Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:57:23 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mια ''δυσεύρετη'' δημοπρασία  (Αναγνώστηκε 1991 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Μάιος 12, 2017, 09:05:56 μμ »

Ο γνωστός ελβετικός οίκος Feldman έχει διοργανώσει δημοπρασίες γνωστών συλλογών ελληνικού θέματος.Αυτές,οι ποιό σημαντικές έχουν ανέβει και στην ενότητα των ΜΚΕ,υπάρχουν στο site του.
Ομως μαζί με γνωστό φίλο/χρήστη ανακαλύψαμε ότι μία δεν υπάρχει στον ιστιότοπό του:


Σε αυτή εκποιείται η συλλογή του γνωστού συλλέκτη O.Cumming,αρθογράφος στη Φιλοτέλεια και απο τους πιο γνωστούς συλλέκτες για τα Ιόνια,ο οπ'οιος απεβι'ωσε την προηγούμενη χρονιά της δημοπρασίας.
Μέρος της συλλογής του ανέβηκε εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=31844.0

και εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35077.30
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2017, 06:53:29 πμ »

Στα φύλλα που μου έστειλες που αφορούσαν τα κρητικά του Cumming (σε ευχαριστώ ξανά) πρόσεξα τρείς φακέλους που βρίσκονται στην συλλογή μου σήμερα, τα lot 31681 (τον έδειξα στο φόρουμ πριν λίγο καιρό, αν ψάξεις στον κατάλογο θα τον θυμηθείς, τον είχες σχολιάσει όταν τον έδειξα), 31684 & 31685 με estimate 800, 400 & 300 αντίστοιχα. Οι τρείς αυτοί φάκελοι ήταν ανάμεσα στους δημοσιευμένους το 1983 σε βιβλίο ταχ. ιστορίας φίλου μου, άγνωστο το πότε και από πού τους απέκτησε ο Cumming. Ο φίλος μου δεν θυμάται εαν του ανήκαν ή τους είχε δανειστεί για να τους παρουσιάσει στο βιβλίο. Προσπαθώ να βρώ τον συνδετικό κρίκο αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Το lot 31600, φάκελος βρετανικός από Ηράκλειο πρός Χερσόνησο, αντίστοιχος του δικού μου, από τον ίδιο αποστολέα (σου έγραψα πως υπάρχουν μερικοί παρόμοιοι) με estimate 1500 ελβετικά.
Αν και οι επιτευχθείσες τιμές των διαφόρων αντικειμένων στον Feldman την εποχή εκείνη βλέπω πως έκλειναν πάντα λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το estimate, τις θεωρώ "τσιμπημένες", αν και θα πρέπει μάλλον να γυρίσω την λογική μου πίσω στο 2002 που τα πράγματα αυτά έπιαναν ταβάνι. Το 2009 θυμάμαι αντίστοιχος φάκελος (Gunter Rhensius collection) ξεκίνησε 600 ευρώ σε δημοπρασία ελληνικού οίκου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2017, 07:24:22 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2017, 09:47:27 πμ »

Αν και οι επιτευχθείσες τιμές των διαφόρων αντικειμένων στον Feldman την εποχή εκείνη βλέπω πως έκλειναν πάντα λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το estimate, τις θεωρώ "τσιμπημένες", αν και θα πρέπει μάλλον να γυρίσω την λογική μου πίσω στο 2002 που τα πράγματα αυτά έπιαναν ταβάνι. Το 2009 θυμάμαι αντίστοιχος φάκελος (Gunter Rhensius collection) ξεκίνησε 600 ευρώ σε δημοπρασία ελληνικού οίκου.
5 χρόνια μετά, στην Ελλάδα του 2014, αντίστοιχος πουλήθηκε για 215 ευρω + προμήθειες.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2017, 11:21:07 πμ »

Ο Cumming είχε επαφές με Ελλάδα,μέσω μιας φιλοτελικής εταιρίας μελέτης Ιονίων νήσων,με πρόεδρο των πιο γνωστο μελετητή Ζαφειρίου.Εχω Φιλοτέλεια του 1987,αν θυμάμαι καλά ,που με άρθρο τεσσάρων -πέντε σελίδων μιλάει γι'αυτο.Αρα και η χρονιά που γράφεις είναι σχετική με την δράση του στα Ελληνικά φιλοτελικά,και ας ήταν στο Λονδίνο,μη ξεχνάμε ότι εκει δρούσε  αυτα τα χρόνια και ένας απο τους μεγαλύτερους συλλέκτες ταχ,ιστορίας ο Φωτιάδης και ένας μεγάλος έμπορος ο Σπανός.
Οπωσδήποτε μη παραβλέψουμε και το γεγονός ότι ο Φελντμαν να έχει ανακατέψει και λίγο τα λοτ,καθώς άλλη προσοχή παίρνει ένας φάκελλος που ανήκει στη συλλογή Καμμινγκ και άλλη αξία έχει μεμονωμένος...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences