Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:31:00 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διεμβολές για συζήτηση  (Αναγνώστηκε 3816 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 19, 2017, 02:31:14 μμ »

Καλησπέρα!

Ψάχνοντας ως συνήθως διάφορα, έπεσα πάνω στις συγκεκριμένες διεμβολές. Επειδή κάποια πράγματα μου χτύπησαν στο μάτι, θα ήθελα μια συζήτηση με γνώμες.

Η παρουσία ενός Σωτήρα με μετάλλια του Ελληνοτουρκικού και του Ελληνοβουλγαρικού δεν είναι κάτι περίεργο, αλλά η απουσία ενός Φοίνικα ή ενός Τάγματος του Γεωργίου για έναν αξιωματικό (προφανώς) με τόσο μακρά υπηρεσία μου φαίνεται ασυνήθιστη, ειδικά όταν η κατασκευή της είναι μετά το 1950.

Επίσης, η απουσία Μεταλλίου Στρατιωτικής Αξίας αλλά και τουλάχιστον ενός Αναμνηστικού Μεταλλίου του 1940-41 δε συνάδουν ιδιαίτερα με την ύπαρξη ενός Πολεμικού Σταυρού του 1940 και ενός Μεταλλίου Εξαιρέτων Πράξεων του Β' Τύπου, εκτός κι αν μιλάμε για έναν βετεράνο των Βαλκανικών, που επανήλθε για κάποιο λόγο στην ενεργό δράση στον Εμφύλιο.

Η ύπαρξη επίσης ενός γαλλικού Μεταλλίου Τραυματιών, το οποίο απ' όσο γνωρίζω απονέμονταν και απονέμεται μόνο σε Γάλλους πολίτες, μου φαίνεται επίσης περίεργη (εκτός κι αν μιλάμε για κάποιον που υπηρέτησε στη Λεγεώνα των Ξένων -βλ. περίπτωση Τσιγάντε), όσο και η λάθος σειρά των διεμβολών. Σίγουρα αυτό ήταν κάτι που συνέβαινε, αλλά εδώ είναι αρκετά μαζεμένα. Ο Πολεμικός Σταυρός του 1916-17 μετά από αυτόν του 1940 και του Μεταλλίου Εξαιρέτων Πράξεων, το Διασυμμαχικό του Α' ΠΠ πριν από αυτά του Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού.

Τέλος, η ύπαρξη του διακριτικού των αλεξιπτωτιστών στις διεμβολές ενός ανθρώπου που υπηρετούσε ήδη στους Βαλκανικούς, με το νωρίτερο που θα μπορούσε να το αποκτήσει να είναι στη Μέση Ανατολή (με απουσία Μεταλλίου 1941-45) επίσης δε μου κολλάει.

Οι ίδιες οι ταινίες πάντως φαίνονται αυθεντικές.

Δεν προκαταβάλλω κάτι, ίσως να πρόκειται στην τελική όντως για κάτι πραγματικά ασυνήθιστο, αλλά θα με ενδιέφεραν πολύ οι γνώμες σας.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:14:29 πμ »

Καλημέρα.
Την είχα δει και γω τη συγκεκριμένη διεμβολή και όντως είναι αξιοπερίεργη.
Ο πωλητής δε (κατά 99%) είναι και ο ένας εκ των δύο που είναι ιδιοκτήτες καταστήματος militaria εν Ελλάδι.
Η απουσία του τάγματος του Γεωργίου και του Φοίνικα είναι περίεργη, θα έπρεπε να υπήρχε.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα αναμνηστικά 40-41 και 41-41.
Ο Πολεμικός Σταυρός του 1916-17 μετά από αυτόν του 1940 και του Μεταλλίου Εξαιρέτων Πράξεων, το Διασυμμαχικό του Α' ΠΠ πριν από αυτά του Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού.
Αυτό γιατί νομίζεις πως είναι λάθος? εμένα μου φαίνεται σωστό μιας και είναι με τη σωστή χρονολογική σειρά, δε βλέπω κάτι το περίεργο. Για το ξένο δε μπορώ να πω κάτι μιας και δε το γνώριζα κάν αλλά η θέση του είναι σωστή, ως ξένη απονομή.
Οι πτέρυγες  Σαρκασμός είναι ασυνήθιστες, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο.
Αν όντως είναι αυθεντική μιλάμε για έναν ακούραστο πολεμιστή και απο τα πρώτα στελέγχη των Ε.Δ του Ε.Σ (ανώτερο/τατο αξιωματικό;).

Υ.Γ ανέβηκε και πάλι προς πώληση.
Οι ταινίες και εμένα μου φαίνονται αυθεντικές αλλά η επιλεκτική (Κλείσιμο ματιού ενσωμάτωση των διεμβολών
στη μπαρέττα είναι μυστήρια.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2017, 11:00:54 πμ από Stratis76 » Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:05:46 μμ »

ο πωλητης σε ποια πολη ειναι/???
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2017, 11:34:27 μμ »

Ο Πολεμικός Σταυρός του 1916-17 μετά από αυτόν του 1940 και του Μεταλλίου Εξαιρέτων Πράξεων, το Διασυμμαχικό του Α' ΠΠ πριν από αυτά του Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού.
Αυτό γιατί νομίζεις πως είναι λάθος? εμένα μου φαίνεται σωστό μιας και είναι με τη σωστή χρονολογική σειρά, δε βλέπω κάτι το περίεργο. Για το ξένο δε μπορώ να πω κάτι μιας και δε το γνώριζα κάν αλλά η θέση του είναι σωστή, ως ξένη απονομή.

Η σωστή χρονολογική σειρά είναι η αντίθετη, με τις παλαιότερες απονομές να προηγούνται των νεότερων. Πρώτα δηλαδή ο Πολεμικός Σταυρός του 16-17 και μετά του '40 και το ίδιο και με τα Αναμνηστικά Μετάλλια. Πρώτα του Ελληνοτουρκικού, μετά του Ελληνοβουλγαρικού και τελευταίο του Α' ΠΠ. Το Μετάλλιο Εξαιρέτων Πράξεων ακολουθεί επίσης τον Πολεμικό Σταυρό. Τώρα που το προσέχω στο μεταξύ, με βάση τον Κανονισμό το Αριστείο Ανδρείας επίσης πρέπει να βρίσκεται μετά το Σωτήρα. Σίγουρα υπάρχουν παραδείγματα εκτός Κανονισμού, αλλά νομίζω ότι εδώ μιλάμε για πάρα πολλές εξαιρέσεις.

Το Γαλλικό μετάλλιο είναι στη σωστή θέση σαν ξένη απονομή, αλλά το θέμα είναι ότι απ' όσο ξέρω, απονέμεται διαχρονικά μόνο σε Γάλλους. Κρατάω μια πισινή για την περίπτωση της Λεγεώνας των Ξένων, αλλά μιλάμε για ακόμη πιο ιδιαίτερη περίπτωση τότε.

ΥΓ: Γενικά δεν αναφέρθηκα από επιλογή στον πωλητή, προτιμώντας να συζητηθεί το κομμάτι.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:45:45 μμ »

Kαλησπέρα σε όλους.
Πάνω που έλεγα πως θα διαφωνήσω (πάλι) λέω ''δε κοιτάω ένα δελτίο ηθικών αμοιβών που είχα αγοράσει και δεν είχα μελετήσει ποτέ..;" Λύπη Λύπη
Στην πίσω πλευρά έχει τη σειρά αναρτήσεως των παρασήμων και Μεταλλίων (ΓΕΣ 5-4-1952)
Λοιπόν..έχεις απόλυτο δίκιο Σαρκασμός Τόσο για το Σωτήρα όσο για τα υπόλοιπα περίεργα..
Εγώ τα σκεφτόμουν καθαρά χρονολογικά ενώ είχα το δελτίο στην κατοχή μου..(ακόμα δε το έχω μελετήσει..)
Καταγράφηκε
makedon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2017, 01:53:39 πμ »

οι πτέρυγες αλεξιπτωτιστού είναι μοντέρνες, για ιματίδιο.
Οι διεμβολές μάλλον από συλλέκτη τοποθετήθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο.
Αυθεντικές μεν, αλλά ως συνδυασμός άστοχος.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2017, 10:10:59 πμ »

Οι διεμβολές μάλλον από συλλέκτη τοποθετήθηκαν κατ'αυτόν τον τρόπο.
Αυθεντικές μεν, αλλά ως συνδυασμός άστοχος.

Αυτή είναι και η δική μου αρχική σκέψη.

Επίσης δεν είναι ούτε όλες οι ταινίες του ίδιου μήκους. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από τις εύκολες περιπτώσεις, αλλά γενικά πλέον έχει παρέλθει προ πολλού η εποχή της αθωότητας και στα ελληνικά militaria...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences