Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:08:22 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Behind Enemy Lines Gulf War Sovereign  (Αναγνώστηκε 6961 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 12, 2017, 12:37:06 πμ »

μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασεις το κειμενο douglas  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 12, 2017, 12:40:20 πμ »

μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασεις το κειμενο douglas  Σαρκασμός

Τι υποννοείς ότι μου ξέφυγε?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 12, 2017, 12:42:00 πμ »

αυτο που ειπες με τα 5 εκατομμυρια γιατι το πες ?
εγω πιστευω οτι το πες επειδη διαβασες εναν αλλον αριθμο στα γρηγορα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 12, 2017, 04:00:18 πμ »

αυτο που ειπες με τα 5 εκατομμυρια γιατι το πες ?
εγω πιστευω οτι το πες επειδη διαβασες εναν αλλον αριθμο στα γρηγορα

Μάλλον δεν συνεννοούμαστε, οπότε να το κάνω πιο λιανά αυτό που σκέφτηκα:

Η "σειρά" που ο Μάκης-Π είχε την καλοσύνη να μας δείξει και που λέγεται "Behind Enemy Lines Gulf War Collection" γράφει ότι οι λίρες που έχουν αυτό το ιστορικό (και προφανώς είναι ο αριθμός των "σειρών" που εκδόθηκαν / θα εκδοθούν) είναι 16.289.

Αυτή που έπεσε στα χέρια του Μάκη είναι του 1980.  Το 1980 το RM έβγαλε 5.100.000 bullion λίρες και 81.200 proof (από εδώ https://goldsovereignexpert.com/coins/330/1980-Gold-Sovereign/ είναι αυτά τα νούμερα).

Ποιος πιστοποιεί ότι η λίρα μέσα στο συγκεκριμένο κουτάκι είναι όντως μια από αυτές που πήγαν "behind enemy lines" μέσα σε survival kit?
Ο στρατηγός Peter de la Billiere (απόστρατος σήμερα, πήρε σύνταξη το 1992), το υπογράφει μάλιστα.

Τα ανωτέρω είναι αδιαμφισβήτητα, προκύπτουν από μόνα τους.

Αλλά προχωρώ τη σκέψη μου (βρώμικη σκέψη) και θέτω κι άλλα ερωτήματα. Σε όσα υπάρχουν ή φαντάζομαι τις απαντήσεις, θα τις γράψω κι αυτές:
-Πόση είναι η υπεραξία κάθε τέτοιου "συλλεκτικού" κουτιού με τα χαρτιά του και την υπογραφή του στρατηγού?  Εκτιμώ ₤40.
-Τι τζίρο κάνει αυτή η δουλειά (αν πουληθούν και τα 16.289 κομμάτια της σειράς)?
₤40x16.289=₤651.560. Δηλαδή περί τα 772.000 ευρώ. Καθόλου άσχημα.

Υποθέτω ότι θα βγει κι άλλη σειρά, που θα έχει τίτλο "Behind Enemy Lines Falkland islands War Collection". Ανάλογα με το πως θα πάει η πρώτη.

Αν πας στο Βιετναμ (τώρα - πήγε φίλη μου), στα καταστήματα με σουβενίρ πουλάνε διάφορα αναμνηστικά από τον πόλεμο του 1966-1973. Κυρίως πράματα που άφησαν οι αμερικάνοι πίσω, φεύγοντας. Μεταξύ των οποίων και αναπτήρες Zippo, σκαλισμένους με διάφορα πάνω τους, ανάλογα με το τι αναπτήρα είχε ο αμερικάνος που τον πέταξε και έφυγε. Texas, Minesota, Montana, New Jersey, ονόματα πλοίων, μονάδων, τέτοια. Δίνεις λοιπόν 5 δολλάρια και τον παίρνεις - τους δίνουν και φτηνά, όταν ένας κλασσικός Zippo σήμερα κάνει $50 το λιγότερο.
Και όταν τον καλοψάξεις, βλέπεις ότι είναι made in china.

-Τι σύνταξη παίρνει ο Lately General Sir Peter de la Billiere?

Έχω βρώμικο μυαλό, έτσι?
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 12, 2017, 07:20:16 πμ »

Καθόλου βρώμικο μυαλό δεν έχεις.
Η τουλάχιστον όχι περισσότερο από το δικό μου όπως θα φανεί παρακάτω  Κλείσιμο ματιού

Εγώ πάλι θα συνεχίσω την σκέψη σου σε άλλο πεδίο.

Το Royal Mint βγάζει συνεχώς και με διάφορες αφορμές proof εκδόσεις και σε χρυσό και σε ασήμι.

Ωραία.

Υπάρχει μια εταιρεία που κυκλοφορεί στο ebay (έχει και φυσικό κατάστημα) ονόματι thelondoncoincompany.
Αυτοί τί κάνουν :
Οτι και να βγάλει το Royal Mint το στέλνουν για πιστοποίηση.
Μιλάμε για αψεγάδιαστα proof νομίσματα εντός των συσκευασιών τους που δεν προλαβαίνει καλα-καλά να τα πάρει, τα ανοίγει !!! και στέλνει τα νομίσματα για πιστοποίηση που (με το φτωχό μου το μυαλό) ουδεμία ουσιαστική ανάγκη πιστοποίησης έχουν.

Φυσικά οι βαθμοί που παίρνει είναι 69-70 (πως βγαίνει αυτή η διαφορά σε σημερινά νομίσματα, με την τεχνολογία που φτιάχνονται, όχι του 1917, δεν ξέρω).

Και μετά τα βγάζει στο ebay, και ζητάει την μάνα του και τον πατέρα του !

Δείτε τις εξης δύο περιπτώσεις :

Αυτό είναι το 69αρι : 5.000 €
http://www.ebay.com/itm/2017-Queens-Sapphire-Jubilee-UK-5-Five-Pound-Gold-Proof-Coin-PCGS-PR69-DCAM-/391777741500?hash=item5b37c5eabc:g:nOUAAOSwmgJY3O2W

Αυτό είναι το 70αρι : 10.000 €
http://www.ebay.com/itm/2017-Queens-Sapphire-Jubilee-UK-5-Five-Pound-Gold-Proof-Coin-PCGS-PR70-DCAM-/152494150143?hash=item23815c11ff:g:nxIAAOSwXYtY3O1r

Θα μου πείτε πουλιούνται ; Όχι. Ίσως κάποια στιγμή.
Αυτό είναι beside the point που λένε.

Γιατί το κάνει τότε ; (Για τον συγκεκριμένο ο Chard γράφει τα εξ'αμάξης, άλλο καπέλο αυτό).

Και δεύτερο ερώτημα : Η PCGS γιατί το κάνει ;
Χρήζουν πραγματικά βαθμολόγησης αυτά τα νομίσματα ; Και πως ξεχωρίζει σε τέτοια state of the art νομίσματα το 69αρι από το 70αρι ;

Θα μου πείτε αφου τα στέλνουν και πληρώνουν γιατί να μην το κάνει ;
Εδώ είναι το θέμα. Πληρώνουν.....

Για κάποιο λόγο αυτό μου θύμισε την υπόθεση στην Αμερική με τα subprime ομόλογα και τις βαθμολογήσεις από τους "οίκους"....

Ξέρετε Φιτς,Πριτς,Μούντις, Στάνταρτ εντ Πουφφφφφ.......

Βγάζανε οι τράπεζες ομόλογα που δεν ξέρανε ουτε οι ίδιες τι είχανε μέσα και τα δίνανε στους "οίκους" για "αξιολόγηση"....που πληρώνεται φυσικά.......Και με βάση αυτήν την αξιολόγηση αγοράζονται τα ομόλογα από ιδιώτες,ασφαλιστικά ταμεία, άλλες τράπεζες, κράτη κτλ κτλ κτλ.....

Και δίνανε οι οίκοι κάτι αξιολογήσεις ΝΑ με το συμπάθιο....
ΑΑΑ και βάλε !!! Αρνάκι γάλακτος !!!

Και όταν τους ρωτούσανε μετά, όταν εξαερώθηκαν 7-8 τρις δολλάρια το 2008, γιατί δίνατε τις αξιολογήσεις ;
Αυτοί λέγανε.....αν δεν τις δίναμε εμείς θα τις δίνανε οι άλλοι....

Ε, γιατί τώρα εγώ με το φτωχό και πονηρό (όχι όταν έπρεπε δυστυχώς, γηράσκω αει διδιασκόμενος) μυαλό μου, νομίζω οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει και εδώ ;

Δεν είναι μόνο ο Late General Sir Peter de la Billiere......... Κλείσιμο ματιού

Καλημέρα σας, κύριοι.....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 12, 2017, 09:59:35 πμ »

Μάλλον δεν συνεννοούμαστε, οπότε να το κάνω πιο λιανά αυτό που σκέφτηκα

ok, λαθος μου, αλλο ειχα καταλαβει
τωρα που μου το κανες διφραγκα το πιασα
τωρα κατα ποσον εμπιστευομαστε τον τυπο...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 13, 2017, 05:54:53 πμ »

bas & dsp,

Νομίζω ότι συνεννοηθήκαμε.

Θα μπορούσα να πω κι άλλα (όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση των "Behind Enemy Lines Gulf War Collection" λιρών, αλλά για άλλο, με την ευρεία έννοια συλλεκτικό αντικείμενο), αλλά αν τα πω, θα μου την πέσουν.

Οπότε μώκο.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 13, 2017, 01:13:58 μμ »

Γιαυτό υπάρχουν και τα π.μ..... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 13, 2017, 02:37:15 μμ »

Θα μπορούσα να πω κι άλλα (όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση των "Behind Enemy Lines Gulf War Collection" λιρών, αλλά για άλλο, με την ευρεία έννοια συλλεκτικό αντικείμενο), αλλά αν τα πω, θα μου την πέσουν.

Οπότε μώκο.

Όταν το θέμα έχει συλλεκτικό ενδιαφέρον και το διατυπώσει κανείς έτσι ώστε να μη θίγονται ή στοχοποιούνται συγκεκριμένα άτομα, νομίζω ότι ο όποιος διάλογος μπορεί να ξεκινήσει είναι ωφέλιμος, έτσι ώστε να διαμορφώνει όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος γνώμη για ζητήματα τα οποία ίσως δε γνωρίζει. Αλλιώς, όσο παραμένουν στο επίπεδο των π.μ. και της "κρυφής γνώσης", αφήνουν την εντύπωση ότι "κάτι πλανάται" και στο μεταξύ αυτό "δεν είναι για όλους".

Τώρα αν το πράγμα γυρίσει από τον οποιονδήποτε στο ξεκατίνιασμα και το κουτσομπολιό, ο καθένας είναι υπεύθυνος για όσα λέει και κρίνεται με βάση αυτά. Κοινώς το επίπεδο το διαφυλάσσουμε εμείς αν θέλουμε.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 13, 2017, 06:18:14 μμ »

Αλλιώς, όσο παραμένουν στο επίπεδο των π.μ. και της "κρυφής γνώσης", αφήνουν την εντύπωση ότι "κάτι πλανάται" και στο μεταξύ αυτό "δεν είναι για όλους".

Να είσαι σίγουρος ότι τα ξέρεις όσο καλά τα ξέρω κι εγώ.
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πηγή πληροφόρησης, περισσότερη από όση έχεις εσύ.
Απλώς είναι θέμα εκτίμησης. Αν δηλαδή αυτά που μαθαίνουμε και αντιλαμβανόμαστε (που είναι ΤΑ ΙΔΙΑ, σε διαβεβαιώνω), τα αξιολογούμε και τα ερμηνεύουμε με τον ίδιο τρόπο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences