Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:18:16 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πεντολιρο Βικτωριας 1893 PCGS MS 63!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 13713 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 22, 2017, 05:56:45 μμ »

Oxι Χρηστο δεν θα σου αναλυσω τιποτα και δε θα το κανω γιατι δε μαθαινεις απο αυτα που σου λεω.Παραδειγμα;Ενω πολλες φορες εχω γραψει οτι η εισαγωγη χρυσου απο εξωτερικο(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο) δεν υποκειται σε φορους κλπ κλπ εσυ καθε φορα που υπαρχει μια συζητηση για το θεμα αυτο παντα γραφεις οτι υπαρχουν φοροι κλπ κλπ
Μου εχεις κατα καιρους ζητησει σε πμ να σου στειλω στοιχεια σε περιπτωσεις οπου υπηρχε διαφορετικη αποψη σε τιμες και το εχω κανει;Τα εχω κρατησει τα πμ αυτα.Απο αυτα που σου εστειλα ποσα κρατησες στο μυαλο σου;το μονο που ειχες να μου πεις ηταν αν ξαναβρω και με κατι παραπανω απο αυτα τα θελεις εσυ.
Παρακατω γραφεις κατι για 8800 και 11700.Θα το ξαναπω για μια τελευταια φορα "Τελευταιο πραγματικο 64αρι που θυμαμαι 8800$ ολα μεσα''.Αυτο ισχυει για μενα Χρηστο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ 64αρι για μενα για τα δικα μου γουστα την δικη μου κριση τα δικα μου ματια.

Τελος Χρηστο αν δεν συμφωνεις με αυτα που γραφω ανετα μπορεις να τα προσπερασεις και να σε αφησουν αδιαφορο και αυτο δεν ισχυει μονο για σενα αλλα για τον οποιονδηποτε
Την καλησπερα μου σε ολη την παρεα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2017, 06:50:53 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:11:05 μμ »

Απιστευτο νομισμα οσο και να κανει μπραβο που ερχονται ελλαδα καλοριζικο  Έκπληξη
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:11:42 μμ »

Κάτι τελευταίο για να μην κουράζω και εγώ. Όταν αγοράζεις από οίκο έχεις τιμολόγιο άρα τελωνείο δεν γλυτώνεις όταν έχεις 12.000 να πληρώσεις.Ο οικος στελνει μονο με φεντεξ και ασφαλισμενο.  Δεν ειναι gift και δεν θεωρείται επενδυτικός χρυσός. Αν έχει κάποιος να πει κατι διαφορετικό το λέει.

Τώρα όσον αφορά τα π.μ που σου είχα στείλει προφανως δεν ηταν με μορφή ενημέρωσης αλλά με σκοπό να σου αποδείξω ότι αν κλέινει κάποια στιγμή κάτι φθηνά δεν σημαίνε ότι είναι η τιμή της αγοράς αυτή.

Προφανώς για να λές ότι ενα πεντόλιρο του 1893 εισαγεται ως επενδυτικός χρυσός όταν εχει τιμολόγιο μάλλον δεν εχεις εισαγει ποτε κάτι μόνος σου από οίκο για να ξέρεις την διαδικασία , έχω την άποψη μου σαν επαγγελματίας. Το να ακούω όμως χωρίς τεκμηρίωση και χωρις προσωπικές εμπειρίες απόψεις με ξεπερνά.

Καλό βράδυ σε όλους και μάλλον δεν προκειται να ξαναανεβάσω τίποτα στο στεκι εδω γιατί αντι να σχολιάζουμε το νομισμα που αμφιβάλω πόσοι έχουν δει στο χέρι από κοντά , καθόμαστε και ασχολούμαστε με μαλακίες. Κάτι τέτοια με ξενερώνουν .

Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:27:18 μμ »

Κάτι τελευταίο για να μην κουράζω και εγώ. Όταν αγοράζεις από οίκο έχεις τιμολόγιο άρα τελωνείο δεν γλυτώνεις όταν έχεις 12.000 να πληρώσεις.Ο οικος στελνει μονο με φεντεξ και ασφαλισμενο.  Δεν ειναι gift και δεν θεωρείται επενδυτικός χρυσός. Αν έχει κάποιος να πει κατι διαφορετικό το λέει.

Τώρα όσον αφορά τα π.μ που σου είχα στείλει προφανως δεν ηταν με μορφή ενημέρωσης αλλά με σκοπό να σου αποδείξω ότι αν κλέινει κάποια στιγμή κάτι φθηνά δεν σημαίνε ότι είναι η τιμή της αγοράς αυτή.

Προφανώς για να λές ότι ενα πεντόλιρο του 1893 εισαγεται ως επενδυτικός χρυσός όταν εχει τιμολόγιο μάλλον δεν εχεις εισαγει ποτε κάτι μόνος σου από οίκο για να ξέρεις την διαδικασία , έχω την άποψη μου σαν επαγγελματίας. Το να ακούω όμως χωρίς τεκμηρίωση και χωρις προσωπικές εμπειρίες απόψεις με ξεπερνά.

Καλό βράδυ σε όλους και μάλλον δεν προκειται να ξαναανεβάσω τίποτα στο στεκι εδω γιατί αντι να σχολιάζουμε το νομισμα που αμφιβάλω πόσοι έχουν δει στο χέρι από κοντά , καθόμαστε και ασχολούμαστε με μαλακίες. Κάτι τέτοια με ξενερώνουν .


Κοιτα επειδη οντως γινεται κουραστικο θα πω οτι ο καθενας ας πραξει οπως νομιζει καλυτερα εσυ εχεις την δικη σου αποψη εγω εχω την δικη μου αποψη την οποια τεκμηριωνω με παραδειγματα.
Θα σε παρακαλεσω να με διαβαζεις καλυτερα και να μη προχωρας σε προσωπικες κρισεις.Εχω γραψει παραπανω "Ενω πολλες φορες εχω γραψει οτι η εισαγωγη χρυσου απο εξωτερικο(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο) δεν υποκειται σε φορους κλπ κλπ εσυ καθε φορα που υπαρχει μια συζητηση για το θεμα αυτο παντα γραφεις οτι υπαρχουν φοροι κλπ κλπ''.Αυτο που γραφω μεσα στην παρενθεση το διαβαζεις ναι η οχι.Επειδη το ηξερα οτι θα γινοταν για αυτο το εγραψα.Γραφω λοιπον μεσα στην παρενθεση οτι δεν μιλαω για το συγκεκριμενο.
Προφανως λοιπον τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε.Αλλα αν θες πες μας εσυ που τα ξερεις καλυτερα επενδυτικος χρυσος πληρωνει τελικα φορο οπως πολλες φορες εχεις γραψει η δεν πληρωνει.
Για μενα ηταν το τελευταιο ποστ και συγγνωμη αν κουρασα
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:42:03 μμ »

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά καλό θα ήταν να διευκρινιστεί αν στο παράδειγμα που έχει καθένας υπόψιν του μιλάμε για εισαγωγή από χώρα εντός ή εκτός Ε.Ε.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:56:37 μμ »

Πες μας τι εχεις εισαγει Μιχαλη πιο συγκεκριμενα να σου απαντησω.

Μιλα με παραδειγματα οχι αερολογιες

Εγω μιλησα με παραδειγμα

Επισης περιμενω λινκ του πεντολιρου 8800$ που ειδες.

Εχεις παραδειγμα να μου πεις για νομισμα που εχεις εισαγει η μιλας χωρις να εχεις προσωπικη εμπειρια;

Απλα πραγματα και ξαστερα.

Επισης αν εχεις πεντολιρο του 93 να μας το δειξεις και να μας πεις ποσο το πηρες.

Ενα πεντολιρο του 1893 για να μαθαινεσι γιατι προφανως δεν γνωριζεις δεν υπαγεται σε επενδυτικο χρυσο. Αν αναγραφεται 10.000 $ θα πληρωσεις φορο , εξοδα συναλλαγματος και εκτελωνισμου.

Αν παρεις ενα μπαφαλο απο αμερικη που κανει 1200 δολλαρια ναι θα την γλυτωσεις δεν θα πληρωσεις.

Και αυτο απο πρωσιπη εμπειρια στο λεω.

Να μπαινουν τα πραγματα στην θεση τους.
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:59:33 μμ »

Πες μας τι εχεις εισαγει Μιχαλη πιο συγκεκριμενα να σου απαντησω.

Μιλα με παραδειγματα οχι αερολογιες

Εγω μιλησα με παραδειγμα

Επισης περιμενω λινκ του πεντολιρου 8800$ που ειδες.

Εχεις παραδειγμα να μου πεις για νομισμα που εχεις εισαγει η μιλας χωρις να εχεις προσωπικη εμπειρια;

Απλα πραγματα και ξαστερα.

Επισης αν εχεις πεντολιρο του 93 να μας το δειξεις και να μας πεις ποσο το πηρες.

Ενα πεντολιρο του 1893 για να μαθαινεσι γιατι προφανως δεν γνωριζεις δεν υπαγεται σε επενδυτικο χρυσο. Αν αναγραφεται 10.000 $ θα πληρωσεις φορο , εξοδα συναλλαγματος και εκτελωνισμου.

Αν παρεις ενα μπαφαλο απο αμερικη που κανει 1200 δολλαρια ναι θα την γλυτωσεις δεν θα πληρωσεις.

Και αυτο απο πρωσιπη εμπειρια στο λεω.

Να μπαινουν τα πραγματα στην θεση τους.
Χρηστο επειδη εχεις αρχισει και βγαζεις επιθετικοτητα και δεν μου αρεσει καθολου αυτο χαμηλωσε τους τονους και διαβασε προσεκτικα αυτα που σου γραφω.
1)Νομισματα που εχω εισαγει αν εχω εισαγει ειναι δικος μου λογαριασμος και του εκτελωνιστη μου
2)Πεντολιρο του 1893 αν εχω και ποσο το εχω παρει ειναι επισης δικος μου λογαριασμος
3)Φυσικα και δεν περιμενα απο σενα να μου πεις οτι το πεντολιρο 1893 δεν υπαγεται στον επενδυτικο χρυσο.Στο εχω γραψει 2 φορες μεχρι τωρα και αυτη ειναι η τριτη.Μαλλον δεν θελεις να το καταλαβεις.Στο εχω γραψει στην παρενθεση Χρηστο (δεν μιλαω για το συγκεκριμενο)το καταλαβαινεις απλα ελληνικα ειναι,δεν μιλαω για το συγκεκριμενο μιλαω για επενδυτικα νομισματα.
4)Αρα αφου το μπαφαλο απο αμερικη δεν πληρωνεις το ιδιο ισχυει και για λιρες-- θυρεους ετσι δεν ειναι;;η για λιρες ελισαβετ γεωργιου κλπ κλπ να το ξεκαθαρισουμε λοιπον και αυτο.Οποιος αγορασει μια λιρα απο αμερικη δεν πληρωνει οκ;;γιατι μεχρι τωρα αλλα γραφονταν
5)λοτ 25130 απριλιος 2014 ha
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:11:00 μμ »

Μιχαλη το πως θα μιλαω ειναι δικια μου υποθεση απο την στιγμη που δεν σε προσβαλω.παραγνωριστηκαμε νομιζω.

Δευτερον απο την στιγμη που εχεις αποψη για ολα να δεχεσαι και την δικια μου αποψη. Πεταγεσαι σε ενα θεμα λες την αποψη σου χωρις να τεκμηριωνεις. Βαρεθηκα τους πολυξεριδες που ολα τα ξερουμ και στην ουσια δεν ξερουν τιποτα απλα οτι ακουν. Εσυ γενικα το εχεις αυτο Μιχαλη , παντα εχεις αποψη για ολα χωρις εσυ προσωπικα να μας δειχνεις τιποτα.  Λοιπον οταν εισαγεις νομισμα , τρεχεις στα αεροδρομια μιλαμε ξανα. Προς το παρων βλεπε απο τον καναπε σου και δεν χρειαζεται να τα σχολιαζεις και να γινεσαι κουραστικος χωρις ο ιδιος να εχεις προσωπικες εμπειριες.

Συγκεκριμενα για του 93 μιλαμε αλλιως επενδυτικο νομισμα δεν κανει 10+ χιλιαδες.

Ακομα περιμεμω την δημοπρασια των 8.800$ και αυτη χωρις λινκ χωρις επιχειρημα. Πεταξαμε μια μπουρδα απλα για εντυπωσεις. Τωρα την ειδα του 2014. Μαλλον του 2017 δεν σου κανει που εκλεισε στην τιμη που σου ειπα. Η πιο προσφατη ειναι του 14; ε ρε τι βλεπουμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2017, 08:21:34 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:26:32 μμ »

Για χαμηλωστε λιγο τους τονους εδω περα..χρηστο και μιχαλη,σας εχω στο μυαλο μου σαν δυο σοβαρα ατομα και αυτα τα γεγονοτα σας μειωνουν.οχι μονο στα ματια μου αλλα και στα υπολοιπα μελη κ μη.ετσι λοιπον,σταματηστε αυτη την ανουσια κατ εμε κοντρα που δεν οδηγει πουθενα..ο καθε ενας εχει την αποψη του κ τις εμπειριες του.ολοι πρεπει να το σεβονται αυτο απεναντι στους υπολοιπους.αν δεν μας αρεσει η αποψη φου αλλου δεν σημαινει οτι πρεπει να τσακωθουμε η να τον πεισουμς για το αντιθετο. την προσπερναμε και τελειωσε η υποθεση.

σας θεωρω και τους δυο γνωστες στο αντικειμενο αυτο,ο καθενας απο την μερια του και σας εκτιμω κ τους δυο.παρακαλω ηρεμηστε τα πνευματα και συνεχιστε χαλαρα..αν εχετε οποιαδηποτε διαφορα-απορια που θελςτε να λυσετε,καντε την σε πμ μιας κ δεν αφορα τους υπολοιπους..μην με βαλετε στην θεση να κλειδωνουμε παλι θεματα κ να σβηνουμε μηνυματα που δεν αρμοζουν..

Καλη σας συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:33:46 μμ »

Κωστα γιατι να το κλειδωσεις; απο την στιγμη που υπαρχει μια πολιτισμενη συζητηση δεν υπαρχει λογος να επεμβεις. Καλο ειναι να γινονται αυτες οι συζητησεις να καταλαβαινουμε καποια πραγματα γιατι τα θεωρουμε ολα ευκολα και ωραια.

Αυτο που ειναι δεδομενο και δεν αλλαζει ειναι οτι η εισαγωγη συλλεκτικων νομισματων γινεται με τιμολογιο και υπαρχουν κοστη. Σε αυτο δεν σηκωνω αμφιβολια. Επενδυτικα νομισματα προσφατων ημερομηνιων εισαγονται ως επενδυτικα και δεν υπαρχει φπα.

Τωρα τα αλλα που βλεπω οτι υπαρχει τροπος να φερεις και αλλα τα ακουω βερεσε. Ακομα και 10.000 ευρω να εχεις στο paypal παλι με τιμολογειο θα στο στειλουν και ας παρακαμψεις τα capital controls.Μετα βαλτε προμηθεια paypal 3,6 % συν εξοδα συναλλαγματος. Ερχεται στο αεροδρομειο πληρωνετε 24% φπα και εξοδα εκτελωνισμου αν ειναι fedex αν ειναι ελτα δεν πληρωνετε εξοδα.

Αυτα για να μαθαινουν οσοι διαβαζουν.


Επισης η πιο προσφατη δημοπρασια του συγκεκριμενου πεντολιρου αναλογης κατασταση ηταν τον ιανουαριο του 2017 και εκλεισε 12.000$. Τωρα το τι εγινε το 2014 και το 1821 και ποιες ειναι οι τιμες , το 2014 ημουν 25 τωρα εχουμε 2017 και ειμαι 28.

Τελειωνει το θεμα εδω.
 
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:38:49 μμ »

Χρηστο μου,εγω εκανα την αναφορα που εκανα γιατι ειδα καποιες λεξεις-φρασεις κ απο τους δυο σας οι οποιες δεν μου αρεσαν κ μπορουν ευκολα να γινουν η αρχη ενος καβγα..ετσι λοιπον,για να προλαβω καταστασεις ζητησα την ηρεμια και των δυο σας.το ποιος εχει δικιο η αδικο δεν το γνωριζω γιατι ειναι ενας τομεας που δεν ασχολουμαι.αλλα επειδη ειδα μονο εσας τους δυο να εχετε μια διαφωνια (η οποια και ειναι λιγο ασχετη με το θεμα) σας προετρεψα να τα πειτε σε πμ..δεν εχω να πω κατι για το θεμα μιας και δεν γνωριζω..απλα θελω να ηρςμησετε και να ειστε οι Κυριοι που ξερω οτι ειστε..αυτα τα λιγα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:43:53 μμ »

Χρηστο μου,εγω εκανα την αναφορα που εκανα γιατι ειδα καποιες λεξεις-φρασεις κ απο τους δυο σας οι οποιες δεν μου αρεσαν κ μπορουν ευκολα να γινουν η αρχη ενος καβγα..ετσι λοιπον,για να προλαβω καταστασεις ζητησα την ηρεμια και των δυο σας.το ποιος εχει δικιο η αδικο δεν το γνωριζω γιατι ειναι ενας τομεας που δεν ασχολουμαι.αλλα επειδη ειδα μονο εσας τους δυο να εχετε μια διαφωνια (η οποια και ειναι λιγο ασχετη με το θεμα) σας προετρεψα να τα πειτε σε πμ..δεν εχω να πω κατι για το θεμα μιας και δεν γνωριζω..απλα θελω να ηρςμησετε και να ειστε οι Κυριοι που ξερω οτι ειστε..αυτα τα λιγα..
Μπορεις Κωστα σε παρακαλω να μου υποδειξεις ποιες ακριβως ειναι οι λεξεις-φρασεις μου που δεν σου αρεσαν
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:45:24 μμ »

Αυτο ξαναπες το οτι παραγνωριστηκαμε ειναι αληθεια
αντε γεια
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:08:14 μμ »

Καλμάρετε παιδιά.
Να πω τη δικιά μου εκτελωνιστική εμπειρία:

1) Για την εξαγωγή του ποσού (τώρα με τα CC, και για ποσά άνω των €1.000/μήνα/άτομο): Χρειάζεται άδειες από υπηρεσίες, για τις οποίες υπάρχουν κανόνες υπο ποιές συνθήκες δίνονται. Δεν ξέρω αν δίνονται (εύκολα, και με πόση προθυμία) σε περιπτώσεις συλλεκτικών αντικειμένων. Υπάρχουν περιπτώσεις βιομηχανικών μονάδων που θέλουν να πληρώσουν έξω πρώτες ύλες τους, και τους ταλαιπωρούν. Στον συλλέκτη θα κολλήσουν? Βέβαια Ελλάς (το μεγαλείο μας) είναι εδώ, όλα γίνονται.
2) Τα ανωτέρω προβλήματα ξεπερνιώνται με την ύπαρξη 2 πραγμάτων:
α) Εμπιστοσύνης μεταξύ του ενδιαφερομένου και ενός άλλου ατόμου, και
β) Χρημάτων έξω αυτού του 2ου ατόμου. Να το κάνω πιο λιανά:
Ο Α θέλει να "χτυπήσει" ένα νόμισμα των $15.000 σε μια USA δημοπρασία. (Οι USA πωλητές δεν καταλαβαίνουν από CC, άδειες και τέτοια: Χτύπησες και το πήρες? Σε 5, άντε 10 μέρες πρέπει να έχεις στείλει τα λεφτά, και θα στο στείλουν).
Ο Α λοιπόν αφού χτυπήσει και πάρει το αντικείμενο πάει στον Β (τον έμπιστο φίλο του - ο οποίος έχει λεφτά έξω) και του λέει: "Στείλε σε παρακαλώ σε αυτό το λογαριασμό στο Kentucky $15.000, και στα δίνω αύριο".

Πάμε στο τελωνείο τώρα:
Ο USA αποστολέας θα κόψει (βεβαίως) ένα invoice (ή sales slip), αλλά ΤΙΠΟΤΑ δεν τον υποχρεώνει να το βάλει μέσα στο πακέτο με το αντικείμενο. Μπορεί να το βάλει σε ένα φάκελλο και να το στείλει, ή να το στείλει και ηλεκτρονικά σε pdf.
Στο πακέτο αρκεί (για τις USA αρχές) να βάλει ένα "shipping note" που θα γράφει τα βασικά στοιχεία του αντικειμένου, που για το πεντόλιρο (οποιοδήποτε πεντόλιρο) είναι:
British Gold Coin
Type: Sovereign
Nominal value: £5
Weight: 39,9gr
Gold content: 36,6gr
Gold value: $xyz (όσο κάνει ο χρυσός)
Year: 1893
Quantity: 1 (one)

Στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων, στο τελωνείο εδώ (που θα το σταματήσουν), να φωνάξουν τον παραλήπτη να του πουν: "Τι είναι αυτό? Φέρε μας το τιμολόγιο που το αγόρασες".

Από κει και πέρα, είναι θέμα του παραλήπτη πως θα χειριστεί το θέμα με το τελωνείο, και δε θα πω άλλα.
Πάντως αν αγοράσει (και του στείλουν) αυτή τη λίρα
http://blog.royalmint.com/rare-edward-viii-gold-sovereign/
δε χρειάζεται να πει όλη την ιστορία. Μια λίρα είναι.
Ε, και το άλλο, ένα πεντόλιρο είναι.

Αυτά για USA αγορές.
Για ΕΕ αγορές (και η Αγγλία ακόμα μέσα είναι) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τελωνείου. Ακόμα.


Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:22:19 μμ »

Φιλε douglas επειδη αυτο που γραφεις ειναι απο ιδιωτη και οχι εμπορο δεν στελνει κανεις εμπορος η οικος νομισμα χωρις τιμολογειο, γιατι πολλοι εξυπνακηδες ελεγαν οτι δεν παρελαβαν εδω στην Ελλαδα εξου και το doesnt ship in Greece.

Απο εκει και περα συμφωνω αν εχεις εναν φιλο Αμερικη , χτυπησει  εκει η εσυ το νομισμα , βρεις καποιο τροπο να στο πληρωσει αυτος και να στο στειλει ναι. Αλλα ποιος στις μερες μας το κανει αυτο;

Αν εχεις συγγενεις μπορει να γινει αλλα και παλι υπαρχουν θεματα λογω capital.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences