Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:09:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πεντολιρο Βικτωριας 1893 PCGS MS 63!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 13605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:01:52 πμ »

Δες το διαφορετικα φιλε douglas.

Θαυμασε αυτο το διαμαντι και ασε το cert number. Χαμόγελο

Να πω και λιγα πραγματα για το συγκεκριμενο πεντολιρο.

Εχει τιραζ 20.000 και ειναι το πιο δυσκολο πεντολιρο κυκλοφοριας. Ειδικα σε ακυκλοφορητη κατασταση με την ανοδο των τιμων τα τελευταια χρονια , του 1893 εκτοξευτηκε.

Για καθε 20 πεντολιρα του 1887 που κυκλοφορουν στην αγορα , βλεπουμε 1 του 1893.

Αυτο που επισης θελει προσοχη ειναι οτι κυκλοφορουν πολλα πλαστα.
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2017, 01:24:45 πμ »

Δες το διαφορετικα φιλε douglas.
............
Αυτο που επισης θελει προσοχη ειναι οτι κυκλοφορουν πολλα πλαστα.


Φίλε SVcollector, πάντα έχω τα αυτιά μου, τα μάτια μου, και το μυαλό μου ανοιχτό για να βλέπω και τις "άλλες" όψεις των πραγμάτων.
Επιπρόσθετα, έχω την "ευρύτητα πνεύματος" που πρέπει να έχει κάποιος για να καταννοεί τα "βίτσια" των άλλων, έστω και αν για τον ίδιο δεν αποτελούν "βίτσια".
Υπό αυτό το πρίσμα, καταννοώ τον "έρωτα" σου με το συγκεκριμένο νόμισμα. Και να το χαίρεσαι, εφ' όσον σου αρέσει και κατάφερες να το αποκτήσεις.

Για μένα:
Έχω αντιληφθεί ότι τα πεντόλιρα έχουν παραπάνω αξία από [πέντε λίρες]. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έτσι είναι. Αν δηλαδή 5 λίρες πουλιώνται σήμερα π.χ. €1.500, ένα πεντόλιρο κάνει κάτι παραπάνω , π.χ. +8~10% (€1.600~1.700).
Και κάπου τόσο παραπάνω από 5 λίρες πλήρωσα όταν (πριν από καιρό) αποφάσισα να αποκτήσω κι εγώ τέτοιο.
(Όχι τέτοιο του 1893, "τέτοιο" εννοώ πεντόλιρο).
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να πουληθεί/αγοραστεί το δικό σου. Αν θες, μας το λες, να μορφωθούμε. Να καταλάβουμε τι σημαίνει "20.000 τιράζ". (Υποθέτω ότι διαβάζουν κι άλλοι άσχετοι σαν κι εμένα, και γι' αυτό γράφω στον πληθυντικό).

Το ψαξα τώρα λίγο (για να μη λέω μαλακίες) και είδα ότι του 1893 πάνε από €2.000 μέχρι €3.300.
http://www.ebay.com/itm/1893-Queen-Victoria-Widow-Head-5-British-Gold-Coin-/182492032544?hash=item2a7d5f6e20:g:7zcAAOSwWxNYyuxf
http://www.ebay.com/itm/Great-Britain-Rare-High-Grade-Victorian-Gold-5-Pound-Coin-1893-/322463787713?hash=item4b1456eac1:g:J7YAAOSw4CFY15m9
Και οι δυο πωλητές όμως είμαι με μικρό feedback (ιδίως ο ένας: 38).

Πεντόλιρα πωλούνται πολλά, όχι του 1893 όμως.
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2017, 02:00:09 πμ »

Κατα πρωτον κυριε Douglas το πεντολιρο ειναι δικο μου..ο χρηστος μου το βρηκε..και εγω το αγορασα..κατα δευτερον οταν για ενα 64αρι πεντολιρο ο πωλητης ζηταει μεχρι 17 χιλιαρικα..μπορει και παραπανω..υπολογισε το 63 αρι.. Κλείσιμο ματιού οι τιμες που προαναφερεις ειναι για λιωμα πεντολιρα..με 2000 αγοραζεις..xf μονο..Σε ms κατασταση..ποσο μαλλον σαν το δικο μου..οι τιμες ξεφευγουν κατα πολυ..Ευχαριστω..
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:54:18 πμ »

το πεντολιρο ειναι δικο μου.


Συγνώμη κύριε mast. Που να το ξέρω?
Τις φωτογραφίες που είδα ο SVcollector τις ανέβασε εδώ. ΤΩΡΑ είδα ότι οι πρώτες είναι από σένα. Σε κάθε περίπτωση, δεν ήθελα να σας μειώσω, και απολογούμαι. Λάθος μου.

Με τις υγείες σας, βεβαίως!

Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:57:08 πμ »

οι τιμες που προαναφερεις ειναι για λιωμα πεντολιρα..με 2000 αγοραζεις..xf μονο.

Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω κι εγώ high resolution φωτο από το δικό μου (είναι του 2000 αν θυμάμαι καλά) να μου πείτε την κατάσταση.
Αλλά δεν το έχω τώρα πρόχειρο.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:56:42 πμ »

Kαλοριζικο πολυ ωραιο κομματι και σημαντικη προσθηκη σε μια συλλογη αξιωσεων συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου.
Χμμμμ τωρα για τα 17 χιλιαρικα που λες δεν ξερω ποιος πωλητης τα ζηταει και αν τα εχει παρει.Αν τα εχει παρει μαγκια του.Αν δεν τα εχει παρει μπορει να ζητησει καποια στιγμη και παραπανω.Το θεμα ειναι θα τα παρει;;
Τελευταιο πραγματικο 64αρι που θυμαμαι 8800$ ολα μεσα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 22, 2017, 10:40:47 πμ »

Ακριβως Μιχαλη!! Και ενα αου εδω μεσα δοθηκε απο μενα σε ενα μελος σε πολυ χαμηλετερη τιμη απο οσο λενε τα αου σημερα!!
Αλλο το τι ζηταει ο καθενας και αλλο το τι λεει η αγορα!!
Η αγορα αποφασιζει σε ανοιχτες δημοπρασιες την αληθινη τιμη ενος αντικειμενου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:00:55 πμ »

Σας ευχαριστω πολυ ολους! Οσο για την τιμη ενος τετοιου κομματιου ενα ειναι το σιγουρο..αυξανομενη ζητηση χρονο με τον χρονο, συνεπαγεται αυξηση της τιμης  ..Μακροπροθεσμα δεν βγαινεις χαμενος.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 37



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:18:59 πμ »

Το ανεβασα σαν θεματολογια το πεντολιρο για να δουν και τα πιο καινουργια παιδια και να θαυμασουν ενα τετοιο κομματι σε Μς κατασταση..και οχι να το κανω δημοπρασια..Ανηκει ξεκαθαρα στην προσωπικη μου συλλογη..
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:13:19 μμ »

Μιχαλη τελευταια δημοπρασια που μαλλον αναφερεις εκλεισε 11.700$ μαζι με προμηθειες σε ms64 και ηταν τον Ιανουαριο. Ομως οπως πολυ καλα ξερετε ολοι ενα τετοιο νομισμα δεν μπορει να ερθει με αυτη την τιμη ελλαδα καθως υπαρχουν εξοδα εκτελωνισμου , προμηθειες συναλλαγματος και προμηθειες εμβασματος. Με ολα αυτα για να μην αφηνονται εντυπωσεις που δεν ειναι τεκμηριωμενες το νομισμα φτανει λιανικη τιμη τα 15.000$

Οσον αφορα Γιωργο για το δικο σου πεντολιρο , δεν ηταν au αλλα cleaned, κομμενο και ξερεις πολυ καλα οτι αυτο επηρεαζει την τιμη. Δευτερον νομισμα με νομισμα διαφερει. Μην βλεπετε μονο ταμπελες.

Φιλικα παντα
Χρηστος
Καταγράφηκε

Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:19:54 μμ »

Το ανεβασα σαν θεματολογια το πεντολιρο για να δουν και τα πιο καινουργια παιδια και να θαυμασουν ενα τετοιο κομματι σε Μς κατασταση..και οχι να το κανω δημοπρασια..Ανηκει ξεκαθαρα στην προσωπικη μου συλλογη..
 εγω παντως θα χεζομουν πανω μου αν εβλεπα αυτο εστω κ απο τα 5 μετρα..ειναι ομορφο κ προκαλει ανατριχιλα..                                                                                                                                                                       
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:23:10 μμ »

αυτα ειναι για το νομισματικο μουσειο,νομιζω ειχα δει ενα τετοιο εκει αλλα δεν ειμαι σιγουρος..κατασχεση αμεσως κ να το βαλουν σε δημοσιο προσκηνυμα στο μουσειο.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 22, 2017, 12:44:51 μμ »

Χρηστο εχω γραψει επακριβως αυτο που θελω να πω "Τελευταιο πραγματικο 64αρι που θυμαμαι 8800$ ολα μεσα''
Ενα τετοιο νομισμα φυσικα και μπορει να ερθει σε αυτες τις τιμες Ελλαδα και ολοι ξερουμε τους τροπους για να γινει αυτο.
Τελος δεν κατανοω πληρως αυτο που λες περι εντυπωσεων ατεκμηριωτων αλλα σιγουρα δεν θα ειμαι εγω αυτος που δεν θα σου επιτρεψει,οχι μονο εσενα αλλα και οποιονδηποτε αλλο,να πληρωσει οχι μονο 15000$ αλλα και 50000$.Δικια σου η τσεπη εσυ την οριζεις.
Παντα φιλικα
Μιχαλης
Καταγράφηκε
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 22, 2017, 02:10:42 μμ »

Σιγουρα δεν θα ειμαι εγω αυτος που δεν θα σου επιτρεψει,οχι μονο εσενα αλλα και οποιονδηποτε αλλο,να πληρωσει οχι μονο 15000$ αλλα και 50000$.Δικια σου η τσεπη εσυ την οριζεις.
Παντα φιλικα
Μιχαλης

Αυτό είναι το πιο σωστό που έχω διαβασει σε αυτο το νήμα.

Στην εποχή του internet o καθένας μπορεί να κάνει την έρευνα του να αξιολογήσει την σπανιότητα και να πληρώσει και να πάρει ότι θέλει για όσο θέλει και μπορεί.

Πολύ ωραίο πεντολιρο!
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 22, 2017, 04:48:50 μμ »

Μιχάλη μπορείς να μου αναλύσεις τους τρόπους σε παρακαλώ γιατί με ενδιαφέρει να φέρνω νομίσματα χωρίς να πληρώνω τίποτα πέρα από το hammer price. Αν επίσης έχεις κάποιο προσωπικό παράδειγμα επίσης θα με ενδίεφερε.

Το να καθόμαστε  σε εναν υπολογιστη και να τα βλέπουμε  όλα παιχνιδάκι είναι εύκολο για τον καθένα που λόγω capital control , συναλλαγματος και τιμολογίου απο τον οικο δημοπρασίας το τελωνείο δεν το γλυτώνεις.

8800 με 11700$ εχει διαφορά όπως κια να το κανουμε.

Στην Ελλάδα δεν ξέρω πολλούς που μπορούν να φέρουν τέτοια νομίσματα , μόνο 2 έχω στο μυαλό μου και ειναι επαγγελματίες , αν εσυ το κάνεις και πληρώνεις 11,700$ χωρίς άλλα έξοδα είσαι μάγκας , σε παραδέχομαι.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2017, 05:03:44 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences