Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 02:15:31 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό 20δόλλαρο 1900  (Αναγνώστηκε 2530 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 30, 2017, 01:41:19 μμ »

Χαιρετώ κι εγώ τα μέλη του φόρουμ. Νέο μέλος, πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με το αντικείμενο και ανακάλυψα και αυτό το site. Ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα για το συγκεκριμένο θέμα, αλλιώς παρακαλώ τους διαχειριστές να το μετακινήσουν ανάλογα.

Άρχισα πριν λίγο καιρό να συλλέγω bullion, κυρίως ημισυλλεκτικές σειρές σε ασήμι και χρυσό. Δεν είχα ιδιαίτερο σκοπό να ασχολήθώ με παλαιότερα νομίσματα, αλλά είχα από τη μητέρα μου ένα χρυσό των 20$ που το είχε κάνει περιδέραιο. Αφού αφαίρεσα τη μπορντούρα έχω κρατήσει το νόμισμα, το οποίο άρχισε να με κάνει να ενδιαφέρομαι και για κάποια παλαιότερα, κυρίως χρυσά. Από τότε έχω αποκτήσει μερικά, που θα τα παρουσιάσω εδώ σιγά σιγά.

Παρουσιάχω τις φωτογραφίες που έβγαλα και οποιαδήποτε γνώμη ή εκτίμηση είναι ευπρόσδεκτη.







Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2017, 01:58:03 μμ »

Καλως ηλθες. Δεν ξερω αν μπορουσε να γινει προσεχτικοτερα η αφαιρεση αλλα η ζημια rim (περιφερεια) εγινε. Παντως είναι από τα νομισματα που τους εχω αδυναμια. Πολύ καλες και οι φωτογραφιες
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2017, 02:14:25 μμ »

Μια ουγγια καθαρος χρυσος!!
Πολυ καλα τα πας!!
Συνεχισε ετσι .
Τα Αμερικανικα και τα Αγγλικα εχουν την καλυτερη ζητηση παγκοσμια σε περιπτωση  που αναγκαστεις να τα αποχωριστεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2017, 04:31:05 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε millwall  δεν ξέρω αν η όποια ζημιά έγινε κατά την αφαίρεση ή λόγω ότι είχε τη μπορντούρα επί δεκαετίες. Δε μπορώ να εκτιμήσω προσωπικά για τι μέγεθος ζημιάς μιλάμε, σίγουρα κάποιος πιο ειδικός θα έχει καλύτερη άποψη.

Θα μπορούσε κανείς να κάνει μία (κατά προσέγγιση φυσικά) εκτίμηση για το βαθμό του νομίσματος; Απλώς για να έχω μία ιδέα πού βρίσκεται, γιατί δε σκοπεύω να το πουλήσω.

Έχει νόημα να στείλω κάτι τέτοιο για πιστοποίηση; Αν μπορεί κανείς να υποδείξει μια ενότητα που έχει σχετική συζήτηση θα βοηθούσε πολύ.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2017, 08:58:45 μμ »

Φιλε λογο της ζημιας που εγινε δεν νομιζω να μπορει να πιστοποιηθει το νομισμα, αλλα σαν βαθμο εγω προσωπικα θα του εδινα ενα XF+ χωρις την ζημια στο ριμ. Φυσικα την αξια του την εχει ως χρυσο οποτε μην σε απασχολει γιατι η αξια του πανω-κατω εκει ειναι στην τιμη ουγγιας!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:02:01 μμ »

+1
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2017, 09:49:58 μμ »

Τα νομισματα αυτα αξιζουν να πιστοποιηθουν οταν εχουν την δυνατοτητα να βγαλουν βαθμο απο 61 και πανω!!
Στην δικη σου περιπτωση θεωρουνται πεταμενα χρηματα εκτος και εαν θελεις να εχεις την επισημη βεβαιωση οτι ειναι γνησιο!!
Αυτη η παραγραφος ειναι αλλο καπελο.
Εκει δινεις τα λεφτα σου τα οποια ομως δεν θα σου προσφερουν καμια υπεραξια στο νομισμα.
Εχεις απλα την επισημη διαβεβαιωση οτι ειναι γνησιο ασχετος βαθμολογιας (οτι και εαν βγαλει)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2017, 11:10:10 πμ »

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις όλων. Με βοηθούν να αρχίζω να αποκτώ και μία ιδέα σχετικά με το τι σημαίνουν οι διάφοροι βαθμοί.
Ο μεσοπρόθεσμος στόχος μου είναι να τα κάνω μικρό σετάκι με άλλα 2 και θα κοιτάξω να βρω σε παρόμοια ποιότητα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences