Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:08:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 40396 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2017, 01:54:15 μμ »

Αγαπητοί φίλοι συλλέκτες σας χαιρετώ.
Είμαι ο Ευαγόρας Νεάρχου και είμαι και εγώ ένας άρρωστος συλλέκτης όπως και εσείς! Αν και παρακολουθώ σε τακτική βάση τις αναρτήσεις που γίνονται στο φόρουμ για τα Κυπριακά νομίσματα και χαρτονομίσματα, είναι η πρώτη φορά που γράφω και δυστυχώς δεν είναι για κάτι καλό ή ευχάριστο.
Όπως σίγουρα θα γνωρίζετε οι πλείστοι Κύπριοι (οι αδερφοί Ελλαδίτες Συλλέκτες μάλλον δεν θα ξέρετε για το γεγονός αυτό) πριν από περίπου 7 μήνες η Αστυνομία Κύπρου συνέλαβε  επ ‘αυτοφώρω, στο αεροδρόμιο Λάρνακας,  υπάλληλο  των Κυπριακών Ταχυδρομείων για κλοπή  ταχυδρομικών σάκων (για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε σε αυτό το link: http://cyprustimes.com/2016/10/10/dimosios-litougos-arpaze-tachydromikous-sakous-apo-aerodromio/
Εν ολίγοις, ενώ οι φάκελοι έφταναν κανονικότατα στην Κύπρο, ουδέποτε καταγράφονταν ως αφιχθέντες με αποτέλεσμα να θεωρούνται από τους αποστολείς (διά μέσου των ταχυδρομείων τους) ως χαμένοι καθώς επίσης και μη παραληφθέντες επισήμως από τα Κυπριακά Ταχυδρομεία.
Οι χαμένοι φάκελοι (κλεμμένοι για την ακρίβεια) ήταν σταλμένοι κυρίως ως συστημένοι και ως επί το πλείστον ήταν προερχόμενοι  από το Ηνωμένο Βασίλειο και τις ΗΠΑ.
Ανάμεσα στα χιλιάδες θύματα αυτής της τεράστιας κλοπής ήμουν και εγώ, χάνοντας 2 φακέλους με  χαρτονομίσματα που σπανίως  βρίσκονται (τουλάχιστον  τα 2 από τα 3). Ο ένας περιείχε 2 ακυκλοφόρητα (θα έλεγα πως και τα 2 είναι GEM UNC ή 65-66 EPQ)  χαρτονομίσματα των 250 μιλς, το ένα του 1974 (1. 6. 1974) με serial #: K/46 072037 και το άλλο του 1966 (1. 8. 1966) με serial #: C/14 227994. Το συγκεκριμένο lot το αγόρασα από δημοπρασία στην Αμερική τον Ιούνιο του 2016. Ο δεύτερος φάκελος περιείχε 1 χαρτονόμισμα του ενός σελινιού του 1939 (3RD JANUARY  1939) με serial #: Β/1 24460 σε κατάσταση G-VG με μία μεγάλη κηλίδα και το οποίο το αγόρασα από δημοπρασία στο ebay τον Ιούλιο του 2016. Εννοείτε πως έχω και τις αποδείξεις τους. Παρακάτω σας παραθέτω τις φωτογραφίες των εν λόγω χαρτονομισμάτων.
Όλον αυτό τον καιρό, είχα μια άψογη επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα των Κυπριακών Ταχυδρομείων, που  χειρίζεται τις υποθέσεις των μη παραληφθέντων αντικειμένων, για αυτούς τους φακέλους. Όπως με ενημέρωσαν πριν από μερικές εβδομάδες, οι φάκελοι οι οποίοι βρέθηκαν άθικτοι ή έστω μερικώς άθικτοι με το περιεχόμενο τους, έχουν ήδη παραδοθεί. Αν και έκανα υπομονή και πάντα έλπιζα πως θα παραλάμβανα τα χαρτονομίσματα, δυστυχώς η ενημέρωση που είχα ήταν ότι οι εν λόγω φάκελοι βρέθηκαν ανοικτοί αλλά χωρίς περιεχόμενο. 
Τα χαρτονομίσματα είναι δεδομένο πως ήρθαν στην Κύπρο και το πιθανότερο είναι πως είναι στην Κύπρο ακόμα, επομένως θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως όπως με ενημερώσετε σε περίπτωση που τα δείτε ή σας τα προσφέρουν για αγορά. Μακάρι να ήξερα τι απέγιναν… Είναι πιθανόν να άλλαξαν και πολλά χέρια μέχρι τώρα και κάποιος / κάποιοι να τα έχουν ήδη στις συλλογές τους χωρίς καν να ξέρουν πως είναι προϊόντα κλεπταποδοχής. Σε περίπτωση που ο κλέφτης – υπάλληλος δεν είναι ο ίδιος συλλέκτης (το πιθανότερο θα έλεγα) για να τα κρατήσει, δεν θα το απέκλεια αν τα έχει ήδη πουλήσει,  πως το πρώτο άτομο που τα αγόρασε να ήξερε πως ήταν κλεμμένα!
Το κάθε χαρτονόμισμα είναι μοναδικό λόγω του serial # άρα και ευκόλως αναγνωρίσιμο, πόσο μάλλον αν έχει και κάποιο βαθμό σπανιότητας ή/και κάποιο εμφανέστατο σημάδι όπως το σελίνι του 1939.
Οφείλω να αναφέρω πως έχω αποζημιωθεί από τους πωλητές, ωστόσο έχασα και εγώ κάποιο σεβαστό ποσό. Είναι σημαντικό να αναφέρω πως έχω συμφωνήσει με τους συγκεκριμένους πωλητές, που ειρήσθω εν παρόδω είχα μια άψογη επικοινωνία μαζί τους για αυτό το πρόβλημα, να τους πληρώσω πίσω σε περίπτωση που παραλάβω ή αν τους γινόταν επιστροφή των χαρτονομισμάτων θα μου τα ξαναέστελναν και τότε θα τους πλήρωνα τα λεφτά τους. Όπως μου ανέφεραν από τον οίκο δημοπρασιών, έχουν προωθήσει φωτογραφίες  των 2 συγκεκριμένων χαρτονομισμάτων των 250 μιλς και σε άλλους οίκους δημοπρασιών για να είναι και εκείνοι προσεκτικοί.
Λοιπόν, αν δείτε πουθενά αυτά τα χαρτονομίσματα, ξέρετε πλέον πως είναι κλεμμένα. Επαναλαμβάνω πως αν μπορείτε να βοηθήσετε διά μέσω του φόρουμ ή άλλως πως για την εύρεση τους θα μου ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο! Αν βέβαια σας είναι δύσκολο (για ευνόητους και απολύτως  κατανοητούς λόγους) τότε να είσαστε προσεκτικοί με τις αγορές σας και τιμωρήστε με το δικό σας τρόπο τις μη αξιόπιστες πηγές πώλησης νομισματικών. Μην γίνετε το τρίτο θύμα της όλης κατάστασης με το να αγοράσετε αντικείμενα που ξέρετε ήδη πως είναι κλεμμένα. Κανένας σοβαρός συλλέκτης δεν θέλει κάτι τέτοιο.
Οποιοσδήποτε άλλος φίλος συλλέκτης  είναι και αυτός θύμα αυτής της δυσάρεστης κατάστασης, ας δημοσιεύσει τις φωτογραφίες των κλεμμένων του νομισμάτων/χαρτονομισμάτων ούτως ώστε να βοηθήσουμε όλοι αν μπορούμε  αλλά και να είμαστε προσεκτικοί. Είναι αυτονόητο πως με την δημοσίευση τέτοιων περιπτώσεων προστατεύουμε το χόμπυ μας.
Με εκτίμηση,
Ευαγόρας Νεάρχου
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2017, 02:09:41 μμ »

Αγαπητε αφου πρωτα σου ευχηθω να βρεις και να ελθουν στην κατοχη σου τα χαρτονομισματα σου θα σε συμβουλευα να ανακοινωσεις το συμβαν με πληρη στοιχεια και στην Π.Ν.Ε(ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ)
Πανελλήνιος Νομισματική Ένωσις
Μιαούλη 15Α, Θησείο, Αθήνα, ΤΚ 10554
Τηλ.Λύπη+30) 210-3215678, FAX: (+30) 210-3242530
για να τα αναρτησουν και στον πινακα ανακοινωσεων αλλα και με mail να ενημερωσουν τα μελη
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2017, 02:23:41 μμ »

Η μπροστινή πλευρά του σελινιού του 1939
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2017, 02:26:25 μμ »

Η πίσω πλευρά του σελινιού του 1939
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2017, 02:33:32 μμ »

Η μπροστινή πλευρά των 2 χαρτονομισμάτων των 250 μιλς
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2017, 02:34:20 μμ »

Η πίσω πλευρά των 2 χαρτονομισμάτων των 250 μιλς
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2017, 02:41:18 μμ »

Απολογούμαι για την μετριότατη ποιότητα των φωτογραφιών των χαρτονομισμάτων αλλά έπρεπε να πέσει πατέντα για να μικρύνω το μέγεθος τους και να συμβαδίζω με τους περιορισμούς του φόρουμ! 
Καταγράφηκε
onlycollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2017, 02:45:04 μμ »

Αγαπητε αφου πρωτα σου ευχηθω να βρεις και να ελθουν στην κατοχη σου τα χαρτονομισματα σου θα σε συμβουλευα να ανακοινωσεις το συμβαν με πληρη στοιχεια και στην Π.Ν.Ε(ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ)
Πανελλήνιος Νομισματική Ένωσις
Μιαούλη 15Α, Θησείο, Αθήνα, ΤΚ 10554
Τηλ.Λύπη+30) 210-3215678, FAX: (+30) 210-3242530
για να τα αναρτησουν και στον πινακα ανακοινωσεων αλλα και με mail να ενημερωσουν τα μελη

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2017, 07:15:09 μμ »

Μια χαρα ειναι η φωτογραφιες.
Τα χαρτονομισματα εχουν ενα ατου παραπανω τον νομισματων και αυτος ειναι ο αναγραφωμενος αριθμος τους ο οποιος ειναι μοναδικος!!
Εαν πεσουν σε κανενος την αντιληψη καλο θα ειναι να ενημερωσει και εσας και τις αστυνομικες αρχες!!
Ευχομε ολοψυχα να βρεθουν και να γυρισουν στα χερια σας!!


Υ.Γ Το θεμα θα καρφιτσωθει για να μην χαθει μεσα στο πληθος των ειδησεων εφοσον προκειτε και για κλοπη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2017, 07:23:14 μμ »

χαρτονομίσματα των 250 μιλς,  1) (1. 6. 1974) με serial #: K/46 072037
                                              2) (1. 8. 1966) με serial #: C/14 227994.
3) χαρτονόμισμα του ενός σελινιού (3RD JANUARY  1939) με serial #: Β/1 24460

τα ξαναγραψα εδω για να τα βρισκουμε ευκολα, γιατι μεσα στο σεντονι...

να προτεινω το εξης ?
 να (προ)ειδοποιηθει το ebay, που λογικα θα χει γινει δλδ. αλλα επισημα να υποχρεωθει να τα χει στο νου του ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2017, 10:36:57 μμ »

Για να σου δώσω κουράγιο, μια παρόμοια ιστορία υπάρχει εδώ:

http://stampboards.com/viewtopic.php?f=13&t=55752

Για την ιστορία βρέθηκε μετά απο 3 χρόνια.

Όταν κάτι είναι μοναδίκο (ή αρκετά ιδιαίτερο), κάποια στιγμή θα εμφανισθεί κάπου
Καταγράφηκε
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2017, 10:37:01 μμ »

καλησπερα παιδια
διαβαζοντας εδω τις αναρτησεις με τα κυπριακα που εχω ενδιαφερον δεν το πιστευα διαβαζοντας αυτο το τοπικ.

νομιζα πως μονο εγω ημουν ο τοσο γκαντεμης!!
χαθηκε και εμενα το γραμμα μου -αν και συστημενο- εκεινη την περιοδο...
ηταν απο αμερικη και το ειχα κερδισει μετα απο ενα ξενυχτι αφου τελιωνε η ωρα 4 το χαραμα...
ηταν ενα χαρτονομισμα των 250μιλς 1960!!
δυστυχως δεν κρατησα στοιχεια με τον αυξων αριθμο γιατι μετα απο συνομιλια με τα κυπρ.ταχυδρομεια και την αμεση εξυπηρετηση τους δεν μου αφησαν καμια ελπιδα πως θα βρεθει και ετσι δεν μπηκα στον κοπο να τα κρατησω....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences