Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:06:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση για συνάντηση Νομισματάδων στην Αθήνα  (Αναγνώστηκε 2838 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:59:22 πμ »

Καλημέρα,

Προτείνω μια συνάντηση των μελών που ασχολούνται με Νομίσματα και Χαρτονομίσματα
και μένουν στην Αθήνα με σκοπό την ανταλλαγή.

Μπορούμε να "δηλώσουμε συμετοχές" και να συμφωνήσουμε το που και το πότε.

Φέρνεται τα νομίσματα που θέλετε να ανταλλάξετε , πίνουμε ένα καφέ,  γνωριζόμαστε και κάνουμε ανταλλαγή .

Τι λέτε για αυτή τη Κυριακή του Θωμα 23/4/2017 10.00 το πρωι σε κάποιο καφέ στο Σύνταγμα ?
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:15:14 πμ »

Κάθε Κυριακή μαζεύονται αρκετοί συλλέκτες σε καφετέρια στο Μοναστηράκι...
Style cafe λέγεται.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:29:47 πμ »

Είναι "ανοιχτή" συνάντηση για όλους  Σαρκασμός ?
Θέλω να πω προιποθέτει να είσαι γραμμένος σε κάποιο σωματείο ?
Γίνεται κάθε κυριακή χωρίς προηγούμενη συννενόηση ?
Γίνονται και ανταλλαγές εκεί ?
Θα βρω και συλλέκτες με μικρες συλλογές εκεί σαν τη δική μου , ή θα πρέπει για να κάνω ανταλλαγή
θα πρέπει να έχω ασήμια και χρυσά και καποδίστριες  Σαρκασμός ?
Yπάρχει κάποιο θέμα που γράφει για αυτή τη συνάντηση γιατί με ενδιαφέρει να πάω.
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:12:07 πμ »

Στη καφετέρια πάει όποιος θέλει... Αν δεν είναι κάποια μεγάλη γιορτή (Κυριακή του Πάσχα κτλ.) θα βρεις σίγουρα συλλέκτες.  Και στα γραφεία της λέσχης να πας, δεν θα σε ρωτήσει κανείς αν είσαι εγγεγραμμένος, όμως κανονικά πρέπει να είσαι. Γίνονται πωλήσεις-αγορές κατά κύριο λόγο. Δεν ξέρω για τι είδους και αξίας νομίσματα μιλάς, όμως αν λες ας πούμε για τα νομίσματα από το 73 και μετά, δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που να κάτσει να οργανωθεί με συναντήσεις για να ανταλλάξει. Είναι αρκετά μικρή η αξία τους και μπορείς να τα συλλέξεις χωρίς ταλαιπωρίες. Τώρα αν έχεις πολλά (ακυκλοφόρητα) και σε ενδιαφέρει να δώσεις κάποια για να πάρεις άλλα που δεν έχεις, μπορείς να τα πουλήσεις και να αγοράσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Είναι πολύ πιο εύκολο έτσι. Για αυτό βγήκαν και τα χρήματα... Δύσκολα βρίσκεις κάποιον που να θέλει κότα και να δίνει χόρτα ας πούμε που θα ήθελες εσύ. Έτσι εσύ που δίνεις τη κότα, τη πουλάς σε κάποιον και αγοράζεις από κάποιον άλλο τα χόρτα σου...

Εκεί θα βρεις συλλέκτες όλως των ειδών... Από χρυσών νομισμάτων μέχρι και χαρτοπετσετών  Γλώσσα
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:13:52 πμ »

Γενικά πάντως, δύσκολα θα δεις να γίνονται ανταλλαγές νομισμάτων. Η λογική είναι πουλάς αυτό που δεν θες και αγοράζεις κάτι που θες.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:07:56 μμ »

Κάθε Κυριακή μαζεύονται αρκετοί συλλέκτες σε καφετέρια στο Μοναστηράκι...
Style cafe λέγεται.

+1   Φίλε και συνάδελφε συλλέκτη, το καφενείο είναι ανοιχτό για όλο τον κόσμο. Ελα το πρωί για καφεδάκι χαλαρά,  και τα υπόλοιπα θα πάρουν τον δρομο τους. Πάρε τον ηλεκτρικό κατέβα μοναστηράκι, απέναντι είναι η Μιαούλη, στο 15Α είναι η λέσχη (θες ανέβα , θες προσπέρνα), στο τέρμα είναι η πλατεία , αριστερά ο πεζόδρομος είναι η Αγίων Ανάργυρων στο 12 είναι το "Style cafe".
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2017, 01:53:51 μμ »

Κάθε Κυριακή μαζεύονται αρκετοί συλλέκτες σε καφετέρια στο Μοναστηράκι...
Style cafe λέγεται.

+1   Φίλε και συνάδελφε συλλέκτη, το καφενείο είναι ανοιχτό για όλο τον κόσμο. Ελα το πρωί για καφεδάκι χαλαρά,  και τα υπόλοιπα θα πάρουν τον δρομο τους. Πάρε τον ηλεκτρικό κατέβα μοναστηράκι, απέναντι είναι η Μιαούλη, στο 15Α είναι η λέσχη (θες ανέβα , θες προσπέρνα), στο τέρμα είναι η πλατεία , αριστερά ο πεζόδρομος είναι η Αγίων Ανάργυρων στο 12 είναι το "Style cafe".

Σε ευχαριστώ για την πρόσκληση το ίδιο και τον Dionisisx    Μεγάλο χαμόγελο  !!!
Και θα το κάνω.Θα έρθω  .

Χωρίς να θέλω να μειώσω το ρόλο της Π.Ν.Ε. (είμαι πολύ μικρός συλλεκτικά και δεν μπορώ να το κάνω ούτως η άλλος !!! ) ή χωρίς να θέλω να φανώ αλλαζονικός προς μέλη τα οποία  έχουν γνώσεις και προσφέρουν με
τη παρουσία τους στο χώρο του συλλεκτισμού , νομίζω ότι υπάρχει και η ανάγκη από μερίδα κυρίως νέων
στο χώρο να εμπλουτίσουν τη συλλογή τους μέσω της ανταλλαγής .

Απ ότι κατάλαβα βάσει αυτών που είπε ο Dionisisx δεν θα υπάρχει η δυνατότητα ανταλλαγής .
στις συναντήσεις στο Style 

Γι αυτό το λόγο προτείνω να δόσουμε ραντεβού , όσοι θέλουν , για  μια ξεχωριστή συνάντηση με σκοπό την ανταλλαγή νομισμάτων ασχέτως οικονομικής και συλλεκτικής τους αξίας.

Όποιος θα ήθελε ας στήλει p.m για να " οργανωθούμε" ή ας γράψει δημόσια τις προτάσεις του.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences