Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:40:41 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για αναγνώριση  (Αναγνώστηκε 3743 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 21, 2017, 12:45:55 πμ »

Μπορεί κανείς να μου απαντήσει αν αυτό είναι νόμισμα ή τόκεν ή κάτι άλλο και από που; Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2017, 03:21:55 πμ »

κινεζικο τοκεν ειναι... και λογικα οχι παλιο! μαλλον χυτο... και η στρογγυλη τρυπα... δειχνει οτι ειναι πολυ νεο...

ειναι ενα ειδος προστατευτικου τοκεν-φυλακτου για το σπιτι και τους κατοικους του.

στην μια μερια εχει τα 8 στοιχεια του Pa Kua.. και ειναι η θελεμιωδης αρχες της πραγματικοτητας... συμφωνα με τον Ταοϊσμο.. νομιζω. ειναι το ying yang...
τα 8 στοιχεια ειναι ο ουρανος (ή παραδεισος), η λιμνη(ή Αρης), η γη, η φωτια, ο αερας, ο κεραυνος, το βουνο και το νερο...

στην αλλη μερια... εχει σε μαγικη γραφη απο ιερεις του ταοϊσμου το Lei Ling Sha Qui κι αυτο μεταφραζεται ως..

Ο Θεος του Κεραυνου διαταζει να πεθανουν οι Δαιμονες.

ετσι λοιπον ειναι ενα συμβολο φυλακτικο που διωχνει το κακο σε οποιον το εχει... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2017, 09:27:51 πμ »

NMS, ότι και να πω είναι λίγο, με έστειλες πάλι αδιάβαστο πρωί - πρωί  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη !

Υ.Γ. Μια απορία μόνο. Ασχολείσαι με Κινέζικα τόκεν ή διαβάζεις Κινέζικα?
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2017, 11:11:24 πμ »

Ευχαριστώ για την έγκυρη και γρήγορη απάντηση!!! Έχω και εγώ την ίδια απορία, αν και εγώ διαβάζω αρκετά για νομίσματα ,τόκεν, μετάλλια, απέχω παρασάγκας από το "επίπεδό" σου. Πως τα καταφέρνεις; Πόσα χρόνια ασχολείσαι με τον συλλεκτισμό;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2017, 02:53:59 μμ »

χαχαχαχαχαχα τοκεν μαζευω μαζι με πολλα αλλα, κερματα, νομισματα, μεταλλια κτλ...... αλλα οχι δεν διαβαζω κινεζικα.. απλα σε νομισματα cash.. αυτα με την τετραγωνη τρυπα... τα παλια.. μπορω σε καποια να καταλαβω ποιου ειναι απο τα γραμματα.... οχι σε ολα.... αλλα ετσι κι αλλιως μου αρεσει να το ψαχνω! το ταξιδι της ερευνας ειναι υπεροχο! Χαμόγελο

γενικα σε καποια κερματα εχω κωδικοποιησει  γραμματα, συμβολα κτλ.... και μπορω να καταλαβω ποιου ειναι...
ετσι κανω και στα οθωμανικα κερματα... με τον τουγρα ή καποια γραμματα σε παλιοτερα οθωμανικα νομισματα...

οταν κατι πεφτει στα χερια μου, μου αρεσει να ψαχνω τι ειναι, το γραφει πανω, γιατι βγηκε, ποτε βγηκε, το ιστορικο πλαισιο του... την εποχη που ηταν, τις συνθηκες κτλ..  ετσι... μαθαινεις και πραγματα που ουτε καν φανταζοσουν...

ετσι λοιπον... οταν κατι δεν το θυμαμαι καλα.. ή δεν το εχω ξαναδει... ξερω πως θα το ψαξω ή που θα βρω πληροφοριες.....

στο συγκεκριμενο ηξερα την πισω οψη... με τον θεο της βροντης.. (thunder god) του κεραυνου... ομως το ειχα δει με διαφορετικη την αλλη πλευρα!  ετσι τα εψαξα ξεχωριστα.

και το αλλο... με τα στοιχεια του Ταοϊσμου ειναι γνωστο αλλα κι αυτο συνηθως με αλλη πισω πλευρα! αρα εδω εχουμε ενα συνδυασμο σχεδιων για να πιασει 2 ξορκια..... χαχαχαχαχα


οσο αφορα το ποσα χρονια ειμαι συλλεκτης... χχχμμμ... ειμαι 42 ετων...και μαζευω κανονικα.. (οχι απλα εχω καποια αλλα μαζευω με το στυλ του ψαξιματος που αναφερα παραπανω...) απο 8 ετων... οποτε μιλαμε για περιπου 35 χρονια...  ειχε κι ο πατερας μου καποια κερματα... μιας και του αρεσαν... φυσικα... οποτε ειχα μια ιδεα...

φυσικα.. τα πρωτα μου (δικα μου) νομισματα τα πηρα οταν ημουν 3 ετων! ηταν η αρχη των ολων για εμενα... και φυσικα ειναι κατι σαν την τυχερη δεκαρα του σκρουτζ μακ ντακ... χαχαχαχαχα
δεν εχουν καποια αξια για κανεναν εκτος απο εμενα, και κουβαλανε και μια ιστορια με ενα μεγαλο ευχαριστω....

ηταν παραμονη Χριστουγεννων μαλλον το 1978, και ταξιδευαμε με το τοτε πλοιο μιμικα νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος μπορει να ηταν και το αλκαιος)... για Λερο... να παμε να δουμε την οικογενεια της μαμας μου... παππου, γιαγια, θεια, νονο (και θειο μου)... ξαδερφια κτλ...
μεσα στο πλοιο δουλευε ενας ξαδερφος μας! ημουν το μονο παιδι μεσα στο πλοιο! αρχισα για πλακα να λεω τα καλαντα.. και ο ξαδερφος με πηρε στα χερια του και γυρισαμε ολο το καραβι! ο κοσμος χαιροταν και γελουσε... ενω εγω εφτασα μεχρι και τον καπετανιο.. στην γεφυρα του πλοιου!  ειχα μαζεψει μπολικα χρηματα που τα εδωσα στην μαμα μου...

μια κυρια απο την κυπρο καθοταν κοντα μας! ειχε πιασει κουβεντα με την μαμα μου. πηγαινε να δει κατι συγγενεις της στην Κω. εκτος απο χρηματα, εβγαλε κι εδωσε στην μαμα μου για εμενα 2 κυπριακα κερματα των 5 μιλς! της ειπε.. να του τα δωσεις οταν μεγαλωσει να με θυμαται...
η κυρια κατεβηκε στην Κω... δεν την ξανα ειδαμε απο τοτε...  και μπορει να μην θυμαμαι την μορφη της.. να μην θυμαμαι το ονομα της, αλλα παντα θα την θυμαμαι.. εστω σαν μια σκια... αλλα που χαρη στην κινηση της    μου φυτεψε τον σπορο του συλλεκτισμου, ο οποιος ανδρωθηκε με την λαχταρα μου για μαθηση, με την τρελλα και τον ενθουσιασμο που κουβαλαω...

τα κερματα τα εχω ακομα φυσικα και τα λατρευω! μαζι με αυτα αγαπαω πολυ και τα κυπριακα κερματα και χαρτονομισματα ασχετα αν δεν εχω πολλα (και χωρις να ειμαι κυπριος)... εχω τρελλες τρυπες και φυσικα δεν αναφερομαι σε ακυκλοφορητα αλλα σε κυκλοφορημενα κομματια!  δε βαριεσαι... κυκλοφορημενο... ακυκλοφορητο.. το ιδιο ταξιδι σου προσφερουν... και να.... που δυο κυκλοφορημενα κερματα τελικα μου εδωσαν μια ιστορια που θα θυμαμαι παντα... και ανοιξαν τον δρομο μπροστα μου για τον συλλεκτικο κοσμο...

παντα λεω ευχαριστω σε εκεινη κυρια οπου κι αν ειναι.....
 
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2017, 04:28:46 μμ »

ε αυτος που σε εκανε επιτιμο χρυσο μελος κατι ηξερε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού..είναι χαρα που υπαρχουν στο στεκι ανθρωποι σαν κ σενα..μπραβο όλα τα καλα τα εχεις πανω σου φιλε..
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:16:54 μμ »

εχω κωδικοποιησει  γραμματα, συμβολα κτλ.... και μπορω να καταλαβω ποιου ειναι...

οταν κατι πεφτει στα χερια μου, μου αρεσει να ψαχνω τι ειναι, το γραφει πανω, γιατι βγηκε, ποτε βγηκε, το ιστορικο πλαισιο του... την εποχη που ηταν, τις συνθηκες κτλ..  ετσι... μαθαινεις και πραγματα που ουτε καν φανταζοσουν...

ετσι λοιπον... οταν κατι δεν το θυμαμαι καλα.. ή δεν το εχω ξαναδει... ξερω πως θα το ψαξω ή που θα βρω πληροφοριες.....

+1

Εδώ συμπυκνώνεται όντως όλη η ουσία...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2017, 11:24:06 μμ »

Νικο (NMS) τι να πω παλι. Εχουμε χαζεψει. Σε ευχαριστω φιλε που μοιραζεσαι αυτον τον πλουτο με εμας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2017, 01:09:42 πμ »

να στε καλα παιδια! σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

 να ξερεται... λογοι για να δημιουργηθει μια συλλογη υπαρχουν πολλοι... απο  συναισθηματικοι, συμβολικοι, επιστημονικοι, αισθητικοι, κοινωνικοι, οικονομικοι, πνευματικοι, πολιτιστικοι, ακομα και ψυχοπαθολογικοι αν και εκει παμε αλλου... χαχαχαχαχα

ακομα ενας λογος ειναι η επιθυμια της ερευνας και της μελετης του παρελθοντος αλλα και του παροντος! ετσι ενα αντικειμενο μπορει να ειναι το μεσο για το ξεκινημα μιας τετοιας μελετης κι ερευνας... ενος απιστευτου ταξιδιου....


Γατε μου, λεγε με Νικο! Χαμόγελο χαρα μου ειναι να μπορω να βοηθαω και να ματαλαμπαδευω τα λιγοστα που εμαθα στην πορεια μου αυτη... στο νομισματικο μου ταξιδι.

πιστευω οτι αν μια γνωση δεν την μεταλαμπαδευσεις σε αλλους και την κρατησεις μονο για εσενα.. σταματα να ειναι γνωση.... 
κι εμενα με εχουν βοηθησει πολυ και ακομα με βοηθανε, να συνεχισω το ταξιδι μου αυτο! με την σειρα μου κι εγω... προσθετω ενα μικρο λιθαρακι, μια μικρη βοηθεια σε οποιον χειαζεται... και φυσικα μπορω να τον βοηθησω... εστω... σαν ενα ευχαριστω προς τους δικους μου ευεργετες... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2017, 11:18:38 μμ »

NMS, εκτός από γνώσεις έχεις και ήθος!!! Μπράβο!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:51:14 πμ »

εστω σαν μια σκια... αλλα που χαρη στην κινηση της    μου φυτεψε τον σπορο του συλλεκτισμου, ο οποιος ανδρωθηκε με την λαχταρα μου για μαθηση, με την τρελλα και τον ενθουσιασμο που κουβαλαω...


δεν νομιζω οτι στον φυτεψε η κυπρια ,υπηρχε απτον πατερα σου αλλα ειναι και του χαρακτηρα σου(συνηθως στην οικογενεια υπαρχει ο αλλος αδελφος/η που τα πεταν ολα σκουπιδια) ,απλα σου αναψε την φυτιλια η' εχεις αυτο να θυμασαι..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences