Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:44:41 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΤΟΥ 1845 ΟΘΩΝΑ  (Αναγνώστηκε 8235 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 01, 2017, 12:27:07 μμ »

Καλημέρα και καλο μήνα να έχουμε....καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους σας....βάλτε με λίγο στο πνεύμα τι εννοείται κινέζικο....εννοείται ότι είναι της τωρινής περιόδου...θα σας πω για ποιο λόγο ρωτάω
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 01, 2017, 12:37:18 μμ »

Το νομισμα ειναι ψευτικο οπως λεει ο Μανωλης. Απο τις γνωστες κοπιες των Κινεζων οπου το ελατωμα στην δευτερη γραμμη ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο οπου εχουν φτιαξει το ταληρο του 46!!
Το μελος μου ειχε στειλει και μηνυμα απο μονος του οπου μου ελεγε οτι το νομισμα ειναι 20γρμ.
Πρωτο σημαδι πλαστοτητος εκτος των εμφανων σημειων στις φωτογραφιες!!
Αυτο που σας δειχνω παρακατω και αυτο οπου βλεπουμε στις φωτογραφιες του φιλου ειναι απο τις ιδιες χαρακτικες μητρες με μικρες παραλαγες για να ξεγελασουν κοσμο!! (Τα κινεζακια)
Προσεχτε την γραμμη την δευτερη κατω απο τον θυρεο πως ειναι κομμενη στο ιδιο σημειο.
Στο πραγματικο νομισμα το κοψιμο ειναι στο τερμα αριστερα διπλο διακεκομμενο.

herakliotis


Σωστος!!
Γνωριζουμε ακριβως για τι μεταλο-κραμα  προκειται;
Καταγράφηκε
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 01, 2017, 12:43:23 μμ »

Εμένα ρωτάτε αν γνωρίζω το μεταλο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 01, 2017, 12:44:38 μμ »

Απο την παραθεση φαινεται ποιον ρωτω.
Προφανως εσεις και δεν γνωριζετε....
Καταγράφηκε
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 01, 2017, 12:48:44 μμ »

Λοιπόν αυτό το βρήκε η μητέρα μου σε παλιό πατρικό της σπίτι που είναι υπό κατάρρευση....η μητέρα αυτη την στιγμή εν ζωή και 80 ετών...για αυτό σας ρωτάω συνέχεια...εκτός αν πρόκειται για ένα τυχαίο γεγονός να έχει πετάξει κάποιος αυτό το καλπικο νόμισμα εκεί μέσα στα χαλάσματα....τι να πω
Καταγράφηκε
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 01, 2017, 01:16:48 μμ »

Το ζυγισα σε μία ζυγαριά οικιακής χρήσης...0.022 γραμμάρια το βγάζει...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 01, 2017, 01:22:52 μμ »

Να κάνω μια άσχετη παρατήρηση, για να μαθαίνουν οι νεώτεροι (και ο φίλος).

Στην πλευρά της κεφαλής την "ευθεία" τη βρίσκουμε από τη γραμμή που συνδέει το Ο του ΟΘΩΝ με το Σ του ΕΛΛΑΔΟΣ. Δηλαδή, το νόμισα είναι "ίσιο", όταν το κείμενο γύρω-γύρω είναι "συμμετρικά".

(Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αυτό, είναι ένα από τα σημάδια που χρησιμοποιούνται, ανάλογα με το νόμισμα.)
Καταγράφηκε
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 01, 2017, 01:47:51 μμ »

και σε παχυμετρο βγαινει 37,40 χιλιοστα...
Καταγράφηκε
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 01, 2017, 01:53:53 μμ »

Τέλος πάντων για να μην σας ζαλίζω άλλο....μήπως μπορείτε να με κατευθύνεται που μπορώ να δω αν όντως το νόμισμα είναι πλαστό η αυθεντικό....υπάρχει κάτι....σας ευχαριστώ όλους σας για την ενημέρωση και τον χρόνο που αφιερώσατε στο θέμα μου...και πάλι καλό μήνα να έχουμε όλοι μας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 01, 2017, 03:25:26 μμ »

Aγαπητε Φιλε.  Καταρχην. Δίχως να θελω να σε προσβαλω ιστορίες ακουμε καθημερινά πάμπολλες απο πολλούς οπου θέλουν να πουλησουν κατι καινα εξαφανιστουν.
Σκοπός αυτού του σαιτ ειναι η διάδοση του συλλεκτισμου , η εκμάθηση και άλλα πολλά.
Εαν σε ενδιαφερει πχ να το πουλησεις  εαν ηταν γνησιο πρώτος πρώτος ενδιαφερομενος θα ημουν εγω και αλλοι δεκα τουλαψιστον απο πισω μου με γεμάτα πορτοφολια.
Αρα για να μην έχεις μηνύματα  απο άτομα εξεχωντα με γνώσεις  το νόμισμα σου ειναι μουφα.
Εαν θες τωρα να συνεχισεις  να βρεος την ακρη μονοδρομος πλεον ειναι η πιστοποίηση του νομίσματος στην Αμερικη. Βρες λοιπον άτομα σαν τον Κουντουριδη πχ που να κανουν πιστοποίηση και σκασε μια 40αρα να μαθεις οτι το νόμισμα σου δεν αξίζει 10 ευρω.
Τωρα είμαι εκτός.  Ποιο βραδυ θα σηκωσω και άλλες φωτογραφίες απο γνωρίζει  ταληρο ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΩ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.
Φιλικα
Herakliotis. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
thosol
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 01, 2017, 03:57:16 μμ »

Αγαπητέ φίλε όπως λες και εσύ...εγω εδώ μέσα μπήκα για να μάθω κάτι και όχι για να δω αν έχεις φουσκωμένο πορτοφόλι εσύ και όποιος αλλος....επομένως τα σχόλιά σου περι παραμονής η εξαφανίσεων είναι ατοπα....όσον αφορά τώρα αν θα αφιερώσω 40€ για να βρω μια αξία των10€ ποσώς με απασχολεί...φιλικά ευχαριστώ
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 01, 2017, 05:34:31 μμ »

Φίλε theosol για να μην τραβιέται κιάλλο η ιστορία και δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο, το νόμισμά σου είναι 100% πλαστό άνευ αξίας. Πάμε γι'άλλα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 01, 2017, 05:43:53 μμ »

Φίλε theosol για να μην τραβιέται κιάλλο η ιστορία και δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο, το νόμισμά σου είναι 100% πλαστό άνευ αξίας. Πάμε γι'άλλα.
+1000 Δεν είναι καν ασημένιο.Ισως είναι μέταλλο απο αλπακά.Το γνωστό μέταλλο που φτιάχνονται οι κόπιες οι κινέζικες.Βάλε κι έναν μαγνήτη επάνω.Ισως κολλάει κιόλας.Κοίτα επίσης και την οδόντωση περιμετρικά στο ριμ του νομίσματος πάνω δεξιά απο τον Θυραιό.Δεν υπάρχει καν οδόντωση.Ενα απο τα μεγαλύτερα πιστήρια πλαστότης μαζί με το βάρος και τις διαστάσεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 01, 2017, 06:22:04 μμ »

Λοιπον προς εκμαθηση ολων !!
Το παρακατω ταληρο ειναι γνησιο.
Εκει που το εχω κυκλωσει ολα τα γνησια ταληρα τους λειπει η δευτερη γραμμη!!
MONO ΣE EKEINΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.
Απο εκει και περα οποιος παει να αγορασει ταληρο αλλο εντος του σαιτ και πιαστει κοροιδο θα φταιει το κεφαλι του!!
Φιλικα προς ολους
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences