Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:54:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Aγνωστο νομισμα  (Αναγνώστηκε 2556 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 28, 2017, 02:15:40 μμ »

Ξερει κανεις τι ειναι ?
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2017, 02:46:26 μμ »

 Θυμίζει κάτι τέτοιο:
http://m.ebay.com/itm/1655-PIRATE-COB-PORTRAIT-COIN-4-MARAVEDIS-PHILIP-IV-SPANISH-COLONIAL-TIME-/352003029158
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2017, 02:51:02 μμ »

Eχεις δικιο ,μοιαζει
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2017, 04:36:45 μμ »

ισπανικο κουκλακι! Χαμόγελο ειναι οντως επισημασμενο ισπανικο χαλκινο νομισμα!

ο 17ος αιωνας απο την αρχη μεχρι τα μεσα ηταν περιεργος για την ισπανια. Ενω η ισπανια ηταν παμπλουτη, ξαφνικα με τους πολεμους που εκανε εχασε πολυ απο τον πλουτο της και αναγκαστηκε να ανατιμησει τα χαλκινα νομισματα της, επισφραγιζοντας τα, κι ετσι εδινε καποιο κερδος και στα δημοσια ταμεια.

υπαρχουν λοιπον πολλες επισημανσεις (πανω απο 100) και σε διαφορα χρονια... 1602, 1636, 1641, 1651-1652, 1654-1655, 1658-1659.

στις επισημανσεις βλεπουμε την νεα αξια, την ημερομηνια, το μιντμαρκ σε καποια, και μερικα μοτιβα πχ κορωνα...

καποιες επισημανσεις εγιναν για συγκεκριμενους λογους... πχ του 1641 εγινε για να υποστηριχθει ο πολεμος με την γαλλια στην καταλονια και για να σταματησουν την χειραφετηση της πορτογαλιας...

το δικο σου εχει να κανει με τον πολεμο αναμεσα στην αγγλια και την ισπανια... οταν αν θυμαμαι καλα η αγγλια καταφερε να αποσπασει καποια νησια απο τους ισπανους... οπως την τζαμαικα, τα καυμαν κτλ...

ειναι των 4 μαραβεντις και φυσικα η ημερομηνια ειναι 1655.

αν και εχουμε πειρατες μπολικους εκεινη την περιοδο, αυτο που τα λενε cob και πειρατικα ειναι λαθος...

cob ηταν τα ασημενια και χρυσα που κοβονταν στην αμερικανικη ηπειρο... και ηταν τραχια... δεν εκοβαν χαλκινα ετσι... τα cob σκεφτειτε οτι περισσοτερο κοβονταν ετσι για την καλυτερη μεταφορα τους... κι οταν εφταναν στην μητροπολη τα ελιωναν και εφτιαχναν τα κανονικα κερματα...

απλα τα χαλκινα εχουν αυτην την εικονα και λογο χρησης και λογο επισφραγισης... και φυσικα γιατι δεν τα πολυπροσεχαν αυτα... αλλα προσωπικη μου αποψη... δεν τα λες cob... γιατι το ονομα αυτο παει σε συγκεκριμενες κοπες με πολυτιμο μεταλλο..
ειναι στο στυλ που ακομε καμια φορα... σαν ελληνικη λιρα το 20δραχμο, γαλλικη λιρα το 20φραγκο... πραγμα που δεν ισχυει ομως... Κλείσιμο ματιού

πειρατικα δεν ειναι γιατι οι πειρατες δεν ενδιαφερονταν καν για τετοια... παρα μονο για ασημενια και χρυσα!
ειναι σαν να ακουσεις κλεφτη τραπεζας να κλεψει μονολεπτα! χαχαχαχαχαχα

παρολα αυτα ειναι κουκλακια και ενδιαφεροντα κερματα παρολο που ειναι φτηνα! Χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2017, 05:00:02 μμ »

Σας ευχαριστω και τους 2 .
Νικο αψογος γι ακομα μια φορα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2017, 07:54:36 μμ »

Επειδη εχω  κι εγω μια συλλογη με μπολικα απο δαυτα, το νομισμα ειναι 2 μαραβεντι του Φιλιππου του 3ου κομμενο το 1603.
Ομως επισημανθηκε απο τον Φιλιππο IV  και επανακυκλοφορησε ως 4μαραβεντι το 1655 με την επισημανση αυτη
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2017, 08:30:57 μμ »

Επειδη εχω  κι εγω μια συλλογη με μπολικα απο δαυτα, το νομισμα ειναι 2 μαραβεντι του Φιλιππου του 3ου κομμενο το 1603.
Ομως επισημανθηκε απο τον Φιλιππο IV  και επανακυκλοφορησε ως 4μαραβεντι το 1655 με την επισημανση αυτη
ωραιος Σωτήρη
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 29, 2017, 12:14:28 μμ »

Γεια σας κι από εμένα. Επειδή έχω και εγώ 10 τέτοια νομίσματα και δυσκολευόμουν πάρα πολύ να τα αναγνωρίσω, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποιου είδους κατάλογο σε μορφή pdf ώστε να μου τον στείλει. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences