Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:35:48 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΤΑ ΧΡΥΣΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ!!  (Αναγνώστηκε 13408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 05:55:57 μμ »

Μια σειρα γραμματοσημων που πολυς συλλεκτικος κυκλος δεν την ξερει ξεκινησε το 1977 που τα ΕΛΤΑ παρειγγειλαν στο Παρισι να τους εκδωση τρεις διαφορετικους τυπους αναμνηστικων Γραμματοσημων απο ευγενη μεταλλα για τον εορτασμο των 150 χρονων απο την ιδρυση των ΕΛΤΑ 1828-1978!!Τα μεταλλα που χρησιμοποιηθηκαν ηταν Χαλκος , Ασημι και Χρυσος  εκ των οποιων φτιαχτηκαν απο δυο γραμματοσημα διαφορετικου σχεδιου με την κεφαλη του Ερμη πανω!!Εχουμε λοιπον δυο χαλκινα , δυο ασημενια και δυο χρυσα γραμματοσημα!!Ο καταλογος του Ερμη 2002 ετος τα εχει μεσα και τα κοστολογει ως εξεις ---->
1)χάλκινα 2 τεμ.=120 ευρώ
2)ασημένια 2τεμ.=100 ευρώ
3)χρυσά 2τεμ.=700 ευρώ
Στις φωτο παρακατω βλεπετε πως ηταν η αυθεντικη κασετινα των χρυσων γραματοσημων την οποια εχει στην κατοχη του ο κυριος Χρυσογελος Νικος και ειναι και η μοναδικη που εχουμε δει προς το παρον!! Αλλο ενα σετ χρυσων γραμματοσημων εχω εγω στην κατοχη μου διχως ομως κασετινα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:13:49 μμ »

Γιώργο, παραθέτω και την εγκύκλιο των Ε,Λ,Τ,Α, που πιστοποιεί την αυθεντικότητα των Χρυσών γραμματοσήμων.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 01:20:40 μμ »

ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΥ ΤΟ 2009, ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΚΑΡΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 01:23:25 μμ »

Φίλοι μου, μετά από ένα χρόνο και ατέλειωτες αντιδικίες από άπιστους Θωμάδες, επιτέλους έπεσε στα χέρια μου το επίσημο πιστοποιητικό των Ε.Λ.Τ.Α. για τα περίφημα γραμματόσημα. Όσοι τα έχετε να είστε βέβαιοι ότι είναι επίσημη έκδοση του ελληνικού κράτους. Δυστυχώς μετά από τον πόλεμο που μου έγινε τα πούλησα σαν χρυσό Απορία Απορία Απορία

Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 09:49:48 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών

http://www.ebay.co.uk/itm/170780612660?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:06:15 μμ »

Τελικα ποσα καρατια ειναι βρε παιδια?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κυριε Νικο αμα ειναι τελικα 23,5 καρατια που λεει το πιστοποιητικο του Γερμανου τα εδωσες
ΚΑΤΩ τις τιμης του χρυσου τοτε στον Γιωργο!!  Κλείσιμο ματιού
Οταν σου ελεγα εγω για 22 οτι τα ειχα χτυπηση τοτε στον Μαρινακη που τα αγορασα ολοι ελεγαν
οτι ειναι 18αρια!!
Αντε ωρα για αναθεωρηση παλι  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ilias67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:45:31 μμ »

Καλησπέρα σας,
 θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την αξία τους μιάς και έχουν περάσει απο τα χέρια σας.
Τα έχω στήν κατοχή μου απο την έκδοση τους σε κασετίνα και με πιστοποιητικό,εχω επίσης και τα χάλκινα πάλι σε κασετίνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:54:06 μμ »



Αυτό στο Ebay είναι από τη σειρά "Raritaeten in Gold" του Göde (Μόναχο Γερμανίας), απ'ό,τι κατάλαβα αυτός έβγαζε κλασικά γραμματόσημα με αμυδρή επικάλυψη χρυσού (το λέω σωστά;;Κλείσιμο ματιού, μηδαμινής αξίας. Στο παρακάτω φόρουμ για όσους διαβάζουν γερμανικά:
http://www.philaseiten.de/cgi-bin/index.pl?ST=1346&CP=0&F=1

Τη γαλλική έκδοση των ΕΛΤΑ πρώτη φορά την ακούω. Οι διαφορές όμως είναι εμφανείς, στις διαστάσεις, το σχέδιο, το βάθος του μεταλλίου και (προφανώς) ... στο βάρος.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2013, 08:22:48 πμ »

Καλησπέρα σας,
 θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την αξία τους μιάς και έχουν περάσει απο τα χέρια σας.
Τα έχω στήν κατοχή μου απο την έκδοση τους σε κασετίνα και με πιστοποιητικό,εχω επίσης και τα χάλκινα πάλι σε κασετίνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μπορείς να ανεβάσεις καμμιά φωτό να τα δούμε; Και τα χρυσά και τα χάλκινα εάν είναι δυνατόν.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ilias67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:28:39 μμ »

καλησπέρα,
προσπάθησα αλλά είναι σφραγισμένα σε ζελατίνα καί γυαλίζουνε,είναι και λιγο χάλια το κινητό μου..
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2013, 06:52:38 πμ »

Πολύ όμορφα φίλε. Δεν γνωρίζω τιμές. Αν αποφασίσεις ποτέ να τα πουλήσεις στείλε μου π.μ. Ισως με ενδιαφέρουν.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ilias67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:36:57 μμ »

Ναί είναι πολύ όμορφα καί σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου,ενδιαφέρομαι να μάθω τήν αξία τους αρχικά και μετά θα αποφασίσω.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2013, 07:57:44 μμ »

Γνωρίζει τελικά κανένας πόσο κοστολογουντε σήμερα αυτά τα γραμματόσημα όπως και ποσά κομμάτια έχουν φτιαχτεί απο τα Χρυσα; Αν είναι κάτι σπάνιο η όχι δηλαδή ...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2013, 08:23:16 μμ »

Οι φιλοτελιστές δεν συλλεγουν τετοια. Δεν γνωρίζω κανεναν που να εχει τετοια στη συλλογή του. Πιο πολύ θα ταίριαζε για δώρο ή για διακοσμητικό σε γραφείο. Συλλεκτική αξία δεν εχει πάντως.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2013, 09:22:37 μμ »

Τα ΕΛΤΑ εκτός από γραμματόσημα έχουν και διάφορα άλλα είδη δώρων..από τετράδια,κομπολόγια  μέχρι και εικόνες εκκλησιαστικές..στα πλαίσια των "δώρων" αυτών και με σκοπό εννοείται το κέρδος,σχεδόν όλα βέβαια σχετίζουν την θεματολογία τους με κάποιες σειρές γραμματοσήμων αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν κατά τη γνώμη μου συλλεκτικά είδη που να μαζεύονται από αρκετούς άρα να μιλάμε και για συλλεκτική αξία..είναι βέβαια όμορφα και από χρυσό.Δεν θα τα κοστολογούσα όσο το σκέτο μέταλλο,έχει μια υποκειμενική υπεραξία αλλά είναι του έργου τέχνης και όχι η συλλεκτική.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences