σε (συμ)πρωτευουσα θα ναι πιο δυσκολο, γιαυτο ρωτησα κιολας
αλλη μεγαλη σημασια εχει αν υπαρχει θεμα κοινο στους πινακες, ετη - σχολη - ονοματα - χωρες, εστω κατι, γιατι αν δεν υπαρχει (και ειναι απλα "οι πινακες μου") γινεται αυτοματα πιο δυσκολο, αλλιως θα ξερεις περιπου και ποιους συλλογους μπορεις να προσεγγισεις
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2017, 03:06:16 μμ »

μπορεί να γίνει και σε κάποιο καφέ η ανάλογο χώρο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2017, 03:55:52 μμ »

μπορεί να γίνει και σε κάποιο καφέ η ανάλογο χώρο


Είναι καλή σαν ιδέα και έχουν γίνει στο παρελθόν τέτοιες εκθέσεις αλλά και εκεί προκύπτουν θέματα όπως της ασφάλειας και μετά ειναι και το πολιτιστικό του θέματος κατά πόσο κάποιος που πάει για καφέ θα ενδιαφερθεί να δει και τι είναι ο πίνακας.

Τέλος ο πίνακας θα φάει και όλη την τσιγαρίλα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2017, 11:10:36 μμ »

Η γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε μουσεια ή στον δημο της περιοχης σου αν εχει αναλογο χωρο για τετοιες εκδηλωσεις.Ειναι ωραια ιδεα παντως..
Καταγράφηκε
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2017, 09:07:56 πμ »

Αυτό που σκεφτόμουν είναι για αρχή να γίνει μία έκθεση σε επαρχιακή πόλη πχ Σπάρτη- Γύθειο- Ιωάννινα...
σε συνεργασία με τον Δήμο ή την κατά τόπους πινακοθήκη εάν υπάρχει φυσικά ώστε να εκτεθούν τα έργα της συλλογής για 2 εβδομάδες συγκεκριμένες ώρες με ασφάλεια. Βεβαίως το κόστος μεταφοράς είναι μεγάλο και πάντα υπάρχει το ρίσκο για κάποια ζημιά και άλλα προβλήματα τα οποία όμως μπορούν να προβλεφθούν. Η συλλογή θα έχει πίνακες σύγχρονων ζωγράφων όπως Μυταράς-Φασιανός-Κόττης-Βαλυράκη-Παπανελόπουλος-Σταθόπουλος-Κούτρικας και άλλους περίπου 30 έργα μεγάλων διαστάσεων από 50χ70 εώς 2χ1 . Απλός θέλω την άποψή σας στο αν είναι ενδιαφέρουσα ιδέα κ αν θα υπάρχει ανταπόκριση από το κοινό-πολίτες...! 
ευχαριστώ για τις απόψεις σας κ τις ιδέες σας προκαταβολικά!
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2017, 09:16:36 πμ »

μ αυτά τα ονόματα,δύσκολο να μην υπάρξει ενδιαφέρον,αυτό που είπε ο el greco
φαίνεται η πιο σωστή λύση.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2017, 10:04:47 πμ »

Προσωπικά αν ήμουν σε κάποια απο αυτές τις πόλεις διακοπές ή περαστικός και έβλεπα μια τέτοια αφίσα για την έκθεση θα πήγαινα. Σίγουρα πέρα απο τους φίλους της τέχνης είναι τόσο γνωστά τα ονόματα που θα προσκαλούσε και άσχετο κόσμο.

Το πάν είναι να βρείς χώρο κατα προτίμηση δωρεάν και κάποιο φορέα για αιγίδα. Αν κάνεις κάποια κίνηση σε Δήμο δες πρώτα αν έχουν (που λογικά θα έχουν) κάποιον πολιτιστικό φορέα που ειναι και αυτός που τα τρέχει συνήθως κάτι τέτοια και κάποια γνωρημία με κάποιον δημοτικό σύμβουλο ή αντιδήμαρχο πολιτιστικών πάντα βοηθάει
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2017, 10:25:02 πμ »

αν ενδιαφερεσαι εγω μπορω να ρωτησω σε συλλογους βορεια ελλαδα, να δω αν υπαρχει ενδιαφερον
(για τζαμπα εννοω)
μπορει να χε ενδιαφερον μια μινι περιοδεια, γινεται συχνα πανω μια εκθεση-παρασταση κτλ να πηγαινει αλεξανδρουπολη - κομοτηνη - ξανθη

επισης αν παρεις τιμες για μεταφορα, εχω κατι γνωστους σε εταιρειες που εχουν τα καταλληλα για εργα τεχνης, δεν θελω να πω ονομα για να μην κανω διαφημιση, απλα λεω αμα παρεις τιμες πες μου να ρωτησω και γω μηπως σου πετυχω καλυτερη τιμη

συνηθως στις πολεις που λεω τα εισιτηρια ειναι αρκετα φθηνα, το λεω γιατι το βρισκω λογικο να θελεις να βαλεις ενα εισιτηριο που θα καλυψει τα εξοδα σου και δεν ξερω αν θα βγουνε αυτα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2017, 10:35:22 πμ »

Τα πολιτιστικά κέντρα κάθε δημου,πάντα ενδιαφέρονται για τέτοιου ειδους εκδηλώσεις - παρουσιάσεις.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2017, 11:11:19 πμ »

Έκανα μια δύο επαφές με τις πινακοθήκες Ιωαννίνων κ Σπάρτης και μου είπαν ότι τους ενδιαφέρει πάρα πολύ μία έκθεση με τέτοια έργα ζωγράφων. Πραγματικά βλέπω μεγάλο ενδιαφέρων από μέρους τους. Τώρα πρέπει να υπολογίσω έξοδα χρόνο etc. Πάντος είναι μία καλή ιδέα ώστε κ το ευρύ κινώ να έχει πρόσβαση σε μία ενδιαφέρουσα συλλογή. ώρες ώρες στεναχωριέμαι να την βλέπω μόνο εγώ κ 2-3 φίλοι... δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ! DSP αν έχεις κάποιο που κάνει σωστό αμπαλάρισμα για έργα τέχνης στείλε μου PM με τα στοιχεία σε παρακαλώ.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 16, 2017, 11:46:17 πμ »

Στην περιοχη μου (Νοτια Ελλαδα) υπαρχει ενα πολιτιστικος χωρος ιδιωτη που κανει εκθεσεις ζωγραφικης καθε καλοκαιρι,θελεις να ρωτησω αν μπορει να σε φιλοξενησει για 3-4 μερες; Παραπανω δεν νομιζω οτι θα μπορεσει γιατι συνηθως το καλοκαιρι ειναι γεματη περιοδος.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 16, 2017, 11:50:40 πμ »

και εδω στα μεγαρα εχουμε δυο πολιτιστικα κεντρα οπου γινονται εκδηλωσεις-εκθεσεις κτλ..μπορεις να κανονισεις ενα μινι τουρ οπως ειπε και ο dsp,αναλογα και που εισαι..ξεκινοντας αθηνα πχ,μεγαρα-κορινθο-σπαρτη-κτλ..καλη φαση ακουγεται αλλα λιγο 'επιπονη' και με τρεξιμο..παντως θα ηθελα να μας πεις την εμπειρια σου απο την ολη διαδικασια...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo